Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szum Na Wejściu Na Rozdzielacz Co Podłogówki


tomkoziolek

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety po przeglądnięciu wielu postów o "szumaczh" w instalacji i rozdzielaczach CO do podłogóki nie znalazłem interesującej mnie odpowiedzi i rozwiązania mojego "problemu". Moja instalacja skałada się z kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego z którego zasilane jest 5 grzejników oraz ogrzewanie podłogowe na rozdzielaczu firmy TECE ( z kotła są dwa odejścia zasilania na grzejniki i na rozdzielacz ) . Instalacja pracuje na niskim parametrze czyli max. temp. na wyjściu to 45 stopni na grzejniki i regulator termostatyczny na podłogówce ustawiony max .40 stopni. Instalacja odpowietrzona i grzejąca prawidłowo . Powierzchnia podłowgówki to okooło 90 m kw na rozdielaczu z 8 obiegami z termozaworami z regulacją pokojową i pełną automatyką.

Mój problem to sytuacja gdy włącza się pompa obiegowa CO to na wejściu do rozdzielacza jest straszny szum . Próbowałem regulować rozdzielacz wg wytycznych producenta lecz szum nie ustaje . Jest to bardzo wkurz.... bo hałas w nocy niesie się z garażu w którym jest rodzielacz po całym parterze... Kocioł to Saunier Duval ISOTWIN CONDENS pompa mieszająca na rozdzielaczu to 25-60 Alpha2 Grundfos , w kotle niestety nie wiem jaka. Szumy nie są słyszalne po wyłączeniu pompy ładującej w kotle ... Sprawdzałem już różne ustawienia pompy i nic ... szum na zasilaniu rozdzielacza jest duży tak samo jak na powrocie. Czy można regulować przepływ bezpośrednio za kotłem przy wyjściu na rozdzielacz bo wydaje mi się że prędkość przepływu jest za duża. Dodam także że średnice rur są właściwe tzn z kotła na rozdzielacz wchodzi cal tak samo jak powrót z rozdzielacza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jedną pompę w kotle i drugą przy rozdzielaczu podłogowym, nic nie wspominasz o sprzęgle więc masz dwie pompy wpięte szeregowo. Myślę że to jest przyczyną szumów w twojej instalacji, wskazuje na to również fakt że szum ustaje jak wyłączy się pompa w kotle. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie TECE nie daje pompy Grundfos tylko Hupa , ja dałem elektronika bo zużywa max 20 W a Hupa na II biegu 48 W ;-) . Pompa na rozdzielaczu jest tylko pompą mieszającą i nie ma wpływu na prędkość przepływu na zasilaniu rozdzielacza ale może za mocno podbiera i dlatego szumy są duże gdy ładująca w kotle pracuje. Poniżej foty z rozdzielacza i instalacji pod kotłem. Co do sprzęgła to faktycznie brak ale konsultując się z fachowcami od producenta kotła powiedziano że jeżeli ma na stałe otwarte przynajmnie dwa grzejniki ( a takie mam ) to sprzęgło przy tej wielkości instalacji można pominąć ( niestety nie wiem czy to prawda i prosze o podpowiedź bo sprzęgło to wydatek 1000 PLN no i kloc pod kotłem. Możę tać jakiś zawór regulujący przepływ na wyjściu na rodzielacz z tego co czytałem Honeywell ma taki z nastawami przepływu dla stałego ciśnienia. Foty w załączeniu,

