Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heiztechnik Hit Pellet


jarsi102

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak u Was zachowuje się zawór mieszający 3D tzn jak trzyma zadaną temperaturę? U mnie jest co ewidentnie nie halo. Mam obecnie ustawioną temp na 45st i temp jeżdzi w zakresie 38-47. Na początku rozpalania jest to zrozumiałe i zawór będzie pływał, ale jak temp jest już powiedzmy powyżej 50st powinien się stabilizować. Obserwowalem wczoraj prace kotła i organoleptycznie poprzez sprawdzanie dłonią śrubunku za pompą zaworu widać, że fala wody raz jest gorąca za chwilę zimna, nie ma stabilnego przepływu. Jak dla mnie siłownik zaworu jest źle sterowany, pytanie z jakiego powodu? Pierwszym podejrzanym jest czujnik temp zaworu, lub coś ze sterownikiem. Czas pełnego otwarcia zaworu mam ustawiony na 140s i to się pokrywa z danymi z siłownika, czas oczekiwania na pomiar mam na 14s-zmnieszanie i zwiększanie tego czasu nic nie wnosi a powinno. Zakres pracy ponad nastawę mam na 1st. Oczywiście zgłosiłem to do serwisu, okazuje się,że serwisuje nasze kotły firma która wygrała przetarg a w ich imieniu jakaś firma lokalna de facto oni instalowali kocioł. Pan nie bardzo ma ochotę zająć się problemem sam twierdzi ,że coś nie tak., Oczywiście ochronę powrotu na zaworze mam wyłączoną ,jest ona realizowana za pomocą dodatkowej pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam,że jest to czas co jaki następuje pomiar temp na zasilaniu grzejników-wyjście zaworu, u mnie fizycznie czujnik jest wpięty na rurce tuż za pompą zaworu. Fala wody związana jest z pracą zaworu, zawór to sie zamyka to odmyka i nie może się uspokoić stąd jest raz gorąca woda a za chwilę zimna i tak w kółko.Co do czasu pomiaru pytałem serwisanta i ponoc jest optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki panowie...jakim programatorem sterowac podłogowka? Bo wiadomo że sterownik pieca nie obsługuje podłogowego ogrzewania...mam sterownik mechaniczny czasowy który włącza/wylacza zasilanie sterownika sp03 na podłogę w określonych godzinach ale to nie zdaje egzaminu bo się często wiesza(zatrzymuje) dajcie znać jak wy ogarneliscie temat podlogowki?

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, spec237 napisał:

u mnie fizycznie czujnik jest wpięty na rurce tuż za pompą zaworu

Jeżli pisząc "tuż za pompą zaworu " masz na myśli pompę C.O. która tłoczy na instalacją ,to masz ten czujnik ewidentnie żle wpiety ,bo czujnik powinien być zaraz za zaworem ,przed pompą C.O  .U mnie ten czujnik  jest własnie zaraz za zaworem przed pompą  .Ja tam instalatorem nie jestem ale  nawet   na logike i tzw. "chłopski rozum " ....czujnik który mierzy temp zmieszanej wody przez taki zawór ,powinien byc jak najbliżej za zaworem ,żeby jak najszybciej zmierzyć  tą temp ...im  będzie dalej od zaworu ,  tym  będzie mierzył pużniej  i beda takie cuda jak u ciebie ...czyli zbyt duże  wahania temperatury ustawianej przez zawór

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może byc jakis trop, ale raczej wiekszego znaczenia pewnie nie ma, odległośc jaka dzieli zawór od pompy to góra 20-25cm, czujnik zapiety zaraz na wyjsciu pompy.Mam mieszane uczucia co do serwisu,Pan nie widzac na zywo jak to działa twierdzi, że wszystko jest ok, a ja twierdzę, że nie. Przepraszam bardzo, ale co mi z takiego zaworu mieszającego jak na instalacje idzie woda o temp modulowanej non stop w zakresie 38-49st przy zadanej temp zaworu 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2018 o 17:41, wit21 napisał:

Kolego, ja mieszkam w pólnocno-wschodniej Polsce - więc jest zimno. Ogrzewam też 140 m2, piec SAS BIO EFEKT 14kw. Obecnie i w okolicach 0C spalam 1 worek - 15 kg. Piec chodzi na PID.

W największe mrozy zimą 2017/2018, piec spalał 3 worki na dobe tj. 45kg. Przy temperaturach w ookolicy -5C -10C średnio piec spala ok. 6 worków na 4 dni.

Chyba pokrywa się to z osiągami(zużyciem pelletu) innych osób na forum.

 

W mojej lokalizacji istotne jest stosowanie RCK ( regulator ciągu spalin) ze względu na silne wiatry.

