Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 Rozdzielacze Do Podłogówki Z Zaworem Trójdrogowym Z Termostatem, Jak Poprawić Obecną Instalację.


martinek

Rekomendowane odpowiedzi

Ręce opadają ...

 

Wywalić wszystko tzn wszystko: BYPASS, ZAWÓR 3D, POMPA, tzn wsio tam ma być tylko belka górna i dolna.

Za kotłem trzeba sprzęgło, ten twój spec nie wie co to równoważenie przepływów i dlatego nie wie do czego służy sprzęgło hydrauliczne.

Bez niego pompa w kotle będzie wariować z dodatkową pompą do podłogówki, ponieważ pracują w układzie szeregowym !!!

Te dwa obiegi muszą zostać rozdzielone za pomocą sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz co będzie tańsze w eksploatacji:

- kocioł z pompą + sprzęgło a za nim jedna wydajna pompa

- kocioł z pompą + sprzęgło a za nim dwie pompy w rozdzielaczach

 

koszt ogrzewania to nie tylko gaz ale także energia elektryczna, która to napędza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 OK, wiem że masz rację, tylko zastanawiam się czy ta jedna pompa za sprzęgłem, da radę przy moich nierównych pętlach w podłogówce?. Czujnik temperatury obiegu CO z kotła przenieść do sprzęgła, tak? I jeszcze jedno, jaka mus być moc tej jednej pompy za sprzęgłem by to chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czujnik temperatury wody CO podłączyć do sprzęgła. Pompę w kotle ustawić na minimum, ponieważ ona będzie tylko tłoczyć wodę do sprzęga. Zapewne nie chcesz kupować jednej wydajnej pompy bo masz już dwie mniejsze. Nie zostawiaj ich przy rozdzielaczach ale przenieś do kotłowni gdzie ich miejsce. Połącz równolegle na powrocie sprzęgła. Będziesz mógł pracować na jednej lub dwóch. Może się okazać, że jeżeli te pompy to 60 to jedna pociągnie całość przy odpowiednim wyregulowaniu przepływów. Gdyby się jednak okazało, że to 40 to pracując razem będą miały większą wydajność niż 60 i zasilą obie kondygnacje. Pozostawiając je przy rozdzielaczach takich możliwości weryfikacji mieć już nie będziesz.

 

PS: chcesz schemat jakby to miało wyglądać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny za schemat:) Na razie walczę z instalatorem, poprawi wszystko na własny koszt ale chce po swojemu, będę z nim walczył jednak. On chce wywalić tylko zawory 3D, pompę z góry wpiąć na dole i podłączyć ją tak i pierwszą do sterowania pieca. Mówi że, tu obejdzie się bez sprzęgła, bo prosty układ, a różnice temperatur ustawi się na rotatorach - 1,5 na dole i 2 na górze. Boi się chyba ponosić kosztów ze swojej strony, ale zobaczę co wymyśli. Pokażę mu twój schemat i zobaczę co na to powie. Dzięki za dużą pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat wyjaśni jak to ma być. Nie pozwól aby Twój "spec" nic nie pominął i nie dodał. Niechaj tylko zastosuje się do schematu.

Średnica rur pomiędzy kotłem gazowym a sprzęgłem zależy wyłącznie od zastosowanych przyłączy w kotle. Nie należy ich zmniejszać. Sprzęgło musi mieć zapas mocy w stosunku do kotła, nie może być mniejsze. Moc sprzęgła > moc kotła. Dodatkowe naczynie przeponowe instaluje się w przypadku gdy instalacja posiada duży zład wody i naczynie zainstalowane w kotle ma małą pojemność.

