Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka I Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


PaaWell

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

 

Jestem na etapie planowania instalacji ogrzewania w swoim nowobudowanym domu, dokładniej chodzi mi i odpowiednie wysterowanie ogrzewania podłogowego. Źródłem ciepła będzie kocioł na ekogroszek bądź pellet.

 

Planuję zainstalowanie  w części "dziennej" domu regulatora np. ecoMAX 850i firmy Plum żeby mieć możliwość do wglądu i zmiany ustawień parametrów instalacji. Regulator ten posiada funkcję termostatu i spełniałby ją w tej części domu, jest to część otwarta z salonem, jadalnią i kuchnią.

 

Problemem jest regulacja temperatur w pomieszczeniach łazienki i sypialni (ogrzewanych również podłogówką). Planowałem rozwiązanie tego w ten sposób żeby na pętlach ogrzewania w łazience i sypialni zainstalować siłowniki na rozdzielaczu i termostat w tych pomieszczeniach do regulacji miejscowej temperaturą. Tylko obawiam sie przypadku, że sypialnia (duże przeszklenia) będzie niedogrzana, a w części dziennej temperatura będzie odpowiednia i  ecoMAX wyłączał będzie pompę dla całej podłogówki.

 

Proszę o poradę jak to odpowiednio wysterować, jestem przed wykonaniem instalacji elektrycznej więc możliwości prowadzenia przewodów do sterowania są jeszcze duże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze daruj sobie termostaty wyłączające pompę (w sensie jeden termostat wyłącza pompę na cały obieg).

Po drugie - czy podłogówka już jest zalana betonem czy jeszcze nie?

Od tego zależy czy to co zastosujesz ma sens.

Termostaty - kabel 4żyłowy sprowadzasz nad rozdzielacz podłogowy z pomieszeń z których ma być sygnał (najlepiej z każdego) - np. taki AURATON 3003. Nad rozdzielaczem ładujesz listwę i od tego siłowniki. Listwa obsługuje z 3-4 siłowniki na sygnał w zależności od firmy (więc jeden czujnik w salonie zatrzyma 3 pętle). Szukaj czegoś z PWMem. Przewodowo - tanio, pewnie.

Ale żeby to hulało ładnie to najlepiej 3D z siłownikiem przed mieszaczem i sterowanie pogodowe. Wyregulujesz przepływ (o ile tutaj ktoś nie spier.... pętli) i w domu masz temp. ustaloną niezależnie od pogody. Jak nie będziesz zadowolony to zakładasz termostaty. Kable w odpowiednim miejscu i tak zrób. Termostaty pokojowe, listwę, siłowniki możesz zawsze dołożyć.

Bez siłowników na przepływie wyregulujesz różnice o 1-2 stopnie. Możesz gdzieś dać mniej rury - będzie chłodniej itd itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka dopiero będzie wykonywana, także jeszcze nie mam nic. Podmieszanie planuję właśnie z zaworem 3D i siłownikiem.

 

Czy istnieje możliwość połączenia takiego centralnego regulatora  z listwą i siłownikami w szafce żeby to ze sobą współgrało?

Chodzi mi o to żeby ten regulator podłączony był do siłowników na konkretne obiegi dla których będzie służył jako termostat a jednocześnie pokazywał mi parametry w kotłowni?

Zależy mi na tym żeby taki panel sterujący kotłem był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj panel nie działa z zewnętrznym źródłem bo to nie panel steruje czymś tylko kocioł (sterownik kotła) Jak już pisałem wyłączenie pompy nie wchodzi w grę bo to kiepska opcja zwłaszcza w podłogówce - musisz poczytać czy kocioł obsługuje sterowanie pogodowe i pokojowe i po otrzymaniu sygnału nie odcina pompy tylko obniża temp. na zaworze mieszającym. Wtedy to ma większy sens. Ale jak zmniejszysz temp na zaworze to zadziałasz na wszystkie pętle podpięte za tym zaworem itd.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja u siebie mam ogrzewanie podłogowe w całym domu. W kotłowni zamontowany zawór 3d sterujący całą instalacją. Wprawdzie dwa sezony walczyłem żeby wyregulowac dokładnie przepływy na każdej pętli ale teraz jest ok. Nie zakładał bym słowników na pętlę. Lepiej żeby pompa cały czas mielila wodę wtedy nie wychodzłodzisz tak betonu i nie będzie dyskomfortu.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przy podłogówce miała sens różnica temp w poszczególnych pomieszczeniach należy te pomieszczenia podcinać i dopiero wtedy regulować temp .

Takie odcinanie jest praktycznie trudne do wykonania w domu jednorodzinnym,

gdzie są ciągle otwarte drzwi między pomieszczeniami i jest między nimi swobodny przepływ powietrza.

Można odciąć łazienkę, wiatrołap ale generalnie reszta jest raczej powierzchnią otwartą z 1 temp.

Więc regulacje przez siłowniki , termostaty czy inne pomysły nie ma sensu.

Natomiast ponowne nagrzewanie zimnej wylewki przy ponownym włączeniu pętli pochłania więcej energii cieplnej  a co za tym idzie opału

niż utrzymywanie danego pomieszczenia w jednakowej temp wody zasilającej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samych przepływach da się żyć, ale kiepsko się steruje temp. Jak mówiłem - zrobić jak kolega ma powyżej - jak czegoś brakuje dopiero bawić się w siłowniki (ale kabel 4 żyły w ścianie i jakiś plan działania trzeba mieć).

