Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@mrtur
I wykresy i alarmy na maila są ok
Jutro się pochwalę fotkami, jak ja dziś walczyłem z ociepleniem atmosfery, przede wszystkim w kotłowni, hehe. Czemu tego nie zrobiłem od razu, to na litość, sam nie wiem. Za kotłem miałem całkiem spore "grzejniki"... 1c1a376f1ed4442252d307974b4beb7a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dragster napisał:

Zaznaczam, że temperatura zadana kotła 70stC

Rozumiem że to na fuzzilogic,a co do vg to jednak wolę kipi,dopalanie w rurze jest zawsze lepsze niż w sześcianie i gazy bardziej wirują,znaczy ogień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, misiek30 napisał:

Jeszcze mi troche brakuje do Ciebie , może kiedyś, na razie musi wystarczyć 18 kg na dobę. 

No wiesz ,ale ostatni tydzień u mnie był dość ciepły to tak wyszło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem porządki w arkuszu i przeniosłem Twoje ustawienia na początek a tam była włączona ochrona edycji. Teraz powinieneś mieć możliwość wprowadzania zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maronka napisał:

,a co do vg to jednak wolę kipi

Nie idź ścieżką zielonej technologii... Bo wiesz (post #10032)... Jeśli masz uszczęśliwić swojego DS-a palnikiem, to broń Boże zieloną technologią. Ewentualnie revo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kordjano napisał:

 nadzór   ustawiony na 10 minut po tym czasie się wygasza

Czyli jeżeli w przeciągu 10minut spadnie temp.kotła poniżej 51 to się nie wygasza i znowu wchodzi w cykl praca? 

A na grzejniki mieszaczem puszczasz wysoko na stałe czy z pogodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, cezar76 napisał:

Nie idź ścieżką zielonej technologii... Bo wiesz (post #10032)... Jeśli masz uszczęśliwić swojego DS-a palnikiem, to broń Boże zieloną technologią. Ewentualnie revo...

Tylko kipi bo gdzie ja znajdę takie szanowne grono do ratowania dupy w razie potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, papen76 napisał:

alarmy na maila

Na wszelki wypadek wstawiłem sobie filtr na maila i jak przychodzi alert z econet to fon wyje wysokim "beep'aniem" :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kordjano napisał:

No wiesz ,ale ostatni tydzień u mnie był dość ciepły to tak wyszło .

No u mnie też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur, wstawiłem swoją propozycję do arkusza. Ale zaznaczam, że to jest tylko propozycja, do spróbowania. Bazuję na swoich dwóch sezonach (chociaż teraz próbuję innych ustawień). Mocy i nadmuchu nie wstawiałem, choć uważam, że z obecnym nadmuchem powinieneś próbować zejść w dół. Zobacz na najnowsze posty kol @Dragster, który mówi, że po zamontowaniu sondy, nadmuchy poszły w dół. U mnie też najlepsze efekty przynosiło obniżanie nadmuchu, a nie jego podwyższanie. Masz econet i pomimo jego niedoskonałości powinieneś docenić jego użyteczność. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mrtur napisał:

Czyli jeżeli w przeciągu 10minut spadnie temp.kotła poniżej 51 to się nie wygasza i znowu wchodzi w cykl praca? 

A na grzejniki mieszaczem puszczasz wysoko na stałe czy z pogodówki?