post-2387-0-50664300-1452358035_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe najlepiej jakby było na powrocie po stronie pierwotnej choć tylko przy podłogówce raczej naczynie w kotle wystarczy. Ja powiem z mojej strony że przy podłogówce według mnie ważniejsze niż długości pętli są średnice pionów i opory na nich. Pex nie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ złączki mają spore przewężenia i tym samym opory a to właśnie piony są naszą główną żyłą która zasila ten organizm :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w kotle ma naczynie przeponowe po swojej stronie ssącej więc jest ok. Pompy układu wtórnego niechaj też mają swoje też po ssawnej. Podłogówki jest sporo więc trochę tej wody tam krąży. Trzeba by było policzyć ile jej jest by dobrać naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc, ale z tego co widzę i rozmawiałem, to instalator niestety jest najmądrzejszy i to co na pewno zrobi to wywali zawory 3d i 2 pompy zintegruje z piecem, ale zobaczymy dam znać. wszystko mam na gwarancji, jak nie będzie działało wezmę innego instalatora wywalę wszystko i zrobię zgodnie z waszymi poradami za które dziękuję, a poprzedniego obciążę kosztami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Testować to on sobie może na swojej instalacji w domu a u klienta tzn Ciebie ma zrobić zgodnie ze sztuką. Zapytaj się go wprost czy wie do czego służy sprzęgło hydrauliczne i co to jest równoważenie przepływów. Tak jak on to chce zrobić to pompy będą w układzie szeregowym co jest niedopuszczalne. Takie coś to stosuje się wyłącznie na rozległej sieci wodociągowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, tylko ciężko się z nim dyskutuje, twierdzi że robił już setki instalacji i to rozwiązanie mu się sprawdza i są różne szkoły, mówił ze sprzęgła daje jak robi bloki i pod jeden piec ma podpiętych klika lokali. I gadaj tu z nim. A powiedz dlaczego pompy nie mogą pracować w szeregu są to pompy willo 65W na III biegu? Jaki mam podać mu konkretny argument, żeby zmienił swoje zdanie i założył sprzęgło. Na chwilę obecną wygląda to tak, że pompy w rozdzielaczach są połączone równolegle, a to wszystko dalej w szeregu z piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle gazowym przepływ wody może uruchomić zawór gazowy bez zapłonu.

Niby są odpowiednie zabezpieczenia, ale, ale...

Jak myślisz co będzie jak z kotła zacznie wydobywać się gaz i nie zostanie on zapalony?

 

Dlatego w takich układach jest sprzęgło lub odpowiednie sterowanie z blokadami pomp zewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upiera się ten pseudo spec co setki instalacji wykonał by sprzęgła nie instalować jakby ono ze złota było i majątek kosztowało. Jest to raptem jeden dzień poprawek i spokój na wieki wieków amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że macie rację, chyba porozmawiam z nim wprost i powiem, że albo założy sprzęgło i zrobi to zgodnie ze sztuką, albo wezmę nowego fachowca i obciążę go kosztami przeróbki instalacji a jego rozdzielacze mu zwrócę i już, bo innego pomysłu nie mam. Jak mówicie że nie może to w ten sposób chodzić. A mogę poprosić o jakiś rysunek, żeby mu go pokazać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprzęgło to możesz sam kupić nawet na A;;....., moc max 40-45kW co dla obsługi podłogi będzie jak znalazł.

Sprzęgło docelowo musi być izolowane i takie kup lub później sam dobrze zaizoluj 

Poniżej fragment karty katalogowej sprzęgieł firmy Makroterm z Krakowa, są na aukcjach w niezłej cenie ok 300 bez izolacji

Sam schemat połączeń masz mieć inny niż na tym rysunku - tak jak podawał kolega - w poście wyżej.

post-18578-0-62671300-1452467074_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedia, nie idzie gadać z moim wykonawcą, przyśle mi automatyka, który ma założyć do mnie elektronicznie sterowanie i będzie wszystko ok. Twierdzi nawet, że zawory 3D nie przeszkadzają:(. Nie wiem co on chce zrobić, zwłaszcza że oba rozdzielacze wpięte są pod trójnik i pewnie są ze sobą powiązane, świadczy to o tym, że jak na górze chodzi mi pompa a na dole nie, to dolny rozdzielacz wyje. Ale sobie fachowca wziąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ostatnie pytanie, przed przeróbkami, jak zostawi pompy przy rozdzielaczach i wywali zawory 3 d i podłączy elektroniczne sterowanie do górnej pompy z termostatem dodatkowym pomieszczenia i mówi że piec będzie podgrzewał górne pomieszczenia do wskazań termostatu, będzie ta instalacja miała jakieś szanse bytu? Na chwilę obecną nic nie wywalczę, mogę wziąć jedynie innego fachowca, wywalić jego rozdzielacze i walczyć o swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.