Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrogowy


Rekomendowane odpowiedzi

to dla kotła 23 kW z wyj 2" tez montujesz mieszacz 2" ??

a słyszałeś cokolwiek o doborze mieszaczy ? ze przewymiarowany nie reguluje w całym zakresie

 

 

 

a co to za wynalazek ??

A słyszałem o doborze mieszaczy. Nawet pare razy robiliśmy projekty dużych kotłowni i musieliśmy dobierać. Tak jakoś sie dziwnie trafiło. A tak naprawde to np ostatnio miałem konfilkt z duzym biurem projektowym własnie w doborze mieszacza kocioł 75 kW wyjścia 2 " i zawór dobrany 1 1/2" i za zadne skarby świata nie chciało działać ( ochrona powrotu). Walka o zmianę zaworu trwala dobre 2 tygodnie a na koniec zdenerwowany instalator zamontował na własny koszt pompę na krótkim obiegu i bez problemu zadziałało a biuro za złe obliczenia nie poniosło zadnej odpowiedzialności, poprostu uparli sie ze wszystko jest ok i nic nie dały nawet nasze wyliczenia. Poprostu dla układu jaki sie zwykle w kotle stosuje czyli pompa dopiero za zaworem zawór niestety do prawidłowego dzialania powinien być o śrenicy rownej wyjściom z kotla. Fakt regulacja troche zgrubna ale działa. A tak na poważnie to nie zawsze tak stosujemy czasami wystarcza DN 40 czy nawet 32. Wszystko zależy od umiejscowienia zaworu oporów kotła mieszacza itd. Ale lepiej niech przeciętny człowiek jeśli już musi to niech dobierze zawór o średnicy rownej wyjściu z kotła i wtedy bedzie grało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 1,5 cala spkojnie wystarczy zeby przepchnac nawet 150kW a co do pompy to fakt ze bez pompy na małym obiegu przy zaworze 4d zaden układ prawidło działał nie bedzie nawt wmałej kotłowni jesli jest załozony zawór 4d bez pompy to gwarancja na kocioł nie obowiazuje i to powie kazdy inspektor ktory na obiekt przyjezdza wszyscy dobrze wiemy zedo poprawnej pracy małychkotłowni wystarcza zawór 3d ,a do pełnego komfortu i utrzymania gwarancji na piec jesli jest taki waronek to temp powrotu zabezpieczyc pompą ,to sie tyczy kazdej kotłowni gazowej ,miałowej,na eko czy olej niezaleznie od wielkosci czy to 50kW czy 2MW bo i takie sie robi,a co do małych kotłowni domowych ze wzgledu na brak rozdzielacza montuje sie czasami 4d co nie zwalnia z obowiazku montowania pompy na małym obiegu pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 1,5 cala spkojnie wystarczy zeby przepchnac nawet 150kW a co do pompy to fakt ze bez pompy na małym obiegu przy zaworze 4d zaden układ prawidło działał nie bedzie nawt wmałej kotłowni jesli jest załozony zawór 4d bez pompy to gwarancja na kocioł nie obowiazuje i to powie kazdy inspektor ktory na obiekt przyjezdza wszyscy dobrze wiemy zedo poprawnej pracy małychkotłowni wystarcza zawór 3d ,a do pełnego komfortu i utrzymania gwarancji na piec jesli jest taki waronek to temp powrotu zabezpieczyc pompą ,to sie tyczy kazdej kotłowni gazowej ,miałowej,na eko czy olej niezaleznie od wielkosci czy to 50kW czy 2MW bo i takie sie robi,a co do małych kotłowni domowych ze wzgledu na brak rozdzielacza montuje sie czasami 4d co nie zwalnia z obowiazku montowania pompy na małym obiegu pozdrawiam

