Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie za miesiąc luty wyszło ok 17 kg na dobę pelletu. Licząc od początku września spaliłem na razie 2,4 tony pelletu.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalasz średnio 7kg mniej ode mnie. Patrząc na Twoje ocieplenie budynku, myślę że możesz zejść jeszcze niżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale dopiero pierwszy sezon po budowie ponoć w pierwszym roku zawsze wychodzi więcej. Testuje wciąż kocioł aby dostosować optymalne nastawy. Pellet no name tez może być tego powodem.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nasze spalanie,to jedni tak mają ustawioną czasówkę,że od 22 do 5 rano kocioł im się wyłącza i w ogóle nie spala pelletu,natomiast u innych,tak jak do nie dawna u mnie, kocioł działał całą dobę.Ja dodatkowo często odpalam u siebie kominek co też wpływa na spalanie pelletu.Teraz, u mnie również w nocy kocioł jest wyłączony bo stwierdziłem że w nocy nie ma co grzać i dobowe spalanie spadło mi do 8 kg. na dobę.Dodatkowo jeszcze wyłączam kocioł na parę godzin w ciągu dnia bo było bardzo ciepło i samym Słońcem dom mi się ogrzewa. I co teraz jeżeli podam Wam,że  spala mi 8 kg. pelletu na dobę?Przecież nie skłamię.Ale nie powiem Wam że przez większość doby piec stoi wyłączony.Pomyślicie: "o jak ładnie mu ten piec pali.Dlaczego ja nie mogę zejść do takiej ilości jak Okman!."Tak więc podajemy swoje spalanie,ale nie podajemy czy kocioł był włączony całą dobę,czy może tylko część doby,nie podajemy jaka temperatura w domu,bo jednym wystarczy 20 st, a innym i 25 jest za mało,może ktoś opalał kominkiem jak ja, dlatego te podawane przez nas ilości spalanego opału traktowałbym bardzo,ale to bardzo orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku kocioł pracuje 24h. Według danych włącza się o 12 razy na dobę. W domu ma średnio 22.7 st. W styczniu włącza się nawet 16 razy na dobę ze względu na niskie temperatury. Gdybym go wyłączał na noc to pewnie spalił bym jakieś 10 kg na dobę. Może i to ma jakiś sens a może i nie bo wchładzanie kotla systematycznie może mieć wpływ na jego trwałość. Nie wiem to tylko spekulacje. Na daremne nie piszą o ochronie kotla przed niska temperatura.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł i pompa co pracują non stop, kocioł oczywiście na dużej histerezie 20 stopni. Odpala się średnio 11 razy na dobę. U mnie wychładzanie kotła, domu i instalacji w trybie czasowym albo od termostatu kompletnie się nie sprawdza jeśli chodzi o ilość spalonego pelletu i komfort termiczny w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam takie zdanie. U mnie histeryza to 10 stopni.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym spalaniu ważna jest jakość pelletu. Na razie paliłem pelletem no name nie robiło to mi jakoś różnicy. Każdy w moim kręgu chwali sobie Lawę tylko cena to kosmos. Może wiosną czy latem będzie taniej to kupię i wypróbuję czy będzie różnica.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten no name spalał się dobrze i nie było niespodzianek, to diametralnej różnicy nie odczujesz... No chyba że w portfelu:). 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrek300582 napisał:

Przy tym spalaniu ważna jest jakość pelletu. Na razie paliłem pelletem no name nie robiło to mi jakoś różnicy. Każdy w moim kręgu chwali sobie Lawę tylko cena to kosmos. Może wiosną czy latem będzie taniej to kupię i wypróbuję czy będzie różnica.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
 

Poczytaj sobie ten temat to ci się odechce Lavy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda. Różnicy 1kJ na pellecie nie zauważysz.  Z tym paleniem tylko w dzień to też niekoniecznie ekonomicznie. Zależy od warunków i domu.  Przy slabiej ocieplonym domki i wyższej temperaturze jak u mnie 23* takie dzienne palenie nie ma sensu bo dom musiał by nadrobić ubytki w mrozy pewnie ze 4* a to jest masa palenia + utrzymanie temperatury w dzień. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie praktycznie wszystkie okna na północnej stronie. Zysków ze słońca zero. Ale cóż, nie ja budowałem ten dom i jakoś muszę z tym żyć :). Z tym że temperatura, jaką wysyłam na grzejniki rzadko przekracza 40 stopni przy pompie działającej non stop. Czasem 31 stopni wystarczy, żeby komfort cieplny był ok. Kocioł pali wtedy najmniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dodam coś od siebie ;)

