Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe W Całym Domu Bez Kaloryferów


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podobnie jak nex1983
przy -20 nie miałem na szczęście okazji sprawdzać.
Automatyka Danfoss ECL110
Dom szkieletowy z 1958 roku , podłogówka w zabudowie suchej , czyli nie ma wylewki na pex idzie płyta wiórowa. W domu 22 stopnie , 22,5 .
A piszę podobnie co nex , dlatego , że nie jest to stałe u mnie , gdyż nie ma wylewki. Na to mam panele drewniane przystosowane do podłogówki . Wylewka i kafle tylko w łazience .
To jest pierwsza zima co testuje , i pierwsza taka mroźna w tym domu, bo mieszkam dopiero drugi rok tu. Podłogówkę robiłem sam.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termostat używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodde Nex1983 Automatyk Kiminero

Generalnie chodzi mi czy używanie włącznie pogodówki czy termostatu czy obu tych rzeczy do sterowania podłogówką? Czy musicie przy zmianie temp na zewnątrz przesterowywac? Czy jest przy + i - ta sama stała temp w chacie? Bez skoków ?

Na początku używałem obu i była lipa być może ta temp obniżenia od termostatu było zbyt duża 5℃ może należy mieć jak ktoś tu wcześniej pisał tylko 1-2℃ i w tedy będzie lepiej?

 

Teraz tylko pogodowka poniżej zera się sprawdza ale nie wiem co będzie jak temp pójdzie na + a ja mam wg sterownika teraz 23 ℃ na podłogę to przy +10 czy +15 nie będę miał możliwości regulacji sterowniki na ograniczenie do 20℃ nie można dać mniej a i bez sensu było by dawać....bo chyba w serwisowych można to obniżyć.... a nie chce rozmawiać czemu podłoga 23℃ grzeje do 21℃ w chacie przy -9℃ bo działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Sterowniki daje raz więcej raz mniej bo otwiera i zamyka zawód 4d czyli raz jest 21 raz 25℃ to chyba nie anomalia

 

Ponizesz zdjęcia zrobiłem w ciągu 30sekund więc tak to wygląda

 

Podłoga w pokojach gdzie przykręcone na rotometrach ma ok 20℃ a tam gdzie nie to od 20.5 do 22℃

 

Czujka od sterownkia jest na rurze zasilajacej na dom przyklejona taśma izolacyjna ale temp się pokrywa z tą na manualnym termometrze z czujka w rurze jak na jednym 25 to i na drugim w ciągu 1 min spali na 21 to i manualny tyle pokazywał...więc to bym się nie czepiał... jest taśma bo chłop zrobił gniazdo w rurę na założeniu ale powiedział że tak będzie lepiej ...wyjął czuję z gniazda i na taśmę....

 

Będę te 23 ℃ brał jako współczynnik i tyle

 

Działa więc chyba nie ma co rozkminiac

 

PS. Jest rano 9:32 więc kominek zimny...będę palił 17:00-18:00

 

post-65697-1453623560,5124_thumb.jpgpost-65697-1453623563,3111_thumb.jpgpost-65697-1453623566,2522_thumb.jpgpost-65697-1453623570,5715_thumb.jpgpost-65697-1453623574,73_thumb.jpgpost-65697-1453623580,7617_thumb.jpgpost-65697-1453623584,6186_thumb.jpgpost-65697-1453623588,6242_thumb.jpgpost-65697-1453623606,7702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodde Nex1983 Automatyk Kiminero

Generalnie chodzi mi czy używanie włącznie pogodówki czy termostatu czy obu tych rzeczy do sterowania podłogówką? Czy musicie przy zmianie temp na zewnątrz przesterowywac? Czy jest przy + i - ta sama stała temp w chacie? Bez skoków ?

 

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym odbywa się za pomocą pogodowki współpracującej z zaworem mieszajacym z silownikiem a ten sterowany jest prze krzywą grzewczą. Ustawiasz krzywą grzewczą raz pod swój dom i masz na zawsze. Jakie parametry krzywej ustawić musisz dojść metodą prób i błędów, mnie interesowała temp stała w domu 22 stopnie i pod to ustawiłem sobie krzywą. Nie interesuje mnie nic, na zewnątrz może być -10 -20 albo +10 a ja mam zawsze w domu 22 stopnie. Temp podłogi steruje siłownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie myl temp zasilania od temp zadanej

OK. Różnica jest dla mnie jasna zadans steruje a zasilanie to wynik przeliczen sterownika i zaworu 4d

 

Automatyk

Jak masz u siebie albo jak to Twój zawód to jak najczęściej robisz sterowanie podłogówka: termostat, pogodowka czy oba czy jeszcze inaczej?

