Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Analize Schematu


Fus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli problemem jest podniesienie naczynia to zawór 3d można zamontować na zasilaniu w funkcji rozdzielenia i naczynie może zostać na tej samej wysokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w tej chwili tak ale chyba jest rozważany powrót do układu otwartego żeby było zgodnie z DTR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozwazam powrót do ukladu otwartego i umieszczenie naczynia wzbiorczego w pierwszym mieszkaniu gdyz jest nad kotlownia.

Dopiero za tydzien moze dwa tam bende to zobacze jakie sa mozliwosci, jesli trzeba bedzie duzo rozpierniczac to zostame przy zamknietym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX-AL-PEX 25x2,5 lub 26x3,0 - na tym nie oszczędzaj. Kup markowe rury, do tego złączki systemowe i kalibrator. Jak sam to będziesz robił i  rury na wierzchu, to lepiej złączki skręcane. (dużo ich nie będzie, a łagodne łuki sprężyną wygniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX-AL-PEX 25x2,5 lub 26x3,0 - na tym nie oszczędzaj. Kup markowe rury, do tego złączki systemowe i kalibrator. Jak sam to będziesz robił i  rury na wierzchu, to lepiej złączki skręcane. (dużo ich nie będzie, a łagodne łuki sprężyną wygniesz.

Tez tak myslalem na markowym produktem moze jakies sugiestie co do marki?

Złączki bedą tylko na koncach bo mam zamiar puscic je z calosci, oczywiscie jesli sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz rury przelicz przepływy by nie okazało się, że PEX 25 za mały jest. Jeżeli planujesz otworzyć układ to i tak z kotła do naczynia otwartego najwyżej jak się da będzie musiała biec rura metalowa o średnicy minimum 25 mm wewnątrz. Wychodzi wiec, że będzie to calówka lub miedziana 28. Gdy pompa będzie na powrocie może ona pełnić jednocześnie funkcję rury zasilającej. Wtedy na piętrach instalujesz trójniki w bok do zasilania instalacji. Powrót z tej instalacji może być już PEX ale ja bym zamiast 25 dał 32 chociaż do pierwszego mieszkania a do drugiego wyżej już PEX25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie zrozumieliśmy się. Jeśli otworzę system to tak jak piszesz rura stalowa w mieszkaniu w którym ewentualnie instalował bym naczynie ma instalację zrobioną na gotowo która jest zasilana kotłem w piwnicy, pomieszczenie z kotłem i to mieszkanie są w jednym pionie, natomiast drugie mieszkanie znajduje sie po drugiej stronie bloku obydwa te mieszkania oddzielone są od siebie po części klatką schodową a po części innym mieszkaniem są jednak na tym samym poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno widzę zasilanie tego drugiego lokalu - odl 20m to 40m  rury - duże straty ciepła, trzeba nie dość, że przeliczyć  na spadki ciśnienia tą rurę, to jeszcze dać dobrą izolację - pianka 6-8mm nie wystarczy, trzeba dać izolację z pianki min 3cm grubości lub wełną okręcić.

Podobnie z CW i cyrkulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam Defro komfort eko 15 Kw 1KPv4 ogrzewanie podłogowe 140 m2 + Co 2 x drabinka łazienki, 1 x grzejnik w garażu. Mam problem z zimnym powrotem około 30C i piec goni jak szalony spalanie 35kg ekogroszku. Jak załączę ochronę powrotu to spalanie spada o 65% ale zawory 4D na podłogówce się przymykają i problem z temperaturą podłogi.Myśle nad zamontowaniem sprzęgła hydraulcznego ? Wstawiam foto może coś poradzicie.post-76096-0-39362000-1513590275_thumb.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno widzę zasilanie tego drugiego lokalu - odl 20m to 40m  rury - duże straty ciepła, trzeba nie dość, że przeliczyć  na spadki ciśnienia tą rurę, to jeszcze dać dobrą izolację - pianka 6-8mm nie wystarczy, trzeba dać izolację z pianki min 3cm grubości lub wełną okręcić.

Podobnie z CW i cyrkulacją.

Nie powinno być tragedii. Największe straty i tak będą na kształtkach. Straty ciepła do opanowania po dobrej izolacji. W załączniku nomogram dla rur PEX.

 

