Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


pretor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
Buduję dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem wg projektu e-157. Projekt tylko odrobinę zmodyfikowany, powiększona biblioteka. Dom wykonany w technologii tradycyjnej tj. Porotherm 25 + 20cm styropianu, Poddasze docieplone 25cm wełny. Wentylacja mechaniczna.

Zdecydowałem się na ogrzewanie piecem kondensacyjnym Buderus Logamax Plus Gb162 15kW do CO oraz CWU. Cały dom ogrzewany ma być podłogówką 8 pętli na dole oraz 7 na górze, a co za tym idzie 2 rozdzielacze.

Instalator zaproponował wykorzystanie kontrolera RC300 spięcie obydwu rozdzielaczy bezpośrednio pod pompę pieca. Do regulacji proponował wykorzystać czujniki w pomieszczeniach oraz siłowniki na rozdzielaczach. Sterowanie ma się odbywać za pomocą krzywej pogodowej z czujnika zewnętrznego. Instalator stwierdził, że rozwiązanie takie sprawdza się z jego doświadczenia i nie ma z nim problemów. Gwarantuje działanie takiego systemu.

Osobiście mam pewne obawy związane z takim rozwiązaniem. Wiem, że zawsze poddasze jest zdecydowanie chłodniejsze od parteru. Zastanawiam się czy temperatura wody oparta o krzywą będzie wystarczająca do ogrzania poddasza powiedzmy do 21stopni. Druga obawa to czy sama pompa pieca poradzi sobie z taką długością rurek (instalator stwierdza że do powierzchni 200m2 nie ma problemu). Trzecia to komplikacja systemu ciągle otwierające się i zamykające siłowniki, czy z ekonomicznego punktu widzenia ma to rację bytu? Czy gaz nie będzie pożerany w zastraszającym tempie?

Czy ktoś z Was ma podobnie wykonaną instalację lub doświadczenie z takim układem? Osobiście dodatkowa elektronika mnie zniechęca. Systemy z siłownikami owszem ale moim zdaniem do precyzyjnego regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (to zawsze można dołożyć nawet bezprzewodowo sterowane)

Osobiście bardziej przemawia do mnie opcja tradycyjna z dodatkowym czujnikiem/nastawnikiem na piętrze i 2 osobnymi pompami oraz sprzęgłem. Owszem nie ma precyzyjnej regulacji temperatury w każdym z pomieszczeń ale drobne modyfikacje można przeprowadzić za pomocą przepływów. I czy naprawdę taka precyzja jest potrzebna?

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam popieram sprzęgło, 2 zawory 3D, 2 pompy.
Krzywa pogodowa steruje temp sprzęgła a na zaworach ustawiamy trochę wyższą temp na poddasze i niższą na parter. Dojście do komfortu trochę zajmuje ale ogólnie układ prosty jak budowa cepa. Są straty na sprzęgle i wyższej nieco temp zasilania, ale jest łatwa możliwość korekcji temp na dane piętro - gdzie już przepływami można coś doregulować.

Można też sterować zaworami 3D poprzez siłowniki.

Termostaty na końcu pętli zawsze można dołożyć - sęk w tym że jakoś potem ludziom tego nie brakuje.

W drugą stronę jest gorzej bo jak coś spieprzysz to już nie poprawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za opinię, nadal przerabiam temat bo chciałbym tez aby było to optymalne z punktu widzenia ekonomicznego (zużycie gazu)

 

Rozmawiałem z instalatorem ponownie. Zapytałem o rozwiązanie z pompami i sprzęgłem, jego opinia była taka, że robił podobne systemy ale klienci byli niezadowoleni... Sugeruje nadal siłowniki i czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w kotle może nie wystarczyć. Z drugiej jednak strony jeśli będą siłowniki odetną te obwody które zostaną nasycone a ciepło zostanie przekierowane dalej - t gdzie będzie potrzeba. Raczej tylko na początku wszystkie obiegi są otwarte w miarę nasycenia pętli przepływ sie zwieksza przez to co zostało nie dogrzane . Są różne szkoły Buderus= Junkers = ju 88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie musi być danego producenta kotła i wtedy nic dodatkowego nie potrzeba - termostaty pokojowe, siłowniki to potrzebne jak pryszcz na d...e

 

Sprawdźcie rozwiązania fabryczne producentów dowolnego kotła gazowego -i powiedzcie czy tam jest gdzieś siłownik na pętli?

