Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja dla 170m2 podłogówki


Franek23
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie budowy domu 

-porterówka 170m2 zabudowy

-standardowo: 3 szyb. okna, 15 cm styro podłoga, 25 strop, 20 ściany

-rekuperacja

-100% ogrzewania podłogowego. 2 rozdzielacze 8 i 9 pętli

-termostaty w pokojach (nie wiem jeszcze czy będzie potrzeba podłączania)

-w domu 4 osoby

-piec kondensacyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem

Przymierzam się do pieca Buderusa

1. Zastanawiam się czy wystarczy 14KW? W razie zimy stulecia będzie kominek którym mogę wspomóc piec.

2. GB072 czy GB172? Warto dopłacić to 172?

3. Nie  przewiduje grzejników nawet w łazienkach. Dawać mieszacz czy sam piec powinien dać radę?

Edytowane przez Franek23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cele grzewcze będziesz potrzebował 5-7kW mocy. Przy całości podłogówki nie potrzebujesz mieszacza. Jeśli pompa kotłowa będzie miała wystarczającą wydajność aby przepompować wymaganą ilość wody wynikającą z długości, ilości pętli grzewczych to nic więcej nie potrzebujesz. Osobiście uważam że przy 17 pętlach warto wykonać układ ze sprzęgłem hydraulicznym z dodatkową pompą obiegową i do każdego rozdzielacza osobna niezależna rura zasilania i powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłogówka jest już policzona tj - przepływy, długości , temp zasilania, to można określić jaki ma być wydatek pompy w kotle i dopiero wtedy szukać kotła, tak aby kocioł sam pociągnął tą instalację.

Innym rozwiązaniem jest zabawa w sprzęgła, dod pompy, dod sterowania i nerwy wykonawcy, często bez hydraulicznego wykształcenia i często długie wizyty na tym lub podobnym forum z tekstami 

"Nie działa", "Dużo spala ", "Zimno w pokojach" i innych podobnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie najważniejsze są przepływy . Myślę że spokojnie na tym kotle możesz grzać, tylko przy niskim parametrach wychodzi Pmin 3,3kW 0.32m3/h co odpowiada 7,7m3 na dobe to duzo. Przy okresach przesciiwych to moze byc za duza moc. Poszukałbym kotla z mocą Pmin 1,9kW. Ja wolę aby kocial chodził cały czas na grzywej grzewczej z czujnikuem zew.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał(a):

Jak podłogówka jest już policzona tj - przepływy, długości , temp zasilania, to można określić jaki ma być wydatek pompy w kotle i dopiero wtedy szukać kotła, tak aby kocioł sam pociągnął tą instalację.

Innym rozwiązaniem jest zabawa w sprzęgła, dod pompy, dod sterowania i nerwy wykonawcy, często bez hydraulicznego wykształcenia i często długie wizyty na tym lub podobnym forum z tekstami 

"Nie działa", "Dużo spala ", "Zimno w pokojach" i innych podobnych problemów.

Jako że podłogowke chcę robić sam mam na to projekt wykonawczy żeby nie robić "na pałę"

Będzie 1260mb pert 16mm

Najdłuższa pętla 83.5 m

Temp zas 36 powrót 28.4

Moc obliczona 8.1 kW

Przepływ 936 kg/h

Coś jeszcze jest istotne w dobrze pieca?

 

12 godzin temu, Raidenx8607 napisał(a):

Dokładnie najważniejsze są przepływy . Myślę że spokojnie na tym kotle możesz grzać, tylko przy niskim parametrach wychodzi Pmin 3,3kW 0.32m3/h co odpowiada 7,7m3 na dobe to duzo. Przy okresach przesciiwych to moze byc za duza moc. Poszukałbym kotla z mocą Pmin 1,9kW. Ja wolę aby kocial chodził cały czas na grzywej grzewczej z czujnikuem zew.

Nie mogę znaleźć minimalnej mocy GB172. Jestem skłonny zapłacić więcej za piec który ma niższą moc min. szczególnie jeżeli zdecyduję się na dołożenie siłowników. A przynajmniej w salonie gdzie będzie kominek taki siłownik chciałbym mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Franek23 napisał(a):

Jestem skłonny zapłacić więcej za piec który ma niższą moc min.

W zależności od temperatury jaką chcecie w domu, w okolicach 8-12st. C będziesz pewnie chciał grzać, ale dom będzie potrzebował tak ze 2-2,8kW, wiec rada, żeby mieć piec modulujący do 1.9kW jak najbardziej słuszna. A druga sprawa, jak wydajna pompa jest w tym piecu, żeby dać na rotametry chociaż z 1,5l/min na każdej pętli.

Miałem piec gazowy Immegrass Victrix Zeus Superior 26kW i jego pompa przy podobnej długości podłogówki (150m2 ogrzewania) była w stanie to uciągnąć przez 6 lat. Pewnie przepływy mogły być nawet wyższe, ale był zbyt wąski pex założony zasilający 2 rozdzielacze, więc max przepływy ok 1.3L, a najdłuższa pętla ok 1L. Dało się przy tym bytować, ale w okresach przejściowych piec dawał 4,7 kW minimum i gazu szło dużo, albo się wyłączał, żeby zaraz znowu włączyć. 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2023 o 15:16, Franek23 napisał(a):

Przymierzam się do pieca Buderusa

1. Zastanawiam się czy wystarczy 14KW? W razie zimy stulecia będzie kominek którym mogę wspomóc piec.

2. GB072 czy GB172? Warto dopłacić to 172?

3. Nie  przewiduje grzejników nawet w łazienkach. Dawać mieszacz czy sam piec powinien dać radę?

Wystarczy

Weź Junkers ZSB 14-5C.

