Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka I Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


PaaWell

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.03.2018 o 13:55, sambor napisał:

Aby przy podłogówce miała sens różnica temp w poszczególnych pomieszczeniach należy te pomieszczenia podcinać i dopiero wtedy regulować temp .

Takie odcinanie jest praktycznie trudne do wykonania w domu jednorodzinnym,

gdzie są ciągle otwarte drzwi między pomieszczeniami i jest między nimi swobodny przepływ powietrza.

Można odciąć łazienkę, wiatrołap ale generalnie reszta jest raczej powierzchnią otwartą z 1 temp.

Więc regulacje przez siłowniki , termostaty czy inne pomysły nie ma sensu.

Natomiast ponowne nagrzewanie zimnej wylewki przy ponownym włączeniu pętli pochłania więcej energii cieplnej  a co za tym idzie opału

niż utrzymywanie danego pomieszczenia w jednakowej temp wody zasilającej.

Nie zgodzę się z Twoim wypowiedzią 

Co  do odcinania pomieszczeń czyli zamykania drzwi to np. u mnie czy większości domów , np sypialnie , pokoje biurowe , lazienki , pralnie , wiatrołapy  itp są zazwyczaj zamykane , a nawet tam gdzie są drzwi otwarte wiadomo wymiana powietrza jest jednak te temperatury nie będą takie same .

Co do sterowania podłogówką za pomocą siłowników według mnie jest to najlepsze z możliwych rozwiązań pod warunkiem że rozumiemy w jaki sposób podłoga oddaje ciepło , oraz dobierzemy prawdziwy system z regulatorami temperatury.

Obecnie większość dobrych systemów ma regulatory które maja algorytm , a sterowanie siłownika odbywa się za pomocą sygnału PWM , i jest płynnie modulowany ( ja mam możliwość również % ustawienie modulacji ) ,  taki system  nie" wyłącza  podłogi " w momencie uzyskania temp w pomieszczeniu i załącza w momencie spodku ( uwzględniając histerezy ), tylko pilnuje by temperatura oscylowała w granicach zadanej , dodatkowo niektóre systemy jak np Salus mają możliwość dodania czujnika temp . samej podłogi i nawet w przypadku kiedy np sline nasłonecznienie , lub inne źródło ciepła ( piekarnik , większa liczba osób w pomieszczeniu ) , spowoduje przebicie temp. zadanej i wyłączenie całkowite danej petli , to tutaj możemy ustawic min temp posadzki i nawet jesli temp powietrza jest wyższą od zadanej to regulator poprzez siłownik nie pozwolą na wychłodzenie posadzki , bo mamy taki parametr w ustawieniach , więc takie teorie typu "Natomiast ponowne nagrzewanie zimnej wylewki przy ponownym włączeniu pętli pochłania więcej energii cieplnej  a co za tym idzie opału"  są słuszne jednak jak wcześniej napisałem jak ktoś wie jak działa OP i dobierze dobrą automatykę oraz potrafi ja obsłużyć  to takie rzeczy  jak wyżej nie maja prawa bytu .

Sam posiadam automatykę i jestem zadowolony , odchył temp od zadanej to 0,3 *C przez większą cześć dnia , bez problemu w dwóch sąsiednich  pokojach sypialnia oraz pokój córki  różnica temp 2*C , a miedzy sypialna a salonem utrzymuje 3*C 

Zrezygnowałem nawet ze sterowania pogodowego , ponieważ uważam zę do podłogówki sprawdza sie to ale jakby było z min. 3 godzinnym wyprzedzeniem , dla przykładu  od godz 24 do 9 rano mamy -7* powiedzmy w podłogę  idzie 30* , czyli nocą nagrzewa nam się podłoga , od 9-15 świeci słonce nie ma wiatru , na zewnątrz -1 , w podłogę idzie powiedzmy 28* , na skutek tego mamy rozgrzana podłogę , mniejsze starty cieplne , oraz słonce które tez nagrzeje , co skutkuje przegrzaniem pomieszczenie , ale przychodzi 16 temp nagle spada na dworze , podłoga zdazyła sie wychłodzić , pogodówka znów przydziela 30* wiec  teraz znów trzeba tą podłogę podgrzać i sytuacja sie powtarza , z moich obserwacji wynika ze lepiej by było jakby był sterownik pogodowy który wyprzedza in 3 godz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o propozycję sterowania

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że firma SALUS to obecnie pionier w sterowaniu podłogówką , 

Tutaj najnowszy regulator , https://salus-controls.pl/karta-produktu/2/SQ610

A tutaj dla ciekawych  od najprostszego sterowania po bardziej zaawansowane 

https://salus-controls.pl/2020/12/23/regulatory-temperatury-co-steruje-ogrzewaniem/

 

Edytowane przez ameno25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wracając do tematu. Zaopatrzyć się chcę w sterownik zaworu 4D  stz-120 t tech. Sprawdzi się przy mojej instalacji i włączeniu sterowania pogodowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ameno25/ - w większości się z tobą zgadzam ale na dzień dzisiejszy większość sterowników jakie mają ludzie po domach przy podłogówkach to zwykłe ON-OFF z siłownikami otwórz zamknij. Więc bez płynnego sterowania przepływem są moim zdaniem bez sensu. Zanim podłoga się nagrzeje w moim przypadku to około 5h, jeśli w dzień ładnie świeci słońce to może okazać się że po za chodzie będziesz miał ciepło w pomieszczeniu jak już będziesz szedł spać.

Ja uważam że przy podłogówce (panele) nie ma sensu regulowanie temp sterownikami on-off

Dodatkowo niektóre funkcje to tylko chwyt marketingowy- np ciągle ciepła podłoga. Jak miałaby być ciepła podłoga jeśli słońce przez dużą witrynę podniesie temp w salonie o 4-5st to niby nadal będzie dogrzewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.