Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Kocioł A Rozporządzenie Mrif - Jaki Kupić?


KSI

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszło Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, wg którego instalacja zwykłych kotłów w sensie klasy niższej niż 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 JEST AKTUALNIE NIELEGALNIE.

 

Nie wiem co o tym myśleć?

 

Kotły klasy 5 to duży koszt a z drugiej zakup tańszego kotła staje się nielegalny i później za jego instalację może grozić kara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie mieszkasz w regionie, gdzie władze lokalne już zakazały kupowania kotła poniżej 5 klasy, to możesz jeszcze taki kocioł kupić. Tylko spiesz się, bo jest już zakaz ich produkcji i kupisz tylko to, co mają na stanach magazynowych do lipca 2018r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukać można najczęściej na stronie www urzędu marszałkowskiego - oczywiście swojego województwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do lipca wyczyszczą magazyny, to zostaną tylko kotły 5 klasy, które na pewno teraz tanie nie są. A za jakim kotłem się rozglądasz? Górniakiem? Dolnego spalania? Z podajnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pytanie tylko, czy producenci wypuszczą dobre i niedrogie kotły zasypowe 5 klasy?

Jaką techniką chcesz palić i jakie będzie główne paliwo? Węgiel? Drewno? To ma znaczenie przy wyborze dobrego kotła.

Możesz sobie ułatwić, przeglądając ranking kotłów zasypowych na tej stronie:

http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-gornego-spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko (to jeszcze musi sprawdzić fachowiec) jest potrzeba wymiany kotła c.o.

 

Główne paliwo to drewno + węgiel kamienny. Jaka technika palenia - trudno mi powiedzieć, bo palić będzie matka, aktualnie jest tak, że rozpala drewnem na dole i dorzuca węgla lub pali samym drewnem dorzucając je z góry a pali się na dole.

 

Jak trzeba będzie to się przestawi. Chciałbym po prostu poznać sprawdzonego i dobrego producenta ale nie przesadzonego finansowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się lubisz bawić to można kupić górniaka łatwego do przeróbki na dolniaka poniżej 2 tysi zejdziesz ale to trochę zabawy jest i zawsze jakieś ryzyko. Natomiast kotłów górnego spalania tez jest trochę więc wybierz jakiegoś z rankingu i poczytaj o nim tutaj.

 

Kotły 5 klasy zasypowe już są dwa a siłą rzeczy będzie więcej i z czasem ceny spadną w końcu przeróbka i awans do 5 klasy to czasami kwestia dołożenia płyty betonowej i powiększenia wymiennika do konstrukcji już istniejących, kwestia przezbrojenia produkcji więc moim zdaniem za kilka lat spokojnie będzie można kupić zasypowca 5tej klasy za 3 tysiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

autor pisze  : Kotły klasy 5 to duży koszt : no to logiczne że nasuwa się że to duży koszt masz dla niego na to ? bufor to co najmniej 4 tys kocioł z dostawą to drugie 4 tys to jak ma być tanio ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń na stronie cieplowlasciwe.pl wyszło mi, że kocioł powinien mieć moc (CO + bojler) 20 kW na cały dom a z uwagi, że dom został podzielony na dwa lokale zakładam, że 10-12 kW (tak jak jest teraz) wystarczy. Dane wprowadzałem najdokładniej jak się da i przyjąłem też inny wariant pustaka, bo nie byłem pewny ale też wyszło mi, że na cały dom powinien być 20 kW. W wariancie jest jest to mieszkanie wyszło mi, że co + bojler powinno być 13 kW. W jakimś innym wariancie (nie pamiętam co tam modyfikowałem) wyszło mi na cały dom 22 kW CO+bojer.

 

Dlatego zapytam - jaki najlepszy będzie kocioł na węgiel kamienny groszek /węgiel kamienny groszek + drewno/drewno + węgiel kamienny groszek/ drewno (to co tańsze) o mocy 10-12 kW?

Defro Optima Komfort 10-12kW?

 

Lepiej 10 czy 12? Dom nieocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz górniaka i zamierzasz palić po ludzku czyli od góry to bierz 12 KW bo ma większy wymiennik a w razie czego moc samego paleniska można zmniejszyć . Biorąc dolniaka lub podajnik lepiej trzymać się tych 10 kW. Piszesz groszek więc wnioskuję że myślisz o podajniku . Chyba że nie wiesz o czym jeszcze myślisz bo do górniaka i palenia od góry to raczej orzech a palenia na ruszcie na okrągło  to kostka albo koks .Natomiast do groszku palonego od góry  to już bardziej dmuchawa i sterownik albo komin z pierońskim ciągiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% chodzi o węgiel orzech, pomyliło mi się jakoś z rozpędu. Drewno może być tylko do rozpałki. Tak na prawdę chodzi o to, żeby to palenie było ekonomiczne. Drewno jest tańsze ale czy to wychodzi ekonomicznej, szczególnie stojąc przed decyzją zakupu nowego kotła?

