Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrogowy


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli obieg kotłowy (temperatura powrotu do kotła) to dwa wyjścia

Pompa obiegowa na powrocie zawór na ssaniu pompy pompa zasysa gorącą wodę z wyjścia na instalację c.o.

Pompa obiegowa na zasilaniu to zawór na tłoczeniu pompy -pompa tłoczy wodę przez instalację c.o. a część kierowana na powrót do kotła

 

Jeśli obieg na instalację c.o. To tez dwa wyjścia

Pompa obiegowa na powrocie zawór na tłoczeniu pompy

Pompa na zasilaniu zawór na ssaniu pompy

 

Gdzie będzie pompa obiegowa to zależy od Ciebie. Nie ma większych przeszkód aby stosować obydwa rozwiązania dopóki nie pojawia się jakiś element który wymusza konkretne rozwiązanie.

 

Stosując dwa układy na zaworach trójdrożnych uzyskuje się dwa niezależne układy mieszające które doskonale sobie radzą. jest to rozwiązanie droższe ale bardzo skuteczne. Można je niezależnie sterować a uzyskane temperatury są bardzo stabilne. Wada - cena potrzebne są dwie pompy , dwa zawory trójdrożne dwa układy sterujące ale jeśli kogoś stać to jak najbardziej. Przy zaworze czterodrożnym regulacja odbywa się zawsze kosztem zmiany parametrów obiegu którego nie chcielibyśmy zmieniać. Pozdrawiam

 

Dzięki guitar za konkretną odpowiedz.

 

A czy taki układ będzie dobrze działał

 

pompa na powrocie, a zawór na zasilaniu kotła. Mówimy oczywiście o zaworze 3D.

 

Dodam jeszcze  że równolegle jest wpięty zasobnik cwu i wszystko ma chodzić na jednej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do układu z dwoma zaworami 3D to jest to naprawde bardzo dobre rozwiązanie. Kilka razy udało mi sie zastosować i naprawde rewelacyjnie pracuje.

 

Witaj,

 

Jest to układ rzadko spotykany ale bardzo użyteczny. Generalnie na przeszkodzie stoi cena takiego układu, ale korzyści większe niż przy zastosowaniu zaworu czterodrożnego. Cieszy to, że ktoś jeszcze stosuje takie pozornie dziwne układy w instalacjach c.o.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jest to układ rzadko spotykany ale bardzo użyteczny. Generalnie na przeszkodzie stoi cena takiego układu, ale korzyści większe niż przy zastosowaniu zaworu czterodrożnego. Cieszy to, że ktoś jeszcze stosuje takie pozornie dziwne układy w instalacjach c.o.

 

Pozdrawiam

Piotr

Taki układ jest stosowany w kotłowniach z kotłem stropuva ktora niedługo bede składał i testował. Oczywiście dzieki uprzejmości klienta ktory chce robić za królika tylko mam jedną drobną nadzieje ze w końcu euro spadnie bo jak tak dalej pójdzie to mi sie klient rozmysli albo bede robił za darmo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiedziałbym zeby to był najlepszy pomysł. Ustawic mozesz ale czy w ten sposob zmniejszysz spalanie ???

 

witam. naczytałem się w instrukcjach że woda na powrocie ma mieć min 50 st jeżeli tak nie jest

to ma być zamontowany zawór4d i pomyślałem ze może zadam na co 45 skoro ja mam ten zawór a przez to mniej spale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. naczytałem się w instrukcjach że woda na powrocie ma mieć min 50 st jeżeli tak nie jest

to ma być zamontowany zawór4d i pomyślałem ze może zadam na co 45 skoro ja mam ten zawór a przez to mniej spale.

Zaraz bo czegoś tu nie rozumiem ??? Na c.o. 45 st a na kotle ma być powiedzmy 60 st tak ???? No to taki układ jest jak najbardziej prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki guitar za konkretną odpowiedz.

 

A czy taki układ będzie dobrze działał

 

pompa na powrocie, a zawór na zasilaniu kotła. Mówimy oczywiście o zaworze 3D.

 

Dodam jeszcze że równolegle jest wpięty zasobnik cwu i wszystko ma chodzić na jednej pompie.