Nie mam mieszacza .ten nadzór to jest w zasadzie po to że jak kocioł dojdzie do zadanej z rozmachem to dużo paliwa jest w palniku i chcę żeby się to przetrawiło i dopiero wygasiło a nie wydmuchiwało do popielnika , 51 st to jest start pompy  a kocioł się wygasza jak osiągnie zadaną kotła plus ten czas nadzoru , lub pomieszczenie zostanie nagrzane to wtedy kocioł wygasi się od termostatu . natomiast jeśli kocioł osiągnie temperaturę zadaną wygasi się to pompa pracuje i wyciąga ciepło z kotła do temperatury załączenia pompy (51}st jeśli w tym czasie pomieszczenie nie zostanie dogrzane to kocioł odpali się ponownie po spadku histerezy kotła którą mam ustawioną naa 23st ,a jeśli zostaanie dogrzane to się odpali dopiero jak temperatura w pomieszczeniu spadnie o histerezę 0.3 st .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76

Mnie w sumie też ale się pogodziłem. Dzięki za ustawianie. Na bank przetestuję. Co do nadmuchów to zapomniałem wspomnieć,że dziś wieczorem lekko dałem znowu w dół skoro sprawa z płomieniem się wyjaśniła. Obecne ustawienia to 36kW/42%, 18kW/38%, 12kW/28%.

Kurcze w Econet nie da się wszystkiego ustawić tak jak przy regulatorze! Np.nie mogę ustawić poziomów mocy przy modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrtur napisał:

Np.nie mogę ustawić poziomów mocy przy modulacji.

Niestety. Sam dzisiaj tego potrzebowałem i psinco... Ale i tak jest to pomocne narzędzie, pomimo niedoskonałości- np punktowych zapisów.

Ale zauważyłeś, że mogłeś zareagować zdalnie na nieprawidłowości i to jest na wielki plus...

Edytowane przez Gość
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 kw 38% według mnie za dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo uważam. Ale może tak trzeba w zależności od pelletu, kotła, komina itp. Ja mam obecnie zmniejszoną moc palnika i nadmuchy mam : 30 kw- 30%, 15kw- 27%, 7 kw-24%.

Edytowane przez Gość
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Czym się sugerujecie przy tych cyferkach nadmuchu i mocy?. Matematyką?

Jak tak to mi wychodzi takie coś

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11DRdAkf30S_CVP0Jxc3dUYMJd3c2rQoz6dzKXlMOWSU/edit?usp=sharing

Wpisując max moc i nadmuch dla max mocy zmieniają się wyliczenia. Arkusz można edytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie ile ja mam w tej szklarni , ale moc też mam przycięta do 30 kw a nadmuch 32 albo 34 %  w każdym razie podobnie jak u ciebie cezar , swoją drogą to zastanawiam się czy kolega @mrtur musi gonić ten palnik na maksa ja na jego miejscu przyciął bym moc na początek o 2 , 3 kw , co do tych nadmuchów to  trzeba pamiętać że tam przysłona jest regulowana i nie wiadomo jak to tam ktoś ustawił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mrtur napisał:

No właśnie. Czym się sugerujecie przy tych cyferkach nadmuchu i mocy?. Matematyką?

 

Wyczuciem , powiem ci że jest bardzo cienka granica pomiędzy kiedy palnik zaczyna delikatnie dymić , to wystarczy niewiele procent powietrza żeby było dobrze , bardzo szybko idzie przesadzić z tym nadmuchem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrtur napisał:

Czym się sugerujecie przy tych cyferkach nadmuchu i mocy?. Matematyką?

Ja przede wszystkim obserwacją. Niestety trzeba czasem wziąć taborecik (ja akurat mam krzesło), usiąść przy kotle, zapalić papieroska, wypić browarka i poobserwować. Pellet mam od dwóch sezonów od tego samego producenta, jest dosyć powtarzalny, więc obserwacje są krótsze. Ale biorąc pod uwagę moje doświadczenia z uprzednich dwóch sezonów,  najlepsze efekty przynosiło zmniejszanie nadmuchu. Przez serwisanta miałem ustawione mniej więcej: 36kw-38%, 18kw-32%, 7 kw-27 %. Ale przy obecnym pellecie zszedłem jeszcze niżej. Przycięcie mocy wymusiła na mnie niska wydajność podajnika. W pewnym momencie wydajność miałem ok 8kg/h, a przy mocy max podawanie wynosiło ok 6,7 kg/h. Więc okazało się, że podajnik musiałby pracować prawie non-stop. Więc przyciąłem moc palnika, żeby konieczność podawania była mniejsza, a jednocześnie podajnik trochę odpoczywał. Okazało się, że 30 kw wystarczy i tak zostało i palnik daje radę. Wydaje mi się, że pracuje tak samo jak z mocą 36 kw.

