Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie masz włączoną pogodówkę. W takim przypadku kocioł dostosowuje swoją pracę do temperatury zewnętrznej. Gdzieś tam w ustawieniach jest tryb wpływu temperatury pomieszczenia na kocioł. Tam musisz zmienić ustawienia.

Jeżeli chcesz grzać na zasadzie on/off, czyli temperatura z czujnika pokojowego, to musisz wyłączyć pogodówkę. Wtedy kocioł powinien się wyłączyć po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu.

Potem jak temperatura pomieszczenia spadnie, to kocioł się włączy i nadgoni stracone ciepło. Będzie to okupione ogólnie wyższym zużyciem gazu, ale swój cel osiągniesz.

Teraz kocioł po to się włącza, aby wykorzystać kondensacje w jak najwyższym zakresie. W ten sposób uzyskuje się oszczędności na zużyciu gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

 

Czyli Tryb obniżenia z temp. Pomieszczenia nie działa tak że w nocy piec włączy się dopiero jak temp pomieszczenia spadnie poniżej zadanej?  Bo w trybie grzania jest wszytko ok. Piec smiga ładnie na pogodówce ale w nocy zamiast czekac az temp spadnie to wl się kiedy mu się chce. No moze troszke rzadziej niz w trybie ograniczonym

 

 

Edytowane przez pudz1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie sterowania pogodowego, kocioł sam decyduje kiedy ma się włączyć. Ma swój algorytm do wyliczenia temperatury. To że w pokoju obniżyłeś temperaturę na noc, nie decyduje o tym że kocioł się nie załączy. 

Takie obniżenie temperatury na noc skutkuje tym że kocioł będzie pracował z mniejszą mocą. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że na zewnątrz temperatura w nocy spada, dlatego kocioł się włącza, aby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia.

Tak na chłopski rozum wytłumaczę jak kocioł rozmawia z użytkownikiem.

Użytkownik - chcę mieć niższą temperaturę w nocy

Kocioł - ok, ale to zależy od tego co będzie na zewnątrz

Użytkownik - mam nadzieję że się wyłączysz

Kocioł - chyba Cię powaliło, będę podtrzymywał grzanie w nocy bo przy takiej temperaturze na zewnątrz po kilku godzinach będzie Ci za zimno. Poza tym w dzień nie będę napierniczał pełną mocą żeby nagle zagrzać Ci o 2 stopnie więcej, bo tak Ci się zachciało.

Użytkownik - Ale ja chcę żebyś w nocy się wyłączył

Kocioł - To wypi...... czujnik zewnętrzny i będę miał to w d....

Użytkownik - Ok. Będę Cię włączał on/off

Dwa dni później

Użytkownik - Ku.... trochę za zimno z rana. Trudno, niech kocioł napiernicza. 🙂 Może kocioł miał rację? 🤔

 

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak dziala pogodówa bo używałem ją2 sezoy. Miałem ustawiony sposób obnizania w trybie  ograniczonym. I działało tak jak mówisz. Ale teraz zmieniłem na próg temp pomieszczenia i z instrukcji wychodzi na to że w nocy temp powinna spadać do temp ustawionej i dopiero wtedy piec powinien się załączyć a u mnie działa prawie jak w trybie ograniczonym. Dlatego myślałem ze oprócz przełączenia na próg temp pomieszczenia trzeba jeszcze cos zmienić w ustawieniach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę by tak to wyglądało. Ale teraz tak piszą oprogramowanie, żeby urządzenia były "mądrzejsze" od użytkownika.

Grzanie krzywą i on/off zawsze się "gryzły" ze sobą. Ja u siebie to rozwiązałem w ten sposób, że sterownik który grzeje krzywą jest połączony ze sterownikiem od zaworów podłogówki. Jak wszystkie się zamkną, to wyłączy się pompa i kocioł, a sterownik od krzywej pracuje sobie w tle, ale nic nie może zrobić, bo reszta instalacji jest wyłączona. Po jakimś czasie osiąga maksymalną temperaturę i też się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pudz1988 nie jestem na 100% przekonany, bo nie używałem tego trybu, ale z tego co przeczytałem w tym temacie oraz na innych forach to sposób obniżenia wg temperatury pomieszczenia działa w ten sposób, że jeżeli jest ustawiona temperatura obniżenia na 20,5°C to kocioł po jej osiągnięciu zaczyna obniżać temperaturę zasilania, a wyłącza grzanie, gdy przekroczy zadaną pomieszczenia o 1°C, czyli 21,5°C, a włącza się różnie, ale na pewno przy spadku poniżej 21,5°C.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2023 o 13:51, h3nio napisał(a):

@pudz1988 nie jestem na 100% przekonany, bo nie używałem tego trybu, ale z tego co przeczytałem w tym temacie oraz na innych forach to sposób obniżenia wg temperatury pomieszczenia działa w ten sposób, że jeżeli jest ustawiona temperatura obniżenia na 20,5°C to kocioł po jej osiągnięciu zaczyna obniżać temperaturę zasilania, a wyłącza grzanie, gdy przekroczy zadaną pomieszczenia o 1°C, czyli 21,5°C, a włącza się różnie, ale na pewno przy spadku poniżej 21,5°C.

