Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Tak myślałem, a tak na marginesie. Czy moje oczy dobrze widzą, że ten zawór 3D jest 3/4 C? Bo chyba jest... Powinien być przynajmniej 1C.  No i powinien być zamontowany 20 cm wyżej niż wyjście zasilania z kotła. ( chyba tyle tam jest) 

Druga sprawa... Czy nie lepiej byłoby przenieś pompę razem z ZZ na zasilanie za zawór ( rura pionowa), a na powrocie z zaworu dołożyć pompę kotłową? 

 

Screenshot_2021-01-31-18-12-30-1.png

Edytowane przez Trener40
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej zacząć od założenia czujników temperatury na zasilanie za zaworem 3d i na powrocie? Nie kosztują majątku, 5 minut roboty i będzie wiadomo, co się dzieje z tymi temperaturami.

Pompa przed zaworem ma prawdopodobnie za zadanie dogrzać ten powrót, bo ona w zawór tłoczy a nie ssie z zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zaworem temperatura będzie taka jak aktualna na kotle o ile pompa pracuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76 tak ale ilość wody powracającej przekracza możliwości zaworu i trzeba więcej na powrót jak na CO i tym samym CO nie dogrzewa domu

@cezar76 @Trener40 takiej średnicy jest wyjście z kotła na pompę

20210131_183012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, cezar76 napisał:

 

Pompa przed zaworem ma prawdopodobnie za zadanie dogrzać ten powrót, bo ona w zawór tłoczy a nie ssie z zaworu.

Dogrzeje powrót, ale zawór musi być mniej niż 50%,czyli np 4.5 lub mniej ( tak jak autor ustawił na 3), to powrót do grzało.Tylko problem jest tego typu, że jak chce się mieć ciepłe grzejniki, to zawór musi być ustawiony na minimum 5.5, aby łatwiej było przepchać gorąca wodę w instalacje,a jak będzie na 5.5, to powrót bedzie kiepski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kordjano napisał:

Za zaworem temperatura będzie taka jak aktualna na kotle o ile pompa pracuje .

No, tak, masz rację. Wobec tego trzeba zmniejszyć przepływ przez ten zawór, żeby więcej szło na powrót. Jakoś nie widzę zalet tego zaworu. A nie można go zamontować na powrocie i pompę wtedy też na powrocie za zaworem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak by pompa.btła na powrocie a przed nią zawór 3D to wtedy proporcje regulacji zmieniły by się i obieg CO został by dobrzany wtedy nie musiał bym kupować zaworu ATV tylko ten 3D po ustawieniu zrobił by tę samą robotę?

Czyli taki schemat będzie poprawniejszy? 

Screenshot_20210131-184723_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D ma sterować temperaturą wody na grzejniki i tu się przyda też termostat pokojowy.

@czarny21 sensowny wydaje się poniższy schemat.Można też zrezygnować z pompy kotłownie ale trzeba by zastosować w odpowiednim miejscu elektro zawór o którym pisałem wcześniej.

20210131_184836.png.be5218d2161fdeab7b33ea8be859869e.png

Edytowane przez g69
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy powinien być takiej średnicy jak wyj i wej z kotla. Twój majster chcąc zaoszczędzić na elementach( mniejsze tańsze) zredukowal wszystko do 3/4 C łącznie z zaworem 3D. 

Teraz będzie przeróbka i  ponowne zakupy elementów o odpowiedniej średnicy. 

P. S. 

Skoro przed pompami masz zawory kulowe z filtrami, to dołóż po jednym zaworze kulowym za pompą. Czyszcząc w przyszłości filtry zleci ci szklanka wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy montaż siłownika na tym zaworze 3D pomoże w mieszaniu wody na powrót? I wystarczy tylko siłownik który bezpośrednio podepnę pod sterownik na kotle czy jeszcze czegoś potrzebuję?

@Trener40 to wypadało by na nowo przerobić obieg? Bo powrót mam 3/4 cala. Czyli na krótki obieg muszę dać nową pompę, nowy zawór 3D i nowe rurki?

myślałem o takim siłowniku czy podpina się go bezpośrednio pod sterownik ecomax920?

Screenshot_20210201-101404_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym co teraz masz, to ten siłownik jest zbędnym gadżetem. Już pisałem jak ja bym to zrobił u siebie, oczywiście pozostając przy takiej średnicy jak ma kocioł. Wtedy jak nawet ustawisz ręcznie zawór na 3 lub 4, to pompa na zasilaniu część wody wyssie w instalacje, a pompa kotłowa dogrzeje powrót. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 możesz z łaski swojej rozrysować jak powinien wyglądać moj układ tak żeby do grzać powrót i grzejniki jakich rur użyć 1" ( na wyjściu z kotła pierwszy trójnik ma oznaczenie 1-1/4 czy to taka średnica powinna być użyta?) Nie chcę znowu dać robić partaczą instalacji bo słabo się znają na tym temacie a sam jestem jeszcze bardziej zielony ? z góry dzięki.

 

20210131_182252.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zielony ?.  Rysownik też ze mnie kiepski ?.bylo to widać na poprzednim "projekcie" 

Gdybym sam sobie to robił, to nie zmniejszałbym średnicy obiegu i cały zrobił w 1-1/4.

Pomimo tego, że będzie pompa z filtrem na powrocie, to dzięki większej średnicy rur uzyskasz grawitacje( może nieidealną, ale zadziała w mniejszym stopniu) jeżeli kocioł bedzie startował przy niskiej temp. Dalej... 

To co teraz masz przed zaworem, całość wycinasz i montujesz na rurze zasilającej na chatę ( ta pionowa) dodatkowo nad ZZ montujesz zawór odcinający ( kulowy), aby w razie potrzeby wyczyścić filtr lub zdemontować pompę.

Na powrocie z zaworu 3D montujesz zawór kulowy z filtrem, pompa i zawór odcinający ( kulowy) 

Może jest lepsze, tańsze, prostsze rozwiązanie,to poczekaj na konkrety. Chociaż już koledzy podali przykłady układu.. 

Ja bym tak zrobił u siebie, ale Ty nie musisz się sugerować moim rozwiązaniem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to jest to układ otwarty czy zamknięty. Zasilanie grzejników jedno czy dwu rurowe?
To chyba ma znaczenie gdzie może być pompa zasilająca grzejniki, więc może o to najpierw dopytać, a potem doradzać

Najlepiej by to było zrobić z zaworem VTC i sprzęgłem o tak:

Sprzeglo2.jpg

Albo z takim sprzęgłem górne wyjście z prawej na CWU, dolne z 3d na grzejniki:

spacer.png

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to będzie naj mniej inwazyjne wymienić zawór 3d na 4D 5/4" z siłownikiem i czujnikiem temp. pompy cw i co przenieść na rurki 3/4". Dołożyć czujnik powrotu i czujnik spalin.

20210201_143616.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2019r. montowali u mnie pelleciaka z 4d od tamtego czasu łyknołem trochę tematu o kotłach i instalacjach i teraz na pewno nie chciałbym 4d, bo to słabe rozwiązanie pod ochronę powrotu

Zamiast kupować siłownik weź zawór temperaturowy, 3d który masz ustawisz raz i pogodówką temp kotła 65-75 i będziesz miał w zależności od pogody mniejszą lub większą temp na grzejniki bez siłownika, a nawet dało by się to ogarnąć bez 3d

Edytowane przez bioly
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania on-off i bez regulowania temp na grzejniki, to wystarczy sam zawór temperaturowy i masz ochronę powrotu z głowy

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.