 

Nie ma!!! i nie powinno być.

Sprzęgło, zaw 3-D z siłownikami, które obsłuży elektronika kotła , pompy + ta, firmowa elektronika - to wszystko.

Kocioł musi wiedzieć jak ma grzać a to mu tylko elektronika firmowa powie - nie jakieś salusy czy inny chiński badziew.

 

PS1

Nie każda firmowa elektronika obsługuje dowolny siłownik do zaw 3-D, często są to siłowniki o długich czasach działania - do 300s przejścia od 0- 100% otwarcia. i to trzeba sprawdzić w dokumentacji sterownika, dokumentacja jest zawsze w necie n przeważnie na stronach producenta.

 

PS2

Te sterowania siłownikami od pętli były popularne 10 15 lat temu wstecz, teraz zachód się z tego wycofał i trafiło to do nas, z resztą jak wiele innych niepotrzebnych rzeczy lub schrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki to teraz pytanie Panie sambor jaką pompę zastosowac i jaki system sterowania do hali 400m2 w podłogówce. Socjal, hala magazynowa, produkcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie musi być danego producenta kotła i wtedy nic dodatkowego nie potrzeba - termostaty pokojowe, siłowniki to potrzebne jak pryszcz na d...e

 

Sprawdźcie rozwiązania fabryczne producentów dowolnego kotła gazowego -i powiedzcie czy tam jest gdzieś siłownik na pętli?

 

Nie ma!!! i nie powinno być.

Sprzęgło, zaw 3-D z siłownikami, które obsłuży elektronika kotła , pompy + ta, firmowa elektronika - to wszystko.

Kocioł musi wiedzieć jak ma grzać a to mu tylko elektronika firmowa powie - nie jakieś salusy czy inny chiński badziew.

 

PS1

Nie każda firmowa elektronika obsługuje dowolny siłownik do zaw 3-D, często są to siłowniki o długich czasach działania - do 300s przejścia od 0- 100% otwarcia. i to trzeba sprawdzić w dokumentacji sterownika, dokumentacja jest zawsze w necie n przeważnie na stronach producenta.

 

PS2

Te sterowania siłownikami od pętli były popularne 10 15 lat temu wstecz, teraz zachód się z tego wycofał i trafiło to do nas, z resztą jak wiele innych niepotrzebnych rzeczy lub schrotów.

sterowanie siłownikami w niemczech jak najbardziej na czasie [nikt się tam z tego nie wycofał]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy od zeszłego roku w Austrii wycofali siłowniki i system danfoss ze swych inteligentnych budynków ogrzewanych pompami ciepła. Rok mnie już tam nie było, ale na pewno w kamienicach montuja semia clasic szczyt technologii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat i pytanie było o sterowaniu do kotła na gaz i to kondensacyjnego.

A tam tylko oryginalna elektronika ( dedykowana) zapewni w pełnym zakresie modulację mocy kotła a przecież do tego większość z was dąży. 

Żadne salusy, eurostery ani inne no name tego nie wykonają, choć teoretycznie przez sterowanie stykiem rozwiernym wyłączą kocioł.

 

W kotle na eko. pellet czy PC jest inna sytuacja.

 

A to ,że ktoś założył instalację 5 -, nawet 10 lat temu która nadal funkcjonuje nie jest podstawą do oceny czy jest to w danej chwili złe czy dobre.