@Kordjano, cały czas waham się czy w przypadku @mrtur przycinać moc, ponieważ on ma kocioł 50 kw. Ale można spróbować. Przysłony bym nie ruszał, na razie, jeśli nie była nigdy ruszana. Jeśli będzie potrzeba, to się ją ruszy, ale na razie tragedii nie ma i trzeba próbować z rozsądkiem innymi metodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym miał jeszcze lambdę... Hmm. Muszę wymyślić sposób, żeby naciągnąć moich współogrzewaczy na to urządzenie... Bo cena tej maszynki, jak na razie jest dla mnie zaporowa. Nawet żona, która do tej pory mówiła: "jak potrzebne to kupuj", to niestety po usłyszeniu ceny sondy, tylko westchnęła i zapytała, czy koniecznie tego potrzebuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cezar76 napisał:

30 kw- 30%, 15kw- 27%, 7 kw-24%

czyli nadmuchy zbijasz o jakieś 10%. No czymś instalator palnika na starcie musi się sugerować. Ma jakąś tabelkę z wytycznymi producenta? Nie wierzę,że tak ot po prostu wklepuje coś tam z wyczuciem.

O mocy chętnie pogadam bo ja to sobie tłumaczę w pewnie zbyt prosty sposób. Skoro chcę jak najszybciej podgrzać to co w kotle to najlepiej z największą mocą. Teoretycznie jak ją zmniejszę to i owszem pewnie zmniejszę zużycie paliwa ale i zwiększę czas nagrzania.

Jak chcę podgrzać w czajniku litr wody to gdy to zrobię czajnikiem 1000W a 2000W to zużycie prądu powinno być takie same tylko czas nagrzania inny. Dobrze myślę? W konsekwencji to nawet mniejsza moc z uwagi na inne czynniki(straty) może jeszcze bardziej wydłużyć czas nagrzania. Chyba,że jakby to podawanie paliwa w kotłach będzie trochę podobne do pracy silnika samochodowego gdzie np. jazda jakiś czas 100 na h zużywa w sumie tyle samo paliwa (usuńmy chwilowo inne czynniki) ale dojście do tej setki może być różne (pełen but lub łagodnie). Takie moje teoretyczne rozważania z rana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrtur - Google „zetka- wentylacja kotłowni”


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja:

Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. 
Świeże powietrze dla kotła jest tak samo niezbędne, jak oddychanie dla człowieka.
zetka.jpgWentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2m, skierowny w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200mm2 (lub okrągły fi=160mm). Kształt przypomina literę "z" i dlatego potocznie nazywany jest "zetką". W przypadku wyłączenia się kotła/palnika, powietrze w pionowym odcinku zatrzymuje się na pewnym poziomie gdyż ciepłe powietrze z kotłowni unosi się do góry, a zimne napiera w dół. Tak więc nie ma niepotrzebnego wychładzania kotłowni. Nawiewu nie zastąpią otwarte okno, czy uchylone drzwi. Zwykle wraz z nastaniem zimy użytkownicy zamykają te okna i drzwi odcinając tlen. Użytkowanie kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu ludzi. Brak tlenu w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (CO tzw czadu). Zbyt mały dopływ powietrza - za mała średnica otworu, lub zabrudzona kratka maskująca otwór - powodują nie dopalanie się paliwa, lub nie osiąganie pełnej mocy kotła.

Zwykły otwór w ścianie też jest skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania ale bardziej wychładza kotłownię.

Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy)  - zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka "wyciągająca" z kotłowni zadymione powietrze .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.