Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Analize Schematu


Fus

Rekomendowane odpowiedzi

To ja bym zrobił to tak jak na załączonym schemacie w poprzednim poście - grzejniki będą załączać się cyklicznie wraz z pompą CWU a zaoszczędzoną pompę dał jako kotłową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach przecież są głowice termostatyczne i mozna ich obieg regulować.

Czyli pompa latem/jesienią ładuje tylko CWU - drabinki zaś i grzejnik w garażu wedle zyczenia :)

 

Tak się właśnie obawiałem, że druga opcja ze wspólną pompą na powrocie może się nie sprawdzic.

 

@sql...Zieloną kreską zaznaczyłem zamknięty 4D - najczęściej w takiej pozycji zostaje "zaparkowany" po załaczeniu opcji "auto lato" i zatrzymaniu pomp obiegowych podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-07191600-1513762053_thumb.jpg

 

A czy takie rozwiazanie by było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz tak się upierasz przy tym sprzęgle:

 

1/ tutaj widziałbym sprzęgło poziome - łatwiej bedzie wszystko podłączyć

2/ pompa obiegu kotłowego sprzęgła na powrocie a nie na zasilaniu.

3/ obieg cwu - zasilenie i powrót z obiegu kotłowego sprzęgła - jeśli zasilanie z obiegu instalacyjnego, to powrót również po stronie instalacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy

 

Skoro juz tak się upierasz przy tym sprzęgle:

 

1/ tutaj widziałbym sprzęgło poziome - łatwiej bedzie wszystko podłączyć

2/ pompa obiegu kotłowego sprzęgła na powrocie a nie na zasilaniu.

3/ obieg cwu - zasilenie i powrót z obiegu kotłowego sprzęgła - jeśli zasilanie z obiegu instalacyjnego, to powrót również po stronie instalacyjnej.

 Możesz zaznaczyś to co napisałeś powyżej na schemacie  :mellow: dochodzi mi jeszcze jedna pompa ale nie chciałbym żeby powrót zapewniać poprzez ciągłą pracę CWU chyba że się mylę ja jestem użytkownikiem i staram się rozwiązać problem z zabużeniem pracy 4D w obecnej instalacji, wydaje mi sie że sprzęgło powinno rozwiazać problem i zgadzam się że pompa na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprzęgle możliwe że samym przepływem nie uzyskasz dogrzanego powrotu i dodatkowo będzie potzebny zawór 3d do obiegu kotłowego. Pompa kotłowa musi być mocniejsza od sumy mocy pomp za sprzęgłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że niemożliwe - zależy od ilości wody po stronie odbiorów i mocy sprzęgła(im większe tym lepiej, min 2xmoc kotła) oraz pompy kotłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ta kombinacja sprzęgła i 4D. Sprzęgło plus 3D jest OK, ale w połączeniu z 4D to moim zdaniem....dwa grzyby w barszcz.  Po co mieszać powroty już zmieszane? :)

Co innego, gdyby zamiast sprzęgła był rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-34249500-1513766237_thumb.jpg

Nie napisałem że niemożliwe - zależy od ilości wody po stronie odbiorów i mocy sprzęgła(im większe tym lepiej, min 2xmoc kotła) oraz pompy kotłowej

Planowałem zakupić Afriso BLH, właśnie rozmawiałem z gościem z działu technicznego z afriso ale on to chciał żebym całą instalację przerobił ale wspominał cos o rozdzielaczu za sprzegłm. Planuję przeznaczyć na powrót pompę z CO ( pompa DAB 40-70 ) a wjej miejsce coś mniejszego. Wklejam opis sprzęgła wydaje mi się że powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym nie ładował tu sprzęgła ale autor usilnie lobbuje :)

Pompa kotłowa w zupełności by wystarczyła i zminimalizowała koszty.