 

Napisz tylko czy ma to być układ mieszający dla c.o. czy dla podniesienia temperatury powrotu bo od tego zależy odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz tylko czy ma to być układ mieszający dla c.o. czy dla podniesienia temperatury powrotu bo od tego zależy odpowiedź.

 

Tak to ma być układ mieszający dla c.o. plus zasobnik c.w.u. 

 

Wszystko na jednej pompie.

 

 

Zapytam jeszcze czy stosując dwa obiegi z dwoma zaworami 3d (rozumiem że zawór i pompa ma byc na wyjsciu z kotła) musi być sterowanie do tych zaworów czy wystarczą nastawy ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może być pompa na powrocie a zawór na zasilaniu. Wtedy odejście z zaworu trójdrożnego wpinasz na ssaniu pompy. Ciepłą wodę można też podłączyć bezpośrednio za kotłem (przed zaworem trójdrożnym. Aby prawidłowo taki układ pracował a większość wody nie płynęła przez zasobnik, należy na tej odnodze wstawić zawór regulacyjny (np. dobry grzejnikowy z pokrętłem) i ograniczyć przepływ. Można te wstawić zawór bezpośredniego działania np. Danfoss w celu ograniczenia temperatury c.w.u.. Opis zaworu znajdziesz na form już o nim pisałem. Regulacja zaworów może być reczna, temperatura jest stabilna. Sam również nie mam siłownika. Przy zmianach temperatury nie zawsze trzeba zmieniać nastawy, a dokładniej temperaturę w pomieszczeniu ustalą zawory termostatyczne jeśli je posiadasz. Zmian na zaworze trójdrogowym dokonuje się jeśli pomieszczenia są niedogrzewane lub gdy temperatura jest za wysoka (zawory termostatyczne prawie zamknięte). Czyli na dworzu temperatura musi sie zmienić o jakieś 5 - 10 st. C. Ale to trzeba opanować samemu obserwując instalację.

W przypadku dwóch układów mieszających niestety potrzebne są dwie pompy.

Ale wtedy mozna uprościć instalację i obieg kotłowy mozna zapewnić montując układ podmieszania kotłowego tj. pompę, zawór zwrotny, zawór regulacyjny, łącząc wyjście z kotła z powrotem do kotła, na powrocie do kotła po podmieszaniu trzeba zamontować pomiar temperatury. Zawór trójdrożny daje się wtedy na zasilaniu instalacji c.o. wraz z druga pompą. Nie dział to jednak z c.w.u., gdyż zawór trójdrony znajduje sie na ssaniu pompy i za pompa mamy zaniżone parametry niewystarczajace do jej podgrzewu. Ale c.w.u. można wtedy podpiąć pod układ mieszający kotła, , odpada wtedy potrzeba montażu trzeciej pompy dla c.w.u. Troche to skomplikowane. Ja mam układ -obieg kotłowy, obieg c.w.u., obieg c.o. z zaworem trójdrożnym - regulacja ręczna. Sprawuje się to znakomicie. Regulatory mają też swoje histerezy i nie utrzymaują idealnej temperatury. Można co prawda utrzymywać histerezę na poziomie 1 st. C, regulatory na to pozwalają, ale siłowniki cały czas wtedy pracują. Dlatego przeważnie stosuje się pętle 5 -10 stopni a to przy małtych układach uda nam się utrzymać na rekę. To nie apteka. Zreszta przy zbyt dużym skoplikowaniu układu trudno nieraz bnad tym zapanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. naczytałem się w instrukcjach że woda na powrocie ma mieć min 50 st jeżeli tak nie jest

to ma być zamontowany zawór4d i pomyślałem ze może zadam na co 45 skoro ja mam ten zawór a przez to mniej spale.

