Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Bruzdowanie. Czy Warto?


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, sambor napisał:

Patrz się na opór cieplny - im mniejszy tym lepiej- Arbitron o grubości 1,5mm ma opór cieplny 0,006 m2K/W, czyli bardzo dobry.

Wg mnie warto.

@sambor Pomyliłeś się  o rząd wielkości: opór cieplny dla Arbitron Optima Thermo/ grub. 1,5 mm wynosi 0,033 m2K/W 

arbiton.thumb.png.468a7e3c4dd5fb56df003e302ccc3d0e.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawcio2019 napisał:

 A pisanie by nie pisać postów czy cyt co 3 min to jakas fanaberia ,to nam czekać kilka dni na pyt czy odp... 

...Takie ostrzeżenia które Pan wysyła w mojej ocenie zmieniają sens forum. Pozdrawiam i dziękuję tym co chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami .

Proszę nie unoś się, tylko przeczytaj ze zrozumieniem, bo nikt nie zabrania Ci pisać ani  zadawać pytań. Każdy napisany przez Ciebie post możesz edytować do jednej godziny od napisania. Jeżeli po 3 minutach od napisania, coś ważnego Ci się przypomni, po prostu kliknij EDYTUJ i możesz spokojnie dopisać to, co jeszcze chciałbyś tam zamieścić.

O to chodzi, aby nie pisać kilku postów jeden pod drugim po sobie następujących, bo to można zrobić w jednym. Pozdrawiam

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

 Pomyliłeś się  o rząd wielkości: opór cieplny dla Arbitron Optima Thermo/ grub. 1,5 mm wynosi 0,033 m2K/W 

Tu masz rację, ale pisząc miałem na myśli to: 

Podkład MAX-POD ALU EXTREME grubość 1,6MM współczynnik oporu cieplnego - R do 0,006 m2K/W,

Ale przy niedzieli i przy % , wiele rzeczy się zmienia, w szczególności tych pisanych "z głowy"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie,Panowie w środę zalalem rurki klejem wysokoelastycznym i wyrównałem  do poziomu plyty   w sumie dwarazy ściągnąłem.Mam pytanie jaki czas musi minąć by podloga oddawala ciepło ,po ilu dniach . Zasilanie mam 31 stopni a powrót 20,21 .Jak to wygląda u Was czy odrazu grzaliscie i bylo ciepło czy  musi minąć czas i jak dlugi by mozna bylo kłaść panele i cieszyć się ciepłem. Pozdrawiam .I jeszcze jedno pytanie jak ustawić pome obiegowa Wilo przy rozdzielaczu na ktory symbol i bieg ,mam na środkowym i 1 bieg. Dziękuję 

Edytowane przez Pawcio2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo nie podales nic wiecej.

Tym bardziej ze nie jestem zwolennikiem takiej instalacji. Chodzi o temperatury, przeplywy i kontrole temperatury(sterowanie) przez te dwa rozne zrodla ciepla.

Ktos inny Ci doradzil ze da sie na podstawie tego co napisales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kael napisał:

Nie bo nie czy jakiś konkretny powód?

Grzejnik nagrzewa się w 5 minut, podłoga ok 1-2h, czyli może być zabawa, gdyż grzejnik po 30 minutach grzania może się wyłączyć  i co wtedy z podłoga?

To proponujesz można wykonać w łazience z małym grzejnikiem bez głowicy, ale trzeba mieć pewność że na grzejnik nie będzie podana temp rzędu 60C lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację do małych powierzchni, ale jeśli jest dobrze podłączone poprzez zawór RTL to zamknięcie głowicy na grzejniku nie ma wpływu na przepływ przez pętle podłogówki. Temperatura nawet taka wysoka nie przepływa cały czas przez podłogówkę, zawór RTL przecież zamyka obwód w momencie wykrycia większej niż na nastawie  na powrocie i blokuje przepływ. A jak jeszcze masz zamontowany zawór RTL wraz z głowicą termostatyczną to masz sterowanie kontrolowane poprzez temperaturę przepływu medium oraz temperaturę pomieszczenia

