Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe W Całym Domu Bez Kaloryferów


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

no a co zrobisz jak zapewnie nie ma pompy a zawór jest za duzy i automatyka nie radzi sobie ze sterowaniem dużych przepływów

przepływ potrzebny na zaworze to max 3m3 a tam jak znam zycie jest 10m3  albo i wiecej plus brak pompy na powrocie do kotła i mamy klasyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam 75℃ to 40-50 jest na termometrze z obi co go prztwierdzilem na powrocie co rura do kotła wchodzi takie tam co z 20zł kosztował na rurę bez sondy do środka, ale sam kocioł nie spada poniżej 48 ℃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HT producent kotła odradził dokupienie modułu powrotu a mówiłem skubancom że mam w całej chacie tylko podlogowke bez ani 1 kaloryfera hydraulik połączył co mu przywieźli o ochronie nic nie wspomniał...stąd ta ten 75℃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na te zdjęcia ułożenia rur (co 12,5cm) policzyłem ilość odstępów pomiędzy rurami aby dowiedzieć sie jaką mniej więcej ma powierzchnię to pomieszczenie i wychodzi mi że ok 18m2.Ze zdjęcia widać że jest ono zrobione tylko na jednej pętli co przy tym rozstawie wychodzi masakrycznie długa pętla.Takich sie nie robi max to 100m na PEX fi 16. No chyba że źle odczytałem ze zdjęcia.Ciekawe jak jest w rzeczywistosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale histereze mam 20 więc jest ok. Pracuje 55-75℃ przy dole poniżej 58℃ ma dostępne 100% mocy potem do 70℃ jedzie na 50% mocy i ostatnie 5℃ do 75℃ na 30% i tak fajnie chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24m2 zmierzone nie z planów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a co zrobisz jak zapewnie nie ma pompy a zawór jest za duzy i automatyka nie radzi sobie ze sterowaniem dużych przepływów

przepływ potrzebny na zaworze to max 3m3 a tam jak znam zycie jest 10m3 albo i wiecej plus brak pompy na powrocie do kotła i mamy klasyk

Bo takie coś zabezpiecza się zaworem czterodrogowym przed zaworem trzydrogowym z silownikiem na podlogowke i wtedy ręcznie ustawiasz sobie na 5 (polowe) 4 drogowke, połowa wraca na piec a druga połowa idzie na zawór 3drogowy z silownikiem do podlogowki i tam sobie miesza z powrotem podlogowki. Ja mam tak zrobione bo miałem fachowców jak należy i zadana na piecu mam 65 a powrót zawsze ponad 50.

 

Wygląda to tak:

 

post-65332-0-28564300-1453664136_thumb.jpg

post-65332-0-08699500-1453664143_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz 2 pompy...ja mam klasyczna instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pętla do 150mb jest ok ,nie ma zagrożenia ze nie będzie działać

 

No, tylko na jakiej pompie to trzeba pchać. Dla 16 lepiej nie przekraczać 100 mb i niski  bieg pompy daje radę. W każdym domku wychodzą pętle różnej długości, a im mniejsze różnice tym mniejsze problemy z regulacją. Jak ty z reguły co 7-10 cm dajesz to rozumiem jest to sposób redukowania ilości pętli. Pomyśl o matach kapilarnych, bo nie mogę się doszukać nikogo kto by to porządnie przetestował :-) Rurki będziesz miał co centymetr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-65697-1453665098,0243_thumb.jpgpost-65697-1453665168,6426_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz 2 pompy...ja mam klasyczna instalację

Jakie 2 pompy. Jedna na podlogowke, jedna na bojler.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Pomyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tak wykonana instalacje jak pokazałeś i na tym 4 drogowym siłownik to jest to dramat. Full z pieca wali na 4 drogowke czyli na podlogowke, delikatna zmiana temp na piecu i dlatego masz takie skoki temp zadanej na podłogę, mieszacz działa delikatnie i stopniowo i sobie nie radzi bo jak pisał automatyk za duży przepływ. Ja jak mam zadane tyle to trzyma cały czas tyle ile zadane bez żadnych skoków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja jest jak d ... każdy ma swoją

ale jak założy pompe pod tym zaworem to nic wiecej nie potrzeba

następna sprawą jest jaki jest ustawiony skok zaworu w sek czy cykl to 2sek czy 4 sek bo daje sobie rece obciąć ze zawór 4d jest za duży i najmniejszy skok powoduje masakryczna zmianę na zasilaniu i dlatego to wszytko wariuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk

Jest trochę tego 4 parametr steruje zaworem....w sterowniku

 

""

Zakres proporcjonalności Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].

 

Stała czasu całkowania Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].

 

Czas otwarcia zaworu Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s. Wyłącznie pompy od termostatu Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.

 

 

Nieczułość mieszacza* Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

""

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie te nie stałości w zaworze to jak sobie przypomnę to obserwuje jak zmienna się temp na zewnątrz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy jak by nie było ma różne instalacje

U mnie natomiast OP idzie z zasilania głównego które wbiega do mieszacza z zaworem termostatycznym i w tym pompa wilo, która wgl nie chodzi i chyba raczej jest zbędna bo zawór term. musi być cały czas na 3 bo inaczej OP osiągnie taką samą temperaturę co panele 50stp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę zapomnieć że zadziała....masakra.....ale spróbuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa przesunięta o +1℃ w górę pompa na 4-ce czyli inaczej na CP2 WSZYSTKIE rotometry oprócz sypialni nad garażem są na 1litra albo nieużywane pomieszczenia typu: garaż, wiatrołap, mały pokój na dole 0.5 litra

Krzywa ze względu na 0℃ na zewnątrz zmniejszyła się o 1℃ więc po mojej korekcie +1℃ dalej jest na poziomie 23℃ a nie 22℃ zasilanie stabilne.... bliskie zadanej... w całej chacie cholernie ciepło 23-24℃ bo żonka paliła w kominku oprócz mojej sypialni gdzie mam nadal 17℃ bo drzwi były zamknięte......

 

 

Interesujące jest to że przy -20 jaki i -10 oraz zerze temp tu jest stała 17-18℃. Poprzedniej nocy kiedy to dzień wcześniej rozkrecilem dlawione rotometry w innych pomieszczeniach na maksa więc trochę obniżył się przepływ w sypialni zeszło do 16℃

 

 

Zobaczymy co będzie jutro rano.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt po 5 godzinach w sypialni nad garażem zamiast 17 jest 19 ℃ nie wiem jeszcze co z resztą domu....

 

Dziękuję koledzy życzę miłego dnia

Pozdr. J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.