Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Danielos. Też miałem pompę mieszacza jakiś czas na 1 biegu ale grzejniki grzały tylko do połowy  u doły były zimne, termostaty by ogrzać pomieszczenia otwierały się podnosząc temp. grzejników, to z kolei podnosiło temp. mieszacza. Ustawiłem 2 bieg ze stałą prędkością, grzejniki grzeją całą powierzchnią i mają niższą temperaturę. Miałem też tzw. tryb grzejnikowy gdzie wydajność pompy zależy od temp. ale jakoś mi się wydaje że to może rozregulowywać pracę instalacji. Nie wiem czy zmiana biegu pompy ma wpływ na zużycie groszku ale próbowałem już chyba wszystkiego i poniżej pewnego (dla mnie za dużego) zużycia nie da się zejść, dom swoje musi zeżreć.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha z ostatniego wykresu wynika , że kocioł pracuje praktycznie podobnie  tak jak poprzednio to znowu 4D kręci to w lewo to w prawo.  Czy zanim podpiąłeś pogodówkę to na wykresach temp mieszacz też tak skakała?Może na kilka dni odepnij pogodówkę i ustaw temp na mieszaczu na stałe lub nawet odepnij jego siłownik i ustaw go ręcznie na jakąś odpowiadającą tobie wartość i porównamy wtedy wykresy pracy instalacji i kotła . Napisałeś też , że nie możesz zwiększyć temp, na CO gdyż grzejniki łazienkowe to u ciebie rodzaj zabezpieczenia - moim zdaniem można je przykręcić ale nie całkiem i nie są one zabezpieczeniem dla kotła tylko raczej dla pompy CO którą należy przestawić na pracę automatyczną z odpowiednią mocą , a ewentualnym zabezpieczeniem dla kotła żeby się nie przegrzał jest u ciebie obieg CWU z pompą włączoną na stałe ze stałą mocą.( podobnie mam ustawione- skręcone do minimum  grzejniki łazienkowe u siebie z tą różnicą , że nie mam osobnego obiegu CWU tylko bojler jest wpięty w całe CO).

Danielos pompa KOTŁOWA ustawiona stała moc , pompa CO jeżeli masz termostaty w automat , pompa CWU stały bieg i może się załączać przy ustawionych temp min i max dla bojlera , lub czasowo w określonych godzinach , ewentualnie praca stała - w tym przypadku jak ci pasuje lub w zależności czy masz tam czujniki temperatury. Natomiast z jaką mocą mają one pracować musisz dobrać sobie sam metodą obserwacji tzw prób i błędów wraz z obserwowaniem kotła jak reaguje na poszczególne ustawienia pomp - na to nie ma złotego środka bo każda instalacja jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha i Danielos ile obecnie spala wam kocioł i jak się to ma do zapotrzebowania wyliczonego chodź by na stronie cieplowłściwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówkę mam od początku czyli od pierwszego rozpalenia i przebieg temp. mieszacza bywał od czasu do czasu gładki. Ciekawe, po południu podniosłem temperaturę zadaną kotła na 65* i praca znowu się ustabilizowała, zobaczymy co będzie dalej, wygląda to tak jakby jakieś zakłócenia typu pobór ciepłej wody powodowały trudności z ustabilizowaniem pracy sterownika.
Na stronie wyszło że do ogrzania domu i CWU potrzebuję kotła 17kW i taki mam. W tej chwili przy temp. ok. -5* do 0* spalam 33kg na dobę. Może taki węgiel, jest to mój pierwszy sezon i paliłem najpierw Retopalem a teraz "Piekło" żółty z Chwałowic (porażka).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, myślę że dobrze byłoby rozrysować nasze instalacje, żeby zobaczyć co rozumiemy poprzez pompę kotła, mieszacza i co, i w którym miejscu instalacji mamy je zamontowane.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POPIERAM .