Troche wyżej masz takie zdjecie małej kotłowni 16 kW dwa mieszacze 4 dr 1" bez pompki na krótkim obiegu min temperatura powrotu min 50 st. Jeden układ to podłogówka temp zasilania max 38 st. drugi to grzejniki max temp 70 st. pracuje ten caly układ prawidłowo odchylenia temperatury od zadanej +/- 1 st. I pompki na małym obiegu nie ma. A gwarancja na kocioł jest :))). Wiem ze w teori wyglada to troche inaczej, myślałem podobnie ale niestety to sie troche w praktyce zmieniło i zmieniło sie też moje myślenie. W tej chwili nie stosje w budowanych przez siebie kotłowniach zawórów trojdrogowych i jestem z tego bardzo zadowolony a róznica w cenie zaworu trójdrogowego w stosunku do czterodrogowego to jakies 4% i porownuje tu zawory tej samej firmy o tej samej srednicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ta instalacja pracuje w tej chwili w warunkach ustalonych to napweno bedzie dobrze ,podejzewam ze jakbynaprawde zaczosc regolowac dzien noc i taki inne piorytety wody tozaczeły by sie dziac cuda ale w tej chwili to czysta teoria co do twojego układu jedno trzeba przyznac ze co do jakosci wykonania to musimy podac sobie rece ,a co do niby moich teorii jak tostiwrdziłes wczesniej to niech bedzie ze masz racje ja nikomu nic nie musze udowadniac a dlamnie najwazniejsze jest -zadowolony klient i zabezpieczony kocioł i nie montuje układów 4d tylko 3d pozdrawiam bo zazwyczaj robie rozdzielacz i przynajmniej 3 obiegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ta instalacja pracuje w tej chwili w warunkach ustalonych to napweno bedzie dobrze ,podejzewam ze jakbynaprawde zaczosc regolowac dzien noc i taki inne piorytety wody tozaczeły by sie dziac cuda ale w tej chwili to czysta teoria co do twojego układu jedno trzeba przyznac ze co do jakosci wykonania to musimy podac sobie rece ,a co do niby moich teorii jak tostiwrdziłes wczesniej to niech bedzie ze masz racje ja nikomu nic nie musze udowadniac a dlamnie najwazniejsze jest -zadowolony klient i zabezpieczony kocioł i nie montuje układów 4d tylko 3d pozdrawiam bo zazwyczaj robie rozdzielacz i przynajmniej 3 obiegi

 

Cała instalacja pracuje na sterownikach estymy jeden to pelets fuzzy logic w kotle z priorytetem ciepłej wody i ten steruje grzejnikami na piętrze budynku oczywiscie termostat pomieszczeniowy ustawione tylko dwa zakresy temperatur tj dzień i noc drugi to Unicontrol Mix i ten struje na parterze podłogówka i tu jest w zasadzie stała temperatura bo przy takiej wielkiej podłogowce 100 m2 obnizanie temperatury jest bezsensowne. Oczywiscie pogodówka. A i na grzejnikach głowice. Kiedyś zrobiliśmy taki układ na zaworach trojdrogowych i myslałem ze mi siłowniki zwariowały dosłownie nie dało sie tego wyregulowac i zostały zamienione na 4dr i wszystko zagrało naprawde ładnie. A każdy z nas robi tak jak umie i lubi. Tutaj też duzo zależy od układu sterujacego. Ja nie kwestionuje twojej fachowości ale podyskutowac sobie chyba mozemy. A co do jakości to dzieki. Staramy sie :))) żeby to nie tylko działało ale też jakoś wygladało. W niektórych układach tez stosuje zawory trojdrogowe i w tego typu układach nie zamieniłbym ich napewno na czterodrogowe i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze iż podaje tutaj ten opis ale chcę aby ktoś z was mi pomógł za to przepraszam.

Poasiadam nowy domek ok. 200 - 210m ocieplony 12cm styropianu, nowe okna. Posiadam piec HEF Eko Plus Uniwersalny z Lublińca wraz ze sterownikiem geco G-403 oraz sterownikiem pokojowym AURATON 2005. Dodatkowo zawór 3-drożny Narazie w nim nie mieszkam. Moje nastawy na piecu :

u0 - Temperatura zadana wody wylotowej z kotła: 60

u1 - Czas podawania węgla do kotła C.O: 15

u2 - Czas postoju podajnika węgla: 45

u3 - Czas podtrzymania: 20min

u4 - Opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu: 30s

 

Serwisowe:

C0 = 0

C1 = 1

C2 = 20s

C3 = 20

C4 = 1

C5 = 6min

C6 = 00

 

d0 = 40

d1 = 80

d2 = 40

d3 = 02

d4 = 40

 