 

Jaki RCK posiadasz.? Podaj namiar na sklep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, munior napisał:

Jeżli pisząc "tuż za pompą zaworu " masz na myśli pompę C.O. która tłoczy na instalacją ,to masz ten czujnik ewidentnie żle wpiety ,bo czujnik powinien być zaraz za zaworem ,przed pompą C.O  .U mnie ten czujnik  jest własnie zaraz za zaworem przed pompą  .Ja tam instalatorem nie jestem ale  nawet   na logike i tzw. "chłopski rozum " ....czujnik który mierzy temp zmieszanej wody przez taki zawór ,powinien byc jak najbliżej za zaworem ,żeby jak najszybciej zmierzyć  tą temp ...im  będzie dalej od zaworu ,  tym  będzie mierzył pużniej  i beda takie cuda jak u ciebie ...czyli zbyt duże  wahania temperatury ustawianej przez zawór

Dlaczego uwazasz, ze masz dobrze ?;) Ja mam rowniez pomiedzy 4D a pompa... a seerwistant (jeden z 3 ktorzy byli) stwierdizl, ze to nie jest optymalne miejsce na czujnik temperatury - i wlasnie powinien byc za pompa. Wrecz powiedzail, ze jesli bedzie cos nie tak to trzeba go przeniesc. Nie dopytywalem bo zrozumialem, ze to nie jest obowiazkowe i nie cierpiace zwloki ale na przyszlosc mozna by sie tym zainteresowac. Np po sezonie czy kiedys po spuszczeniu calej wody z instalacji.
Jestem sklonny mu uwierzyc z tego jakie mial podejscie bedac na serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, spec237 napisał:

odległośc jaka dzieli zawór od pompy to góra 20-25cm

Weż pod uwagę ze ta odleglość mimo że nie wielka  ,to jednak powoduje jakieś niewielkie opoznienie odczytu ..niech to będzie nawet  2 sek ,nakłada sie na to czas reakcji samego czujnika który zapewne też ma jakąś tam bezwładność odczytu  i mamy kilka sekund opuznienia ,a to  moze być  kluczowe w tej sytuacji ...póki nie zmienisz miejsca usytuowania czujnika  ,nie dowiesz się czy to jest przyczyną.A reakcja "serwisanta " mnie nie dziwi ...bo pewnie doskonale wie że "zabawa " parametrami pracy zaworu nic tu nie zmieni ,a zmiana miejsca usytuowania czujnika wiąze się z "grubszą " robotą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lelusz napisał:

Dlaczego uwazasz, ze masz dobrze ?;)

Dlatego ze ustawia i "trzyma "  temp dokladnie taka ,jaką ustawię ..co do stopnia

 

39 minut temu, lelusz napisał:

Ja mam rowniez pomiedzy 4D a pompa... a seerwistant (jeden z 3 ktorzy byli) stwierdizl, ze to nie jest optymalne miejsce na czujnik temperatury - i wlasnie powinien byc za pompa.

Z tym się nie zgadzam ,bo to nie logiczne...logika podpowiada ze pomiar powinien być jak najbliżej "regulatora " ,w tym przypadku zaraz za zaworem .Załóżmy teoretyczną sytuację ze pompa jest w odleglosci 1 metra od zaworu ,a czujnik zgodnie z tym co twierdzi serwisant umieszczony ,za pompą ...teraz pytanie na logikę ....gdzie czujnik zmierzy szybciej temp?  zaraz przy zaworze ,czy 1 metr dalej za pompą ?...odpowiedz jest oczywista ,temp szybciej zmierzy przy zaworze ...a w przypadku działania tego zaworu ,czas pomiaru temp jest ścisle powiazany z czasem reakcji zaworu ,wiec wszelkie opóznienia w pomiarze temp wplywają na czas jego reakcji...i chetnie posłuchałbym kontrargumentów tego "serwisanta " który twierdzi ze jest inaczej

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Munior pewnie masz rację, ale wieśc ludowa glosi,że czujnik zaworu najlepiej zamontowac za pompą. Swoja drogą u mnie cos ewidentnie jest skopane, że zawór nie reguluje dośc precyzyjnie. Tak gdybam, czy jest mozliwość złego skalibrowania samego zaworu względem siłownika? Chodzi mi o poczatkowe fizyczne ustawienie zaworu zanim zarzucimy na niego siłownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec. Tak można zawór skalibrować...wymontuj zawór ustaw w rękach w pozycji 50/50 czyli w połowie otwarty w połowie zamknięty (wzrokowo widać to na zaworze) następnie zamontuj siłownik i ma działać ....

