Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@eliks, coś mi kiedyś obiło się o uszy, że u kogoś ten smile powoduje spieki... Chyba że się mylę, albo Laguna jest w stanie prawidłowo go "przetrawić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mam Ci napisać. Brałem to z 5 różnych partii, oprócz tego że wychodzi sporo popiołu (0,7-0,8%) to narzekać nie mogę. Przepaliłem tego 5 ton. Fakt że w Ekosilverze i HT das Pellu musiałem ostro schodzić z powietrzem żeby nie spiekało. Ja natomiast narzekać nie mogę. Widziałeś jak u mnie kocioł wygląda. Zdjęcie było po 600kg w tym sezonie robione i znalazłem takie coś

IMG_20191109_185520.jpgIMG_20191109_190200.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 Zaciekawił mnie ten zawór, aż poszedłem do kotłowni sprawdzić czy taki mi założyli ale jakoś nie znalazłem.

Fakt że nie mam założonej "czujki" powrotu  i nie wiem jaką temperaturę powrotu mam - jakkolwiek rura powrotu jest dość ciepła, toteż mam pytanie jak się ma to do całokształtu palenia pelletem i żywotności pieca?

Jeśli chodzi o ten zawór to znalazłem modele Afriso i różnią się oznakowaniem ATV i DN czyli średnicą nominalną, a tym samym i ceną.

@palacz66 Jaki model ATV zastosowałeś?

Pozdrawiam.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawul zależało mi na ochronie powrotu, gdyż przez cały cykl pracy temperatura była niska więc wolałem założyć za 300zl zawór plus 250zl graty niż wymieniać kocioł za rok czy dwa tak to może mój smieciuszek jeszcze trochę po służy. Dodatkowo założyłem pompę na CWU która czekała cierpliwie w garażu.

Dokładnie taki ale z aledrogo w niższej cenie:

https://afriso.pl/katalog-online/afriso/zawor-temperaturowy-atv/produkt/1633500

Czujke możesz zrobić sobie sam idziesz do elektronicznego kupujesz 

https://mselektronik.pl/automatyka/czujniki/temperatury/kty81-110

później do elektrycznego kupujesz 2 m przewodu linki 2x0,5mm lutujesz na to termokurczki i masz czujke za kilka złotych. Mi wyszla taka dodam, że spełnia swoje zadanie. 

IMG_20191206_180005.jpg

Edytowane przez palacz66
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat 50tke bo taki mi został z ekogrocha. Założyłem go dopiero wraz ze sprzęgłem a w zasadzie włożyłem wkładkę termostatyczną po montażu sprzęgła. Tak był bez wkładki. Nie podobała mi się praca z wieloma pompami na obiegach. Jak ktoś ma 1 pompę na kalafiory i cwu to jak najbardziej. Może ją dać na powrocie przed zaworem standardowo jak dla 3d.  Trzeba pamiętać, że zawór przy temperaturze czynnika grzewczego w okolicach nominalnej temperatury zaworu zamyka całkowicie dopływ powrotu z instalacji. Musicie mieć świadomość, że pompy bez autoadapt będą mieliły w miejscu. Nawet zawór upustowy różnicy ciśnień nie pomoże. Druga sprawa to praca kotła na dużej histerezie. Pamiętajcie że dolną granicę pracy kotła ograniczacie do temperatury roboczej zaworu. Poniżej kocioł zejdzie tylko z wychłodzenia :)

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba praca tego zaworu jedynie pompa podłogi mieli chwilę ale można ustawić start na 60C i będzie git. U mnie pompa kotłowa jest zarazem pompa na CO i nie mieli bo krąży na krótkim obiegu do póki zawór zacznie się otwierać. 

Edytowane przez palacz66
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 Dzięki za podpowiedź. Znalazłem taki sam AFRISO Zawór temperaturowy ATV 335 DN25 55°C.

Masz to podłączone pod sterownik ecoMAX i pokazuje Ci temperaturę na wyświetlaczu?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawul dokładnie tak mam podłączone do ecomax850. Możesz zamówić u mnie orginalany jak coś nie ma problemu ale to już na PW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 Dzięki za info, taki sam mam ecoMAX850 i ecoSTER TOUCH w pokoju na piętrze - sam zamontowałem i już rok mi to się doskonale spisuje, więc dla mnie żaden problem.