Jak dobrze zapamiętałem dane serwisowe ale chyba są prawidłowe. Ostatnio przy temp. oscylujących -3 a +5 stopni piec z pełnym zasypem palił się 6 dni. Natomiast gdy były duże mrozy -20 a -23 piec z pełnym zasypem chodził ponad 3 dni. Temperatura na sterowniku AURATON 2005 na dzień 21 na noc 20 stopni. Nie wiem czy to dobry wynik. Jedynie co mnie martwi to niska temperatura wody na piecu jak piec stoi w podtrzymaniu. Po długim postoju bo domek się wolno wychładza piec musi wodę grzać od 30 stopni a i w większości przypadków nagrzanie mieszkania trwa nie długo więc też nie osiąga zadanej temp. 60 stopni. Wiem że to nie jest dobre dla pieca ale nie wiem jak zmienić aby piec osiągał temperaturę zadaną i jednocześnie utrzymywał temperaturę przez sterownik AURATON 2005. Dodam bo być może tu leży problem tak niskiej temperatury, sterownik pokojowy AURATON 2005 jest podłączony pod sterownik Geco a co za tym idzie AURATON 2005 rozłancza Geco jak w pomieszczeniu gdzie się znajduje osiągnięta zostaje temperatura ( stan blokady sterownika Geco). Gdzieś na forum czytałem że AURATON 2005 powinien być podłączony pod pompę a nie pod sterownik pieca. Nie wiem czy to faktycznie jest takie ważne. Dodam jeszcze bo może jest to ważne, że posiadam zawór trójdrożny a na grzejnikach nie ma głowic termostatycznych bo narazie nie mam kasy.

Mój nr gg 5327512

skype robi44442

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przy małej instalacji zawór 3d lepiej dać na zasilaniu czy na powrocie, a gdzie pompa w takim układzie.

Napiszę że najlepiej zainstaluj zawór czterodrogowy i pompę za zaworem. Ale zaraz pewnie zostane zakrzyczany. A zawór trojdrogowy - to zależy jaką regulację chcesz w kotle mieć czy regulować temperaturą c.o. czy podnieść temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powiedział, że przez kocioł ma przepływać stała ilość wody. Parametrem tym jest minimalna ilość wody przepływająca przez kocioł w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy, zapewniające prawidłowe działanie automatyki oraz zabezpieczające kocioł przed zbyt dużą różnicą temperatur pomiędzy powrotem kotła a zasilaniem. Przy dużych kotłach (zawodowych)ten parametr jest określony. Natomiast w naszym przypadku ważna jest temperatura powrotu, aby przeciwdziałać roszeniu. Dla automatyki natomiast ten przepływ jest niezbędny aby nie dochodziło do przegrzewania. Przy zbyt małym przepływie lub zerowym nawet może okazać się, że woda wewnątrz kotła ma już o kilka stopni więcej niż zadana na regulatorze ale czas dopływu do czujki umieszczonej często na rurze wylotowej do kotła jest tak długi, że kocioł przegrzeje o kilka stopni nim zostanie wyłączony. Do tego dochodzi bezwładność samego kotła i temperatura wylotowa może być wyższa nawet o kilkanaście stopni niż zadana. Stąd wymagania minimalnego przepływu przez kocioł.W samym kotle woda w różnych miejscach ma różną temperaturę i minimalny przepływ przez kocioł zapewnia wymieszanie się wody uśredniając ją. W swoim poście nie odniosłem się do samego zaworu trójdrożnego o tym pisałem w innych postach i mam swoje zdanie a tu chciałem przedstawić trochę teorii w celu naświetlenia sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę że najlepiej zainstaluj zawór czterodrogowy i pompę za zaworem. Ale zaraz pewnie zostane zakrzyczany. A zawór trojdrogowy - to zależy jaką regulację chcesz w kotle mieć czy regulować temperaturą c.o. czy podnieść temperaturę powrotu.

 

Witam,

 

A dlaczego masz zostać zakrzyczany? czy mała instalacja czy duża dobrze jest montować nie zawór trzydrożny a czterodrożny. Tylko zawór czterodrożny łączy funkcję dogrzewania powrotu kotła z regulacją jakościową ( temperaturową ) bez utraty przepływu w instalacji. Montując zawór 3-drożny użytkownik i instalator stoi przed dylematem czy dogrzewać powrót kotła a dławić przepływ ( regulacja ilościowa korzystna dla kotła i procesu spalania, trudno ustawić temperaturę wody w instalacji ) czy też dać pełen przepływ a minimalizować dogrzewanie powrotu ( regulacja temperaturowa, niekorzystna dla kotła ale komfortowa dla użytkownika ).