 

Czy robisz zawsze projekt ja nie zrobiłem i jeśli chodzi o sypialnię nad garażem to żałuję bo reszta jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robię projektu podłoga wszędzie wygląda tak samo ,jedynie wprowadzam korektę przepływu

pętle nigdy nie przekraczają 150mb i nie robie większej podłogówki na jednej pompie w domach niz 300m2 w obiektach do 500m2

jak ja ukłądam wąz co 10cm to zawsze działa jedunie wprowadzam krzywą inna np max 35st w zaleznosci od budynku

sterowanie pid w 90% jest to sterowanie wolfa

pogodówka wpływ pomieszczenia do 10st i o ile warunki zysków ciepła sa stabilne to temp sie utrzymuje do 0,1-0,2st od zadanej a przy kotłąch gazowych potrafi trzymać idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak napisali automatyk i nex
pogodówka i krzywa grzewcza chyba najlepiej działa . Termostatem możesz mieć anomalie ;)jak przyjdzie + temp na dworzu :)tak mi się wydaje.

Napiszcie, co jest lepsze jeśli temp pomieszczenia jest osiągnięta. Bo u mnie zawór się przymyka i puszcza tylko powrót z powrotem na obieg . Pompa działa cały czas. Może lepiej bylo by gdyby nie chodziła , wtedy bufor też by nie dostawał powrotu i się nie chłodził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic, musisz tak dobrać krzywą aby temp była stabilna taka jaka chcesz. Jeżeli chodzi Ci co w momencie kiedy słońce dogrzeje Ci od południa dom to nie robisz nic, po prostu masz w tych pomieszczeniach jakiś czas w słoneczny dzień cieplej i tyle. Takie dlawienie albo odlaczanie pompy podlogowki, bądź danych pętli nie wpływa wcale na oszczędność a tylko pogarsza stabilność temperatury powrotu pieca i gonienie pieca przy załączeniu. Podlogowka ma chodzić cały czas, zmienna ma być tylko temp wody zasilającej ale tym zajmuje się dobrze ustawiona krzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym odbywa się za pomocą pogodowki współpracującej z zaworem mieszajacym z silownikiem a ten sterowany jest prze krzywą grzewczą. Ustawiasz krzywą grzewczą raz pod swój dom i masz na zawsze. Jakie parametry krzywej ustawić musisz dojść metodą prób i błędów, mnie interesowała temp stała w domu 22 stopnie i pod to ustawiłem sobie krzywą. Nie interesuje mnie nic, na zewnątrz może być -10 -20 albo +10 a ja mam zawsze w domu 22 stopnie. Temp podłogi steruje siłownik.

nex , odczuwasz różnicę w podłodze , kiedy temp jest osiągnięta i podłoga nie grzeje , że jest chłodniej na podłodze ? Ja zauważam to w łazience , chociaż nie jest to jakieś męczące .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka temp jest osiągnięta? Podlogowka chodzi cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np chce mieć w pokoju 22*C i jest i np potrzebowało 32*C na system, a kiedy osiągnięta jest temperatura otoczenia , to system np daje 26*C i trwa to czasem długo , zanim znowu podnosi i wtedy w sumie troszkę ta podłoga wygasza się . Zastanawiałem się czy właśnie wtedy , kiedy już mamy te 22*C , to po prostu pompę wyłączać, wtedy też do bufora nie wpada powrót . ALe tak sobie tylko gdybam , bo cały czas się tego uczę. Jako kompletny amator zrobiłem podłogę w całym domu. Działa znakomicie i osiąga temperatury jakie chce bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp ma się zawsze utrzymywać taką jaką chcesz po to jest krzywa grzewcza, a nie rosnąć i rosnąć. Jeżeli chcesz mieć 22 stopnie w domu to dopasuj zasilanie wody żeby ja osiągać przy warunkach zewnętrznych i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to , kiedy jest już osiągnięta temperatura w domu te 22*C . Co wtedy robi system , kiedy pompa chodzi cały czas ? obniża temperaturę w rurach,żeby nie grzać podłogówki tak ? czyli najpierw grzejemy , żeby osiągnąć, a później gonimy niższą temperatura system , żeby nie przegrzać pokoi . I się zastanawiam , czy nie lepiej zatrzymać pompę ? Ale może nie  lepiej , bo wtedy może byc zimniejszy powrót jak się pompa znowu załączy , bo spadnie temperatura w domu .