Peha , chodziło mi bardziej jakie zapotrzebowanie na ciepło tobie wyszło i sprawdź jeszcze raz czy wszystkie dane dobrze wprowadziłeś. Odnośnie temp. na kotle wielu forumowiczów ( nie tylko z tego tematu ) mając zawory 4D pali utrzymując  temperatury na kotle  w ok 70* z bardzo dobrymi rezultatami (takie specyfiki pewnych instalacji) i na prawdę proponował bym podnieść temp. na CO( u ciebie to chyba mieszacza) choć by na dwie-trzy doby i wtedy zobaczyć jak będzie pracować instalacja i kocioł.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wieloletnich palaczy groszkiem. Jaki w praktyce wpływ na zużycie np. dobowe ma jakość węgla. Konkretnie ciekawi mnie o ile spadnie zużycie przechodząc np. ze sprawdzonego groszku 24MJ na sprawdzony groszek powiedzmy 28MJ. Wiem że kaloryczność to nie wszystko bo jeszcze jest spiekalność, trudne spalanie, popiół itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jakosc wegla, a bardziej jego kalorycznosc ma wplyw na spalanie. Z tym, ze wazniejszym tu bedzie prawidlowe ustawienie palnika. Jezeli mamy bardzo kaloryczny wegiel to jest on z reguly silnie spiekajacy. Palacz nieumiejacy tego poprawnie spalic nie bedzie mial korzysci a wrecz strate. Jezeli do tego jeszcze bedzie ten wegiel mokry to tym bardziej. Znowu wegle niskokaloryczne, plomienne latwiej spalic i latwiej sobie dac rade z ustawieniami palnika. Ale tu tez latwo popelnic bledy. Z reguly bedzie tu za nisko umiejscowiony deflektor, ktory nie da sie takiemu weglowi prawidlowo dopalic generujac przy tym sadze ( strata). Zysk na kalorycznym weglu zakladajac, ze palnik jest zawsze dobrze ustawiony, z dobrze prowadzona instalacja moze osiagnac kilka, kilkanascie procent.

Edytowane przez Visitor1230
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
Godzinę temu, peha napisał:

Pytanie do wieloletnich palaczy groszkiem. Jaki w praktyce wpływ na zużycie np. dobowe ma jakość węgla. Konkretnie ciekawi mnie o ile spadnie zużycie przechodząc np. ze sprawdzonego groszku 24MJ na sprawdzony groszek powiedzmy 28MJ. Wiem że kaloryczność to nie wszystko bo jeszcze jest spiekalność, trudne spalanie, popiół itd.

