Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ustawieniami Heiztechnik Hit Pellet


Warrior311

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dwa dni temu, firma zamontowała mi hit pellet z dotacji OZE. Mam sterownik bezprzewodowy salus. Ustawlem na nim temperature, kiedy w domu została osiągnięta zadana temperatura, to sterownik się wyłączył. Ale piec, pomimo odpowiedniej temp. cały czas się włącza i grzeje. Na kotle dochodzi do 72-73 stopni, wygasza się i jest postój. Za jakieś 40 minut temp. spadnie poniżej 50 stopni i rozpala się od nowa. Tak to ma wyglądać czy trzeba zmieniać jakieś ustawienia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • eliks zablokował(a) ten temat
  • marcin odblokował(a) ten temat

Wczoraj jak osiągnął zadana temp. to na sterowniku zniknął taki znaczek (wiatraka) a na kotle gdzie zamontowana jest druga część sterownika salus zgasła zielona kontrolka. Piec sobie cały czas podgrzewał a sterownik nic. Już myślałem, że coś nie halo. Więc włożyłem sterownik na pięć minut na strych- temp. spadła na 17 stopni i zaraz sterownik się włączył( wiatrak) się pojawił i kontrolka zielona na piecu zaświeciła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego żeby dla wszystkich było jaśniej , Twój regulator pokojowy składa się z dwóch części i jego poprawna praca polega na przekazaniu sygnału z tej części co ma wyświetlacz do tej zamontowanej na kotle .

Zielona kontrolka na kotle powinna uruchomić pompę CO albo przestawić siłownik zaworu mieszającego zwiększając temperaturę na grzejniki, jak ta zielona kontrolka zgaśnie to albo pompa CO stop albo siłownik zaworu obniża temperaturę na grzejniki.

Wszystko zależy od instalacji jak jest wykonana . A jak to jest u Ciebie ?

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, termostat działa na kocioł w ten sposób, że kocioł wyłącza pompę obiegową lub zamyka zawór mieszający (w zależności od wyboru), przez co nie dostarcza ciepła do instalacji grzewczej. Natomiast sam kocioł nie zmienia rodzaju pracy w odniesieniu do termostatu. Dalej dąży do uzyskania temperatury zadanej, po której osiągnięciu przechodzi w postój. Po wychłodzeniu i spadku temperatury poniżej histerezy kotła kocioł przechodzi w fazę rozpalania i ponownie dąży do uzyskania temperatury zadanej.

Co do jego izolacji i prędkości wychładzania to po pierwsze, trzeba by zapytać, ile ciepłą idzie na instalację grawitacyjnie, mimo nie pracującej pompy, po drugie trzeba sprawdzić jaki jest ciąg kominowy. Proszę poczytać sobie wątki o RCK, tak zwanym przerywaczu ciągu kominowego lub regulatorze ciągu kominowego i jego przeznaczeniu. Nadmierny ciąg kominowy, zwłaszcza podczas wiatru może wysysać ciepło z kotła. Należy zauważyć, że przez wentylator palnika może przeciągać powietrze, no i dalej przez wymiennik, inaczej niż w starej węglówce, gdzie po zamknięciu klapki powietrza kocioł był zamknięty i nie wychładzał się od środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Heiztechnik nie sposób nie zgodzić się z pierwszą częścią Twojego wpsiu, tym bardziej że praktycznie powieliłeś to co ja napisałem. Jednak Pierwotna Twoja odpowiedz że wszystko jest Ok , nie zgadza się z tym co piszesz w drugiej części odnośnie wychładzania wymiennika. Pomijam fakt , że obecne temperatury na zewnątrz nie są w stanie spowodować aż takiego wychłodzenia wymiennika przez komin . Jeżeli kocioł wychładza się o 20 stopni w 50 minut to nie jest dobrze i należy poszukać przyczyny, taka powinna być odpowiedz przedstawiciela producenta kotła.

@Warrior311 jeżeli po tym co już tu zostało napisane nie jesteś w stanie sam zdiagnozować co jest nie tak , to wezwij montera - serwisanta żeby to zweryfikował i poprawił bo inaczej będziesz miał duże niepotrzebne zużycie pelletu, co już sam słusznie zauważyłeś.

Masz przecież gwarancję poprawnego montażu i uruchomienia kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Heiztechnik napisał:

Po wychłodzeniu i spadku temperatury poniżej histerezy kotła kocioł przechodzi w fazę rozpalania i ponownie dąży do uzyskania temperatury zadanej.

Tylko dlaczego się rozpala skoro nie ma sygnału z termostatu pokojowego o to chodziło na pewno kol. @besix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Warrior311 napisał:

Ale kaloryfery są ciepłe, choć na sterowniku temp. jest powyżej zadanej. I jaka będzie ekonomia. Jak piec rozpala się co 50 minut to pelletu będzie szło kilka razy więcej niż potrzeba

Najzwyczajniej po wyłączeniu pomp zawory zwrotne tobie przepuszczają a może ich w cale nie ma i grzejniki grzeją dalej ,słabiej ale grzeją to i kocioł się wychładza ,a skoro się wychładza to po spadku o histerezę się odpala bo dba o siebie i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu, akurat piec był w fazie "praca" dociągnął do 72 stopni i wszedł na "postój" . Po 30 minutach temp. spadła do 55 i zaczęło się rozpalanie. Potem spadło do 50 i zaczęła się "praca" kotła do 70 i tak w kółko. A sterownik cały czas wyłączony, bo w domu 22 stopnie a ustawiony jest na 20,6. Przy takiej pracy kotła to ja spale 2 tony pelletu w miesiącu, a palnik albo coś innego zepsuje się za pół roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heiztechnik napisał:

Kolego @besix jakie znaczenie odnośnie wychładzania kotła ma temperatura zewnętrzna, czyżby kocioł stał na dworze czy w kotłowni?