post-51897-0-93453600-1513667040_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebne Ci sprzęgło. Zamiast tych 4d powinny być 3d a do ochrony powrotu pompa kotłowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp. hajtaler428, przy tylu pompach bez sprzęgła nie będą zakłucać pracy zaworów 3D. Ja nie posiadam wiedzy na temat hydrałliki ale o sprzęgle mówili mi z afriso. Uważasz że zawory 4D w mojej instalacji zabużają prace instalacji, chciałem mieć osobne sterowanie podłogówką parter i piętro i zawory 4D zainstalował mi hydraulik, pompa CO zasila grzejnik w garażu + 2 x drabinki łazienki i miał to być swego rodzaju środek zaradczy na wysoka temperaturę pieca poniewaz podłogówka potrzebuje znacznie mniej niz CO. Jak na razie to sie nie sprawdza jak mam odkręcony grzejnik w jednej łazience to powrót ( czujnik powrotu zamontowany blisko pieca) 42C. Natomiast powrót z podłogówki pionowa rura na foto 20C tam tez jest czujnik powrotu. Obecnie mam 4 pompu i pompę do cyrkulacji, 2 pompy + zawory 4D z automatami podłogówka, 1 pompa CO bez zaworu, 1 pompa ładowanie bojlera i pompa cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp. hajtaler428, przy tylu pompach bez sprzęgła nie będą zakłucać pracy zaworów 3D. Ja nie posiadam wiedzy na temat hydrałliki ale o sprzęgle mówili mi z afriso. Uważasz że zawory 4D w mojej instalacji zabużają prace instalacji, chciałem mieć osobne sterowanie podłogówką parter i piętro i zawory 4D zainstalował mi hydraulik, pompa CO zasila grzejnik w garażu + 2 x drabinki łazienki i miał to być swego rodzaju środek zaradczy na wysoka temperaturę pieca poniewaz podłogówka potrzebuje znacznie mniej niz CO. Jak na razie to sie nie sprawdza jak mam odkręcony grzejnik w jednej łazience to powrót ( czujnik powrotu zamontowany blisko pieca) 42C. Natomiast powrót z podłogówki pionowa rura na foto 20C tam tez jest czujnik powrotu. Obecnie mam 4 pompu i pompę do cyrkulacji, 2 pompy + zawory 4D z automatami podłogówka, 1 pompa CO bez zaworu, 1 pompa ładowanie bojlera i pompa cyrkulacji.

Sposobów ochrony powrotu jest pełno - Ty musisz zdecydować, który u Ciebie zadziała i nie spowoduje rozwałki domu itd.

Najprostszy to włączyć CWU na stałe.

 

Chcesz inny - rzuć schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy załączenie pompy CWU spowoduje podniesienie powrotu z podłogówki? czy tylko powrotu gdzie wchodzi rura powrotna z CO + CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam Defro komfort eko 15 Kw 1KPv4 ogrzewanie podłogowe 140 m2 + Co 2 x drabinka łazienki, 1 x grzejnik w garażu. Mam problem z zimnym powrotem około 30C i piec goni jak szalony spalanie 35kg ekogroszku. Jak załączę ochronę powrotu to spalanie spada o 65% ale zawory 4D na podłogówce się przymykają i problem z temperaturą podłogi.Myśle nad zamontowaniem sprzęgła hydraulcznego ? Wstawiam foto może coś poradzicie.post-76096-0-39362000-1513590275_thumb.j

Wygląda na to że instalacja w układzie zamkniętym.Nie widzę wymaganych zabezpieczeń dla tego typu instalacji więc jest niebezpieczna.Po drugie czy producent dopuszcza ten model kotła do pracy w układzie zamkniętym(wersja NZ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @gmaj jak zrobi zasilanie i powrót z Pex 32 to będzie OK.

Ten PEX często jest w zwojach 25m to 2 zwoje będą jak zalazł.

    Jeden rozmiar wyżej nie zaszkodzi, to prawda. Tym bardziej, że wciąż nie wiemy, czy będzie jedna pompa czy dwie i osobny bojler w drugim mieszkaniu? I może w przyszłości kolega zechce zasilić "po drodze" środkowe mieszkanie? :)

 

    Co zaś do instalacji @sgl... Odpowietrznik o zabezpieczeniu juz wspomniał, bo to najwazniejsze. Od siebie dodam, że nie widzę za pompami zaworów zwrotnych ani filtrów przed nimi.  Brak też kolektora zasilającego pod pompami (wszystko na jednej srednicy?). Przy tych srednicach obieg kotłowy i ochrona powrotu nie bedą działały. Słuszna uwaga co do 3D.

   W takim układzie, gdy obieg CWU podłączany jest przed 4D, wolę pompę CWU na powrocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że instalacja w układzie zamkniętym.Nie widzę wymaganych zabezpieczeń dla tego typu instalacji więc jest niebezpieczna.Po drugie czy producent dopuszcza ten model kotła do pracy w układzie zamkniętym(wersja NZ)

Instalacja jest w układzie otwartym, naczynie nad poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jest źle podłączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-57805200-1513687310_thumb.jpg

    Jeden rozmiar wyżej nie zaszkodzi, to prawda. Tym bardziej, że wciąż nie wiemy, czy będzie jedna pompa czy dwie i osobny bojler w drugim mieszkaniu? I może w przyszłości kolega zechce zasilić "po drodze" środkowe mieszkanie? :)

 

    Co zaś do instalacji @sgl... Odpowietrznik o zabezpieczeniu juz wspomniał, bo to najwazniejsze. Od siebie dodam, że nie widzę za pompami zaworów zwrotnych ani filtrów przed nimi.  Brak też kolektora zasilającego pod pompami (wszystko na jednej srednicy?). Przy tych srednicach obieg kotłowy i ochrona powrotu nie bedą działały. Słuszna uwaga co do 3D.

   W takim układzie, gdy obieg CWU podłączany jest przed 4D, wolę pompę CWU na powrocie. 

Instalacja jest w układzie otwartym, zawory zwrotne nad pompami, możesz podać link do takiego kolektora czy może być sprzęgło hydrauliczne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jest źle podłączone

Możesz napisać co jest źle podłączone ja nie znam się na hydraulice, chciałbym zaciągnac instalatora który to robił ale nie wiem jakie błędy mam mu wytknac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za moja niedostepnośc na forum do wieczora właśnie zaczynam pracę. Liczę na wsparcie z waszej strony co można poprawić w mojej instalacji żeby to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.