Jeszcze raz dzięki za info.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno ESBE są lepsze i bardziej niezawodne niż Afriso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie podniecajcie się rozwiązaniem kolegi palacz66  nie ma żadnego odniesienia do do zaworu 4D on po prostu jego nie ma , i to w żadnym stopniu nie wpływa na rozwiązania zaworu 4 D.. Proszę kocioł prowadzić w okolicach 70 st i będzie OK.  Zawór 4 D nie jest rozwiązaniem idealnym  jeśli chodzi o ochronę powrotu , ale zamontowany zgodnie ze sztuką , spełnia swoje wymagania, a temp, powrotu jest wyższa niż ATV 55, i nikt temu ni zaprzeczy , a ponadto wszyscy producenci kotłów to rozwiązanie honorują i żaden użytkownik z tego tytułu który prowadzi dokumentację serwisową kotła nie utraci gwarancji w tytułu złego zabezpieczenia kotła. Koniec kropka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tu się podnieca? Poprostu jest zauważalna różnica jeżeli chodzi o powrót gdy go nie było. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, slawul napisał:

 

Fakt że nie mam założonej "czujki" powrotu  i nie wiem jaką temperaturę powrotu mam - jakkolwiek rura powrotu jest dość ciepła, toteż mam pytanie jak się ma to do całokształtu palenia pelletem i żywotności pieca

To sobie załóż , mówię to każdemu, kto mnie o to pyta. Nie jestem zwolennikiem zamienników , ale oryginalnych rozwiązań, gdyż wiem , że będą one przekłamywać w stosunku do oryginałów, ale każdy robi to co lubi i wybiera to co najbardziej słuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, robin60 napisał:

Zawór 4 D nie jest rozwiązaniem idealnym  jeśli chodzi o ochronę powrotu , ale zamontowany zgodnie ze sztuką , spełnia swoje wymagania, a temp, powrotu jest wyższa niż ATV 55, i nikt temu ni zaprzeczy , a ponadto wszyscy producenci kotłów to rozwiązanie honorują i żaden użytkownik z tego tytułu który prowadzi dokumentację serwisową kotła nie utraci gwarancji w tytułu złego zabezpieczenia kotła. Koniec kropka. 

Taaa.... Wytłumacz to proszę użytkownikowi 4d chociażby z tego tematu:

Jeśli twierdzisz że 4d lepiej chroni i stabilizuje kocioł przy pracy od termostatu niż VTC, to jest to ewidentna bzdura i tyle w temacie...

A niektórym producentom tyle zależy na długowieczności kotła, co mi na zeszłorocznym śniegu...

Edytowane przez Benton661
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat 4d w pelleciakach był już wiele razy poruszany i wiadomo że są dużo lepsze i stabilniejsze rozwiązania. Możesz zrobić wyższa temp. na 4d z pompą kotłową niż na VTC czy ATV 55* ale stabilniejszej pracy nie uzyskasz. 4d najbardziej sprawdzi się w ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robin60 napisał:

 Nie jestem zwolennikiem zamienników , ale oryginalnych rozwiązań, gdyż wiem , że będą one przekłamywać w stosunku do oryginałów, ale każdy robi to co lubi i wybiera to co najbardziej słuszne.

Mam oryginał i zamiennik wskazania identyczne niemalże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rozwiązania ochrony powrotu mają wspólny mianownik. POMPA KOTŁOWA. 4d bez pompy kotłowej w instalacji kotła na rurach 1" nie ma nawet szansy zadziałać. Jedne rozwiązania działają lepiej inne trochę gorzej ważne by kocioł nie miał na stałe zimnego powrotu. Na stałe czyli podczas całego cyklu. Jak kondensat z wymiennika odparuje zrobi zdecydowanie mniej szkód. Podczas zimnego startu można nawet tego nie zauważyć. Poza tym przy pelecie osad na wymienniku ma też inny skład chemiczny który jest mniej agresywny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem , że 4 D lepiej chroni powrót. Cały czas masz jakieś złe doświadczenia z zastosowania i stabilizacji czynnika temp na obieg CO . Więc jak masz go u siebie to go po prostu wywal i zrób tak jak powinno być , a nie tłumacz się , innymi priorytetami , dla  Ciebie ważniejszymi , niż przeróbka Twej ochrony, kotła. Bo ja Ci powiem , że z praktyki jeśli będzie, na powrocie powyżej 45 to jest OK. I dla mnie możesz pisać co tylko zechcesz. Ja wiem swoje i mam swoje doświadczenia, bez zaworu 4 D i powrót na poziomie 45 .

Poza tym Twoje udowadnianie wyższości nad innymi rozwiązaniami , i cały czas drążenie tego tematu jest dla mnie jest nudne i śmieszne , które nic nie wnosi , do zabezpieczenia kotła  , a już nijak się ma do tematu tego wątku.

Przestań tu kogokolwiek umoralniać , tylko zrób sobie takie zabezpieczenie o jakim piszesz i chwal się wszem i wobec na jakim etapie masz temp. kotła i jak się to ma  do temp. powrotu. 

Dla mnie osobiście to temat bardzo nudny i stary.

Moja wypowiedź odnosi się do @Benton661

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, palacz66 napisał:

Mam oryginał i zamiennik wskazania identyczne niemalże. 

