Skocz do zawartości

Z4ku

Forumowicz
 • Zawartość

  45
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Z4ku w dniu 2 Maj 2017

Użytkownicy przyznają Z4ku punkty reputacji!

Reputacja

4 Neutralny

O Z4ku

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  opolskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  190m2 3 warstwowe ściany z wełną w środku. Nieocieplony strop.
 • Instalacja
  Instalacja z zaworem 4d,grzejniki łącznie 12 sztuk, obieg wymuszony, zamknięty,
 • Kocioł
  Kocioł 16kW + gazowy 24kW gazowy aktualnie tylko do CWU

Metody kontaktu

Ostatnie wizyty

215 wyświetleń profilu
 1. Z4ku

  Sterowanie pogodowe

  Problemem przy podłogówce jest jej bezwładność cieplna oraz brak rurki na którą można by założyć głowice (chodzi o miejsce montażu takiej głowicy w sterowanym przez nią pomieszczeniu). Po to jest stosowane sterowanie pogodowe. Grzejniki nie sprawiają takiego problemu reagują szybko w porównaniu do podłogówki i jest przy nich miejsce na dodatkowy zawór więc można sterować nimi za pomocą samych głowic. Ponadto nie ma jak inaczej zrobić sterowania temperaturą podłogówki. Albo czujniki w pokojach i elektrozawory na rozdzielaczu, albo jeden zawór i sterowanie w zależności od temperatury na zewnątrz. To 2 rozwiązanie jest tańsze, a więc częściej stosowane. To pierwsze to póki co domena domów inteligentnych albo na specjalne życzenie inwestora. Dokładanie sterowania na obiegi z głowicami to wg mnie bezsens. Po co dublować sterowanie. Dokładniejszą temperaturę w pomieszczeniu ustawimy na głowicach niż na takim zaworze obsługującym kilka różnych pomieszczeń.
 2. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Do regulacji temperatury ma głowice na grzejnikach, a pomimo dołożenia pompy i tak nadal nie będzie ochrony powrotu. Chyba że kolega dołoży pompę tak żeby "wysysała" wodę z zaworu, ale wtedy niema sterowania. Najtańszym sposobem na ochronę powrotu w tym przypadku jest przełożenie pompy przed zawór, bo temperatury w domu i tak nim nie ustawia. Zresztą poczekajmy na schemat bo może być tak, że ten zawór miesza wodę płynącą do bojlera.
 3. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Granulacja paliwa gruba i drobna to tak naprawdę dwa profile ustawień zakresu w jakim ma pracować wentylator i dmuchawa. możesz to sobie podejrzeć w menu serwisowym kod prawdopodobnie 5162 do 5164. Czy to jest w jakiś sposób dopasowane do granulacji węgla to bym polemizował, przynajmniej ja różnicy nie zauważyłem. Dobrze by było jak byś schemat narysował bo ze zdjęć nie widać gdzie jest wpięta pętla od bojlera. Zakładam, że ten zawór miesza temperaturę wody na instalację ale równie dobrze może mieszać temperaturę wody na bojlerze, tego nie stwierdzę bo nie widać. Jeśli ma działać jako ochrona powrotu to musi być za pompą, a nie przed po to aby rozdzielać strumień na wodę na obieg grzejników oraz na dogrzanie powrotu. Na razie zostaw to tak jak jest a przeróbki zrobisz po sezonie grzewczym. Lepiej przerobić instalację, aż tak wielu zmian tutaj nie ma. Przy dokładaniu pompy też trzeba zmieniać instalację. Dokładanie pompy ma sens przy zaworze 4 drogowym aby zrobić mały obieg kotła, powiedział bym, że jest to wręcz niezbędne bo grawitacja zazwyczaj nie działa. Dokładanie pompy przy zaworze 3d wg mnie jest zbędne tylko zwiększa zużycie prądu. Tutaj jedna pompa w zupełności wystarcza bo zawór pełni tylko jedną funkcję, nie musi jednocześnie chronić powrotu i pilnować temperatury na instalacji. Poza tym wymienił bym wężyk od zaworu bezpieczeństwa na grubszy, co najmniej na taki o średnicy jak przyłączeniowa zaworu, bo teraz zdaje się jest tam 1/2", może być za mało żeby odprowadzić nadmiar ciśnienia jak się kiedyś woda zagotuje.
