Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Analize Schematu


Fus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam Defro komfort eko 15 Kw 1KPv4 ogrzewanie podłogowe 140 m2 + Co 2 x drabinka łazienki, 1 x grzejnik w garażu. Mam problem z zimnym powrotem około 30C i piec goni jak szalony spalanie 35kg ekogroszku. Jak załączę ochronę powrotu to spalanie spada o 65% ale zawory 4D na podłogówce się przymykają i problem z temperaturą podłogi.

Dorzuć pompę kotłową na powrocie do kotła i będziesz miał ciepły powrót. Prosiłaby się na wspólnej nitce za zaworami 4D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby jak najmniej demolować i zminimalizować koszty to zrób jak pisze teres - daj pompe kotłową. Zasilanie od kotła do miejsca podłączenia pomp wypadałoby zrobić min 5/4"(kolektor o którym pisał gmaj) Analogicznie na powrotach.

Ja na Twoim miejscu właczyłbym CWU do ochrony powrotu. Jeśli przeszkadz gorąca woda to na wyjściu CWU załóż TZM 30-60 st

post-2974-0-46122100-1513693626_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol sambor, gmaj22 zdecydowalem że zrobie na jednej pompie na powrocie tak jak kol. Odpowietrznik rozrysowal. Faktycznie mnie ponioslo z tymi sterowaniami (wyobraźnia) he..he...

Wiec tak jednna pompa, bojler w mieszkaniu zostaje. Mowicie abym dal pex 32 ? Czy wtedy jest szansa ze pompa 25/40 wystarczy? Jeszcze odnosnie tego naczynia wzbiorczego ono ma poj 25L "Reflex", dolozyc jeszcze jedno czy zrobic jedno wieksze ( na razie zostawiam w ukladzoe zamknietym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 50 m PEX32 masz juz ponad 25 litrów wody. Do tego dochodzi pojemność grzejników, rozprowadzenia i gałązek do nich. Na każdy mb. typowego grzejnika C22 musisz liczyć ok. 7-8 litrów. Przy 5 grzejnikach 600/1000 masz kolejne 35-40 litrów. To w sumie powiększa pojemność CZYNNĄ zbiornika o ok. 3 litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest podpięcie do naczynia wyrównawczego?

Naczynie jest wpięte w powrót z CO 

post-76096-0-49234900-1513713786_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Jeden rozmiar wyżej nie zaszkodzi, to prawda. Tym bardziej, że wciąż nie wiemy, czy będzie jedna pompa czy dwie i osobny bojler w drugim mieszkaniu? I może w przyszłości kolega zechce zasilić "po drodze" środkowe mieszkanie? :)

 

    Co zaś do instalacji @sgl... Odpowietrznik o zabezpieczeniu juz wspomniał, bo to najwazniejsze. Od siebie dodam, że nie widzę za pompami zaworów zwrotnych ani filtrów przed nimi.  Brak też kolektora zasilającego pod pompami (wszystko na jednej srednicy?). Przy tych srednicach obieg kotłowy i ochrona powrotu nie bedą działały. Słuszna uwaga co do 3D.

   W takim układzie, gdy obieg CWU podłączany jest przed 4D, wolę pompę CWU na powrocie. 

Dodaje lepsze foto zaworu zwrotnego.

post-76096-0-37708100-1513714150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie powinno być wpięte zasilanie naczynia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby jak najmniej demolować i zminimalizować koszty to zrób jak pisze teres - daj pompe kotłową. Zasilanie od kotła do miejsca podłączenia pomp wypadałoby zrobić min 5/4"(kolektor o którym pisał gmaj) Analogicznie na powrotach.

Ja na Twoim miejscu właczyłbym CWU do ochrony powrotu. Jeśli przeszkadz gorąca woda to na wyjściu CWU załóż TZM 30-60 st

Dzięki za pokazanie rozwiązania na foto, rozmawiałem już z hydraulikiem i on upiera przy sprzęgle hydraulicznym i dodatkową pompą pomiędzy kotłem i sprzęgłem. Jutro mu przedstawię rozwiązanie z foto które przygotowałeś i zobaczymy co on na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim podłączeniu przy zagotowaniu wyrzuci całą wodę z kotła przez naczynie. 

Rura do naczynia od strony kotła musi być podłączona bezpośrednio z jego najwyżej położoną częścią powierzchni wodnej. W prostych słowach na zasilaniu - tam gdzie Ci wskazałem na zdjęciu kilka postów wyżej. I średnica dla Cu to min 28 a tam wygląda na 18 czy 22

Sprzęgło i pompa w obiegu kotłowym nie jest złym pomysłem ale to dodatkowy wydatek. 