Rozumiesz mnie ?

To , że temp ma się utrzymywać to wiem , i się utrzymuje i wiem po co jest krzywa grzewcza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! System nie robi nic, masz dopasować tak krzywą aby pokryć straty i temp była cały czas np 22 stopnie 24h. Np na zewnątrz jest 0 a w domu aby mieć 22 stopnie np u mnie idzie 29 stopni i tak chodzi 24h i cały czas jest 22 bo zasilanie wyrównuje straty na okrągło. Dom to nie termos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik sam reguluje temperaturę wcześniej przez Ciebie ustaloną jaka ma iść na podłogę przy danych zewnętrznych, jeżeli tobie przegrzewa to musisz obniżyć krzywą a nie odcinać zasilania na podłogi. Pompa ma chodzić 24h i temp ma być w domu stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty w ogóle masz czujnik pogodowy i sterownik z krzywą grzewczą? Bo z tego co piszesz nie za Bardzo rozumiesz zasadę działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robię projektu podłoga wszędzie wygląda tak samo ,jedynie wprowadzam korektę przepływu

pętle nigdy nie przekraczają 150mb i nie robie większej podłogówki na jednej pompie w domach niz 300m2 w obiektach do 500m2

jak ja ukłądam wąz co 10cm to zawsze działa jedunie wprowadzam krzywą inna np max 35st w zaleznosci od budynku

sterowanie pid w 90% jest to sterowanie wolfa

pogodówka wpływ pomieszczenia do 10st i o ile warunki zysków ciepła sa stabilne to temp sie utrzymuje do 0,1-0,2st od zadanej a przy kotłąch gazowych potrafi trzymać idealnie

Automatyk

Co to za korekta przepływu ? Robisz na rotometrach?

Niby mam jak piszesz jednak w sypialni nad garażem 17℃....brrr

 

Sambor mówił żebym skręcił pozostałe pomieszczenia ale nie mniej niż 1litr/min. no to po skrecalem nie używane to nawet 0.5litra/min. Ale łazienek nie dotykam bo w tej górnej i tak jest ok. 20℃

 

Jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia czy jak skrecam pomieszczenia na dole to ta woda idzie do góry? Czy tylko na dole w inną pętlę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wykonawczo masz do dyspozycji tylko regulację przepływu i temperatury zasilania. Rotametr tego zimnego pokoju otwórz na full i zostaw, a krzywą grzewczą podnieś do góry, by w końcu pokój dogrzać. Jak reszta będzie przegrzewana, to pomieszczenia kryzujesz na rotametrach. Nie ma dolnego minimum. Jak da radę ogrzać, to nawet 0,5 l/min jest OK.

 

Jak masz za mało pexa rozwinięte, to niestety musisz go wysoką temperaturą zasilać, by pomieszczenie ogrzać, a do wysokich temperatur to u ciebie bardzo daleko skoro startujesz z pułapu 23 sC. Staraj się uzyskać maksymalny przepływ na tym pomieszczeniu nad garażem, nawet kosztem podniesienia biegu pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój w głębi ujęcie z pracowni dla porównania....za mało to chyba nie jest tylko Sambor pisał że z tą powierzchnia to by się przydały 2 albo nawet 3 pętle...ale mb nie liczyłem hydraulik twierdził że ma zasadę że nie więcej jak 120mb hgw ile tam jest....

 

Straszny namiot w porównaniu do reszty domu i nie ma strychu a takowy mam na pozostałej części domu gdzie temp ok. wełnę na skosach i jeszcze na podłodze strychu a tu tylko na skosach...bez dodatkowych 100cm

 

Z tą temp masz chyba rację...trzeba będzie podnieść żeby tam zagrzać....

 

 

Dodatkowo jak sprawdzać poszczególne pomieszczenia czy są ok.?

mierzyć w każdym temp powietrza czy jednak sprawdzać temp podłogi?

 

 

post-65697-1453643571,1829_thumb.jpgpost-65697-1453643701,9623_thumb.jpgpost-65697-1453643707,8998_thumb.jpgpost-65697-1453643711,6882_thumb.jpgpost-65697-1453643714,9252_thumb.jpgpost-65697-1453643720,5615_thumb.jpgpost-65697-1453643724,6691_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.