Zrzut ekranu 2020-01-24 o 17.23.27.png

Zrzut ekranu 2020-01-24 o 17.35.55.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanie u mnie frezowanie zrobione i położone panele 10 mm na podkladzie arbitron ,zasilanie mam ustawione na Max ale sterowane to jest pogodówką. I po całej nocy grzania np od 21 do 7 rano Max mam 22 stopnie. I podłogi nie są równie rozgrzane A na zewnątrz temp 3 stopnie. W nocy może 0 . Zastanawiam się co jest nie tak bo przy minus 10 może być ciężko  skoro teraz idzie na zasilanie 36 39 stopni .A temp taka sobie. Fakt nie grzeje tego cały czas bo są przerwy ale wtedy temp zasilania spada do Max 27 stopni. 

Edytowane przez Pawcio2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Od kiedy to się grzeje?

2. podłoga ma być grzana cały czas i nie temp. 39, tylko ustaw 30 i daj spokój, poczekaj, niech to się wszystko wygrzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziękuję za odpowiedź ,grzeje już ok 3 tyg,tyle że panele mam tydzień i szczerze to mam pompę  ktorą steruje pogodówką .Przed panelami było ok ale też tak grzalem bo na jednej kondygnacji mam grzejniki.od 21.do 7 bez ustawienia jak pogodówką wyznaczy to tak grzeje ale średnio 37  39 stopni od 7 do 13 grzeje  27  29 od 13 do 16 tak jak w nocy i id 16 do 21 jak do 13 stej. Mam  taryfe g 13 . Przepływy 1.5 do 2  rozdzielacz i pompę taka jak ty .mam ustawione na 2 bieg i srodkowy znaczek tj płaszczyzna. 

Edytowane przez Pawcio2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogrzewanie podłogowe frezowane. Mieszkanie deweloperskie w trakcie wykańczania, 96 m2 w bloku (skrajne, z 3 stron powietrze). Podłoga: 4-5 cm styropianu, tyle samo jastrychu, rurki od góry są 2 mm pod powierzchnią posadzki. Zasilanie miejskie. Wyciąłem wszystkie grzejniki i zamieniłem na podłogówkę. Na razie goła posadzka, montaż podłogi dopiero za miesiąc. Na rozdzielaczu ustawiona temperatura wejścia ok 28°C i to przekłada się na 20°C w mieszkaniu. Martwi mnie duże zużycie energii. Około 5-6 GJ na miesiąc. Sąsiedzi twierdzą, że im 2 GJ wystarcza na pół roku (lipiec - grudzień). Niestety nie sprawdziłem ile kosztowało grzanie, gdy były jeszcze grzejniki, ale mam wrażenie, że ten koszt jest znacznie za wysoki.

Myślałem, że to dlatego, że nie ma termostatów i ciepła woda cały czas pobierana jest z sieci, więc kupiłem sterownik Salus 091FLRF  *** i ustawiłem, żeby utrzymywał 20°C. Gdy temperatura przekracza 20,5°C pompa się wyłącza i załącza ponownie przy 19,5°C. Niestety nie wpłynęło to praktycznie na zużycie.

Czy jakieś jeszcze inne pomysły co mogę z tym zrobić? Czy jest szansa, że po założeniu podłogi *** wyniki się poprawią? Niby to sprzeczne z logiką, ale może więcej ciepła będzie się akumulować w posadzce?

Załączam zdjęcie rozdzielacza.

IMG_6520.jpg

Edytowane przez Ryszard
Komercyjna oferta usunięta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 12:21, darecki86 napisał:

Mam ogrzewanie podłogowe frezowane. Mieszkanie deweloperskie w trakcie wykańczania, 96 m2 w bloku (skrajne, z 3 stron powietrze). Podłoga: 4-5 cm styropianu, tyle samo jastrychu, rurki od góry są 2 mm pod powierzchnią posadzki. Zasilanie miejskie. Wyciąłem wszystkie grzejniki i zamieniłem na podłogówkę. Na razie goła posadzka, montaż podłogi dopiero za miesiąc. Na rozdzielaczu ustawiona temperatura wejścia ok 28°C i to przekłada się na 20°C w mieszkaniu. Martwi mnie duże zużycie energii. Około 5-6 GJ na miesiąc. Sąsiedzi twierdzą, że im 2 GJ wystarcza na pół roku (lipiec - grudzień). Niestety nie sprawdziłem ile kosztowało grzanie, gdy były jeszcze grzejniki, ale mam wrażenie, że ten koszt jest znacznie za wysoki.