 4. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Problemem wszystkich kotłów z podajnikiem bez rozpalarki jest to, że spada im mocno sprawność jak pracują poniżej 30% swojej mocy znamionowej. Tutaj mamy taki przypadek. 8 kW twój dom potrzebuje przy średniej dobowej -18*C teraz potrzebuje około 3-4 kW albo nawet mniej. Ten zawór nie ma działać jako ochrona powrotu, a jako sterowanie temperaturą wody na instalacji. W tym przypadku zawór służy do puszczenia całej wody z obiegu przez kocioł albo przez "ochronę powrotu" jak to oznaczyliście na zdjęciach. Teraz patrząc na ustawienie pompy względem zaworu 3d jest on ustawiony jako mieszacz, żeby działała ochrona powrotu powinien być ustawiony jako rozdzielający 2 strumienie, czyli montaż za pompą a nie przed. W tej chwili ochrony powrotu nie ma, a jeśli temperaturą w domu sterujesz poprzez głowice termostatyczne to ten zawór jest zbędny.
 5. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Według mnie i tak za dużo spala. Sprawdź ustawienia nadzoru . Możesz też wejść na ciepłowlasciwe.pl (gdyby strona nie chciała przejść dalej spróbuj zmienić połączenie internetowe na to z telefonu) i sprawdzić jakie powinno być zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku. Jakie masz temperatury na dole i na górze? Co do czujnika spalin musiał by się wypowiedzieć kolega kotłyleszka, czy sterownik, który sprzedają jest w jakiś sposób dopasowywany do kotła (chodzi mi o to czy kupując sterownik tech dopasowuje algorytm w sterowniku do położenia czujników i stosuje jakąś poprawkę), czy po prostu tak jak z techa wyszło bez żadnych dopasowań pod konkretny model kotła. Możesz jeszcze wejść w menu instalatora i zmniejszyć współczynnik wentylatora na mniejszy. Po tym jak zmieniłeś miejsce czujnika i temperatura spalin poszła w górę, wentylator zmniejszył obroty. Zostaw sterownik w PIDzie i zmniejsz moc nadmuchu, do momentu aż płomień nie będzie spokojny ale nie kopcący. Zobacz jak masz ustawioną klapkę przed dmuchawą, jeśli pracuje w PID powinna być zablokowana w pozycji otwartej, jeśli w dwustanie to ma swobodnie opadać. Głowice zwykłe termostatyczne jeśli nie chcesz sterowania dobowego albo elektroniczne jeśli mają same zmieniać temperaturę w zależności od pory dnia. Do kotła na paliwo stałe i tak polecał bym zostawić dwa albo trzy grzejniki (np w łazienkach) bez żadnej głowicy żeby jednak jakiś odbiór ciepła był. Zanim sprawisz sobie nowe głowice sprawdź czy grzejniki nie są zapowietrzone.
 6. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Tak naprawdę temperatura spalin nie mówi nam o tym ile ciepła ucieka z kotła przez komin. Możemy mieć niską temperaturę spalin, a duży strumień ciepła uciekający przez komin. Jeśli dmuchamy za mocno powietrze z dmuchawy będzie schładzać spaliny. Czujnik będzie pokazywał 110* ale większość ciepła ucieknie przez komin z powodu dużej prędkości strumienia spalin. Tak naprawdę kolega nie podał ile ma stopni w domu, czy kocioł bez problemu dobija do zadanej. Prawda jest taka, że ma przewymiarowany kocioł, u siebie mam 1kW mniejszy, ocieplenie budynku jest znacznie gorsze i sam dom 40m większy, a i tak dopiero gdy na dworze jest w okolicy 0* ten kocioł zaczyna pracować sensownie, PID nie wchodzi w nadzór, a piec trzyma w miarę stałą temperaturę. Przejrzał bym jeszcze ustawienia nadzoru bo jak ma podawanie 10 s co 5 min to też będzie sporo węgla przerzucał.
 7. Z4ku

