Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciąg Wsteczny W Kanale Wentylacji


pilotg

Rekomendowane odpowiedzi

witam. podczas kilkudniowych silnych wiatrów w toalecie zrobilo się bardzo zimno, okazało się się ze zamiast wyciągu zrobił się nadmuch powietrza. czytając artykuly wywnioskowałem  ze potrzebuje nasady kominowej. jest jeden problem ponieważ wszystkie nasady montowane sa od góry a ja otwory wentylacyjne mam od boku komina. czy jest jakiś sposób na zlikwidowanie tego zjawiska? wentylacja grawitacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drzwi od toalety podcięte albo jest w nich kratka lub tulejki wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również u mnie pojawił się wsteczny ciąg w kratce wentylacyjnej w kuchni i łazience na 1piętrze(Wieje mi zimne powietrze z pionu wentylacyjnego)W łazience na drugim piętrze jest wszystko ok. Każdy pion wentylacyjny jest indywidualny. Problem zauważyłem po uszczelnieniu starych okien/drzwi na parterze(w tym kotłownia wkopanej poniżej poziomu terenu) oraz wymianie starych okien na nowe(1i2 piętro). Co jest dziwne: najcieplej mam na parterze(warsztacik z dużymi drzwiami garażowymi,pralnia,piwnica z kotłownią(kotłownia wpokoana w ziemie)gdzie są stare okna,jest to przyziemie(dom lata 80te więc słaba izolacja podłogi), pierwsze piętro chłodniej, drugie piętro najchłodniej. Mam zetkę w kotłowni ale jest mocno przysłonięta bo okropnie wychładzała kotłownie(wiem że to błąd, być może jak ją odsłonie to wszystko wróci do normy ale nie ma mnie w domu do weekendu wiec pytam wcześniej jakie są opcje).

Czyżby piec zaciąga powietrze z pierwszego i drugiego piętra? Dziwne jest też to że na drugim piętrze w łazience kratka wentylacyjna działa normalnie gdzie teoretycznie powinno być jej ciężej niż tym na niższym piętrze bo przewód wentylacyjny jest krótszy. Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie okien na szczelne i przy wentylacji grawitacyjnej wciąganie zimnego powietrza przez komin wentylacyjny/kratkę do środka to częste zjawisko. Pomaga czasowe rozszczelnienie okna,zwłaszcza w kuchni,przy gotowaniu, lub po prostu zamontowanie nawiewników w nowych oknach,niekoniecznie we wszystkich,np we dwóch na 1 poziomie. Nowe okna można zamówić już z nawiewnikami,ale najczęściej się tego nie robi, można też zlecić zrobienie nawiewników już w istniejących oknach. Przy wentylacji grawitacyjnej  naturalna wymiana powietrza została zakłócona po montażu szczelnych okien. Powietrze nie ma gdzie "wchodzić" więc czasami zasysa z zewnątrz poprzez komin wentylacyjny,zamiast wypychać powietrze zużyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zamiast nawiewnika wrębowego taki sam efekt przyniesie wycięcie 10-15cm uszczelki z ramy w jej górnej lewej (lub prawej) części. Następnie wycięcie po przeciwnej stronie okna, takiej samej długości w skrzydle.

 

Na początek można mniej tu i tu.

 

Całkiem inna liga to nawiewniki ciśnieniowe lub higro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast nawiewnika wrębowego taki sam efekt przyniesie wycięcie 10-15cm uszczelki z ramy w jej górnej lewej (lub prawej) części. Następnie wycięcie po przeciwnej stronie okna, takiej samej długości w skrzydle.

 

Na początek można mniej tu i tu.

 

Całkiem inna liga to nawiewniki ciśnieniowe lub higro.

Zgadza się ale trzeba już wiercić w ramię a webowe, jak sam piszesz to wycięcie uszczelki. Różnica pomiędzy wycięciem a tym wrebowym jest taka, że przy mocnym wietrze klapka się zamyka. Przynajmniej tak powinno być według instrukcji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrębowy daje powietrza tyle co nic. W zasadzie do stosowania tylko tam, gdzie okna nie sa wyposażone w mikrowentylację. Miałem wrębowe w ręku i wyrzuciłem na rzecz wycięcia uszczelek.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wycięcie uszczelek. Ważne żeby nie wycinać ich, jak napisano wyżej, nie wycinać a wprost a z przesunięciem - wtedy podmuchy wiatru aż takiego wpływu nie mają.

 

ps.

Wrębowy za to to wiercenie w ramie...  - to taka odpowiedź na argument że nawiewnik to robienie dziur. Nawiewnik można zamknąć - daje wtedy minimalny przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oknach macie regulację docisku (nie licząc okien z poprzedniej epoki), po co ciąć czy kombinować. Druga opcją są zawory zwrotne na kratkach wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mialem podobny problem z wentylacja. Rozwiazanie bardzo proste i tanie, a raczej koszta zerowe czyli wyciecie uszczelek na mijanke w oknacz w "czystych" pomieszczeniach. Najpierw w jednym i obserwować, jak się poprawi to zostawić, jak nadal zawiewa to nastepne okno ciachnac. Plus dodatkowy ze okna beda caly czas zaryglowane na max i wymiana tez bedzie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. podczas kilkudniowych silnych wiatrów w toalecie zrobilo się bardzo zimno, okazało się się ze zamiast wyciągu zrobił się nadmuch powietrza. czytając artykuly wywnioskowałem  ze potrzebuje nasady kominowej. jest jeden problem ponieważ wszystkie nasady montowane sa od góry a ja otwory wentylacyjne mam od boku komina. czy jest jakiś sposób na zlikwidowanie tego zjawiska? wentylacja grawitacyjna

 

Jak masz od boku otwory wentylacyjne to muszą być na przestrzał. wtedy wiatr wspomaga wyciąg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulacja docisku to dużo za mało.

