Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Kocioł A Rozporządzenie Mrif - Jaki Kupić?


KSI

Rekomendowane odpowiedzi

Sypiesz odpowiednią ilość węgla (tak aby wystarczyło na 10-12 godzin palenia np. 12 kg) na to kilka kawałków drobnego drewna. Ustawiasz na miarkowniku 60°,uchylasz rozetę,odpalasz i cieszysz się ciepłem. Odpalasz następnego dnia lub po wypaleniu zasypu gdy w domu jest za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Czyli palenie węglem kamiennym typu orzech + drewno tylko do rozpałki. Tak będzie najtaniej w tym piecu, palenie drewnem mija się z celem.

 

 

Spytam się jeszcze tak tylko dla jasności - gdyby miał być piec głównie na drewno + może trochę węgla tak jak jest teraz/ albo tylko na drewno to jaki? Czy ogrzewanie będzie tańsze? (drewno jest tańsze od węgla ale...)

Drewno to uciążliwy sposób , jaki by to nie był kocioł to co 3 godz średnio trzeba dokładać i to może się podobać miesiąc dwa a potem klnięcie bluźnierstwa mało tego drewno wymaga sporo roboty noszenie cięcie rąbanie i non stop dokładanie , czy to górniak czy dolniak podobnie spalasz , ja spalałem cały dach oraz podłogi robiłem to z obrzydzeniem ale w końcu udało się tego pozbyć i teraz paliłem węglem to już poprawa a ostatnio na koks poszedłem i praktycznie palę jak 5-ta klasa bez dymu :D

owszem są kotły typowe do drewna ale ceny są chore , tak zwane kotły do zgazowania drewna ale to bez sensu bo kocioł drogi jak cholera a do niego musi być bufor a to drugi duży wydatek , tak myśleć to masz pompę ciepła w tej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki berthold61, pytałem bo matka jakoś uważa że drewnem jest taniej, co prawda drewno kupuje pocięte itd. ale już z układaniem jest problem a narzeka na to, że musi podkładać do jakiś czas do pieca i ciągle tego pilnować. Także musi być węgiel kamienny orzech i tyle w temacie. Przekonałeś mnie, skoro piece są takie drogie to nie ma sensu się w to bawić, bo każdy inny piec na węgiel, gdzie też można palić drewnem pewnie będzie za mało wydajny. Także to jest zapewne tylko pozorna oszczędność, bo drewna spali się więcej itd.

 

 

Ile może kosztować dodatkowo taki miarkownik do piecy Defro i czy działa on tak, że woda się na pewno nie zagotuje, że można wyjść z domu na dłuższe zakupy np. 1-2 godziny albo dłużej i na pewno nic się nie stanie, woda się nie zagotuje, że to zadziała jakoś automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja nie pamiętam ale za miarkownik honeywel czy jakoś tak płaciłem jak dobrze pamiętam dwa lata temu chyba 90zł z hakiem ale mogę się mylić , to urządzonko jest idealne nie ma nic lepszego nie ma opcji aby coś zagotować , poprostu  nawalisz wegla troszkę drewna na górę zapalasz zamykasz i do widzenia aż się wypali tam nic nie trzeba pilnować samo działa i reguluje temp ile ty nastawisz tyle on bedzie pilnował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zagotujesz pod warunkiem, że dobrze ustawisz, kocioł będzie szczelny i będzie miało co odbierać ciepło (grzejniki bez termostatów). No i oczywiście, że pompa nie wysiądzie...

 

Miarkownik FR124 (chyba najlepszy) kosztuje obecnie ok. 110zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ile może kosztować dodatkowo taki miarkownik do piecy Defro i czy działa on tak, że woda się na pewno nie zagotuje, że można wyjść z domu na dłuższe zakupy np. 1-2 godziny albo dłużej i na pewno nic się nie stanie, woda się nie zagotuje, że to zadziała jakoś automatycznie?

 

https://www.ceneo.pl/42366841

https://sprzedajemy.pl/miarkownik-ciagu-icma-3-4-zadzwon-wysylka-poznan-a1d299-nr18225612

https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/kotly-piece/akcesoria-do-kotlow/wentylatory-i-wywiewki/miarkownik-ciagu-czym-jest-jak-dziala-i-do-czego-sluzy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Spytam się jeszcze tak tylko dla jasności - gdyby miał być piec głównie na drewno + może trochę węgla tak jak jest teraz/ albo tylko na drewno to jaki? Czy ogrzewanie będzie tańsze? (drewno jest tańsze od węgla ale...)

 

Jak masz swój las i możesz go przetrzebić to będzie taniej , w pozostałych przypadkach drożej i więcej roboty .

Policz sobie gęstość zasypową suchego drewna ( utopia) w kubiku i wyjdzie ci ile masz kilogramów , Dopasuj to do tony i pomnóż przez kaloryczność . Będziesz wiedział ile z tony drewna będzie ciepła . Policz ile kasy wyjdzie ta tona drewna i porównaj do kaloryczności i ceny węgla . 