A ja mam oryginał i zamiennik i wskazania są odmienne. I nic na to nie poradzę. Tanie mięso to psy jedzą . Ktoś kto stosował swoje czujniki pod swoje wymagania, robił badania i się na nich opiera. A nie na domowej robocie.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, robin60 napisał:

A gdzie ja napisałem , że 4 D lepiej chroni powrót. Cały czas masz jakieś złe doświadczenia z zastosowania i stabilizacji czynnika temp na obieg CO . Więc jak masz go u siebie to go po prostu wywal i zrób tak jak powinno być , a nie tłumacz się , innymi priorytetami , dla  Ciebie ważniejszymi , niż przeróbka Twej ochrony, kotła. Bo ja Ci powiem , że z praktyki jeśli będzie, na powrocie powyżej 45 to jest OK. I dla mnie możesz pisać co tylko zechcesz. Ja wiem swoje i mam swoje doświadczenia, bez zaworu 4 D i powrót na poziomie 

Przestań tu kogokolwiek umoralniać , tylko zrób sobie takie zabezpieczenie o jakim piszesz i chwal się wszem i wobec na jakim etapie masz temp. kotła i jak się to ma  do temp. powrotu. 

Dla mnie osobiście to temat bardzo nudny i stary.

Akurat nikogo nie umoralniam, tylko dementuję bzdury, które piszesz. U siebie założę wtedy, jak mi się zechce, a nie po to żeby coś komukolwiek udowodnić. A 4d to jest przeżytek, tak jak @eliks zauważył, nadaje się raczej do ekogroszku i z pompą kotłową w duecie.

Gdybym teraz miał zakładać kocioł na pellet i przerabiać instalację, majstra który trzymałby w ręku 4d wywalilbym za drzwi.

 

Edytowane przez Benton661
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to załóż i przestań pisać ciągle to samo , bo mnie mdli. A mnie nie musisz nic udowadniać , tylko udowodnij tym którzy twe posty czytają , ale jak do tych czas to jest

 tylko czcza gadanina z Twej strony i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zależy czego oczekujesz od instalacji ja akurat 4d założyłem do sterowania pogodowego i dla mnie super się sprawdza poza tym że pompa chodzi cały czas nie da się jej wyłączyć po osiągnięciu temperatury w pokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60, Z grzeczności zakończę bezowocną dyskusję z Tobą. Czytający wnioski mogą wyciągnąć sami, a przyszli użytkownicy kotłów pelletowych mogą ustrzec się błędów instalacyjnych, montując 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dragster napisał:

POMPA KOTŁOWA. 4d bez pompy kotłowej w instalacji kotła na rurach 1" nie ma nawet szansy zadziałać.

Ja tylko pytam z ciekawości bez "zaczynania" :)

Kiedy modyfikowałem swoją instalację doczytałem uwagi odnośnie schematu jaki zastosowałem (strona 21 instrukcji ecomax850)

Cytat

Aby poprawić cyrkulację wody w obiegu grawitacyjnym kotła (pogrubiony obieg na rysunku) należy: stosować duże przekroje nominalne DN rury oraz zaworu czterodrogowego, unikać większej liczby kolan i przewężeń przekroju, zastosować inne zasady dotyczące budowy instalacji grawitacyjnych, takich jak zachowanie spadków itp. Jeśli czujnik powrotu jest montowany przylgowo, to należy odizolować go termicznie od otoczenia oraz poprawić kontakt termiczny z rurą przez zastosowanie pasty termoprzewodzącej. Temperatura zadana kotła musi być ustawiona na tyle wysoko, by zapewnić moc cieplną dla obiegu mieszacza przy jednoczesnym wygrzaniu wody powracającej do kotła

O pompie kotła nic nie wspominali oraz nie określili (jak widać) dokładnie o jakich "dużych przekrojach nominalnych DIN". Uważasz,że faktycznie 1" to zdecydowanie za mało?

 

Z innej beczki dla rozładowania napięcia.

Tak sobie czytam po forum niektóre komentarze i natrafiłem kilka razy na zapis mówiący,że termostat "pokojowy" powinno się montować w sumie w najzimniejszym pomieszczeniu żeby mieć pewność dogrzania wszystkich. OK, rozumiem. Tak się składa,że ja zamontowałem w pomieszczeniu w którym najwięcej przebywamy. Jak się okazało to pomieszczenie akurat jest najcieplejszym miejscem. Akurat to pomieszczeni po remoncie więc temat zostawiłem a dokupiłem kolejny i podłączyłem do chłodniejszego pomieszczenia. W ustawieniach wybrałem termostat wiodący i OK ale podczas pierwszych zabaw nagle poczułem duży zastrzyk "gorąca" na grzejnikach. Rzut okiem na laptopa i econet a tu na mieszaczu ponad 70 i otwarty na maksa. Pomyślałem,że to wina mojego dłubania w ustawieniach kiedy się przerzucałem między termostatami. Niestety wykres pokazuje,że miało to również miejsce jak nikogo w domu nie było i nie metetał nikt w ustawieniach.  Ktoś się spotkał z takimi nagłymi ruchami siłownika?

mieszacz_temperatura.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, robin60 napisał:

A ja mam oryginał i zamiennik i wskazania są odmienne. I nic na to nie poradzę. Tanie mięso to psy jedzą . Ktoś kto stosował swoje czujniki pod swoje wymagania, robił badania i się na nich opiera. A nie na domowej robocie.

Dziwne to albo kupiłeś z dużą tolerancja czujnik albo był uszkodzony. O jakich różnicach temperatur mówisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.