 

Niedogodności te eliminuje zawór czterodrogowy i proponuję montować właśnie ten rodzaj mieszacza niezależnie od wielkości instalacji wykonanej w systemie otwartym. W instalacji z wymiennikiem spokojnie wystarczy zawór trzydrożny montowany po stronie zamkniętej w układzie regulacji temperatury ( jakościowej ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 1,5 cala spkojnie wystarczy zeby przepchnac nawet 150kW a co do pompy to fakt ze bez pompy na małym obiegu przy zaworze 4d zaden układ prawidło działał nie bedzie nawt wmałej kotłowni jesli jest załozony zawór 4d bez pompy to gwarancja na kocioł nie obowiazuje i to powie kazdy inspektor ktory na obiekt przyjezdza wszyscy dobrze wiemy zedo poprawnej pracy małychkotłowni wystarcza zawór 3d ,a do pełnego komfortu i utrzymania gwarancji na piec jesli jest taki waronek to temp powrotu zabezpieczyc pompą ,to sie tyczy kazdej kotłowni gazowej ,miałowej,na eko czy olej niezaleznie od wielkosci czy to 50kW czy 2MW bo i takie sie robi,a co do małych kotłowni domowych ze wzgledu na brak rozdzielacza montuje sie czasami 4d co nie zwalnia z obowiazku montowania pompy na małym obiegu pozdrawiam

Pioterk Automatyk

Czy uważasz ze brak pompy na małym obiegu przy zaworze 4D skutkuje utratą gwarancji ???? Czy też może tak jak napisałem wcześniej po odpowiednim dobraniu zaworu układ po zamknięciu zaworu krązy na "grawitacji". Strasznie jestem ciekawy twojej opini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zawór 3d lepiej dać na zasilaniu czy na powrocie, a gdzie pompa w takim układzie.

 

 

 

Skoncentrójmy się na 3d bo jeżeli ktos takowy posiada i upiera się aby taki zamontować. Jeżeli chodzi o regulacje to jakościowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zawór 3d lepiej dać na zasilaniu czy na powrocie, a gdzie pompa w takim układzie.

 

 

 

Skoncentrójmy się na 3d bo jeżeli ktos takowy posiada i upiera się aby taki zamontować. Jeżeli chodzi o regulacje to jakościowa.

Zawór montujesz na zasilaniu a pompę za zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioterk Automatyk

Czy uważasz ze brak pompy na małym obiegu przy zaworze 4D skutkuje utratą gwarancji ???? Czy też może tak jak napisałem wcześniej po odpowiednim dobraniu zaworu układ po zamknięciu zaworu krązy na "grawitacji". Strasznie jestem ciekawy twojej opini.

 

Witaj,

 

Skąd ta opinia, że brak pompy na krótkim obiegu w przypadku zastosowania zaworu czterodrożnego skutkuje utratą gwarancji? Nie skutkuje i żaden znany mi producent kotłów nie uzależnia od tego gwarancji na swój wyrób.

 

Przy zamontowaniu zaworu czterodrożnego przepływ na krótkim obiegu kotła jest wymuszany przez pompę w stopniu zależnym od nastawy zaworu. Jesli ten jest w pozycji "0" obieg, można przyjąć ( w uproszczeniu i pomijając ewentualne nieszczelności zaworu ), że jest tylko grawitacyjny. Jeśli natomiast ten jest w pozycji "10" czyli 100% to pompa wymusza pełen przepływ przez kocioł. Każda inna nastawa różna od "0" i "10" powoduje mniejsze lub większe wymuszenie przepływu przez krótki obieg kotła. Oczywiście przyjąłem założenie, że dzieje się tak przy pracy pompy c.o. Jeśli ta z kolei nie pracuje to występuje obieg grawitacyjny. Jednak ten jest zależny od średnicy zaworu i prowadzenia instalacji ( chodzi o to, czy prowadzenie instalacji pozwala na powstanie obiegu grawitacyjnego ).