Jak to dobrze ustawisz to jest ok przy stosowaniu zaworem 3d.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest OK przy założeniach, ze nikt rur w podłodze nie skopał :P
Przepływem nie podregulujesz pętli 20 metrów i 100 metrów - jednej rozłożonej dużo za gęsto, drugiej za rzadko. Oczywiście to sytuacja ekstramalna.

Kabel jest dobrze mieć bo termostaty kablowe są pewne i tańsze od bezprzewodówek. Sam kabel jakby nie był potrzebny to też nie jest kosmiczny wydatek, a jak ktoś zacznie mlaskać - to droga wolna - może montować, sterować, zamykać, otwierać :)

Przy dobrze zrobionej podłogówce (rozstaw, przepływy) nie jest to potrzebne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie okablowanie tez mam zrobione ale nie zakładam termostatów bo się to mija z celem. Wprawdzie już miałem dwa podejścia do założenia słownika na zawór 3d bo już mnie wkurza to ręczne kręcenie.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

a ja mam  w sypialniach grzejniki   z terostatami elktonicznymi      lubie jak spi  emiec temp   18 stopni   a wic ustawiam na 18 stop  od 22 do 6 rano   a od 6 tej do 22 drugiej  22 stopnie      i nie ma  zadnych problemow    rodzina  w swoich sypialniach ustawia sobie  sama    corka   ma 23 stop syn 21   zona 24 .......nie spie z zoną bo by miee ugotowała ...uwazam ze podlogowka nie ma sensu w sypialniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Mam podłogówkę w mieszkaniu na poddaszu 60m2. Mam kuchnię z dużym salono-sypialnią razem jako jedno pomieszczenie (4 pętle) łazienkę i wiatrołap. Mam wyprowadzony przewód 4 żyłowy do termostatu w centralnej części salonu. Myślę jak sterować podłogówką. Jak miałbym założyć siłowniki, to tak, żeby zmniejszały przepływ a nie odcinały pętlę od obiegu. Mogę też zamontować zawór 3d sterowany z termostatu, tzn, na podłogę idzie 30 stopni, w pomieszczeniu jest założone 21 stopni, zawór się przymyka i podaje tylko 25 stopni na podłogę lub mniej. Można również zrobić sterowanie pompki, jak jest ciepło to się albo wyłącza albo przechodzi na bieg niżej. Już tyle tego jest, że miesza mi się w głowie po prostu. Nie chcę mieć sytuacji, że jak termostat wykryje dobrą temp to odetnie mi podłogę bo wtedy znowu będzie się długo nagrzewać. Jak to mądrze ugryźć? Okablowanie mam położone w razie W.

W dniu 1.03.2018 o 07:35, MikiQ napisał:

Kolego ja u siebie mam ogrzewanie podłogowe w całym domu. W kotłowni zamontowany zawór 3d sterujący całą instalacją. Wprawdzie dwa sezony walczyłem żeby wyregulowac dokładnie przepływy na każdej pętli ale teraz jest ok. Nie zakładał bym słowników na pętlę. Lepiej żeby pompa cały czas mielila wodę wtedy nie wychodzłodzisz tak betonu i nie będzie dyskomfortu.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Tutaj kolega dobrze wykombinował, ale nie wiemy jaki ma piec, oraz jaką temperaturę ustawił na podłogę... @MikiQ powiesz coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tamtego czasu się trochę pozmieniało. Już drugi sezon mam sterownik Skzp 02 z siłownikiem na zaworze 3d oraz pogodówką. Teraz to jest dopiero komfort. Musze jeszcze wprawdzie zamontować czujnik pokojowy i tak jest zaje....

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałbym do mojej instalacji ogrzewania podłogowego dołożyć siłowniki na pętle ze sterownikiem centralnym i czujnikami wifi. Ma to sens przy ogrzewaniu podłogowym które ma dużą bezwładność? Jeżeli ma sens to co polecacie? Może lepiej sterować zaworem 4D czujnikiem pogodowym ? Czujnik pokojowy też zamontować na każdym poziomie? Sterownik jaki posiadam to ST-480.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś zadowolony z aktualnego stanu? Są jakieś problemy lub dyskomfort? Jaki jest cel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chce inna temp w pokoju. Dodatkowo w przypadku zmian temperatury na zewnątrz często się przegrzewa. Ustawiam na 4D niższą temp. jak jest cieplej. W nocy przychodzi większy mróz i robi się zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innej temperatury w pokoju to masz odpowiedź w poście #7 i ja jestem tego samego zdania, natomiast pogodowka dobra rzecz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawor ma siłownik to rozszerz jego funkcjonalnosć o "sterowanie pogodowe". Dokładasz czujnik zewnetrzny, ustawiasz "krzywa grzewcza" - czyli dla roznych temperatur na zewnatrz bedzie puszczana rozna temperatura na obieg CO.

Sterowanie pogodowe ma te wade ze nie kontroluje w zaden sposob temperatury w pomieszczeniach. Ale jest tanie!

Rozne tempartury w pomieszczeniach zrealizujesz poprzez nastawy przepływu w petlach. Nie widze problemu z zadana rozna temperatura w pomieszczeniach u siebie (w granicach rozsadku). Drzwi moga byc otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik to moja ręka. Niestety mało precyzyjna regulacja. Zawór to Afriso, więc raczej problemu z siłownikiem nie powinno być. Tylko czy warto?

1ee20971ddb9cbb379334145d1e6903b.jpg

9403170c35069126946b6b6d5e4537e8.jpg

e1834d349774b62722f72f908fc5c92e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.