 

I powiem Ci że właśnie takie coś u sobie zauważyłem.. Praktycznie to samo co z trybem ograniczonym. Wypróbuję ten tryb i zobaczę jakie wyjdzie zużycie gazu. 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi 😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach testowania doszedłem chyba do najlepszego ustawienia u mnie w domu.

Więc tak:

Dom ok 180m2 (2 piętra). Ocieplony (Typ budynku średni).
Parter -  3 kaloryfery + drabinka w łazience
Piętro - 3 kaloryfery + drabinka w łazience + podłogówka w 3 pomieszczeniach

Piec Buderus Logmax Plus GB062-24 K H V2
Z pieca wyjście na kaloryfery i podłogówkę (sama podłogówka 4 obiegi). Kaloryfery idą z tego samego zasilania co podłogówka. Bez żadnych mieszaczy, sprzęgieł itd.
Zwyczajnie wszystko zasilane z pieca (pompa obiegowa z pieca).

Piec posiada pogodynkę (czujnik na zewnątrz).
Regulator RC-300 + Tech sterowniki na podłogówkę (zamykanie obiegów).

Testowałem ustawienia z pogodynką - średnia temperatura w pomieszczeniach 18,5-19 stopni, piec nie dogrzewał łazienki.
Uruchomień na dobę jakieś 160... Pobór gazu 5-8m3
Piec mimo ustawienia krzywej, wpływu pomieszczenia itd.... szalał
Raz przegrzewał, raz niedogrzewał (czasami mimo ze nie dogrzał to spalał nawet 8m3 na dobę).
Wszystko moim zdaniem wina zbyt duzych skoków temperatury na zewnątrz (nocą zimno a w dzien ciepło + słońce).
Z uwagi na brak mieszaczy puszczałem temperaturę max 35st więc kaloryfery tylko lekko chodziły (obiegi otwarte na maxa).

Od 2 dni testuję ustawienia:
Regulacja temp pomieszczenia z mocą
Max temperatura zasilania 36 stopni (z uwagi na podłogówkę).
Ustawienia temperatury w pomieszczeniu wzorcowym na RC300 19,5 stopnia


Użycie gazu spadło do 4-5m3 na dobę. Temperatura w pomieszczeniu wzorcowym nawet 20 stopni (na zadane 19,5).
Ilość startów pieca to ok 24 na 24 godziny

Obecnie piec grzeje tak jak ja chcę a nie tak jak on kiedy czytał duże skoki temperatury zewnętrznej.




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czujnik temperatury zewnętrznej jest w złym miejscu ? Najlepiej jak by był od strony północnej na wysokości około 2,5 metra i osłonięty od wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile teraz masz startow? Jaka jest moc minimalna kotła. Schodzi wogole na minimum?
Powiem Ci ze 19,5 stopnie w pom. to skromnie. Gdybyś utrzymywał 23 to spalanie byś miał ponad 10m3 gazu na bide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Może czujnik temperatury zewnętrznej jest w złym miejscu ? Najlepiej jak by był od strony północnej na wysokości około 2,5 metra i osłonięty od wiatru.

Czujnik od północy na wysokości 2.50m ( raczej osłonięty od wiatru )

 

13 godzin temu, Raidenx8607 napisał(a):

Ile teraz masz startow? Jaka jest moc minimalna kotła. Schodzi wogole na minimum?
Powiem Ci ze 19,5 stopnie w pom. to skromnie. Gdybyś utrzymywał 23 to spalanie byś miał ponad 10m3 gazu na bide.

obecnie na 24h mam jakies 24 starty palnika.
Piec chodzi raczej na minimalnej (24% bo to minimalna dla tego pieca).
Czasami zdarzy się mu np chodzić na ok 30% ale to przy starcie, za chwile spada do 24-25% i tak grzeje.
Co do temperatury to jestem przyzwyczajony do takich więc mi to nie przeszkadza, a oszczędność jest więc jestem za 🙂

Tylko tak jak pisałem z pogodynką było jak w loterii, a było zimniej w domu, mimo tego piec spalał więcej gazu i miał 10 krotnie większą ilość uruchomień. Może jeszcze kwestia regulacji ale nie mam już sił się bawić z pogodynką.
Zresztą po postach ludzi na forum i tak wynika że przy pogodynce w zaleznosci od temperatury zewnętrznej i tak trzeba "zmieniać ustawienia" dla różnych temperatur.
Tutaj zmieniam tylko wtedy kiedy widzę że nie dogrzeje lub przegrzewa, ale to po kilku dniach testów jeszcze nie miało miejsca.