No to ja ci odpowiem , mam 10kw kocioł który miał grzać tylko 120m2 ale grzeje 160m2  , paliłem ekogroszkiem zrobionym z wegla koksującego typ 34,2 o mocy ok 31Mj i jeden zasyp (60-maks70kg) starczał na ok 6 dni potem skończył sie i paliłem retopalem i zależnie od temp ale średnio ten zasyp starcza na 4 dni z leciutkim hakiem ostatnio testowałem jednym zasypem eko z kop Wesoła ok 28MJ i zasyp wystarczył na 5 dni z malutkim hakiem ,  wychodzi na to że miedzy słabym a mocnym eko w moim przypadku dochodzi jedna dodatkowa doba a to już jak by nie patrzec jest coś , a ceny przynajmniej u mnie jakoś nie są poróżnicowane cenowo wg mocy tylko od 760-840zł obojetnie jaki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, palę w kotłach na ekogroszek z podajnikiem 20 lat. 19lat używałem KLIMOSZA z retorta pierwszej generacji i po próbach z ekogroszkiem 28-30 MJ odpuściłem sobie. To była fabryka koksu. Od 15 lat używam ekogroszku 25 MJ (ja akurat JARET PLUS) bo mam blisko zaufanego dostawcę no i TAURON ewentualnie ale koszty dostawy chore maja. Tylko, że KLIMOSZ to przerobiony kocioł zasypowy. Palił mi 25-30 kg na dobę niezależnie od węgla. Teraz palę 18-20 kg, to wynika że sprawności kotła. Mam ochotę na test z węglem wysokoenergetycznym, ale potrzebuję mrozu i weekendu. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu 4D, parametr przymknięcie zaworu, jaką wartość macie ustawioną, ja mam 14%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Na moja taką ogólną wypowiedz skusił mnie Khojdys.Testowałem groszek o różnej kaloryczności w porze cieplejszej i zimniejszej bliskiej zeru i poniżej.Najwyżej do 29kj i był nim Prestige Platinium.Kombinacje z nadmuchem jedynie bo wymagał mniej wiatru.Nie byłem zadowolony bo byl mokry i musialem suszyc a miał być suchy.Pozatym granulacja co którys worek pomieszany z miałem-porażka.Piec sobie poradził po korekcie ale i tak był częsciowo z takimi jakby twardymi gródkami nie do rozbicia.Pozatym testowałem do 28 kj rózne i nasz piecyk w moim przypadku poradził sobie bez problemu pozostawiajac na retorcie dobrze spalony eko.Pale teraz czy ciepło czy zimno Bartexem 27-28 kj i spala się najlepiej z tych wszyskich.Był zgodny z opisem i bez uwag.Pale na ustawieniach fabrycznych z mała korektą nadmuchu na -0.2.Pewnie bez tej korekty tez bylo ok ale trochę tez juz paliłem wczesniej ekogroszek na innym piecu bez pid i ta korekta kosmetyczna umnie musi być.Nie warto w Fuzzy Logic robic zmian , kombinacji z parametrami itp.Wszystko i tak sprowadzi sie po jakimś czasie do ustawień fabrycznych.Przerabiałem to i kupe czasu spędziłem w dwoch sezonach w kotłowni.Niby cieszyłem sie ze zmieniłem korekte podawania na -17 podawanie spadło w meni ,zurzycie na dobe ale to bylo i tak złudne . Ok ale jak przyszlo do mycia sie pod prysznicem to znacznie spadal piec z temperatury zadanej i zwiekszal moc az ponadto.Długo opisywać co zmienialem i co ustawialem i w koncu obserwując kociol jak pracuje i kiedy jest praktycznie w pracy minimalnej bez pracy w maximum na zaworze 4d ,pompie kotłowej ,czujniku pogodowym i pokojowym.Wrociłem do ustawień fabrycznych.Nie tak dawno rozmawiałem z panem Wojtkiem z Seko,ktory mi rok temu mówi że wróce do ustawień serwisowych predzej czy póżniej i mial racej którą mu przyznalem.Jeśli ktoś na tym forum jednak ma ustawienie w pidzie ten piec i mysli ze nie mam racji to niech napisze.Chętnie spróbuje tych ustawien jesli juz ich nie mialem kiedys.Zawsze mozna spróbowac.Powiem tak jak już ktoś gdzieś napisał.Budynek w jakim mieszkamy musi zjeść tyle ekogroszku ile potrzebuje i tego nie unikniemy.Pisze dla Was i Waszych rodzin aby nie narzekały że chłop siedzie w kotłowni albo na eco-necie a nie w domu.Ja nie mam go narazie.Jeśli ktoś bedzie chciał aby napisac jakie mam ustawienia od długiego czasu to napisze łącznie z ustawieniem czujnika pokojowego itd.Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz dla Peha.Zostaw na 10 %.Możesz mieć do 15%.W ciplejsze dni niepotrzebnie bedzie szlo troche ciepla na grzejniki.Testowalem w zimne dni i cieple i nie widzialem roznicy w zimne dni na 15% mozesz zostawic troche pojdzie na grzejniki.Jak masz powrót caly czas dogrzany miedzy 50* a 55* zostaw na 10%.Umnie czasami zawór jest na 13% z mieszacza sie ustawia a mam na 10% tak wiec jakbym zmienil na 15% to niepotrzebnie bym wymusił prace tego zaworu na innym parametrze.Nic sie nie staloby ale poco.Tak wiec decyzja do ciebie nalezy.Dasz 15% -może byc.Na grzejnikach nie odczujesz zabardzo.Masz Czujnik pokojowy i pogodowy to on robi całą robote z mieszaczem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973. Tylko jedno pytanie. Czyli masz ustawienia fabryczne w FL. Jaką masz histerezę nadzoru, w nowych sterownikach na ustawieniach fabrycznych jest to 0* a w starszych na ustawieniach fabrycznych 5*. W pierwszym przypadku kocioł pracuje z nadzorem w drugim bez nadzoru. Oczywiście można podnieść w nowym sterowniku tą histerezę np do 5* ale to już nie są ustawienia fabryczne. Sprawdzone u pana Wojtka z SEKO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973. Jeszcze jedna sprawa, groszek który Ci się sprawdza (" Bartexem 27-28 kj ") to:
GOLD  27-29MJ  czy SILVER  26-28MJ
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, peha napisał:

darko240973. Tylko jedno pytanie. Czyli masz ustawienia fabryczne w FL. Jaką masz histerezę nadzoru, w nowych sterownikach na ustawieniach fabrycznych jest to 0* a w starszych na ustawieniach fabrycznych 5*. W pierwszym przypadku kocioł pracuje z nadzorem w drugim bez nadzoru. Oczywiście można podnieść w nowym sterowniku tą histerezę np do 5* ale to już nie są ustawienia fabryczne. Sprawdzone u pana Wojtka z SEKO.

Hejka.Fabrycznie miałem w FL  na 5*  a kotła na 2*. Teraz mam nadzór 10* przy zadanej kotła 65* i histerezie kotła 2*.Piecyk bardzo dobrze spala eko na retorcie a w tej histerezie nadzoru utrzymuje temperature w granicach 69* do 73* potem spada i znowu dobija do 73* a w czasie małego już odbioru grzejników na chwile wejdzie w nadzór.Pewnie przy wiekszych mrozach chodziłby bez wchodzenia w nadzór.Umnie liche -2* na dworze.Histereza taka na 10* pozwala mi nie wchodzenie kotła na większą moc ale w pracy minnimalnej.Umnie przy 25kw to 7.4 kw w min a na godz 0.9 kg.Doliczyć nadzór plus kaloryczność wegla Bartexa Silvera wychodzi mi miedzy 18kg a 20 kg na dobę.W sumie mam kalibracje zbiornika na 100kg zrobioną i wagę w piwnicy i w workach nie ma 25 kg tylko miedzy 23.5 kg a 24.5 kg.Mają 25kg ale jak sa wilgotne.W domu mam 24.5* wode w bojlerze 45* z histereza tylko 1* pompke wody na 2 bieg i po załadowaniu z histerezy na 45* dobija mi bezwładnościowo do 47*  i te wszyskie nadzoru kotła wody ,puszczenie z mieszacza na dom ponownie 42* itd pozwala mi na prace minimalną kotła.Robiłem nadzór też na 0* ,3* i po obserwacjach kotla zabardzo wchodził w wyzszą moc i na retorcie nie mialem fajnie spalonego eko tak jakbym chciał.Tak więc powodzenia w ustawieniach noi jakby co to służę dalszą pomocą i wiedzą może dopasujesz piec na swoje zapotrzebowanie.Na tych ustawieniach jadę już poł roku.Jeszcze dodam że wustawieniach kotła mam moc max. kotła na 73% i to wychodzi umnie po sprawdzeniu Moc kotła 20kw a spaliny w czopuchu 76* do 82* w pracy minimalnej.Pozdrowionka i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, peha napisał:

darko240973. Jeszcze jedna sprawa, groszek który Ci się sprawdza (" Bartexem 27-28 kj ") to:
GOLD  27-29MJ  czy SILVER  26-28MJ
 

Bartex Silver  26-28 MJ.Gold mi nie polecali żebym nie narzekał na spieki a Silver spoko daje rady.Powiem Ci ze uprzejma pani ze wzgledu na wilgotnosc ale nie lejacego w workach wegla bo zapozno kupowalem i nie mieli suchego bo bardzo im schodzi ale w czerwcu i lipcu bedzie suchutki kupiłem za 800 zł 1t tak wiec super cena.Nie był w orginalnych workach tylko w białych ale dobrze zapakowanych czysto i schludnie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973.  Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

darko240973 ja pisałem o swoich doświadczeniach z kotem KLIMOSZ oryginalnie miał sterownik RECALLART, potem wymieniłem sterownik na BRULI, (BTW mogę odsprzedać jak ktoś chce). Na SEKO nie palilem innym paliwem oprócz JARET PLUS. Chcę sprawdzić jak on sobie poradzi bo mam koło 500 groszku 29 MJ. We wtorek test. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po dłuższej nieobecności. Czytając Wasze posty i mając znowu econeta po awarii, postanowiłem tez popracować nad spalaniem. Niestety co do obu firm seko i pluma mam sporo uwag, ale mamy to, co mamy i musimy z tym żyć.