Od 1 lutego do 28 lutego spaliłem 450 kg pelletu no-name czyli wychodzi 16,07 kg na dobę. Kocioł Laguna P 12 pracuje z mocą około 5 kW. CO-grzejniki i CWU 2+2. Temperatura na termostacie 22,4 °C z histeryzą 0,4 czyli temperatura w pomieszczeniu od 22 °C do 22,8 °C bez obniżenia nocnego. Ogrzewam 100 m2. Dom średnio ocieplony, ściany pustak 24cm + 12cm styro białego, strop i podłoga 10cm twardego styro. Podsumowując myślę, że spalanie jest OK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie tylko jeden istotny szczegół.Brak prawdziwej zimy.W moim regionie obliczeniowa temperatura to (-20) a chyba nie było nawet jednego dnia z taką temperaturą.Więc się nie zobaczy jak palnik robi wir w baku.

Z obliczeniowych 4T pelletu które miałem spalić zostało jeszcze 1,5T.Ale wiadomo sezon jeszcze się nie skończył.

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Okman jednak się zastanowię :)

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na próbę 0,5 t ekogroszku ruska 29MJ za 880 zł luzem. Od wczoraj testy. Musiałem drastycznie zmniejszyć wiatr z 55 przy ekomiale greenpal na 35 bo go dosłownie wydmuchało z palnika. Następny w kolejce na testy będzie ekogroszek kolumbijski 26MJ za 800 zł. - luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy trwają , wygląda to obiecująco. We wtorek napiszę coś więcej jak wypalę cały zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę tylko "ruskim" własnie po 880zł tona, mielonym z większych kawałków. Złego słowa nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon w liczbach.

 

Od 24. września do 30. października - 350kg.

Od 1. listopada do 30 listopada - 450kg

Od 1. grudnia do  31. grudnia - 730kg

Od 1. stycznia do 31. stycznia - 760kg

Od 1. lutego do 28. lutego - 680kg

 

Na dzień dzisiejszy w marcu spalone 285kg. Zapotrzebowanie cieplne w średni dzień zimy (mówię o czasie temperatur ujemnych) wyszło mi w granicach 6,3KW natomiast w najzimniejszy dzień tej zimy (-19*) kocioł działał średnio z mocą 7,5KW przy czym trzeba zaznaczyć, że kocioł włącza i wyłącza się za pośrednictwem termostatu pokojowego na którym trzymam 23*. W marcu średnia moc oscyluje w granicach 5KW. 

3255kg spalonego pelletu do 15. marca. Pamiętacie, kiedyś liczyłem opał ze śmieciucha, tak sobie walnąłem że powinno wyjść 3,6t pelletu i okazuje się że wyjdzie mniej więcej tak jak zakładałem. Mieszkam w dość zimnym miejscu Polski, u mnie w zimę -20* to nic dziwnego a patrząc na północny-zachód to temperatury mam nawet 10* niższe. Jestem mega zadowolony. Oby kocioł żył jak najdłużej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na razie w miesiącu marcu spalił 230 kg pelletu. W sumie od początku września spaliłem 2,6 tony. Wg wyliczeń powinienem spalić 3,2 tony na sezon.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym sezonie poszło 2.5 tony pelletu , ale  od 20 grudnia do początku lutego wieczorami paliłem drewnem od 16 do 21 , w zeszłym sezonie poszło 3.5 tony bez palenia drewnem , gdyby drewno przyszło kupić to nie opłacało by się męczyć , kocioł się strasznie brudzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2019 o 06:42, rafcioa4 napisał:

Kupiłem na próbę 0,5 t ekogroszku ruska 29MJ za 880 zł luzem. Od wczoraj testy. Musiałem drastycznie zmniejszyć wiatr z 55 przy ekomiale greenpal na 35 bo go dosłownie wydmuchało z palnika. Następny w kolejce na testy będzie ekogroszek kolumbijski 26MJ za 800 zł. - luzem.

Podsumowanie. 

Spalone 159 kg. Popiołu dało 6.5 kg czyli 4% - popiół jest drobny , bardzo mało spieków w sumie to taki puch. Wyciągam z niego około 22MJ a z 1 kg około 6,1kwh.  Jak dla mnie ten ekogroszek jest nr 1- jest bezproblemowy w spalaniu,  jeszcze bym chciał przetestować ekogroszek kolumbijski 26 MJ ale nie wiem czy dam radę ze względu na pogodę.

Od 1 września do 2 marca 3t. Greenpala + 1t. ciulowatego miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.