Edytowane przez krzywousty80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać i prosić o pomoc.

Mam problem z ogrzewaniem domu. Kocioł załącza się około 70-80 razy na dobę, więc wydaje mi się ze zdecydowanie za dużo. 

Po krótce dane dotyczące domu i instalacji.

dom 220m2 4 kondygnacje ( na wszystkich ogrzewanie podłogowe plus dwa grzejniki łazienkowe )

- piwnica 4 obiegi grzewcze podłogówki 

- parter 2 obiegi grzewcze podłogówki

- 1. piętro 5 obiegów grzewczych podłogówki plus dwa grzejniki łazienkowe

- poddasze 3 obiegi podłogówki

Każdy z obiegów ma własny termostat podpięty pod siłownik termostatyczny.

Piec Buderus gb072-20 z podpiętym sterowaniem RC300 oraz grupą pompową HSM25/6 MM100. 

Sterowanie umieszczone RC300 zlokalizowane jest w piwnicy, gdzie temperatura w ciągu całego roku waha się w przedziale 18-21., w związku z sterownik RC300 ustawiony jest na pracę według temperatury zewnętrznej.  

Czytając forum skorzystałem z paru rad i  próbowałem wpłynąć na prace kotła, aby zmniejszyć ilość odpaleń ale udało się mi to częściowo. 

Zmniejszyłem moc kotła z 20kw na 8 kw - brak rezultatu

zmieniłem interwał czasowy dla wyłącznia i ponownego załączania palnika ( 2.3C)  z 10min na 15 oraz interwał temperaturowy z 5 na 8 K.  Te działania przyniosły spadek odpaleń pieca z 100 do 70 na dobę.

Zrobiłem test zamykając wszystkie obiegi podłogówki w domu, a piec nadal się odpala na 2-3 min po czym temperatura w wody spada przez około 15-20 min i tak w kółko.

Temperatura na kotle 55k, temperatura zasilania podłogówki ustawiona na 39k

Gdzie leży problem? Wydaje mi się, że coś jest w ustawieniach nie tak, pytanie co? 

Jeżeli potrzebne są dodatkowe dane, proszę o informacje i z góry dziękuje za pomoc.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim obniżyłbym temperaturę na zasilaniu. Wydluz to czas pracy kotla, mniej startów. Ustaw na 48 stpn9. Podłogówka i tak będzie na tym samym poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

Czy mogę prosić o poradę jak ustawić sterownik RC35 i kocioł Buderus Logamax Plus GB022-24 dla trybu wg temperatury zewnętrznej? Powierzchnia to dom 140m, gdzie podlogówka to 4 pętle (hole i łazienki lacznie ok 24m2), reszta to grzejniki.

Na grzejnikach głowice termostatyczne. Jeśli są potrzebne jakieś jeszcze informację to chętnie podam. W domu chciałbym mieć ok 22 stopnie. Sterowanie wg temp. pomieszczenia niestety nie sprawdza się, gdyż podłogówka nie działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich posiadaczy pieców Buderus !

Mam pytanie. Posiadam piec GB192, czy jest możliwość ustawienia pieca według zadanej temperatury pokojowej, załóżmy 21c, ale żeby zmienić histereze ponownego zalaczania pieca ? Czyli niech dogrzeje do 21c a potem poczeka na spadek do 20,5c i dopiero odpala żeby dogrzać do zadanej temp ? Teraz dziala to tak ze odpala przy 20,8c

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Buderus a gb122 24kw z czujnikiem zew i Rc310, w domu tylko grzejniki i w obecnej sytuacji mi nie dogrzewa, zawsze brakuje do uzyskania wymaganej temp. Grzeje wg krzywej z początkiem 30 i końcem 59, max ustawiony 60. Czy lepiej zmienić współczynnik pomieszczenia z obecnego 3k np, na 7k bo widzę że zwiększa założoną temp zasilania. Czy lepiej podnieść krzywą z 30 np na 33, oczywiście krzywą w zakresie -20...+20. Czujnik pokojowy jest w najchłodniejszym pomieszczeniu i w pomieszczeniu nikt nie przebywa.
Co jest lepsze?Screenshot_20231217-173950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.