post-54811-0-82678800-1381683493_thumb.jpg

post-54811-0-45927800-1381683506_thumb.jpg

post-54811-0-12072700-1381683520_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na rozdzielaczu jest pompą cyrkulacyjną, wymusza obieg w twojej podłogówce i ma wpływ na prędkość przepływu. Co do sprzęgła to fachowcy od producenta kotła mieli pewnie na myśli to, że kocioł nie ma w sobie pompy elektroniczej i musi mieć jakiś minimalny obieg w przypadku gdy wszystkie termostaty ci się zamnkną. Może popróbuj przy alphie tryb stałych prędkości, a później zobacz jak jest w trybie stałego ciśnienia. A jaki masz przepływ na rotametrach ? Według mnie jest konflikt pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tego się spodziewałem wywal ten układ mieszający i zamontuj mieszacz oparty na zaworze 3d z siłownikiem i odpowiednie sterownie do kotła bądź zawór 3d termostaryczny nastawialny a jak zlikwidujesz te głowice i wkręcisz tam korki to znikną wszystkie problemy ,nie rozumiem jednej rzeczy ludziska skarża się na te rozdzielacze producenci o tym wiedza i dalej z uporem maniaka wysyłają je na rynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na rozdzielaczu jest pompą cyrkulacyjną, wymusza obieg w twojej podłogówce i ma wpływ na prędkość przepływu. Co do sprzęgła to fachowcy od producenta kotła mieli pewnie na myśli to, że kocioł nie ma w sobie pompy elektroniczej i musi mieć jakiś minimalny obieg w przypadku gdy wszystkie termostaty ci się zamnkną. Może popróbuj przy alphie tryb stałych prędkości, a później zobacz jak jest w trybie stałego ciśnienia. A jaki masz przepływ na rotametrach ? Według mnie jest konflikt pomp.

 

OK. Sprawdzę jak to wygląda , ale z tego co pamiętam już tą opcję sprawdzałem na wszystkich biegach i nie zwiększało to diametralnie hałasu. Oryginalna pompa miała 15-50 czyli nie wiele mniejsze podnoszenie jak alpha 15-60. Na rotametrach mam ustawione od 1-2 l/min ( przy małych obiegach mam 1,5 i 1 a przy dużych 2 l/min. Dziwi mnie tylko że największe hałasy są na zasilaniu ( ucho przykładałem ) oczywiście na powrocie też słychać , szczególnie jest to odczuwalne przy przymknięciu się termostatu na górnej belce , aż prawie świszczy czyli prędkość jest duża. Co można poradzić na taką sytuację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tego się spodziewałem wywal ten układ mieszający i zamontuj mieszacz oparty na zaworze 3d z siłownikiem i odpowiednie sterownie do kotła bądź zawór 3d termostaryczny nastawialny a jak zlikwidujesz te głowice i wkręcisz tam korki to znikną wszystkie problemy ,nie rozumiem jednej rzeczy ludziska skarża się na te rozdzielacze producenci o tym wiedza i dalej z uporem maniaka wysyłają je na rynek

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale czy mam usunąć cały rozdzielacz czy też układ podmieszania z pompą a w to miejsce w jakis sposób zamontować zawór 3D , z usunięciem siłowników to raczej chyba za dużo poniosłem kosztów i chcę mieć też pełną regulację w zależności od temp w pomieszczeniu a nie ze stałą nastawą. Czy możę jakiś schemacik wrzucić jak z tego co widzisz zrobić układ działający i przede wszystkim cichy ;-). I jeszcze jedno skąd wiesz że "ludziska" się skarżą na te rozdzielacze i na co się skarżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co drugi temat ,nie działa ogrzewanie podłogowe ,problem z podłogówką i samo zżycie jest związane z tym rozwiązaniem wycofanym w latach 90 i teraz znowu od 5 lat wielki powrót ,