Myślałem, że to dlatego, że nie ma termostatów i ciepła woda cały czas pobierana jest z sieci, więc kupiłem sterownik Salus 091FLRF  *** i ustawiłem, żeby utrzymywał 20°C. Gdy temperatura przekracza 20,5°C pompa się wyłącza i załącza ponownie przy 19,5°C. Niestety nie wpłynęło to praktycznie na zużycie.

Czy jakieś jeszcze inne pomysły co mogę z tym zrobić? Czy jest szansa, że po założeniu podłogi *** wyniki się poprawią? Niby to sprzeczne z logiką, ale może więcej ciepła będzie się akumulować w posadzce?

Załączam zdjęcie rozdzielacza.

 

Zmniejsz przepływy na pętlach. Może w tym jest problem. Woda zasuwa na max, a licznik leci. Nie wiadomo jak licznik liczy te GJ. Może to zwykły przepływomierz. Różne rzeczy się zdarzają.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam
Będę montował pompę ciepła powietrzną i mam teraz dylemat co do sposobu ogrzewania. Wylewki oczywiście już wykonane: dół 2*6cm styropian + 5-6cm wylewki, góra 2cm styropian + 4-5cm wylewki. Najbardziej skłaniam się ku podłogówce ale muszę rozważyć wszystkie opcje. Powierzchnia grzejna podłogi to ok. 80m2.

1. Frezowanie. Teoretycznie najmniej inwazyjne ale podobno samo frezowanie to koszt 50zł/m2. Czy osoby, które wykonywały frezowanie, mogą potwierdzić jaki to jest koszt?
2. Zerwanie wylewki i ułożenie wszystkiego od nowa. Nowa wylewka to byłby koszt ok. 30zł/m2 (z mikrokreta + materiał na wylewkę). Wychodzi znacznie taniej niż frezowanie. Ale czy przy skuwaniu starej wylewki nie poleci styropian? Wtedy koszt wzrósłby o ok 18zł/m2 licząc tylko jedną warstwę styropianu do odnowy.
3. Grzejniki, musiało by być z 10szt. Koszt prawdopodobnie ok. 8000-10000zł. Wygląda na to, że koszt bardzo zbliżony do pełnej instalacji podłogówki.

Czy moglibyście pomóc mi w wyborze? Czy moje szacunkowe obliczenia kosztów są poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styropianu pewnie masz folie więc nie powinien się uszkodzić. Zrób anhydryt na podłogę. Raz że będziesz miał idealnie poziom a dwa że trochę lepiej działa ogrzewanie przy takiej wylewce bo rurki są otulone w całości wylewką.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% nie ma folii wszędzie i nie mam pewności czy jest pod styropianem czy nad. Było kupione 120m2 folii, powierzchnia całej wylewki to ok. 140m2. Wydaje mi się, że folia była po całości na parterze, na górze w łazience. I raczej pod styropianem.

Teraz znalazłem frezowanie za 40zł/m2. Mniej pierdzielenia bo nie trzeba kuć a to też kosztuje, później wywóz gruzu.

Mniej więcej koszt podłogówki z frezowaniem wyniósłby 80zł/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Fachowy zrobili mi bruzdy w wylewce, ułożyli rurki i zakleili całą powierzchnię razem z siatką wzmacniającą. Wszystko fajnie, ale miejscami posadzka jest nierówna od kleju a wolałbym żeby była idealnie równa pod panele.

Jaka wylewką samopoziomująca min. 3mm polecacie na tego typu ogrzewanie w bruzdach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.