Włącz na próbę pompę CWU na stałe i zobacz jaki będzie efekt i czy Cię zadowoli - to nic nie kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda bardziej na zawór odcinający niż zwrotny.

Hydraulik twierdzi że to zawór zwrotny taki sam jest za pompą od CWU jak był otwarty to podciągało wodę do  bojlera.

post-76096-0-06981300-1513715735_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś zintegrowany ze śrubunkiem by był?

tam na drugim planie nad czerwonym motylkiem jest standardowy zz zdaje się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim podłączeniu przy zagotowaniu wyrzuci całą wodę z kotła przez naczynie. 

Rura do naczynia od strony kotła musi być podłączona bezpośrednio z jego najwyżej położoną częścią powierzchni wodnej. W prostych słowach na zasilaniu - tam gdzie Ci wskazałem na zdjęciu kilka postów wyżej. I średnica dla Cu to min 28 a tam wygląda na 18 czy 22

Sprzęgło i pompa w obiegu kotłowym nie jest złym pomysłem ale to dodatkowy wydatek. 

Włącz na próbę pompę CWU na stałe i zobacz jaki będzie efekt i czy Cię zadowoli - to nic nie kosztuje

Czyli powinno być tak?

post-76096-0-10528100-1513716176_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie zintegrowane półśrubunki tylko mają najczęściej plastikowe grzybki. Ten "normalny" poniżej jest na zasilaniu zimnej wody do bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałeś, to jest pułśrubunek pompy z zaworem zwrotnym a ten poniżej to ZZ na zasilaniu zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ustawiłem grzejniki na termostatycznych na 1 i wtedy zawory na podłogach się przymkneły do 33% na zadanej 22C, spadła tez temperatura spalin. Ale powrót zarówno z podłogi jak i przy piecu czujnik nr 2 grzie wchodzi powrót z CO na poziomie 35C. Dzisiaj załacze pompe od CWU tak żeby goniła cały czas i zobacze co się bedzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-80008400-1513754726_thumb.jpg

 

OK Dzieki za odpowiedź. Wklejam obecny schemat instalacji bedzie łatwiej rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wprowadzić niewielkie zmiany:

 

1/ powrót CWU wpiąć przed samym kotłem (tak, wiem że to odstępstwo od zasady, że kolejność zasilania = kolejność powrotów :) )

2/ dać współną pompę c.o. łazienki + cwu - jesli planujesz grzać cwu latem, dobrze jest miec mozliwość wysuszenia ręczników czy podgrzania łazienki w okresach przejściowych. A skoro CWU chcesz grzać ciągle, to i "drabinki" się załapią :)

 

post-51897-0-73276900-1513758022_thumb.png

 

PS:

I jeszcze jeden szkic pod dyskusję, bo tu sam nie mam pewności, czy to zadziała, jak powinno. Ciężko to zbilansować. Jest ryzyko, że przy ustawieniu zwieradeł 4D jak zaznaczone zieloną kreską, pompa na powrocie będzie mieszać głownie wodę kotłową a mniej przez cwu i drabinki. Przerywaną linią- alternatywne podłączenie powrotu z bojlera.

Trudno to bedzie wyregulować....

 

post-51897-0-33386100-1513759120_thumb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-46276500-1513760558_thumb.jpg

 

Dzieki za odpowiedź, rozumiem że na 4D pokazałeś ich zamknięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na 2 schemacie bym tego nie robił. 

Tak jak na 1 - wspólne zasilanie jedną pompą CWU i tych trzech grzejników to dobry pomysł. Pytanie również czy te grzejniki w łazienkach to główne źródło ogrzewania czy dodatek do podłogówki i czy ten grzejnik w garażu to ma grzać cały czas czy jest dla przełamania temperatury. Jeśli tak to można tą pompę podłączyć normalnie pod CWU(grzejniki będą grzały gdy będzie zapotrzebowanie podgrzania zasobnika). Zostanie nam jedna pompa zdobyczna z CO którą można wstawić na obieg kotłowy i nie ma potrzeby przegrzewania CWU. Zachowałbym wtedy również analogię podłączenia zasilań i powrotów

post-2974-0-57202400-1513760964_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazienkach jest podłogówka drabinki mają służyć jako suszarka lub też chłodne dni wczesna jesień podniesienie temperatury, grzejnik w garażu jest jedynym źrudłem ogrzewania 600 x 1400 i ma być na przełamanie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.