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@munior ale mowisz o szybkosci mierzenia, a nie szybkosc jest tu istotna bo szybkosc zmierzenia temperatury w obu przypadkach bedzie ta sama lub beda to milisekundy roznicy. Natomiast tu sei rozbija o dokladnosc temperatury, a tu na chlopski rozum, wazniejsza jest temp za pompa, a nie przed nia chociaz tez nie do konca wiem, tak jak wspomnialem, jaka to moze byc roznica... chociaz obstawiam, ze przy np wolnym trybie pracy/obiegu pompy, woda przed nia gromadzi sei szybciej (jest wyzsza temp) niz za pompa... co juz jest przeklamaniem :)

U mnie tez trzyma... ale przypominj sobie ze sam nie jednokrotnie powolywales sie na serwis... wiec mowie co jeden z serwistantow mi powiedzial :)

@spe237 zawor ogolnie sam w sobie dziala, przesuwa sie ten 'wskaznik' pomiedzy 1-10 ? Sprawdzales domyslam sie test wyjsc, czy zamkniecie=zamkniecie faktycznie czy przypadkiem nie jest to odwrotnie tak jak mialem kiedys ja ?:]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, spec237 napisał:

Tak gdybam, czy jest mozliwość złego skalibrowania samego zaworu względem siłownika? Chodzi mi o poczatkowe fizyczne ustawienie zaworu zanim zarzucimy na niego siłownik.

Penie jest ...ja bym sprawdż sobie w teście wyjść .Zamknij go ręcznie ,a w teście uruchom otwieranie ,a pózniej analogicznie ...otwórz ręcznie i uruchom zamykanie...i zaobserwuj czy zamyka i otwiera się do końca

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, spec237 napisał:

Tak gdybam, czy jest mozliwość złego skalibrowania samego zaworu względem siłownika? Chodzi mi o poczatkowe fizyczne ustawienie zaworu zanim zarzucimy na niego siłownik.

Raczej jest i jest w instrukcji opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie jeszcze jedno moje pytanie;

Druga sprawa czy zawor czterodrozny przy rozpalaniu(oczywiscie, nie takim gdzie przed chwila byl postoj i temp na piecu jest 55/60* tylko po kilkunastu godzinach przerwy) powinien byc otwarty czy zamkniety, moze wysrodkowany ?

Ja mam prawie zawsze otwarty na max, wiaze sie to z tym ze w takiej pozycji konczy prace piec... a przy rozpalaniu kiedy uruchomi sie pompa zaczyna z grubej rury walic na grzejniki mocno zbijajac temperature z pieca (z 45 widzialem dwurktonie ze spadlo do 35) wiec nie wiem czy to do konca tak powinno byc.

Dodatkowo daje mi to do myslenia gdyz juz jedna przygode z zaworem mialem wiec moze jeszcze nie dziala on do konca tak jak powinien.

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lelusz napisał:

ale przypominj sobie ze sam nie jednokrotnie powolywales sie na serwis... wiec mowie co jeden z serwistantow mi powiedzial :)

U mnie nie wiele mówili ,ale widac ze zrobili jak nalezy ,bo nie mam zadnych zastrzeżeń .Ale czytając co dzieje się u innych ,tak sobie myślę że albo ja mialem wieksze szczęście i tarfiłem na lepszych speców ,albo ten osprzet działa jak chce ...u jednych dobrze u innych gorzej ...innej opcji nie ma ,bo albo te problemy to wina niewłasciwego montarzu ,albo sprzetu  ...bardziej obstawiał bym tą pierwszą opcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jak zrobiło się zimniej piec ma problem z nagrzaniem i utrzymaniem temperatury w sporym nieocieplonym domu.. dopiero gdy zwiekszyłem moce i nadmuchy jest lepiej ale nie tak dobrze jak było, temp. powrotu skacze raz jest 57 zaraz 50, 48.. na postoju też daje troche mniejsza temp. na grzejniki, a co ciekawe zauważyłem podczas pracy na mocy maksymalnej nagle przeszedł na rozpalanie co spowodowało przygaszenie i pracę od początku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lelusz napisał:

Druga sprawa czy zawor czterodrozny przy rozpalaniu(oczywiscie, nie takim gdzie przed chwila byl postoj i temp na piecu jest 55/60* tylko po kilkunastu godzinach przerwy) powinien byc otwarty czy zamkniety, moze wysrodkowany ?

Jeżeli w sterowniku masz wpisaną ochronę powrotu powinien być zamkniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki, mam ustawiona na wymiennik ciepla wiec dlatego zapewne jest otwarte.