a co do rozdzielacza to siłowniki poszczególnych petli niech zostaną ,ale tam gdzie masz wpieta pompę w rozdzielacz wkręcasz korki ,ta głowiće co masz na górze wywalasz i wstawiasz korek ,na dole to samo a mieszacz oparty na tej super pompie robisz poza rozdzialaczem a przed nim stosując sprzęgło lub przynajmniej by-pas z rurki 15 ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miesiącu to już chyba 3 taki przypadek. Brak sprzęgła, brak mieszacza, zastosowanie elementów które nie są kompatybilne ze sterownikiem kotłowym, zastosowanie pompy cyrkulacyjnej cwu (kocioł z wbudowanymi zasobnikami ładowanymi warstwowo) której w takim rozwiązaniu raczej się nie stosuje, kocioł sterowany pogodowo nie będzie współpracował z podłogówką.... Wszystkie informacje są na stronie producenta zalecane konfiguracje również. Jak instalacja nowa to proponuję złożyć do wykonawcy reklamację z żądaniem usunięcia usterek i wykonaniem instalacji z wykorzystaniem elementów zalecanych przez producenta kotła. Kol. "automatyk" w pierwszym swoim poście wcale się nie pomylił " jakaś chała jest zrobiona" i właściwie można by temat zakończyć, bo ile razy można pisać że instalacji CO z wykorzystaniem gazowego kotła wiszącego nie buduje się jak instalacji z kotłem na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie ;-) , dzięki za odpowiedź tylko ciekawi mnie to wszystko co piszecie , bo wielu moich znajomych ma dokładnie taki układ ogrzewania zbudowany w oparciu o kondensacyjne wiszące kotły z zasobnikami pracujące z pogodówką , pokojowym układem nadrzędnego sterowania wraz z wyliczaniem ustawieniami krzywych grzania z układem połączonym grzejnikowo - podłogowym oraz z jednym lub dwoma rozdielaczami na pompach elektronicznych bez bezpośredniego sterowania z kotła a jedynie przez bezprzewodowy system Danfossa regulacji pokojowej i ....u nich nie szumi , moje pytanie nie brzmiało czy układ jest do du..... bo coś z nim jest nie tak to wiem ale prosiłem o podanie ewentualniej przyczyny szumów na wejściu rodzielacza. Z zastosowaniem mieszacza się nie zgodzę , z zastosowaniem sprzegła , trzeba by policzyyć dokładnie pojemność obu układów oraz rozkład ciśnień w całym układzie. Tu mój błąd że tego nie zrobiłem i zdałem się na doświadczenie instalatora. W załaczeniu przedruk z instrukcji TECE gdzie moja instalacja wygląda dokładnie jak na tym schemacie tylko że ja mam zamiast jednego , pięć grzejników. To kupując rodzielacze TECE lub KANN mam twierdzić że sprzedają chłam i robią tysiące luczi w bambuko ;-)

post-54811-0-74931500-1381697405_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie ;-) , dzięki za odpowiedź tylko ciekawi mnie to wszystko co piszecie , bo wielu moich znajomych ma dokładnie taki układ ogrzewania zbudowany w oparciu o kondensacyjne wiszące kotły z zasobnikami pracujące z pogodówką , pokojowym układem nadrzędnego sterowania wraz z wyliczaniem ustawieniami krzywych grzania z układem połączonym grzejnikowo - podłogowym oraz z jednym lub dwoma rozdielaczami na pompach elektronicznych bez bezpośredniego sterowania z kotła a jedynie przez bezprzewodowy system Danfossa regulacji pokojowej i ....u nich nie szumi , moje pytanie nie brzmiało czy układ jest do du..... bo coś z nim jest nie tak to wiem ale prosiłem o podanie ewentualniej przyczyny szumów na wejściu rodzielacza. Z zastosowaniem mieszacza się nie zgodzę , z zastosowaniem sprzegła , trzeba by policzyyć dokładnie pojemność obu układów oraz rozkład ciśnień w całym układzie. Tu mój błąd że tego nie zrobiłem i zdałem się na doświadczenie instalatora. W załaczeniu przedruk z instrukcji TECE gdzie moja instalacja wygląda dokładnie jak na tym schemacie tylko że ja mam zamiast jednego , pięć grzejników. To kupując rodzielacze TECE lub KANN mam twierdzić że sprzedają chłam i robią tysiące luczi w bambuko ;-)

Nie widzę powodu aby się sprzeczać z tobą. Na forum wielokrotnie opisywaliśmy specyfikę wiszących kotłów gazowych ( masz ochotę poczytaj) i to że wymagają specyficznego osprzętu. Nie ma potrzeby się irytować i odpowiadać atakiem na krytykę, tylko zajrzeć do dokumentacji tech. kotła zamieszczonej na stronie producenta ( wytyczne projektowe, DTR kotłów, zalecane schematy podłączeń, zalecany osprzęt) i wszystkiego się dowiesz. Schemat który zamieściłeś ze strony tece jest jak najbardziej prawidłowy bo dotyczy kotła stojącego nie wiszącego. W takim wypadku można stosować zintegrowany rozdzielacz niestety z kotłem wiszącym nie. W przypadku zastosowania kotła wiszącego trzeba zastosować ( cytat ze strony producenta) "....

