Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Analize Schematu


Fus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Bardzo proszę o zweryfikowanie instalacji która mam obecnie i chcę ją przerobić mianowicie dodać jeszcze jeden obieg (mieszkanie). Na pierwszym schemacie jest stan obecny a na drugim z dodatkowym obiegiem. Obecnie kocioł ogrzewa jedno mieszkanie około 40 m2 i chcę podpiąć jeszcze jedno o pow około 50 m2, bardzo proszę o wasze opinie jak i również wskazówki . Kocioł to Defro EKR 10KW

Pozdrawiam

post-76577-0-87933100-1513473761_thumb.jpg

post-76577-0-04448600-1513473858_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to kociol 5 klasy ? nie ma ochrony powrotu i nie ma sprzegla , a przekonasz sie za jakis czas ze warto , powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. henryk słusznie zwraca uwagę na zabezpieczenie kotła.

Zakładając, że układ zamknięty jest dopuszczalny, to i tak brakuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci "urządzenia schładzającego" (DBV, wężownica itp.). 

Obecnie zawór 3D spełnia rolę rozdzielacza w celu ochrony powrotu. Do drugiego mieszkania planujesz pompę na powrocie (pomijając jej zły kierunek) również w funkcji ochrony powrotu (mieszania) W jakim celu, skoro ten pierwszy spełnia taką rolę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to kociol 5 klasy ? nie ma ochrony powrotu i nie ma sprzegla , a przekonasz sie za jakis czas ze warto , powodzenia .

Po pierwsze nie 5 klasy, po drugie ochrone powrotu ma na dwa sposoby: 3D oraz CWU. Po trzecie: po co tam sprzęgło?? Przyjrzyj sie schematowi oraz zajrzyj na dane kotła, zanim cokolwiek napiszesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj sie nie bede dyskutowa ja tylko uwagi wnosze tyle zreszto nie sie kolega bawi w inst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. henryk słusznie zwraca uwagę na zabezpieczenie kotła.

Zakładając, że układ zamknięty jest dopuszczalny, to i tak brakuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci "urządzenia schładzającego" (DBV, wężownica itp.). 

Obecnie zawór 3D spełnia rolę rozdzielacza w celu ochrony powrotu. Do drugiego mieszkania planujesz pompę na powrocie (pomijając jej zły kierunek) również w funkcji ochrony powrotu (mieszania) W jakim celu, skoro ten pierwszy spełnia taką rolę?

Dlatego że ten pierwszy jest na obiegu mniejszego mieszkania  poza tym chciałem być pewien że powrót nie będzie zimny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie musisz dokładać drugą pompę i 3D? Nie prościej rozdzielić obiegi za istniejacą pompą? Nie zapomnij o ZZ za pompą CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że ten pierwszy jest na obiegu mniej

 

Kol. henryk słusznie zwraca uwagę na zabezpieczenie kotła.

Zakładając, że układ zamknięty jest dopuszczalny, to i tak brakuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci "urządzenia schładzającego" (DBV, wężownica itp.). 

Obecnie zawór 3D spełnia rolę rozdzielacza w celu ochrony powrotu. Do drugiego mieszkania planujesz pompę na powrocie (pomijając jej zły kierunek) również w funkcji ochrony powrotu (mieszania) W jakim celu, skoro ten pierwszy spełnia taką rolę?

Powinny być dwa zawory DBV?

Mam taki zawór zainstalowany na schemacie opisany jako zawór bezpieczeństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i prościej ale chciałem żeby te dwa obiegi pracowały nie zależnie od siebie dlatego że to drugie mieszkanie jest używane sporadycznie, poza tym jest oddalone o około 20 metrów więc nie wiem czy zdało by to egzamin, dołożyć zz do c.w.u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Henryk zmartwiłeś mnie tym, tym bardziej że istniejącą instalację zakładał wykwalifikowany hydraulik!

Widać musi się jeszcze kwalifikować)Owszem Defro ma kocioł do układu zamkniętego no ale nie te diengi)

I oprócz zaworu schładzajacego typu DBV musi być jeszcze zawór bezpieczeństwa na zasilaniu ok 2bar

Oczywiście woda do DBV z sieci żaden hydrofor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć pod uwagę, że przepływ na zasilanie mieszkań przez zawór 3D bedzie pomniejszony przez przepływ na dogrzanie powrotu. Trudno jest ocenić, czy jedna pompa tu wystarczy, czy potrzebna druga, nie znając średnic rur, wymiaru grzejników. Jesli załozysz osobną do drugiego mieszkania, niepotrzebny jest drugi zawór 3D do ochrony powrotu. Wystarczy, że powrót z tego rzadko używanego mieszkania wpięty będzie do powrotu przed trójnikiem z 3D. Warunek: pompa zasilajaca pierwszego mieszkania musi chodzić non stop. Zamiast w drugi 3D, zainwestuj w siłownik, żeby nie przestawiać zaworu w momencie uruchomienia obiegu drugiego mieszkania.

Zawór DBV to nie ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Powinny być obydwa. Zresztą tu henryk napisał już wszystko: ma byc tak jak jest w instrukcji kotła. 

To producent decyduje, (nie instalator), czy kocioł jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym (odpowiednia stal, spawacz z uprawnieniami dozorowymi itp.)

 

Odpowietrznik wspomniał o bardzo ważnej rzeczy: zawór DBV MUSI być zasilany wodą niezależnie od zaniku prądu w mieszkaniu/domu. Dlatego hydrofor odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście o ważnej rzeczy - takie rozbudowanie instalacji  zwiększa ilość wody w obiegu praktycznie dwukrotnie.

Dlaczego nikt z was nie wspomniał o istniejącym naczyniu przeponowym i jego rozbudowie na potrzeby powiększonej instalacji?

Najprościej będzie dodać obok istniejącego drugie takie same naczynie.

Oczywiście ciśnienia w obu naczyniach muszą być takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiadomo czy instalator dobierał naczynie do istniejącej instalacji czy wrzucił jakieś "na pałę")Może tak być że byłoby wystarczające dla rozbudowanej instalacji,nie mówię że tak jest ale może warto sprawdzić a widać że nie był fachowcem najwyższej klasy skoro zamontował tan kocioł w układzie zamkniętym.I jakoś mi nie leży ta ochrona kotła za pomocą zainstalowania zaw.3D w funkcji rozdziału czynnika grzewczego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście o ważnej rzeczy - takie rozbudowanie instalacji  zwiększa ilość wody w obiegu praktycznie dwukrotnie.

Dlaczego nikt z was nie wspomniał o istniejącym naczyniu przeponowym i jego rozbudowie na potrzeby powiększonej instalacji?

Najprościej będzie dodać obok istniejącego drugie takie same naczynie.

Oczywiście ciśnienia w obu naczyniach muszą być takie same.

Bardzo cenna uwaga! 

Tu jednak brak decyzji autora, czy pozostawia układ zamknięty, czy robi , jak w DTR kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.