  Kotły Leszka 17kW Agregaat - parametry

  Pokaż zdjęcia popiołu. Temperatura spalin nie powinna przekraczać przy pracy zpid 150*. U mnie zwykle oscyluje w granicach 60-120*. Spróbuj wyczyścić czujnik temperatury spalin, tak na prawdę powinien być czyszczony co 2 miesiące bo zarasta dość szybko i przekłamuje, a pid niepotrzebnie zwiększa obroty dmuchawy, a to zwiększa ilość ciepła uciekająca przez komin.
 8. Z4ku

  Sterownik St-450 NK Sas Eco 17 Kw

  7851, 0102, 9234, 1978 - jeszcze takie znalazłem w różnych tematach może któryś podejdzie. Zawsze zostaje wklepywać po kolei od 0000.
 9. Z4ku

  Sterownik St-450 NK Sas Eco 17 Kw

  A na pewno próbujesz dostać się do menu serwisowego a nie do ekranu serwisowego?? Ten kod powinien działać w meny serwisowym, do ekranu był bodaj 2902
 10. Z4ku

  Sterownik St-450 NK Sas Eco 17 Kw

  zobacz w tym wątku Link
 11. Z4ku

  Sterownik St-450 NK Sas Eco 17 Kw

  Sprawdź 5162 do 5164 to były domyślne w sterownikach techa.
 12. Kolega zapozna się z pojęciem oporu hydraulicznego. Pompa "zassie" wodę z miejsca gdzie ten opór będzie mniejszy. Teraz się kolega zastanowi czy mniejszy będzie na rurkach 18 czy jakie tam są rozprowadzone w całym domu, czy na paru metrach grubszej rury wychodzącej z kotła.
 13. Z4ku

  Kłamstwo smogowe Fake news

  Przyzna kolega, że porównanie promieniowania gamma do radiowego jest trochę przesadzone. Nie te rzędy wielkości niesionej przez pojedynczy kwant energii. Co do pierwszego zdania, może niefortunnie użyłem zwrotu promieniowanie elektromagnetyczne. To zdanie powinno brzmieć "Kolega też manipuluje porównywając promieniowanie mikrofalowe z radioaktywnością".
 14. Z4ku

  Kłamstwo smogowe Fake news

  Póki co ze strony kolegi widzę same argumenty ad personam. Kolega przeczyta swoje wcześniejsze posty i przedstawi jeden konkret, bo tego też nie widać. Może merytoryczne jest zdanie o straży miejskiej? Podstawy w temacie promieniowania kolega na pewno ma nie wiedząc, że promieniowanie alfa to atomy helu, które po dostaniu się do organizmu wyrządzają wielkie szkody (jaskrawy przykład zabójstwo Litwinienki). Z mojej strony EOT.
 15. Z4ku

  Kłamstwo smogowe Fake news

  "Istnieje promieniowanie naturalne czyli takie, do którego jesteśmy przystosowani i sztuczne wytworzone przez człowieka, nie mamy mechanizmu obrony więc jest szkodliwe." Mechanizm obrony jest dokładnie taki sam. Różna jest tylko w dawce, promieniowanie naturalnie jest mniej intensywne ale zasada jego powstawania jest dokładnie taka sama (rozpad promieniotwórczy pierwiastków). Kolega może doczyta sobie czym jest promieniowanie alfa i beta, oraz neutronowe. Promieniowanie gamma to nie jedyna forma promieniowania radioaktywnego, a wymienionych wyżej rodzajów nie zaliczymy do promieniowania elektromagnetycznego. Każdy rodzaj inaczej oddziałuje z tkanką żywą. Osoba która pisała prace o oscylacji neutrin powinna to wiedzieć.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.