 

A teraz sprawa średnicy zaworu: w układzie wymuszonym pompą średnica 1" ( Kvs > 10 ) współczynnik przepływu umożliwia ogrzanie średnio docieplonego domu do orientacyjnej powierzchni 250 - 300 m2 i dlatego średnica zaworu standardowo montowanego wynosi właśnie 1" co dodatkowo odpowiada średnicy śrubunków typowych pomp c.o. Jeśli ktoś chce mieć jednocześnie obieg grawitacyjny to ma dwie mozliwości do wyboru:

1. Obieg grawitacyjny z samym zaworem mieszającym - obieg ten powstaje po zwykle ręcznym lub automatycznym z zastosowaniem siłownika ( podtrzymanie typu UPS ) otworzeniu zaworu czterodrożnego na maksimum. Wymóg: zastosowanie zaworu o odpowiedniej średnicy.

2. Obieg grawitacyjny samoczynny - standardowa średnica zaworu czterodrożnego. Wymóg: zastosowanie obejść zaworu w postaci zaworów klapowych lub różnicowych.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu sie zgadzamy ale poczytaj sobie posty "automatyka" w tym temacie.

 

Drugie chodziło mi o obieg czynnika w obieku kotłowym (kocioł-zawór 4D-kocioł) przy sterowniku z pogodówką i priorytetem ochrony powrotu. Jeśli przy zamknietym zaworze układ nie złapie obiegu grawitacyjnego i nie nastąpi wygrzanie powrotu to zawór poprostu nie puści czynnika na instalację poprostu sie nie otworzy. I w takim przypadku zastosowany zawór musibyć o średnicy wyjść z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Tak na dobrą sprawę należałoby w takim przypadku ze względu na opory i współczynnik przepływu zastosować zawór o średnicy wylotu rury z kotła dodając jedną średnicę w typoszeregu ( czyli jeśli 1 1/4" kocioł - zawór 1 1/2"; jeśli 1 1/2" - 2" ).

 

A jeśli chodzi o sam priorytet ochrony powrotu to ktoś zainteresowany tylko takim rozwiązaniem bez regulacji jakościowej może sobie zastosować by-pass termostatyczny o zadanej wartości temperaturowej - jest to trójdrożny zawór termostatyczny o stałej wartości temperaturowej, zwykle 45, 60 i 72 st C. Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania żadnych sterowników ale uniemożliwia regulację temperaturową wody płynącej do instalacji ( bez zastosowania dodatkowego mieszacza - jednak można w takim układzie stosować drugi zawór trójdrogowy a funkcję "czwartej drogi" pełni termostatyczny by-pass ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez często stosuję takie rozwiązania. Skupiam się jednak na zastosowaniu sterowników zaworów mieszających, które mają zwykle bardziej rozbudowane funkcje i możliwości od sterowników kotłów z funkcją sterowania zaworem mieszającym. A automatyka kotłowni to moja pasja.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 3d lepiej dać na zasilaniu czy na powrocie, a gdzie pompa w takim układzie.

 

 

 

Skoncentrójmy się na 3d bo jeżeli ktos takowy posiada i upiera się aby taki zamontować. Jeżeli chodzi o regulacje to jakościowa.

 

Jeśli obieg kotłowy (temperatura powrotu do kotła) to dwa wyjścia

Pompa obiegowa na powrocie zawór na ssaniu pompy pompa zasysa gorącą wodę z wyjścia na instalację c.o.

Pompa obiegowa na zasilaniu to zawór na tłoczeniu pompy -pompa tłoczy wodę przez instalację c.o. a część kierowana na powrót do kotła

 

Jeśli obieg na instalację c.o. To tez dwa wyjścia

Pompa obiegowa na powrocie zawór na tłoczeniu pompy

Pompa na zasilaniu zawór na ssaniu pompy

 

Gdzie będzie pompa obiegowa to zależy od Ciebie. Nie ma większych przeszkód aby stosować obydwa rozwiązania dopóki nie pojawia się jakiś element który wymusza konkretne rozwiązanie.

 

Stosując dwa układy na zaworach trójdrożnych uzyskuje się dwa niezależne układy mieszające które doskonale sobie radzą. jest to rozwiązanie droższe ale bardzo skuteczne. Można je niezależnie sterować a uzyskane temperatury są bardzo stabilne. Wada - cena potrzebne są dwie pompy , dwa zawory trójdrożne dwa układy sterujące ale jeśli kogoś stać to jak najbardziej. Przy zaworze czterodrożnym regulacja odbywa się zawsze kosztem zmiany parametrów obiegu którego nie chcielibyśmy zmieniać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.