Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ceny Węgla Na 2017R


domelo27

Rekomendowane odpowiedzi

Węgiel jak się wydobędzie i spali to już go się nie odnowi a drewno i owszem. Ekologia to drewno, palmy drewnem bo co roku nam przyrasta więcej niź go wycinamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwarantuję Ci że jakby wszyscy co dziś palą w PL wynglem przeszli by na drewno wycinane w PL (bez importu - zróbmy takie założenie :P) to po 2-3 latach diametralnie zmieniła by się proporcja, o której piszesz powyżej, drewna przyrastającego do wycinanego. Pytanie tylko po ilu latach znikły by drzewa w PL? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie Piekary były w szczycie 950, teraz po 930. Zawsze coś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ci co mieli kupić kupili w sierpniu wrześniu, reszta czeka na mrozy 

 

nie rozumiem tych co czekają na mrozy. Przecież wtedy często kupowanie opału to walka o przeżycie. Wtedy pod presją chłodnej chaty to idzie każdy opał akceptować, a "składy uczciwe inaczej" tylko czekają na takiego klienta :) 

 

Wniosek: poniekąd sami klienci są sobie winni tych wszystkich patologii na rynku ekogroszku bo takie okresy mrozów to jak kroplówka dla "składów uczciwych inaczej"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekka obniżka czarnej perły -  jest po 799. Co oznacza że jest droższa tylko o 54 pln / t od tegorocznego dołka cenowego dla tej marki. 

 

Czy to oznacza że pobyt już słabnie? mniejszy pobyt widać też na retopalu z PGG.

 

Kolego na stronie producenta

http://ktkpolska.pl/ekogroszek

masz 779 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy dostawcy opału to chyba za bardzo się wczuli w wysokie ceny, np. miał porównywalny pod kilkoma względami do czarnej perły koszt 780 pln :D
https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/mial-weglowy/

 

i jak tu można liczyć że taniej wyjdzie palić miałem, ktoś pisał o wskaźniku, że cena miału jest około połowy mniejsza od ceny ekogroszku :D

 

a i są i tacy mistrze co sprzedają miał za 870 http://www.twojwegiel.pl/mial-weglowy-c-4.html ale kto zabroni bogatemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że najlepszymi miesiącami do zakupu opału to okres od końca maja do końca sierpnia :) . Bo później są znaczne podwyżki cenowe, o kolejkach nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

niektórzy dostawcy opału to chyba za bardzo się wczuli w wysokie ceny, np. miał porównywalny pod kilkoma względami do czarnej perły koszt 780 pln :D

https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/mial-weglowy/

 

i jak tu można liczyć że taniej wyjdzie palić miałem, ktoś pisał o wskaźniku, że cena miału jest około połowy mniejsza od ceny ekogroszku :D

 

a i są i tacy mistrze co sprzedają miał za 870 http://www.twojwegiel.pl/mial-weglowy-c-4.html ale kto zabroni bogatemu :P

Lichwa w PL jest karalna , ktoś to powinien zgłosić gdzieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę spadną, ale nie za dużo, bo część aktualnej ceny stanowi element spekulacyjny. Nawet w wykonaniu PGG. Jest ssanie, ceny idą do góry. Już od jakiegoś czasu podwyżki na kopalniach stanęły, bo rynek się w miarę nasycił. PGG zwiększa też powoli wydobycie - otwierane jest  5 nowych ścian.

Ja na pewno szykuję zakup na maj, maksymalnie czerwiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się gdzie tu sens i logika przy ustaleniu tak wysokich cen przez kopalnie. Wiedzą dobrze że ludzie masowo będą przechodzili na ekogroszek, bo jeśli nie maja przyłącza gazowego to będą przechodzić na piec z podajnikiem. W samym Rybniku na pierwszy strzał trzeba wymienić koło 6800 pieców. Wiadomo połowa z tego  będzie musiała przejść na gaz ale reszta to ekogroszek czy pellet. I teraz zamiast przyblokować import węgla powinni zrobić cenę zaporową. Koszt produkcji ekogroszku na dzień dzisiejszy to koło 350 zł/1t. Reszta to marża kopalni i przede wszystkim banków. Wiec jakby wrzucili na 650 zł to importerzy masowo padają i rynek w Polsce byłby pozamiatany na rzecz polskich kopalń. A i my byśmy się cieszyli.  Ale chyba są jeszcze aspekty "odgórne" i tego nie przeskoczymy. Na pewno też chodzi o aspekt ekologiczny, piece gazowe wydzielają mniej pyłu  w porównaniu do węgla. Wiec chyba i tez dlatego te ceny są na takim wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to że się zmienia na niższe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się gdzie tu sens i logika przy ustaleniu tak wysokich cen przez kopalnie.