 

PS

Proszę nie porównywać w/w pseudo sterowników do systemu Danfoss Link - to inna szkoła sterowania, choć z podłogówką i kondensacyjnym kotłem gazowym nie bardzo mu po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzieć jak  regulujecie temperaturę w danych pomieszczeniach bez siłowników  sterowanych Termostatami z PID ,

Przyjmujemy że mamy  4 pomieszczenia na poddaszu zasilane z rozdzielacza , temp zasilania 28* , 2 pokoje od południa przeszklone , 2 pokoje od północy zaciemnione ,

Temp na dworze -2 , słonecznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyreguluja dokładnie temp. Bo w jednym pokoju są panele, w drugim płytki albo parkiet. Kiedys robiłem cos takiego. Salono kuchnia na dole temp. 22 łazienka na dole temp. 28 sypialnia żony temp 24 sypialnia meża 18 pokoje dzieci u góry 22 pralnia 20 garaz 17 dom 350m2 caly w podłogowce. Musialo iść sterowanie strefowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie rozumie kompletnie kolegi Sambor , z całym szacunkiem do jego ogromnej wiedzy w zakresie hydrauliki , ale nie widzę nic złego w sterowaniu ogrzewania pogodowego za pomocą np systemu SALUS , który nie dziala na zasadzie włącz wyłącz bo to przecież żadne sterowanie .Salus bez problemu włączy i wyłączy kocioł . 

Sam uzutkuje dom z poddaszem użytkowym 2 lata , pierwszy sezon regulowałem temp przepływami ale poległem nie da sie u mnie wyregulowac  zeby przy tej samej temp zasilania uzyskac w pomieszczeniach róznice typu 2-3* .

Od niedawna posiadam siłowniki i w pomieszczenaich mam tyle ile chce mieć

 

DO autora , zainstalowałbym 2 rodzielacze  ze sterowaniem ( dobrym) strefowym , zasilanie rozdzielaczy prosto z kotła , który jest sterowany pogodowo ( pogodówka od producenta kotła) , dobrać krzywą grzania tak żeby dogrzało najchłodniejsze pomieszczenie , 

 

Dla przykładu  dziś piękny słoneczny dzień , OLIWIA i SALON od południa 

post-65837-0-34488000-1514282670_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie najważniejsze że działa poprawnie. Nie wszystko wszędzie sie sprawdzi. Jeżeli mam sterować strefowo duze pomieszczenie to odcinam elektrozaworem cały rozdzielacz. Wychodzi taniej niż np 12 siłowników termicznych. A efekt ten sam. Jest wiele dróg prowadzących do tego samego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych , którym się nie chce lub nie potrafią policzyć faktycznie najlepsze są siłowniki, ale jeżeli podłogówka będzie wykonanana wg dobrego projektu to nie ma siły będą te różnice - gdyż 1-2C różnicy to na samych przepływach wyjdzie ponadto następne 1-2C na rozstawie rur.

Czyli sumarycznie 2-4C różnicy przy tej samej temp zasilania.

 

PS

Co da regulacja reagująca na zmiany w czasie rzędu 3-5h za;leżnie od grubości i materiału wylewki i warunków otoczenia?

 

Prosty przykład : Jasio zrobił podłogówkę wg "standardów forum" - rozstaw co 10cm, pętle też zalecane do 100mb + siłowniki  :)

Nastawia obniżenie nocne o 2C na 22h, a podłoga zmniejsza swoją temp dopiero po 4-5h  :unsure:

A jednocześnie o 6h ma grzać aby o 7 rodzina mogła wstać na ciepłą posadzkę, oczywiście to jest mało realne, gdyż posiada kocioł o mocy zalecanej przez forumowych specjalistów i stronę cw.pl.

 

Idzie paliwa - tu gazu w cholerę, gdyż kocioł musi popracować na max moc, CW jest nie dogrzana a dom w sumie zimny.