Po drugi to pisałem że może to być jeszcze efekt grawitacji lub nadmiernego ciągu kominowego....

To Tobie należy zadać to pytanie, bo stwierdziłeś, że przeciągi przez wentylator i dalej przez wymiennik mogą spowodować takie wychładzanie.

Ja tylko stwierdzam że skoro kotły Heiztechnik są tak wrażliwe na przeciągi przez wentylator to przeciąg przy -5 na zewnątrz będzie szybciej wychładzał niż przy + 10 . Zresztą skoro te kotły się tak szybko wychładzają przez te przeciągi i nadmierny ciąg kominowy to na dzień dobry powinno to być sprawdzane przez montera i w razie takiego dużego ciągu, montaż RCK , albo chociaż informacja do klienta że jest taka potrzeba.

3 minuty temu, Warrior311 napisał:

Wróciłem do domu, akurat piec był w fazie "praca" dociągnął do 72 stopni i wszedł na "postój" . Po 30 minutach temp. spadła do 55 i zaczęło się rozpalanie. Potem spadło do 50 i zaczęła się "praca" kotła do 70 i tak w kółko. A sterownik cały czas wyłączony, bo w domu 22 stopnie a ustawiony jest na 20,6. Przy takiej pracy kotła to ja spale 2 tony pelletu w miesiącu, a palnik albo coś innego zepsuje się za pół roku. 

Sprawdź w menu kotła czy jest aktywowany regulator pokojowy i jeśli tak to jaki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Warrior311 poszukaj w sterowniku histerezy kotła i zmień ja na wyższa wartość. Przy dzisiaj ocieplonych domach i tych temperaturach zewnętrznych jakie są teraz kocioł powinien się odpalać kilkukrotnie w ciągu całej doby. Odpalenia o których mówisz są ekonomicznie nie uzasadnione, poprostu drenują Twoja kieszeń. Jeżeli kocioł posiada zawór atv czy rozwiazaną w inny sposób ochronę powrotu kocioł i tak zadba o siebie podczas odpalenia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pospisz napisał:

Tylko dlaczego się rozpala skoro nie ma sygnału z termostatu pokojowego o to chodziło na pewno kol. @besix.

A to nie jest tak, że w trybie pracy "zima" kocioł zawsze rozpala się po spadku temperatury poniżej zdefiniowanej przez histerezę ?
W sterownikach PLUM tak jest. I nie ma tu znaczenia czy jest termostat pokojowy czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, aleeee

 

36 minut temu, Warrior311 napisał:

w domu 22 stopnie a ustawiony jest na 20,6.

 

Więc ma źle wpięty termostat pokojowy albo źle ustawiony w sterowniku

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Warrior311 napisał:

Wróciłem do domu, akurat piec był w fazie "praca" dociągnął do 72 stopni i wszedł na "postój" . Po 30 minutach temp. spadła do 55 i zaczęło się rozpalanie. Potem spadło do 50 i zaczęła się "praca" kotła do 70 i tak w kółko. A sterownik cały czas wyłączony, bo w domu 22 stopnie a ustawiony jest na 20,6. Przy takiej pracy kotła to ja spale 2 tony pelletu w miesiącu, a palnik albo coś innego zepsuje się za pół roku. 

Kolego termostat w zależności co wybierzesz wyłącza kocioł po osiągnięciu zadanej pokojowej nawet jak temperatura zadana kotła nie została osiągnięta , albo wyłącza pompę a kocioł w tedy dogrzewa sam siebie ,jeśli nie robi ani jednego ani drugiego to nie działa ze sterownikiem kotła .

Edytowane przez Kordjano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar76 napisał:

W moim plumie tak nie ma. Palnik odpala się od sygnału z termostatu pokojowego.

nawet w trybie zima ?
Jak to ustawiłeś ? Przyznam się, że przewertowałem instrukcję i nie udało mi się tak ustawić... żeby nie zaśmiecać tego, konkretnego, wątku może być na priv :).

Dziękuję    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar76 napisał:

Przede wszystkim w trybie zima. W ustawieniach kotła trzeba wybrać odpowiedni termostat pokojowy.

No tak, ale te opcje tylko wyłączają pompę/kocioł albo oba.

No chyba, że jest to tak bzdurnie opisane.

image.thumb.png.10c0a94e3c852fa17893aad31b08a989.png

 

Całość ustawień w tym menu wygląda u mnie tak:

image.thumb.png.0c881d969255e9854d6c8a12fe5742ec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty jeszcze chciałeś od termostatu że piszesz tylko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.