Chyba że kasa nie gra roli to czemu nie

A cego się spodziewałeś po gościu z działu technicznego? Chce sprzedać produkt a najlepiej kilka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ta kombinacja sprzęgła i 4D. Sprzęgło plus 3D jest OK, ale w połączeniu z 4D to moim zdaniem....dwa grzyby w barszcz.  Po co mieszać powroty już zmieszane? :)

Co innego, gdyby zamiast sprzęgła był rozdzielacz.

Czy mozesz zaznaczyć na moim schemacie jak byś to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym nie ładował tu sprzęgła ale autor usilnie lobbuje :)

Pompa kotłowa w zupełności by wystarczyła i zminimalizowała koszty.

Chyba że kasa nie gra roli to czemu nie

A cego się spodziewałeś po gościu z działu technicznego? Chce sprzedać produkt a najlepiej kilka 

Nie chce wydawać kasy niepotrzebnie, ale chciałem rozwiazać problem wzajemnego zakłucania pracy mieszaczy z CO :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na bakier z hydrauliką, jak możecie to zaznaczcie na schemacie jak to widzicie i wtedy będę działał i ścigał hydraulika który to robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak "gość z działu technicznego" powiedział A, to od razu mógł powiedzieć B i zaproponować coś takiego:

 

post-51897-0-24788500-1513767324_thumb.png

 

Jak już szaleć, to  na całego. 4D sprzedasz, siłownik i 3D termo sobie zostawisz. Obieg CWU z kotłowego i spokój. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozesz zaznaczyć na moim schemacie jak byś to widział.

masz to w poście #99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro stanęło na schemacie z postu #99 mam uwagę:

1/ nie ma potrzeby włączać powrotu z cwu bezpośrednio przed kotłem jeśli jest pompa kotłowa

2/ jest ryzyko, że przy postoju pompy cwu+ drabinki to pompa kotłowa będzie pchać powrotem przez trójnik na bojler i drabinki. Dlatego dałbym dodatkowy ZZ pomiędzy trójnikiem powrotu CWU a trójnikiem powrotu 4D. Wtedy ZZ za pompą cwu+drabinki byłby niepotrzebny

 

Jak poniżej:

 

post-51897-0-51187500-1513768850_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 powrót CWU może tak zostać jak jest pisałem o tym

 

 Zachowałbym wtedy również analogię podłączenia zasilań i powrotów

 

Ad 2 mało prawdopodobne  bo opór w obiegu kotłowym sporo mniejszy ale żeby być pewnym warto wstawić tam ten zz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno być tak?

To zalezy od odległości naczynia od kotla w linii poziomej. Według wzoru  L< 10 x a

a- wysokość rury RB od kotła do pierwszego łuku (kolanka) 

Najlepiej na wyjściu z kotła zamontuj trójnik i prosto do góry RB.

Przy takim wyjściu z kotła jak u ciebie to zbiornik powinien być w zasadzie zamontowany nad kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-27539500-1513773966_thumb.png

Skoro stanęło na schemacie z postu #99 mam uwagę:

1/ nie ma potrzeby włączać powrotu z cwu bezpośrednio przed kotłem jeśli jest pompa kotłowa

2/ jest ryzyko, że przy postoju pompy cwu+ drabinki to pompa kotłowa będzie pchać powrotem przez trójnik na bojler i drabinki. Dlatego dałbym dodatkowy ZZ pomiędzy trójnikiem powrotu CWU a trójnikiem powrotu 4D. Wtedy ZZ za pompą cwu+drabinki byłby niepotrzebny

 

Jak poniżej:

 

attachicon.gifsgl2.png

Dziękuję panowie za cenną podpowiedź pedę forsował propozycję po modyfikacji z postu 99 tylko mam pytanie co to za zawór na wyjściu z powrotu CWU, nie pisałem wcześniej ale mam cyrkulację z pompą Vilo mam nadzieję że ona tu nie ma wiekszego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać bąź pokazać co jest złego w tym schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.