 

Ten przykład jest opisem problemów jednego z naszych kolegów z forum, który rok temu trafił tu po mrozach na początku roku.

Znam ten temat dość dobrze, gdyż to prawie mój sąsiad, - ta sama gmina.

Byłem u niego i widziałem tą instalację - jedyne co można było zrobić to grzanie CO i podłogi non stop a grzanie CW jak pojawiało się słońce gdyż wtedy spadało zapotrzebowanie na ciepło i była szansa podgrzać CW bez wychładzania domu.

 

Kocioł B..., 20kW, dom lekko ponad 200m2, wszystko nowe i przy -22C nie szło tego ogrzać tak jak chciał właściciel.

 

Poszukajcie tego tematu w dziale o kotłach gazowych- temat sprzed roku.

 

Nie będę wam więcej radził, po co mam sobie chleb odbierać  ;)

Sami z resztą piszecie, ze moja wiedza jest duża i wolałbym aby tak zostało. ;)  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o te ostatnie słowa chodzi. Nie wolno wszystkiego sprzedać do końca a diabel tkwi w szczegółach, chyba ze to poradnik dla instalatorów. Nie każdy chce mieszać temp. T=const. Dla danej strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pisałem w jednym z wątków  że czasami cieżko jest np przewidzieć okładzinę na podłogi , czasami ludzie budują domy kilka lat , i w tym czasie wiele koncepcji się zmienia np czym wykonczymy podłogę , takze Sambor policzysz podłogówkę pod płytki ceramiczne , wykonasz zgodnie ze sztuką i obliczeniami , a  inwestor jednak zdecydował sie na parkiet .

 

Dlaczego cały czas uwazasz ze siłowniki działaja na zasadzie podłoga grzeje 3-5 godz , a później stygnie  kilka godzin ?

Dobre  strerowanie  to takie które utrzymuje temp podłogi na określonym poziomie , nie takie ze raz mamy temp podłogi 20 , a za chwile 28* , dobre programatory to takie które " uczą" sie  temp podłogi , tak że jesli chcesz  o 22 godz , chłodniej to on juz zacznie stopniowo obnizać temp te kilka godzin wcześniej , i tak samo jeśli chcesz o 6 rano  cieplej to włączy ja duzo wczesniej , to działa na zasadzie cyklicznej pracy siłownika , a ta pracą steruje regulator który " widzi " w jakiej jednostce czasu stygnie lub nagrzewa sie podłoga 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdając się w dyskusję o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą chciałbym tylko napisać że moim zdaniem ciepło od słońca należy potraktować jako "ciepło przemijające", dodatkowy gratis który po zmroku ulatnia się jak kamfora i uważam że z jego powodu nie powinno się wyłączać podłogi bo wieczorkiem może być niekomfortowo. O oszczędności w tych pomieszczeniach zadba fizyka, jak podniesie się od słońca temp w pomieszczeniach to podłoga mniej ciepła odda, za to wieczorkiem problemu nie będzie.

Pewne zjawiska u siebie zaobserwowałem, skutkiem czego mam ustawioną minimalną temp w podłogę poniżej której ster nie schodzi, co ciekawe jakichś większych wahań temp wewn nie zaobserwowałem a co jeszcze ciekawsze mam wrażenie (ale jeszcze nie pewność) że zużycie opału jest na ciut niższym poziomie a przy okazji odczucie ciepła mam cały czas (promieniowanie od podłogi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam sie z powyższym ,  i tak jak podłoga  oddaje promieniuje mniej  kiedy słoneczko dogrzeje , tak samo wolniej stygnie jak jest wyłączona , natomiast  ja nigdy nie pisałem o całkowitym wyłączeniu podłogi , a  o trzymaniu jej na pewnym min poziomie temp i maksymalnym . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-offline-ogrzewanie-podlogowe/system-przewodowy/expert-nsb/vs30w-vs30b-przewodowy-cyfrowy-regulator-temperatury-tygodniowy stosuje coś takiego w połączeniu z dodatkowym czujnikiem posadzki i utrzymuje precyzyjnie temp. W pomieszczeniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze z kolega ogarniamy własne parenty na sterowanie, tylko brak czasu spowalnia prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 przecież napisałem, że sterownik obcy nie współpracuje z kotłem po za jego okresowym wyłączaniem, natomiast zmiany temp wody w instalacji reguluje kocioł i jego sterowniki z nim współpracujące i to wg ich zaleceń jest ustawiana temp wody w podłodze lub całej instalacji.