 

specjalnie wyciąłem resztę wypowiedzi bo to już dorabiana teoria, odpowiadając na pierwsze zdanie (oraz wiele podobnych opinii pojawiających się na tym forum) podaję ten wykres do analizy:

http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla/?zakres=4

 

z prośbą o porównanie cen ARA dziś, a np. w lutym 2016. Myślę, że wszystko zrozumiałe, chyba że za chwilę pojawią się wpisy, że na ceny ARA lub RPA też ma wpływ "dobra zmiana" - z takimi argumentami ciężko dyskutować :D

 

Moja opinia jest taka że jakby nie było ostatniej zmiany rządu to PO kontynuowała by dalej stopniowe wygaszanie górnictwa i dziś bylibyśmy w tym samym miejscu co Czechy - wystarczy poczytać o problemach OKD, a tak JSW już jest dochodowe, PGG pewnie też - aczkolwiek nie widziałem raportów finansowych tych ostatnich

 

EDIT: może to zabrzmi przewrotnie ale uważam że obecna cena węgla jest za wysoka, szczególnie w stosunku np. do gazu.  Między innymi na tej zależności w wakacje wieściłem obniżki cen węgla. W obecnej sytuacji już taki "do przodu" nie jestem, może trzeba kilka lat aby rynek doregulował cenę węgla np. więcej osób będzie przechodziło na gaz albo ceny gazu UP :P - chociaż na to ostatnie się nie zanosi poprzez nadprodukcję tego surowca w USA (patrz ostatnio podpisana umowa średnioterminowa przez PGNiG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No niestety wszystko to prawda ale na obniżki poczekamy trochę bo będą to pewne ale schodzenie z cen trwa z reguły 10 razy dłużej niż podwyżki , co z tego że kopalnie obniżą to przecież składy dwa lata będą sprzedawać po wysokich bo będą twierdzić że to zapasy z zakupów wysokich cen , ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem panie form, dlaczego kliknąłeś koledze damdam minusa? Zapewne za wspomnienie o rządach PO. Akurat napisał bardzo dobry post. Dla Twojej informacji tak zwana "dobra zmiana" ma akurat na aktualne ceny węgla znikomy wpływ. Na ceny węgla w Polsce oprócz wspomnianego przez damdama wzrostu cen węgla na rynkach światowych, dołożyło się niedoiwestowanie górnictwa w poprzednich latach i przez to nastąpiło zmniejszenie się ilości czynnych ścian wydobywczych - w PGG pracują obecnie 43 ściany, a pięć nowych ma zostać w najbliższym czasie oddana do użytku, co powinno wyrównać bilans. Zamknięto też dwie kopalnie - Makoszowy i Krupiński - niebawem Wieczorek, co przełożyło się ewidentnie na spadek wydobycia, no i wycofano floty i muły za sprzedaży, zabraniając jednocześnie spalania miału, więc co za te wycofane paliwa trzeba było do pieców włożyć węgiel. Do tego doszła jeszcze dość długa zima i pojawiła się dziura węglowa, która nakręciła dodatkowo wątek spekulacyjny, szczególnie poza Śląskiem. No i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy ceny niebotyczne: kostka Bobrek 1000,Piast 900, Bogdanka 800,Marcel zdaje się 920 tyle,że to wegiel prosto z kopalni,przywożony wannami,skład uczciwy. W czerwcu jeszcze Wesoła orzech był po 700 <_<,teraz nie ma w ogóle i nie bedzie. Pojawił sie "ruski" nazwa kupryjski,czego nie mogę rozszyfrować,internety nie piszą. Ten jest po 800 PLN,2 mce temu 680. Tyle,że jest to twardy,czarny,lekko smolisty wegiel,sredniokaloryczny,pali sie bdobrze, popiołu jak z Piasta,co mi akurat nie przeszkadza. W ogóle okoliczne składy posiłkują się ruskim czy Bogdanką,czego wczesniej nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.