Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

A ja z grzeczności zakończę bezowocną dyskusję z Tobą , bo to nie ma sensu. Mogę dyskutować z osobą który ma inne rozwiązania w zakresie ochrony powrotu , ale jeszcze raz pisze zawór 4 D nie jest błędem i spełnia pokładane w nim zadania. Może w trakcie palenia harmonogramu , i wyłączenia pompy od termostatu uderzenie na początku zimnej wody jest jednorazowe , ale później jest OK , i nie szkodzi kotłowi jak  temp cały czas poniżej 45 i prowadzeni kotła o temp zadanej 60-65. To utopia i brak wiedzy dla użytkowników palących i ogrzewających się kotłami na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ktoś się spotkał z takimi nagłymi ruchami siłownika?

 

Ja, wczoraj. Wyłączyłem kocioł do czyszczenia, gdy było na nim 55'. Zapomniałem, że mam włączona pompę od 60'. Po włączeniu kotła pompa nie chodziła, ale mieszacz otwierał się coraz bardziej. Kiedy już kocioł się odpalił i osiągnął 60...f7682001c4a1967494f39db8fa80333d.jpg&key=f319b08f6d803e642ab24bd85872140eeba398248db54bb3862bd2847fa7d2fb

60ccae8983355407dc2901fe9f775089.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Mam ustawione "Max. temperatura mieszacza" na 70 a dwa razy na tym wykresie podskoczyło na 78. Przy ostatnim akurat też byłem w domu i zszedłem do kotłowni. Siłownik otworzył zawór na maksa i dioda sygnalizowała jego ruch w stronę otwierania. Czyli (tak to sobie tłumaczę) siłownik się nie zawiesił tylko nie dostał sygnału do zamykania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, palacz66 napisał:

Dziwne to albo kupiłeś z dużą tolerancja czujnik albo był uszkodzony. O jakich różnicach temperatur mówisz? 

Nie wiem z jaką tolerancją , bo potencjalny użytkownik tego nie będzie badał i mam to gdzieś. W swym  życiu zawsze stosuję części oryginalne nawet w swych autach wiem jedno to się mi nie opłaca. I jeśli mam zapłacić za oryginał 30  % więcej to tak robię, na zamienniku tej pewności nie mam , nigdy. Z resztą źle się czuję jak mam coś nie tak z podróbkami. Taka moja  natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, mrtur napisał:

W ustawieniach wybrałem termostat wiodący i OK ale podczas pierwszych zabaw nagle poczułem duży zastrzyk "gorąca" na grzejnikach. Rzut okiem na laptopa i econet a tu na mieszaczu ponad 70 i otwarty na maksa.

Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że to połączenie pogodówki z termostatem pokojowym. Twój ecoster t2 chce po prostu  chce skompensować " niedoskonałość" ustawienia pogodówki, ponieważ "uważa", że krzywa jest zbyt uboga do dogrzania w tej chwili i w tym czasie tego pomieszczenia. I stąd ten skok temperatury. W instrukcji coś lakonicznie chyba na ten temat jest. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur A co powiesz na 115' na powrocie? Na szczęście po dokręceniu przewodu od czujnika w sterowniku wszystko wróciło do normy. f4e6600ad03f05dac06a06f847fe0436.jpgb5edf0a2e8c99def2b135fc1b2311d07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cezar76 napisał:

ponieważ "uważa", że krzywa jest zbyt uboga do dogrzania w tej chwili i w tym czasie tego pomieszczenia. I stąd ten skok temperatury

Przyznam szczerze,że miałem takie myśli. Wiem iż zdecydowanie "trudniej" jest nabić zadaną temperaturę w pomieszczeniu z T2. Sądziłem iż program sterownika jest tak skonstruowany,że gdy za długo nie może nabić zadanej z daną krzywą to po prostu nic nie robi albo stopniowo zwiększy a faktycznie jakby zachowuje się tak,że się nie "pitoli" i zapodaje z grubej rury zastrzyk ciepła. Będę obserwował. Mogę też w zasadzie zwiększyć teraz krzywą bo jak na moją zimną chatę to podejrzanie jest niska ale sprawdzała się na pomieszczenie cieplejsze T1.

@papen76 Rzucę okiem na połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luknij jeszcze na to: ustawiłem współczynnik temperatury pokojowej na 0 (zero) ale termostat pokojowy mieszacza 1 na 6, potem na cztery (na wykresie). To tez powoduje taki strzał na kaloryferach, gdy temperatura zadana w pomieszczeniu z termostatem spadnie o zadaną histerezę 0,2.

 

Edit: nie załączył się wykres. Coś jak to, o czym napisał@cezar76 62f9b0aca2cf8a3c7c83518c9b816d8f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm..tylko,że ja bazuję na sterowaniu "automatycznym" (wg instrukcji) czyli współczynnik mam na 50 a histerezę 0,2 i tak mam od tygodni. Dopiero wczoraj pierwszy raz przerzuciłem się na T2 i pierwszy raz tak mi podskoczyła temperatura na mieszaczu. Takich skoków nigdy wcześniej nie było a bywało,że temperatura w pomieszczeniu T1 spadała nawet o 2 stopnie (długo otwarte okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur A na T2 tez masz współczynnik 50 i histerezę 0,2?

 

No i pytanie, jak działa ten współczynnik? Bo mam takie wrażenie, że w ten sposób: np.

(22-21,8)*50=1'

Czyli zadana 22, spada o wartość histerezy 0.2 do 21.8 i wtedy podnosi o jeden stopień temperaturę mieszacza, czyli odgrzewanie trwa wiekami. Tak było u mnie.

W odwrotnej sytuacji obniżał o jeden stopień, czyli też za wolno.

