Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam koni.

Ale teraz trochę dywagacji ekonomiczno opałowej. W tamtym roku warunki sprzyjały i plony były obfite i prawie większość zimy grzałem owsem swoim. W tym roku krucho z plonem i opał trzeba kupować. W połowie września 2 tony owsa po 550zł tona. Zostało około 450 kg. Kilka dni temu na drodze kupna nabyłem pellet ciemny, klasy A2 w cenie 850 zł tona od lokalnego wytwórcy.

I teraz mały bilans ogrzewania komunistycznego domu gdzie jedyne ocieplenie styropianem w warstwie kilku cm jest na ścianach. Oczywiście kocioł to śmieciuch z nieszczęsnym rusztem wodnym a palnik śerściuch czytaj rynnowy.

Owies - 550 zł/t kaloryczność ustawiona 16,9 MJ/kg spalanie dla okresu dobowego z temperaturą 1-4 powyżej zera około 40 kg. Koszt ogrzewania 22 zł na dobę. Podstawowa wada, wizyta raz na dzień w kotłowni w celu wymieszania popiołu aby osiadł, są go masakryczne ilości a co dwa dni wyniesienie całego popielnika. Do tego dosypuję codziennie do pełna bo do zasobnika wchodzi max około 90 kg.

Pellet - 850zł/t. Najtańszy pelett od lokalnego dostawcy. Kaloryczność ustawiona 16,9 MJ/kg spalanie dla okresu dobowego z temperaturą 1-4 powyżej zera około 40 kg. Koszt ogrzewania 34 zł doba. Do zasobnika wchodzi 8 worków po 15 kg co daje 120 kg, starczy to na 3 doby, ale co dwa dni trzeba przyjść i wyjąć spiek z palnika - pellet niskiej jakości, bo sam nie wypadnie, oraz przy okazji dosypać zbiornik, na pełnym ciszej podaje. Popiołu garsteczka i zanim zapełni się popielnik to trochę potrwa.

Podsumowując zakup owsa w obecnych czasach i cenach innych paliw też się opłaca, ale do pewnej granicy cenowej oraz jak mamy czas na obsługę, przy swoim opłaca się jeszcze bardziej. Mi udało się zakupić właśnie po te 550, ale jak teraz w okolicy u mnie wołają 750- 800, to wolę kupić ten pellet przynajmniej nie mam ogromnych ilości popiołu. Ale jak bym miał kupować ten super pellet po 1300+ to podziękował bym.

A i odnośnie spalania to dom mizernie ocieplony a w głównej jego części około 80m^2 temperatura musi być 24-26 niezależnie od warunków, chociaż i większość piwnicy też taką posiada, więc palić musi ! 😀

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie jeden będzie palił a wielu już tym się ogrzewa.
Osobiście proboleame palić owsem z kotle na groszka. Sam się nie chciał palić ale mieszanka z groszkiem już super (w stosunki 1:2 * przewaga groszku)., chociaż 2:5 też było Ok).
Warto spróbować w każdym kotle o ile ktoś ma ochotę na eksperymenty.
W kotłach pelletowych jak jest odpowiedni palnik można tylko nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.