1947386967_seko2019-01-2319_04_2019-01-2406_04.thumb.png.f60203f5add4b4d9ef8fa9d813f6090e.pngMożna prowadzić kocioł w zakresie średnich mocy ? Można (FL z modulacją). Dzisiaj inny eksperyment.  Wyniki jutro. A jak spalanie ?

 

seko_podawane_paliwo.thumb.png.57dcf6c78afa868b3ebaec6b840bcd35.png

Dzisiaj ustawiłem kocioł podobnie do Piotra16. Niestety jak pisałem, stery pluma maja spore braki. Min. brak możliwości włączenia samej pompy CO bez obsługi zaworu 4D. To spory minus. Reakcje kotła na zmiany warunków , też nie najlepsze.

Co do awarii econet. Ruter nie łączył się z wifi i przez ethernet. Nie mogłem z kompa dostać sie do jego ustawień . Okazało się, że padł ecolink ale usterka braku połączenia po ethernet nie została przez plum usunięta.

Co do seko, poczytajcie przygody z firmą użytkowników seko maxx pellet. Mam też pytanie. Jak ustawić nadmuch w nadzór (ile proporcjonalnie  % do spalania w średnich i wyższych mocach) ?

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jackw64 napisał:

Witam ponownie po dłuższej nieobecności. Czytając Wasze posty i mając znowu econeta po awarii, postanowiłem tez popracować nad spalaniem. Niestety co do obu firm seko i pluma mam sporo uwag, ale mamy to, co mamy i musimy z tym żyć.

Można prowadzić kocioł w zakresie średnich mocy ? Można (FL z modulacją). Dzisiaj inny eksperyment.  Wyniki jutro. A jak spalanie ?

Dzisiaj ustawiłem kocioł podobnie do Piotra16. Niestety jak pisałem, stery pluma maja spore braki. Min. brak możliwości włączenia samej pompy CO bez obsługi zaworu 4D. To spory minus. Reakcje kotła na zmiany warunków , też nie najlepsze.

Witam
Szkoda że nie ma przebiegów temperatury mieszacza i temperatury powrotu bo tutaj przynajmniej u mnie trudno o stabilność. Masz ustawioną moc max na 60% a min na 25% ? Jaka jest ustawiona histereza kotła i histereza nadzoru. Kilka razy testowałem pracę z histerezą nadzoru w zakresie od 4* do 9* i zawsze zużycie groszku miałem większe niż na ustawieniach fabrycznych czyli z histerezą nadzoru 0*. Nie mam pompy kotłowej (małego obiegu) zastępuje ją stale włączona na najniższym biegi pompa CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczorajsze ustawienia, to histereza kotła 1C. Moc max na 90% ,min była na 25%. Nadzór praktycznie nie istniał. Nie mam czujnika na powrocie.

 

mieszacz.png

Jest i mieszacz

Edytowane przez Jackw64
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jackw64 napisał:

Witam. Wczorajsze ustawienia, to histereza kotła 1C. Moc max na 90% ,min była na 25%. Nadzór praktycznie nie istniał.

Czyli parametr histereza nadzoru ustawiony na 0*. Dom dobrze ocieplony?  Tak pytam bo zaczynam mieć wątpliwości czy mój sterownik jest w 100% sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda to u mnie przy histerezie kotła 2*, i histerezie nadzoru 0* ale dalej kombinuję bo kocioł chce mnie zjeść.
24.01_p-wykr.thumb.jpg.020e29eec9bbb95ae891034deaaaf00a.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem histerezy nadzoru z fabrycznej. U mnie sytuacja skomplikowana. 2 mieszkania. jedno z końca 19 w i dobudowane w 2005. Stare nie ocieplone. Wymienione okna i drzwi. Instalacja, tez staro nowa, Częśc z 20 w reszta z 2005. Nie jestem tu specjalistą. Może spróbuj podnieść moc minimalną kotła.

Edytowane przez Jackw64
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.