Sterowanie dwiema strefami grzewczymi o różnej temperaturze zasilania

W przypadku dwóch stref grzewczych: jednej wysokotemperaturowej (np. grzejnikowa) i jednej niskotemperaturowej (np. ogrzewanie podłogowe), należy zastosować:

-bezprzewodowy moduł zarządzający EXAMASTER,

- moduł hydrauliczny Z 11,

- 2 strefowe regulatory pokojowe EXACONTROL E 7 RADIO B-S,

- bezprzewodowy sensor automatyki pogodowej. ...."

W takich sytuacjach winię bardziej instalatora nie inwestora. To instalator powinien zrobić instalację poprawnie zgodnie z wytycznymi producenta kotła, a rolą inwestora jest wymagać tego od niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już wyjazniam ,jak masz ustawiona pompę w kotle kondesacyjnym na max to swiszcze ,powinienies modulacje ustawić na min 30% i tak aby wydajność zmieniała się od temp zewnętrznej ,natomiast jeśli wszytcy tak mają to mają zle bo kocioł kondesacyjny ma pracować na jak najniżej temperaturze a on przy takim badziewiarskim rozdzielaczu pracuje na temparaturze zasilania podłogówki ponadto aby taka podłogówka pracował potrzebujesz w kotle około 15 W na pomnie i około 5 Watt na pompie podłogówki jeśli to będzie prawdziwy układ mieszania a nie chłam marketingowy ,a jak jeszcze mi powiesz że twój kociołek nie ma pompy modulacyjnej to nie nazywaj tego kotła kotłem kondensacyjnym tylko takim z zamknięta komora spalania skoro nie potrafi sobie poradzić z nadmiernym ciśnieniem dynamicznym w instalacji i pojawiają się szumy ,ja rozumiem że liczy się cena ale przedewszytkim wiedza instalatora jest najważniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu aby się sprzeczać z tobą. Na forum wielokrotnie opisywaliśmy specyfikę wiszących kotłów gazowych ( masz ochotę poczytaj) i to że wymagają specyficznego osprzętu. Nie ma potrzeby się irytować i odpowiadać atakiem na krytykę, tylko zajrzeć do dokumentacji tech. kotła zamieszczonej na stronie producenta ( wytyczne projektowe, DTR kotłów, zalecane schematy podłączeń, zalecany osprzęt) i wszystkiego się dowiesz. Schemat który zamieściłeś ze strony tece jest jak najbardziej prawidłowy bo dotyczy kotła stojącego nie wiszącego. W takim wypadku można stosować zintegrowany rozdzielacz niestety z kotłem wiszącym nie. W przypadku zastosowania kotła wiszącego trzeba zastosować ( cytat ze strony producenta) "....

Sterowanie dwiema strefami grzewczymi o różnej temperaturze zasilania

W przypadku dwóch stref grzewczych: jednej wysokotemperaturowej (np. grzejnikowa) i jednej niskotemperaturowej (np. ogrzewanie podłogowe), należy zastosować:

-bezprzewodowy moduł zarządzający EXAMASTER,

- moduł hydrauliczny Z 11,

- 2 strefowe regulatory pokojowe EXACONTROL E 7 RADIO B-S,

- bezprzewodowy sensor automatyki pogodowej. ...."

W takich sytuacjach winię bardziej instalatora nie inwestora. To instalator powinien zrobić instalację poprawnie zgodnie z wytycznymi producenta kotła, a rolą inwestora jest wymagać tego od niego

 