Teraz reaguje dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik u mnie ustawia się w ustawieniach mieszacza więc uważam,że dotyczy w tym przypadku T1 i T2 a histereza faktycznie ma osobne ustawienia ale jeden i drugi mam na 0,2. T1 przecież teraz "nie pracuje". Podaje tylko dane na ekran a sterowanie mieszaczem przejął T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Edytowalem poprzedni post. Zobacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, ale wprowadziłeś chyba ustawienia zaworu 4d tak jak do pogodówki podane przez visitora, w którymś tam wątku. Ja zrobiłem tak samo i zawór 4d reaguje teraz inaczej. Czasem bardziej ospale, ale też " z zapasem", że tak powiem, czasem się ustawia, na wyrost.  U mnie też zdarza się, że puszcza na początku za dużo, a potem się stabilizuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem pewien błąd w podłączeniu termostatu pokojowego. Mam go na parterze, w salonie, gdzie nie ma podlogowki ani przeciągów. Na żadnym kaloryferze nie mam zaworów termostatycznych. A termostat powinien być na piętrze, które jest chłodniejsze, za to na parterze należalo założyć zawory termostatyczne. I wtedy byłoby u mnie lepiej. Co się odwlecze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, papen76 napisał:

(22-21,8)*50=1'

Jaz rozumiałem instrukcję tak

(22-21,8)*50/10=0,1°

Cytat

Temperatura zadana w ogrzewanym pomieszczeniu (ustawiona w ecoSTER200/ecoSTER TOUCH) = 22 °C. Temperatura zmierzona w pomieszczeniu (przez ecoSTER200/ecoSTER TOUCH) = 20 °C. Współ. temp. pokojowej = 15. Temperatura zadana mieszacza zostanie zwiększona o (22 °C - 20 °C) x15/10 = 3 °C. Należy znaleźć właściwą wartość parametru

 

8 minut temu, cezar76 napisał:

ale wprowadziłeś chyba ustawienia zaworu 4d tak jak do pogodówki podane przez visitora,

Dokładnie. @Visitor1230 sugerował jak najmniejszą histerezę i jak największy współczynnik i dotychczas bardzo mi to odpowiadało a nawet brakowało mi możliwości ustawienia histerezy na 0,1 bo faktycznie było "ospale".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, /10

Tak to jest, jak się pisze na szybko z pamięci. Dokładnie o to mi chodziło

 

Przy ustawieniu termostat pokojowy mieszacza =4 trzyma mi zadaną w granicach zadanej histerezy. Zadana 21.5, histereza 0.2. Spada do 21.3 strzal w górę kaloryferami do 21.5 i tak w kółko. Więcej niż 21.5 na wykresie to wpływ słonecznego dnia. W nocy trzyma niemal idealnie.

PS. 21.5 w salonie to 22 w pomieszczeniach z podlogówką.

 

3e47ef41d2ad2ce5f1392a4a6a6dd71e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zainwestuje w bezprzewodowy na pięterku, hehe. Taniej wyjdzie jak pruć kartongipsy
Z ciekawości, jak wyglądają u Was ustawienia serwisowe mieszacza? U mnie tak teraz jest:
661264b644ab18455f071f4075d4679a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, papen76 napisał:

Zadana 21.5, histereza 0.2. Spada do 21.3 strzal w górę kaloryferami do 21.5 i tak w kółko.

Pobawię się przy następnym zasypie taką metodą choć wg instrukcji nie jest to zalecane przy pogoda+termostat.

5 minut temu, cezar76 napisał:

U mnie jak zaczyna rozgrzewać to temp mieszacza też  czasem skoczy o 4-5 st więcej niż zadana mieszacza

Jasne rozumiem ale u mnie skok jest do 78° na mieszaczu z 40° i dlaczego pomimo ochrony (max 70° na mieszaczu) przy dojściu do 78° siłownik nie dostał sygnału do zamykania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrtur napisał:

Jasne rozumiem ale u mnie skok jest do 78° na mieszaczu z 40° i dlaczego pomimo ochrony (max 70° na mieszaczu) przy dojściu do 78° siłownik nie dostał sygnału do zamykania.

Rozumiem, ale jak mówiłem, nie znam odpowiedzi na ten problem. 

 

6 minut temu, papen76 napisał:

Z ciekawości, jak wyglądają u Was ustawienia serwisowe mieszacza?

U mnie w econecie tego wszystkiego  nawet nie ma, hehe... 

 

836871970_Zrzutekranu(2).thumb.png.3bb1c7f59cb7e349aa8816dd095e1367.png

 

P.S. Kolejny wpisik na blogu poproszę... ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam skrobnąlem ostatnio nowy wpis się szykuje, ale dziś akurat pelet wozilem. Pół tony wlazło naraz na C4 grand Picasso, hehe.

Co do mieszacza, to chodziło mi najbardziej o zakres proporcjonalności, stałą czasu całkowania i nieczułość mieszacza.

PS. Niech ktoś wymysli sterownik, w którym wpisuje się żądaną temperaturę w domu i ewentualnie kaloryczność paliwa podana na worku i żeby to działało
"Stała czasu całkowania"... WTF is this??? Hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, papen76 napisał:

Coś tam skrobnąlem ostatnio emoji6.png

Czytałem wszystko, ale to było 4.12... ;-( 

 

2 minuty temu, papen76 napisał:

Pół tony wlazło naraz na C4 grand Picasso, hehe.

Pomyśl sobie jakby było z toyotą hillux. Paleta na pakę wlazłaby z palcem w nosie. A że światła świeciłyby w niebo... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, papen76 napisał:

Stała czasu całkowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, temat ogarnięty, tylko życie bez całek byłoby piękniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.