Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł Do Węgla.


tomoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stoję przed wyzwaniem zakupu pieca co. Forum śledzę już długi czas... Moim głównym założeniem było i jest jak najtaniej ogrzewac dom. Początkowo byłem przekonany do drewna... bo na chwilę obecną mogę mieć sosne jeszcze w dobrej (oplacalnej)cenie. Jednak po lekturze forum uświadomiłem sobie ze przygotować tyle drewna... to nie żarty. Narazie mam chęci i czas... ale nie wiem jak długo :). I pomyślałem jednak o paleniu węglem... a jak palić węglem to wiadomo lepszy GS.... i tutaj moje pytanie... bo do tego drewna miałem upatrzony kocioł z ceramicznym palnikiem i komorą zaladowczą wylozoną szamotem + bufor 1000 l.... czy ten kocioł byłby dobry do spalania węgla. Czy jednak do węgla zdecydowanie GS. Jest to kocioł na drewno i zdaję sobie sprawę że do węgla musial bym ograniczyc ruszt... według moich teoretycznych dywagacji jest to pewna uciążliwości... ale za to dalej mam wybór czym chcę palić. Bo jak kupię GS to już raczej tylko węgiel. I jeszcz jedno pytanie czy ktoś wie jaka jest żywotność szamotu w takim piecu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kupić nowy kocioł to już z certyfikatem musi być a GS to chyba żaden nie ma 5 klasy. Musisz przejrzeć kotły zasypowe, które mają 5 klasę więc chyba w zasadzie na teraz zostają dwa to jest MPM i Eko Wery a właściwie tylko Eko Wery bo MPM ma chyba tylko na spaliny 5 klasę żebyś za kilka lat znowu nie był zmuszony do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w małej podkarpackie wsi i certyfikatami się nie przejmowalem, bo nie sądzę żeby kiedykolwiek były tutaj takie obostrzenia jak w śląskim czy małopolskim. Aczkolwiek jeśli kocioł będzie je miał to nie zaszkodzi. Znam kocioł Wery ale jakoś go nie brałem na poważnie pod uwagę do tej pory.... a może rzeczywiście była by to dla mnie najlepsza opcja (spali z dużą sprawnością każdy opał). Pamiętam że czytałem kiedyś na forum wątpliwości dotyczące jego konstrukcji a mianowicie tylnej ścianki w palniku tzn. że blacha ma kontakt z bardzo wysoką temperaturą.. i że może to niekorzystnie wpływać na jego żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami ludzie dużo piszą i na tym się kończy. Jeśli nie boisz się o certyfikat to wybór masz na prawdę duży, jeszcze chyba do lipca, a wybór zależy od paliwa jakim będziesz palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się. Też chcę kupić nowy kocioł węglowy. Jestem poważnie zainteresowany Setlan AIR 21 KW ale niestety poza stroną Czyste Ogrzewanie nigdzie nie mogę trafić na opinię użytkowników tego kotła. Może ktoś z Was go używa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.