Fakt trochę się poirytowałem bo walczę już od roku jak tylko odebrałem mój upragniony bliźniak ;-) . Problem polega na tym że instalacja jest wykonana i zmiany dyrastyczne nie wchodzą w grę. Stosowanie ukłądu mieszającego do podłogówki typu Z11 ze strony Saunier Duval niestety nie wchodzi w grę bo poprostu nie mam miejsca gdzie go założyć , no chyba żę wywalę pompę w rozdzielaczu jak proponuje "automatyk" i z boku to wsadzę ... choc koszty masakryczne. Czy zastosowanie sprzęgła przy tego rodzaju kotła a jest to ISOTWIN CONDENS będzie jakimś ratunkiem .... A jeżeli chodzi o modulację to musze to sprawdzić lecz myśle że przy tej klasie kotła który mam spalanie modulacyjne jest napewno - czyli regulacja mocy kotła w zależności od temp. zewn. - to chyba o to chodzi ... a w ustawieniach pracy pompy CO są ustawienia na min prędkość , pracę automatyczną ( sterowaną z palnikiem lub z regulatorem pokojowym ) i pracę max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zawory pod i nad pompą .... któryś może być zakręcony no chyba że było robione zdjęcie jak było zkręcone .Posprawdzaj wszystko to co Ci napisałem jak problem nadal będzie się pojawiał to może być jeszcze jedna przyczyna ,, zamienione wkładki które znajdują się wewnątrz belki " ale wtedy dam Ci namiary na kolegę z TECE i sprawa będzie załatwiona jak tylko najszybciej się da . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z rekonesansu :-) , i tak :

- zawory na pompie i przy by-passie sprawdzone i otwarte na maxa ( tak były cały czas )

- zgodnie z wytycznymi w instrukcji TECE zawór na zasilaniu otwarty na maksa a pod wkładką termostatyczną po zamknięciu na maxa ustawiony na 4,5 obrotu ( taką mam powierzchnię podłogówki )

- zawór termostatyczny na powrocie z rozdzielacza ustawiony na 4,2 tak mniej więcej

- pompa sprawdzana w dwóch ustawieniach : na 1 biegu przy otwartych wszystkich obiegach i pracującej pompie na kotle daje przepływ około 1,2 l/min na max odkręconych rotametrach

przy przełączonej pompie na AutoAdapt na rotametrach około 2 l/min

 

i efekt taki :

1 .w rurach zasilającej i powrotnej do kotła przy ustawieniu na 1 biegu prawie szum zanikł , szumi tylko w przy samej głowicy termostatycznej , jednak przepływ nie 1-1,2 l/min i nie wiem jak będzie nagrzewało podłogówkę przy zimnych dniach

2. w rurach zasilającej i powrotnej do kotła przy ustawieniu na AutoAdapt szum słyszalny ale tak gdziej subiektywnie o połowę w stosunku do tego co było , szum na głowicy termostatycznej na rozdzielaczu trochę większy jak przy poprzednim ustawieniu

 

Będę jeszcze kręcił rotametrami i może ustawię wkładkę na zasilaniu tak jak mówiłeś na 5 obrotów po zamknięciu i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak przy załaczonej pompie w kotłowni zamykasz powoli głowicę to zaczynają sie stuki .? Jak tak jest znaczy że wkładka jest źle założona , można spróbować przełożyć głowicę na dolną belkę, jak tam jest dobrze obrócona władka to powinno przestać stukać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku ustawieniach sprawa ma się następująco : dokonałem nastaw wstępnych na wkładkach na wejściu i wyjściu z rozdizelacza , termostat od przegrzewu ustawiony na 40 stopni , pompa w mieszaczu ustawiona na funkcję AutoAdapt i efektem jest prawie całkowity zanik szumów w instalacji zasilającej i powrotnej z kotła. Delikatne szumy są na wejściu i wyjściu z rozdzielacza ale na akceptowalnym poziomie a do tego pompa zużywa 7-15 W ;-)) przy otwartych wszystkich obiegach przy prędkości przepływu 2 l/min pętli

 

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i konstruktywną dyskusję . Dodatkowo chciałbym powiedzieć, że pytałem się kilku osób odnośnie rozdzielaczy firmy TECE i wszyscy jednogłośnie mówią że to najlepsze jak na razie rozdzielacze na rynku , trzeba je tylko wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do kotła kondensacyjnego ,nie do instalacji powyżej 100m2220_150_productGfx_0ba9d27b47b253e94737927bcc0f49c0.jpga tu masz prawniwy rozdzielacz z mieszaczem bez ograniczeń o wydajnoisci od 50-400m2 powierzchni podłogówki przy pomie elektronicznej max 45W dla 400m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.