 

Potrafisz określić jak zmieni się zapotrzebowanie przy zmianie wykładziny podłogowej?

 

Jedyne czego nie da się zrobić to zmiana salonu lub innego pokoju na łazienkę - miałem raz tak i trzeba było dodatkowo robić ogrzewanie ścienne, gdyż klient nie chciał grzejników.

 

O tym że każdy regulator obcy potrafi wyłączyć kocioł to wie każdy , ja z resztą o tym kilka postów wstecz już pisałem, ale żaden nie potrafi zmienić temp na kotle w sposób płynny.

 

Widać, że masz kocioł na paliwo stałe i takie do niego dostosowałeś poglądy, jak przejdziesz na gaz to szybko je zmienisz.

 

a wszelakie regulatory pokojowe to działają wg temp pomieszczenia a nie wg temp wody zasilającej.

 

I tu pytanie do mądrych : @ameno25, @elfuczi - jak długo stygnie o 1C  pomieszczenie z podłogówką zalaną betonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfie zgadzam sie z Tobą tym można utrzymywać dokłądnie temp posadzki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor napisałem że kotłem i temp kotła ma sterować pogodówka dedykowana do kotła , zaś temp pomieszczeń może już inny system , 

Dobra  mniejsza z tym  ;)

 

"I tu pytanie do mądrych : @ameno25, @elfuczi - jak długo stygnie o 1C  pomieszczenie z podłogówką zalaną betonem."

 

Cieszę sie że uważasz mnie za mądrego , choć czuje tutaj duża dozę ironii 

Więc Panie mądrzejszy :),  to jest za duzo czynników żeby to określić , miedzy inymi musiałbyś podać temp. otoczenia , temp podogi, straty do podłoża od spodu , grubość jastrychu i okładziny , 

 

"a wszelakie regulatory pokojowe to działają wg temp pomieszczenia a nie wg temp wody zasilającej."

 

Gdzie napisałem że regulator pokojowy steruje wodą zasilająca ??? c mogą też kontrolować temp posadzki , wystarczy czujnik w posaddze , no ale Ty jako instalator chyba to wiesz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cw betonu jego objętość, materiał wykończeniowy, izloacja pod betonen, zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia trzeba to wszystko wyliczyć, jescze ludzie i sprzęt produkuja cieplo wszystko ma wpływ a z racji świąt ja jestem pod wpływem. Mam wolne od pracy. Dzis to relax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoich wypocinach staram sie przewidziec na podstawie swoich doświadczeń z zminenościa klientów wszystko jest robione z pewnym współczynnikiem bezpieczeństwa.jak z garażu powstał salon (rozłożyłem podłogówke co 10cm i nie musialem robić ściennego ani zakładac grzejnikow) zamiast bramy garażowej drzwi hst w projekcie założona temp 16 a rozstaw rurek co 25 obecnie jest 24 stopnie wykończenie zamiast płytek gresowych,panele egzotyczne. Teraz pytanie czy przy tym rozstawie rur z projektu uzyskał bym 24stopnie w pomieszczeniu (pomijam wrzątek lub pare wpuszczana w podlogowke) właściciel szcześliwy bo nie musial kuć wylewki, bo żona nie chciala grzejnikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.