Grzejniki tylko elektryczne

 

W zależności jak wykonana instalacja, jakie długości pętli, jakie zasilanie rozdzielaczy - może nie wystarczyć pompa w kotle. Ale do niego łatwo dołożysz sprzęgło + zew. pompa obiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, teres napisał(a):

może nie wystarczyć pompa w kotle. Ale do niego łatwo dołożysz sprzęgło + zew. pompa obiegowa.

Nie zajmuje sie kotlami gazowymi.

Z czystej ciekawosci zapytam: czy mozna “pominac”  (nie zakladac sptzegla) i pompe dolozyc szeregowo w instalacji razem z ta w kotle?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał(a):

Wymagane przez instalację ciśnienie dyspozycyjne przy podanym przepływie.

Jak jest instalacja policzona to siłowniki w niej nie są potrzebne

Póki co doprowadzam przewody do rozdzielaczy. Na pewno w pierwszej kolejności zobaczę jak to będzie chodziło bez siłowników. Zobaczę jak często będę palił w kominku i jak bardzo będzie się przegrzewać części dzienna Możliwe że założę siłowniki tylko na pętlach w salonie. 

10 godzin temu, sambor napisał(a):

Wymagane przez instalację ciśnienie dyspozycyjne przy podanym przepływie.

Jak jest instalacja policzona to siłowniki w niej nie są potrzebne

6,6 kPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sambor napisał(a):

Jak będą dobrze ( prawidłowo ) dobrane rury zasilające rozdzielacze, to większość kotłów na rynku to pociągnie samodzielnie.

W projekcie mam wyjście 32 trójnik i podejścia do rozdzielaczy 20 w pex. Myślałem żeby całość dać 32. Mogę tym pogorszyć zamiast poprawić sytuację?

4 godziny temu, sambor napisał(a):

Jest na forum, nawet w tym dziale,  temat o mocach minimalnych kotłów, wraz podanymi modelami i ich mocami - szukać wybierać.

Nie mogę znaleźć tego tematu. Naprowadzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał(a):

Z czystej ciekawosci zapytam: czy mozna “pominac”  (nie zakladac sptzegla) i pompe dolozyc szeregowo w instalacji razem z ta w kotle?

Niepolecane rozwiązanie ze względu na możliwe zakłócanie się pomp wzajemnie.
 

51 minut temu, Franek23 napisał(a):

W projekcie mam wyjście 32 trójnik i podejścia do rozdzielaczy 20 w pex. Myślałem żeby całość dać 32. Mogę tym pogorszyć zamiast poprawić sytuację?

Tragedia. Daj od razu 32 jakbyś kiedyś zmieniał na pompę ciepła będzie jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2023 o 21:51, teres napisał(a):

Niepolecane rozwiązanie ze względu na możliwe zakłócanie się pomp wzajemnie.
 

Tragedia. Daj od razu 32 jakbyś kiedyś zmieniał na pompę ciepła będzie jak znalazł.

Ale może być wyjście z pieca 32- trójnik na ścianie i dalej 32 do obu rozdzielaczy? Jeden rozdzielacz mam w kotłowni obok pieca a drugi na końcu domu ok 13-14m od pieca, jeżeli to ma znaczenie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Franek23 napisał(a):

Ale może być wyjście z pieca 32- trójnik na ścianie i dalej 32 do obu rozdzielaczy? Jeden rozdzielacz mam w kotłowni obok pieca a drugi na końcu domu ok 13-14m od pieca, jeżeli to ma znaczenie.

Ja w takiej sytuacji wypuszczam ze ściany osobno dół i osobno górę, czyli w sumie mam 4 gwinty w ścianie i łączę to później do kotła / pompy ciepła. Nie dawaj trójnika w ścianie, bo już się niepotrzebnie ograniczysz na przyszłość.

Później sobie to połączyć złączkami z gwintem i pex 32 do kotła. Zawsze będziesz mógł łatwo przerobić w przyszłości.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat wyboru pieca u mnie ciągle aktualny. Jeden z instalatorów z którymi rozmawiałem uważa że zawszę powinien być mieszacz zamontowany bo jak będzie szło tylko zasilanie z pieca niską temperaturą to szybko zasyfia się woda w instalacji. Jest coś w tym prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem u siebie buderusa 072 14 kw i troche jestem "rozczarowany" sterownikiem i "logiką  działania " Jest taki temat na forum i to 15 stron ) dziś szukałbym coś z pełna kontrolą bez dodatkowych modułów.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z mocą minimalną.

No Junkers ZSB 14-5C

dla temp 40/30 st. C 2,3-15,2 kW

dla temp 80/60 st. C 2-14 kW

Czyli przy podłogowce patrzę na 2,3 kW ? To chyba jest dość nisko? 

Nadal nie znalazłem tematu z porównaniem kotłów gdyby ktoś chciał mi napisać żebym sobie tam zobaczył 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.