 

No dobra to 12 kW, tylko jaki piec jaki model jakiej firmy?

na pewno Defro Optima Komfort będzie najlepszy z najlepszych http://www.defro.pl/p,60,optima-komfort.html?idk=3, akurat zbiornik zasypowy czy to 10 czy 12 kW jest takiej samej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię na siłę uszczęśliwiać jakąś marką bo nie wiadomo czy jeszcze kupisz dany model ale co byś nie kupił to ma mieć w korpusie miejsce na miarkownik ciągu , klapkę w drzwiczkach popielnika do sterowania kotłem i drugą klapkę albo regulowany dopływ powietrza wtórnego w drzwiach zasypowych paleniska . Ruszt wodny czy żeliwny nie ma znaczenia przy paleniu od góry .

http://www.ogniwobiecz.com.pl/s6wc-classic/

http://www.defro.pl/p,60,optima-komfort.html?idk=3

http://allegro.pl/kociol-weglowy-zasypowy-setlans-air-12-kw-promocja-i7066035004.html

http://allegro.pl/defro-delta-12-kw-kociol-zasypowy-na-drewno-wegiel-i7037078178.html

Masz kilka przykładów . Ten ostatni będzie miał największą sprawność bo ma pionowy wymiennik ale zajmuje niestety najwięcej miejsca w kotłowni i potrzebuje dostępu z boku do tylnej wyczystki .Wszystkie te kotły są wyposażone w to co górniak powinien mieć . Jeśli się zdecydowałeś to popatrz sobie jeszcze na przekroje tych kotłów i dopasuj je do miejsca w kotłowni . Poczytaj o wymaganiach w stosunku do komina jaki musi być i czy będzie go gdzie i jak zainstalować . Najekonomiczniej możesz w nich palić od góry ale te z półkami lub szczelinkami jak ogniwo będą miały na małych mocach mniejszą sprawność od tego z wymiennikiem pionowym /syfonowym . Ekonomiczniej może być tylko w dolniaku albo na retorcie .

Pozdrawiam 

Popatrz sobie jeszcze na wielkość wymiennika bo to też ważny parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na 100% chodzi o węgiel orzech, pomyliło mi się jakoś z rozpędu. Drewno może być tylko do rozpałki. Tak na prawdę chodzi o to, żeby to palenie było ekonomiczne. Drewno jest tańsze ale czy to wychodzi ekonomicznej, szczególnie stojąc przed decyzją zakupu nowego kotła?

 

No dobra to 12 kW, tylko jaki piec jaki model jakiej firmy?

na pewno Defro Optima Komfort będzie najlepszy z najlepszych http://www.defro.pl/p,60,optima-komfort.html?idk=3, akurat zbiornik zasypowy czy to 10 czy 12 kW jest takiej samej wielkości.

Między defro 10 a 12 kw jest różnica w wielkości wymiennika , mam defro optima komfort tylko większy i potwierdzam że kocioł jest bardzo wydajny , bierz 12-kę a zawsze z tyłu możesz wstawić szamotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega @mac65 pisze najważniejsze w GS to miarkownik ciągu, doprowadzenie PW (klapka,rozeta), w miarę rozbudowany wymiennik. Wszystkie modele które podał są godne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miarkownik ciągu - czyli obowiązkowo należy go dokupić (kupić piec z), czyli z tym łańcuszkiem i regulacją od góry czy się obejdzie, jeśli mamy możliwość regulacji na dole taką jak w tych piecach co podał jako przykład mac65?

 

Oba piece Defro są trochę duże, nie wiem czy się zmieszczą na prosto do komina, bo mogą przeszkadzać drzwi. Czy umieszczenie takich piecy bokiem (czyli prostopadle) albo nawet skosem do komina, ma jakiś niekorzystny wpływ na ich sprawność i pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ustawiasz jak ci pasuje , ja też mam mojego dalej od komina i działa , miarkownik kup sobie bo on odwala za ciebie całą robotę i nigdy nie zagotujesz kotła co często się zdarza jak ktoś ręcznie kombinuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlatego zapytam - jaki najlepszy będzie kocioł na węgiel kamienny groszek /węgiel kamienny groszek + drewno/drewno + węgiel kamienny groszek/ drewno (to co tańsze) o mocy 10-12 kW?

Defro Optima Komfort 10-12kW?

 

 

Wymagania prawie że nie do spełnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To trzeba dopowiedzieć że jeśli chodzi o defro to drewno tylko okazyjnie lub z musu (nadmiar) główne paliwo to wegiel każdy byle orzech lub gruby żadnych groszków ,miałów i tym podobnym ale bardzo dobrze i ekologicznie z dokładaniem i ciągłym paleniem nadaje się koks , tona koksu to tak jak by półtorej tony wegla a jest ekologicznie zero dymków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli palenie węglem kamiennym typu orzech + drewno tylko do rozpałki. Tak będzie najtaniej w tym piecu, palenie drewnem mija się z celem.

 

 

Spytam się jeszcze tak tylko dla jasności - gdyby miał być piec głównie na drewno + może trochę węgla tak jak jest teraz/ albo tylko na drewno to jaki? Czy ogrzewanie będzie tańsze? (drewno jest tańsze od węgla ale...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.