Najpierw powinno się zmierzyć ciąg na wszystkich kominach.

W ten sposób określisz czy któraś z wentylacji nie ma zbyt mocnego ciągu. Jeśli tak będzie to ograniczamy zbyt duży ciąg na kratce wentylacyjnej, dzięki czemu powstały nadmiar skieruje się do pozostałych kratek .

Gdyby okazało się że występuje nadmiar to warto założyć na wszystkich kratkach urządzonko zwane stabilerem - w przypadku nadmiaru ciągu, szczególnie przy wietrze, ograniczy przepływ powietrza.

Podstawą jest jednak dostarczenie powietrza do domu. Obojętne w jaki sposób - czy nawietrzakami, nawiewnikami, wyciętymi uszczelkami czy mikrowentylacją.

Zasada jest bardzo prosta - przez wentylację usunięte zostanie tyle powietrza ile wcześniej zostanie dostarczone. Jeśli dostarczane jest zbyt mało to na jednym a czasem więcej przewodów dochodzi do odwrócenia ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

Podczepię się do tego tematu, ponieważ także mam problem z wstecznym ciągiem.

W naszym mieszkaniu są kratki wywiewne w kuchni (2 sztuki), łazience (1 sztuka) i pomieszczeniu gospodarczym (1 sztuka) w którym jest piec kondensacyjny. We wszystkich oknach zainstalowane są nawietrzaki. Kominy mają ok. 10 metrów wysokości a mieszkanie znajduje się na parterze. Temperatura zewnętrzna ok. 0 stopni, wewnętrzna ok. 20. Komin w łazience pracuje ok, natomiast kominy w kuchni oraz pom. gospodarczym mają wsteczny ciąg.

Mieszkanie jest nowobudowane, na etapie wykończenia. Oczywiście wszystkie kontrole kominiarskie pozytywne. Zgłosiłem problem deweloperowi, który, zasłaniając się kominiarzem twierdzi, że zjawisko jest normalne, tzn. normalnym jest, że komin nie wyciąga powietrza tylko z kratki wieje zimnem. Martwię się szczególnie kominem w pom. gospodarczym, którego wylot jest w sąsiedztwie komina spalinowego pieca.

Moim zdaniem, przy zamontowanych i otwartych nawietrzakach rzecz nie jest normalna. Czy możecie wyrazić swoją opinię? Powinienem wezwać kominiarza, który wykona stosowne pomiary i wyda opinię?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchyl okno gdy jest ciąg wsteczny. Jeśli z kratek przestanie dmuchać powietrzem oznacza to tyle, że nawietrzniki nie są wystarczające do zapotrzebowania dla domu. W przeciwnym razie wezwać kominiarza bo on będzie wiedział najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Są takie kratki wentylacyjne z żaluzjami, czyli w razie potrzeby można je zamknąć. Można też do kratek wentylacyjnych przymocować np. wentylatory komputerowe (są bardzo ciche i mogą działać non-stop nawet 10-11 lat ), wtedy będzie zapewniony stały ruch powietrza w jednym kierunku.Gdy powstanie ciąg wsteczny, to nie przejdzie przez wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca dobry pomysł. Pierwszy z brzegu Sunon 12cm ma przepływ ok. 120m^3/h. Oczywiście w warunkach rzeczywistych będzie miał maks. 100. Nie mniej taka ilość powietrza jest ekwiwalentem zapotrzebowania na 5 osób przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. A tutaj przecież nie będzie odzysku. Więc taki wentylator zassie ze wszystkich nieszczelności, w ciągu czterech godzin, w przeciętnym 150m^2 domu, całą kubaturę. W toalecie będzie cieplej, ale w całym domu chłodniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2020 o 15:10, Wello napisał:

To nie do końca dobry pomysł. Pierwszy z brzegu Sunon 12cm ma przepływ ok. 120m^3/h. Oczywiście w warunkach rzeczywistych będzie miał maks. 100.... Więc taki wentylator zassie ze wszystkich nieszczelności, w ciągu czterech godzin, w przeciętnym 150m^2 domu, całą kubaturę. W toalecie będzie cieplej, ale w całym domu chłodniej :)

Jeden wentylator komputerowy nie "zakryje" całej kratki wentylacyjnej, przeważnie trzeb stosować 2-3 np. 92x92 mm. Przepływ powietrza  można zmniejszyć poprzez zmianę obrotów wentylatora, zmieniając napięcia zasilania (zamiast np. 12V stosujesz 5V itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.