No i oczywiście pamiętaj że pierwszy zakup drewna wykorzystasz dopiero za 2 lata czyli w pierwszym roku musisz dokonać zakupu na 3 kolejne i gdzieś to przechować pod dachem i to tak żeby wyschło a  nie zgniło . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w sklepie, bo chciałem zobaczyć na żywo jak wyglądają piece Defro Delta i Optima Komfort. Wg sprzedawcy w najbliższym mieście i jedynego dystrybutora wg strony Defro.pl - piece te skończyły się w październiku.

 

Polecono mi kupić piec uniwersalny zasypowy firmy Kotły Malina 12 kW ze sterownikiem Proton PID, jako lepsze rozwiązanie i trochę bardziej energooszczędne niż wersja kotła z miarkownikiem:

https://www.kotly-malina.pl/kociol-o-mocy-12-kw-zasypowy-uniwersalny-ze-sterownikiem-proton-pid.html

https://www.kotly-malina.pl/kociol-o-mocy-12-kw-zasypowy-uniwersalny-ze-miarkownikiem-ciagu.html

 

Wiem, że w mojej okolicy można kupić kotły C.O. uniwersalne na węgiel/drewno, polecany przez jednego instalatora (mam do niego zaufanie), który sam używa ale na ekoroszek i chwali sobie lepiej niż Defro http://www.korda.lynx.pl

 

albo innej firmy też pewnej http://firma-mering.pl/kotly-co/weglowe-kds-mg/

cenowo zbliżonej do Kotły Malina z drobną różnicą na niekorzyść Malina choć nie znam ceny ze sterownikiem i wentylatorem.

 

Nie wiem w jakim kierunku iść i czy faktycznie zamiast miernikownika lepiej dopłacić i wziąć piec z wentylatorem i sterownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki i wentylatory są korzystne niestety tylko dla sprzedawcy. U mnie cały ten złom leży na półce, a w kotle miarkownik Honeywell. Jeżeli masz solidny komin, to Defro Optima wciąż jest dostępny w necie. Nie ma ekonomiczniejszego kotła zasypowego, jeżeli dobrze dobierzesz wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że wyższy ma dłuższą stałopalność? Że ten sam opał dłużej się pali czyli dłużej utrzymuje temperaturę i tym samym jest bardziej ekonomiczny?

 

 

A jak to się ma do tego co napisał mac65 dla Defro Delta:  "(...)i będzie miał największą sprawność bo ma pionowy wymiennik ale zajmuje niestety najwięcej miejsca w kotłowni i potrzebuje dostępu z boku do tylnej wyczystki (...)"

"Najekonomiczniej możesz w nich palić od góry ale te z półkami lub szczelinkami jak ogniwo będą miały na małych mocach mniejszą sprawność od tego z wymiennikiem pionowym /syfonowym."? Defro Delta ma pionowy wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama ilość opału będzie się palić dłuźej w komoże wyższej i wąskiej niż w niskiej i szerokiej. Moc będzie odpowiednio mniejsza w wyższym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     KSI

​Już Ci tłumacze o co chodzi z tym pionowym wymiennikiem . Na małej mocy kotła a tak jest zazwyczaj kiedy temperatura jest już osiągnięta i przepływ spalin przez kocioł spada ( klapka pp się zamyka ) ilość spalin jest tak mała że nie jest w stanie wypełnić kanałów spalinowych wymiennika a wtedy przepływa cienką strużką środkiem kanału prawie nie oddając ciepła do wymiennika . Dzieje się to zgodnie z prawami fizyki bo ciepło unosi się do góry omywając jedynie lekko  kolejne półki jeśli kocioł jest półkowy . W przypadku kotła z wymiennikiem syfonowym pionowym nawet jak zamkniesz pp to ciepło i tak pozostaje w kotle aż do momentu kiedy minie komorę nawrotną ( tylna wyczystka na dole kotła ) Faktycznie jest tak że spaliny przy zamkniętym kotle krążą pod górnym sklepieniem komory spalania aż kocioł nie wystygnie na tyle że PP się otworzy i przepływ spalin ruszy na nowo . Oczywiście raczej nigdy nie ma takiej wzorcowej sytuacji że kocioł stoi bez przepływu powietrza ( chyba że jest szczelny i ma dmuchawę ale wtedy po starcie może być lekkie bum ) bo powietrze zawsze jest z PW w zasypowych dzięki czemu palne gazy z paleniska zawsze się są w stanie zapalić nad zasypem i oddać energię w wymienniku  a i dzięki temu nawet tlenek węgla powstały przy małej ilości powietrza jest się w stanie dopalić nad zasypem .Kotły z pionowym wymiennikiem mają średnio 5-7 % większą sprawność i więcej ciepła odbierają z paliwa ale przez to mają dużo niższą temperaturę spalin i niektóre nie powinny pracować bez wkładu kominowego . Pozostałe  jw.

​Pozdrawiam 

​Tak na marginesie większość kotłów V klasy ma pionowe wymienniki z racji większej sprawności na małej  mocy (zgodnie z nowymi wytycznymi ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Defro Delta jednak lepszy niż Optima Komfort.

 

Pytam choć jestem przekonany, że tak powinno być i pewnie tak jest - czy Defro Delta dostępu z boku do tylnej wyczystki ma z obu boków i tym samym wystarczy dostęp tylko z jednego z nich? Pasowałoby mi taki piec postawić bokiem ale wtedy sobie jeden dostęp zlikwiduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.