 

Kurde dzsiaj o godzinie 16 jak walczylem rozpalanie to dopiero o 19 pierwszy raz przeszedl w postoj :o i opierdzielil do tego czasu 8kg peletu :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



nie mozna edytowac... Jak wedlug was wyglada ten plomien ? Za duzo, za malo nawiewu ?
Przy okazji pod koniec widac ten popiol... czy tak wyglada dobrze/w miare dobrze spalony pelet ?
Pod koncem widac taka zgarnieta gorke, tym sie prosze nie sugerowac to ze starych ustawien ;) Chodzi o ten lezacy plackiem na calej dlugosci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2018 o 21:24, saabik napisał:

zauważyłem podczas pracy na mocy maksymalnej nagle przeszedł na rozpalanie co spowodowało przygaszenie i pracę od początku..

Miałem podobnie i zauważyłem ze jasność płomienia spadła i piec ponownie przechodził w rozpalanie. Na palniku było więcej popiołu zwiększyłem w nadmuch i narazie jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, raczkuję w temacie - piec zamontowany pod koniec października, przeczytałem wątek od początku i właśnie miałem zadać to samo pytanie co poprzednik, o co chodzi z tym podtrzymaniem??? Czy jest możliwe żeby palnik palił się ciągle na jakiejś minimalnej dawce, czy jest to możliwe przez jakiś czas (jak wykombinowałem po przeczytaniu wątku przez 120min) i potem przechodzi w stan postoju? Czy już odpowiedziałem na swoje pytanie? :)Czy te piece nie mogą się palić ciągle na niewielkiej dawce, muszą się wygaszać i rozpalać kilkanaście razy dziennie?

Odniosłem też wrażenie, że nie mogą być zimniejsze niż te 55 stopni i nie można ich całkowicie studzić dla przestojów (niema takiej funkcji dla sterowników pokojowych), bo nie wytrzymają do końca 5-cio letniej gwarancji i przerdzewieją... He.

Aha, u mnie nie ma rusztu, wygląda na to, że kolejne rzuty HIT- WYNALAZKÓW były już bez rusztu. W menu oczywiście próżno też szukać ustawień czasowych.

Kolejna sprawa, regulator pokojowy, w moim wypadku wygląda na to, że nic mi nie daje, poza popisaniem się przed znajomymi, że mam. ;)  Posiadam na każdym grzejniku głowicę termostatyczną, więc chyba pożytek kompletnie żaden. Na dodatek zaoferowano mi regulator którego po symbolach nie mogę znaleźć na całym świecie i nikt nie wie jak wygląda, ma to być SALUS HT-TRONIC TPBP, widział ktoś kiedyś coś takiego??? Ma toto kosztować 280zł, plus montaż 100zł za podłączenie czterech kabelków, sic...

Edytowane przez tadziomaru1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podtrzymanie sobie mniej wiecej odpowiedziales, ciekawa sprawa ale ekonomicznie nnie musi byc lepszy od zwyklej pracy.

Duzym plusem podtrzymania jest to, ze nawet jak temperatura na piecu spadnie ponizej zadanej to piec odrazu przechodzi w tryb pracy - pomija tryb rozpalania, a tym samym, nie gonisz tak jak u mnie 20 stopni w gore tylko powiedzmy 10.

Nie przechodzi w tryb postoju, raczej, ja uzywalem na dlugoterminowych ustawieniach i nigdy ich nie przekroczylem;]. Domyslam sie jednak, ze jesli skonczy sie ustalony czas to przechodzi w postoj -przy temp wyzszej niz zadana, lub do pracy odrazu o czym nizej.

Poczatkowo myslalem, ze to jest program w zamian za standardowy tryb pracy i wtedy kiedy masz chate dobrze/kiepsko ocieplona. Aczkolwiek powoli zaczynam myslec, ze to jest tryb kiedy sa syberyjskie mrozy na zewnatrz a samo ocieplenie chaty nie ma wiele tu duzego znaczenia.

Inna sprawa jest ekonomia takiego rozwiazania i to jak ten program dziala. Zauwazylem ostatatnio ze

a) jesli w mam wlaczone podtrzymanie, nie koniecznie piec jest w trybie podtrzymania, i cos pozmieniam to pozniej piec ma problem bo potrafi normalnie pracowac nawet po przekroczeniu zadanej temperatury, ostatnio pracowal az dobil do 80-85 stopni, nie przeciagnal tylko zwyczajnie to wypracowal ;) Dopiero kiedy wylaczylem czas podtrzyamania, to przeszedl normalnie w postoj ;/

b) Nie kiedy mimo, ze ustawialem np 15 % nadmuch to piec pracowal raz z KW 11, raz z KW 15 a nadmuch tez ustalal sobie sam mimo mojej wytycznej (moze to tez mialo zwiazaek z punktem A i gdzies po prostu glupieje).

Edytowane przez lelusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.