Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich to mój pierwszy wpis na tym forum. Posiadam palnik kipi 20 kW zamonwany w kotle defro optima  20kw. Do ogrzania około 200m2. + cwu 250l. Testuje różne rozwiazania pracy palnika i mam pytanie. Czy to normalne że kocioł z nastawioną mocą na sztywno 10kW ma temperature spali 100stopni? siła nadmuchu to 28 procent a zużycie 2 kg na godzine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro ma duży wymiennik, jest to prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz ok. 125'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę wstawiał zawirowacz w 3 przegrody w pierwszych drzwiczkach i porównam wskazania temperatury. Przy 20 kW temperatura spali teraz to około 130 stopni.  Martwi mnie to że paląc cały czas na 10 kW przy temperaturze 0 stopni na zewnątrz palnik ma problem z dogrzaniem pieca do zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie do oryginału czujnika temperatury spalin proszę dodawać ok 30 C! 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że u mnie wszystko gra, ale... NIE GRA! 17.11 przełączyłem palnik w tryb zima i zacząłem grzać CO. Pellet zasypałem 29.10 do pełna, a zbiornik mam 500kg, więc powoli sobie z niego ubywało... Ale od 17.11 zaczęło ubywać wyraźnie i to mnie zaniepokoiło.
Niestety nie mam econeta, więc posłużyłem się licznikami serwisowymi. Od 17.11 do 21.11 podajnik pracował przez 7h. Przy wydajności 15,2kg/h (z testu podajnika) to daje 106,4kg czyli 26,6kg/dobę!
Wydaje mi się, że to bardzo dużo przy moich 150m2 nowego domu i 140l CWU...
Przypomnę, że na grzejnikach są głowice termostatyczne, a podłogę regulują zawory RTL. Całość pcha jedna pompa zamontowana za zaworem 4D.
Palnik chodzi w FL z temperaturą zadaną 70C i histerezą 20C. Mam około 8-9 rozpaleń na dobę. Pompa chodzi cały czas. Temperatura spalin ~90C.
Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom, czyli to Twój pierwszy sezon zimowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież 25kg/doba to jest zapotrzebowanie 4-4.5kW. Jest to całkiem realne. od 17tego całkiem nieźle pizga średnią zimową, przynajmniej u mnie. Do tego wiatr.

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie ja przed 17 spalałem 100 litrów drewna teraz i 200 zajdzie by dogrzać a od przyszłego tygodnia średnia dobowa na minusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówisz? Trochę mnie to przeraża, bo co będzie, jak przyjdą mrozy po -15C. Na grochu w największe mrozy szło 25kg/dobę... Co prawda nie łudziłem się, że na pellecie będzie taniej...
Zacząłem się zastanawiać, czy wyłączanie palnika od termostatu pokojowego może przynieść jakieś oszczędności...

Nowy dom, czyli to Twój pierwszy sezon zimowy?


Źle się wyraziłem... To mój 3 sezon, a chodziło mi o nowe budownictwo. Gazobeton + 15 styro (jak w profilu).
Mówicie, że to normalne spalanie? Od 17C w nocy ok. -3 a w dzień ok 2C...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, bo korzystam z Tapatalk na androida i nie wiem, jak tu info o profilu znaleźć .

Pomyśl o spalaniu, że to ok. 1,5 kg trocin na godzinę na ogrzanie takiej chaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pwltbk u mnie działa bardzo podobnie. teraz mam koło 6 rozpalen na dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem test z nadzorem, przy takiej pogodzie palnik idzie 15 min. na 18kw i wchodzi w nadzór na 45 min. histereze mam tylko 5 stopni, ale chodzi w FL to i tak przebija o 5 stopni więc w sumie jest 10 stopni. Większej histerezy mu nie daję, bo by się wygasł . Muszę to policzyć, czy byłoby to korzystniejsze niż ciągła praca na mocy między 7-8 kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zasypałem zasobnik od nowa. Pełny miałem dokładnie 17tego. Idzie u mnie 22kg/doba. Mam po 8 rozpaleń na dużej histerezie. Przy okazji pizgających wiatrów uszczelniłem duże okna bo przewiewało nieźle czego wcześniej nie zauważyłem. Po tym zabiegu czyli wymianie uszczelek okna i regulacji musiałem zrobić korektę krzywej grzewczej z 0.3 na 0.2 dla podłogówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mhosaja napisał:

Trochę mnie to przeraża, bo co będzie, jak przyjdą mrozy po -15C.

No będzie po 40kg/doba. U mnie tyle było w zeszłym roku.

Swoją drogą ile masz rozpaleń i jak długie przestoje?

Pocieszę Ciebie.

Cytat

Przeciętny sezon grzewczy w tym miejscu trwa ok. 176 dni, ze średnią temperaturą 1,28°C.

Czyli 176x26kg=4576kg/sezon.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem 8-9 rozpaleń na dobę. Teraz tak sobie myślę, że te obliczenia na podstawie liczników serwisowych w moim przypadku są z dokładnością do 15kg, bo licznik zlicza każda rozpoczętą godzinę...
Myślicie, że nie warto próbować wygaszać palnika od termostatu pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 176x26kg=4576kg/sezon.

Kurczę grochu paliłem max 3 tony na sezon :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp zasobnik tym samym pelletem do tego samego poziomu i będziesz miał jako takie rozeznanie. Zawsze coś jeszcze da się uszczknąć ustawieniami. 

Co do wygaszania palnika od termostatu. Musisz wziąć pod uwagę że potem znowu kocioł będzie musiał rozgrzać całą instalację instalację. 

 

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mhosaja, a jak tam temperatura spalin, nie dmuchasz w komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawałem to pytanie kilka razy na forum, ale bez skutku. :P Wydaje mi się, że to współczynniki określające sposób pracy algorytmu FL. Coś jak stałe P, I oraz D w regulatorach PID. Pewnie szybkość reakcji regulatora, szybkość dochodzenia do zadanej itp. Ale który parametr za co odpowiada...

[mention=62205]mhosaja[/mention], a jak tam temperatura spalin, nie dmuchasz w komin?

Tak jak pisałem ~95C. Wstawiłem szamot na ruszcie wodnym, ale temperatura spalin spadła o jakieś 5C. Planuje jeszcze wstawić zawirowacze.

Koledzy, podsumowując, wychodzi na to, że przy obecnej pogodzie to Waszym zdaniem normalne spalanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mhosaja napisał:

Tak jak pisałem ~95C. Wstawiłem szamot na ruszcie wodnym, ale temperatura spalin spadła o jakieś 5C. Planuje jeszcze wstawić zawirowacze.

Jeśli już pisałeś to przepraszam, sporo ludzi ostatnio pisze i wolę dopytać niż wracać przez 100 stron wątku. Jeśli nie obawiasz się o kondensat to spokojnie dalej kombinuj. Czym niższa temperatura spalin tym więcej zostaje w wymienniku. Trzeba też wziąć poprawkę na przekłamanie czujnika tak jak wspomniał kolega @palacz66 +20-30stC więcej w środku strugi spalin.

Godzinę temu, mhosaja napisał:

Koledzy, podsumowując, wychodzi na to, że przy obecnej pogodzie to Waszym zdaniem normalne spalanie?

Niekoniecznie. Zrób sobie proste OCZ na cieplowlasciwie.pl. Będzie tam średnia: "przeciętna moc grzewcza". Obecnie są średnie temperatury dla sezonu. Weź pod uwagę fakt. że wartość opałowa pelletu to: ~4-4.5 kWh/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.