Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 Rozdzielacze Do Podłogówki Z Zaworem Trójdrogowym Z Termostatem, Jak Poprawić Obecną Instalację.


martinek

Rekomendowane odpowiedzi

ok, może i tak ja mam 14 obwodów, 7 na dole i 7 na górze. Martwi mnie tylko temp. na górze jest po prostu zimno, na dole ok. mam 21,5 stopnia, a na górze 17,5. Stąd mój pomysł żeby zrobić 2 strefy i w sumie grzać na górę i regulować rotametrami poszczególne pomieszczenia. Zrobić raz i dobrze ale nie mam doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze jest kwestia izolacji stropu/ dachu, okien dachowych -  jak ciepło ucieka to jest zimniej.

U mnie na górze jest ciepło gdyż z parteru otwartymi schodami ciepło zasuwa w górę.

 

Ponadto nie wiemy czy tak samo pracują mieszacze w rozdzielaczach.

 

A jakby wył pompę na dole to góra będzie grzała lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nową połówkę bliźniaka od dewelopera, szału z izolacją pewnie nie ma, najzimniej mam od strony wschodniej. Jeżeli chodzi o ustawienie termostatów na 3d, które pracują w zakresie 20-43 stopni, to na dole mam odkręcony termostat, tak żeby puszczał mi temperaturę 30 stopniu do obiegu, a na górze że zimniej, ustawiłem go tak na 35 stopni. Piec ma teraz na pogodówce ustawiony zakres pracy 35 - 50 stopni, że przy mrozach jak teraz chodzi mi na 38-39 stopni. To mieszacze pewnie pracują inaczej, powinny być tak samo ustawione?. Pompy na dole nie wyłączałem, za bardzo nie chcę mieszać, po podłączona jest pod piec. Uruchamia się jak włącza się pompa pieca. Pompa na górze i dole pracuje na II biegu. klatkę schodową mam dużą i otwartą, ale nic to nie daje, niby podłogi na górze mam lekko ciepłe. Coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz na chwilkę kabelek zasilający od pompy na dole nic się nie stanie pod warunkiem ze z neutralnym go nie zewrzesz ;)

Rób to na wyłączonym kotle i zobacz wtedy jak góra będzie grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie jeszcze jedno, że może przy przeróbce instalacji wywalić poza dwoma zaworami 3D, tą pompę z dołu, pompę z górnego rozdzielacza podpiąć do pieca, żeby ja uruchamiał ze swoją pompą i dół podłogówki puścić na pompie pieca, co wy na to? W sumie na dole 70-80m2. A i czy przy demontażu zaworów 3D, mogę zostawić bajpasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podłogówce masz zapewne PEX 16 więc tutaj prawdopodobnie jest PEX 25, może wystarczy dla zapewnienia maksymalnych przepływów. PEX 32 byłby idealny w tym miejscu. Dobra wyłącz pompę na parterze i zobacz czy temperatura pomieszczeń na górze wzrośnie.

 

ps: ten PEX 25 to łączy szeregowo rozdzielacze czy z kotłownia masz dwie niezależne linie na parter i piętro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, na górze mam rozdzielacz z pompą i czuję gorącą wodę na wejściu i załącza się tam pompa, która wymusza obieg na górze, na rotametrach mam wszędzie 2? Jest tak jak pompa na dole w rozdzielaczu pracuje a ta na górze nie, to wtedy rotametry mam wszystkie podniesione, tak jakby nie było przepływu. Pytanko, to i tak jednak odłączyć tą pompę na dole? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weakend pobawiłem się z zaworami 3d. Pompy w dolnym rozdzielaczu nie ruszałem. Na pewno będą wywalone zawory 3d. Na górnym termostatem wpuszczałem wodę z pieca o temp.40 stopniu na dole 30. uzyskałem na dole bez problemu temp. 21.5 stopnia, na górze doszedłem do 18 stopni. W sumie trochę dziwne, przepływ na rotametrach był wszędzie na 2 , za zaworem 3d było ciepłe i termometr pokazywał 40 stopniu, czyli woda wlazła, ale podłogi w pokojach nie były ciepłe, takie letnie. Pompa na górze była mocno ciepła. Nie wiem już o co chodzi. Może ktoś mi wytłumaczyć co się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deweloper robił, ale robiłem zdjęcia i  kilku monterów mówiło że jest ok, jest gęsto i podobna ilość na dole i górze. Na dole mam płytki a na górze panele wszędzie. I tak sobie myślę, że po wywaleniu wszystkiego z rozdzielaczy i ustawieniu temperatury na piecu w granicach 25 - 40 stopnie, jednak wstawiłbym  dim 2 zone immergasa na jednakową temperaturę na dole - chodzi o przepływ i na górze i wtedy dałbym 1 sterownik na górę - radiowy, a dół obsłuży super car, co wy na to? Boję się że jak tego nie zrobię a nie podzielę stref na górę i dół, to na piętrze zawsze będę miał zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz. Wywal wpierw te zbędne elementy z rozdzielaczy, włącz pompę w kotle na max. Na dole przepływy ustaw na 1,2 a na górze na więcej ale tak by było po równo. Jeżeli nie da rady tzn, że pompa w kotle jest za słaba i trzeba bezpośrednio za kotłem doinstalować sprzęgło i drugą pompę. Jak to zrobisz to wyreguluj ponownie przepływy i reguluj temperaturę w domu krzywą w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że ciężko ocenić teraz pompę, bo dodatkowe elementy mogą stawiać za duży opór, więc najlepiej byłoby wszytko wywalić i puścić bezpośrednio z pompy pieca na rozdzielacze, z parametrów pompy, wg mnie powinno to działać na takich petlach, martwi mnie tylko że masz obecnie przepływy 2l/ min narotametrach i nie jest komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Na dole mam komfortowo, ale przy mrozach mimo że na górze mam naprawdę gęsto to wyciągam 18 stopni a na dole 21 bez trudu. Zauważyłem dzisiaj na ranem, że termostat nie załączył mi pompy na górze i pompa z pieca próbowała chyba pchać bo lekko rotametry zeszły. Dopiero załączenie górnej pompy spowodowało przepływy na 2. Powywalam wszystko, ale pompy przy rozdzielaczach na górze i na dole zostawić, czy też je wywalić. Może dół puścić z pompy pieca a na górę niech druga pompa będzie wymuszać obieg. Sam już nie wiem, będę miał fachowca co to montował, ma to przewrobić, ale nie wiem co mu zasugerować, żeby znowu tego nie przerabiać. Dlatego dla świętego spokoju myślałem o założeniu zwykłych rozdzielaczy i tego układu dim 2 zone immergasa. W sumie jest tam sprzęgłó, 2 pompy i można dwa obwody sterować dowolnie, nawet różne krzywe grzewcze dobrać.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ? Wróć do postu # 46 i zrób jak tam napisałem. Żadnych pomp przy rozdzielaczach. Chyba zaraz fotkę strzele u siebie by pokaać jak winien wyglądać rozdzielacz u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozmawiałem dzisiaj z tym co instalował, i mówił  że  u mnie są różne długości obwodów, i tak jest  - od 25, 35, 69,80 po 100m. Powiedział, że pompa z pieca przy tak różnych obwodach nie pociągnie. Proponuje on wywalić zawory 3d, a do górnej pompy podłączyć sterowanie elektroniczne - synchroniczne z piecem na swój koszt. I co o tym myślicie?

A i pytanko jeszcze, trzeba baypasy wywalać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.