 

Ale zawór czterodrożny nie służy jako grzałka czynnika grzewczego. Jeżeli zadasz temperaturę 45 st to zawór ten W ŻADNYM WYPADKU, NIE PODGRZEJE Tobie powrotu do temperatury powyżej 50 st. I rada na przyszłość, przestań myśleć na temat oszczędności poprzez grzebanie w ustawieniach. Zaoszczędzisz 50 PLN na miesiąc, a za rok wydasz 8000 PLN na nowy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co za bzdury jeszcze w zyciu nie slyszalem aby po roku zgnil piec cyba ze z blachy 0,5mmm ja mam piec wprawdzie samorobke ale palile przez 20lat w nim mokra trocina ze 4lata ze 4lata mial polewany woda 4 lata plyta z lepiszczami reszta mial groch no i temperatury ok 40C gora 50C pocil sie smolil ogolnie katowany był i wierze ze jaszcz pociągnie ale do zeczy ostatnio zamontowalem co co by ominelo te kosztowne zawory i obiegi pompy cud za kilkaset zlotych a kosztowalo mnie 200zł minowicie ;elektrozawor na powrocie proste i tanie polaczylem go z czsowką i zwyklym termostatem za 40zl dziala to tak ze otwiera sie obieg w np 50C na np 10min po czym zamyka na 0,5h i tak w kolko nie mam pajeczyny z ror pomp i innego badziwia no i koszty 1;10 mniejsze mozna jeszcze wykozystac obieg z termy cw jako maly i po elektrozaworze duzy co. jest bardzo trudno dostac takie cos ale mozna dorobic do zwyklego zaworu jakies urzadzenie wykonawcze i nie potrzeba jakis komputerow ma to byc proste i ma dzialac no 1 pompa wystarcza po ki diabel kilka pomp koszty pradu i masa ror i innych pierdol kiedys byly proste ito chodzilo dzis jak widze te pajeczyny w kotlowni to wymysly marketingu i instalatorow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
ta dyskusja juz nie jest na poziomie tego forum na zaworze 3 d dławisz powrót do kotła przezco masz wysoka temp w całym kotle czyli zasilanie np 60 to doł kotła ma ok 50st

 

Prośba o wyjaśnienie. Mam zawór 3d. Na kotle ustawienie 60 stopni. Woda na instalacji np 37 stopni. Zawór ustawiony na skali od 0 do 10 na 1,5 czyli przepływ bardzo zdławiony, temperatura w kotle długo się utrzymuje dużo powyżej 60 (68 - 70) na powrocie przypuszczam że woda ma ok 25-30 stopni Czyli poniżej zalecanej przez producenta (40 st.).

 

Czy nie muszę się więc obawiać o to, że na dole kotła zbiera się woda właśnie o takiej temperaturze (25-30) ?

 

Dodam że przy powrocie rura łączy się z odzielnym obiegiem z pompą na CWU na którym oczywiście krąży gorąca woda bezpośrednio z kotła, czyli miesza się przy powrocie gorąca woda z tego obiegu z wodą z obiegu CO. ALE JEST TAK TYLKO CZASAMI W MOMENCIE KIEDY BOILER z WODĄ UŻYTKOWĄ MUSI SIĘ PODGRZAĆ, PRZEZ CHWILĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Zgadzam sie całkowicie z Toba. Ale obieg grawitacyjny jednak na krótkim obiegu wystepuje w momencie zamkiecia zaworu - wtedy pompa pracuje tylko na duzym obiegu a krótki obieg pracuje grawitacyjnie. A co do średnic to masz 100% racje. Średnica zaworu nie może być mniejsza niż srednica wyjść z kotła. A i jescze jedno usytuowanie zaworu na instalacji, zawór powinien być zamontowany powyżej kotła.

 

A czy możliwa jest taka instalacja w której CWU działa na grawitacji a CO podzielone jest na dwa obiegi (dwie osobne pompy) - osobno góra domu (grzejniki) i dół (podłogówka) podzielone za pomocą zaworów cztero lub trójdrogowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam. Mam problem. Po przeczytaniu całego tematu niestety mam mętlik w głowie.

Wcześniejszy piec miałowy mi padł, z powodu zbyt małej temperatury powrotu. Pompę wodną miałem podłączoną na zasilaniu (zaraz nad piecem). Wszystko chodziło wspaniale przez 7 lat. Na 1 pompce chodziło ogrzewanie i ciepła woda.

 

Dziś mam podobny piec, ale chcąc go usprawnić, podłączyłem zawór 4 d 3\4 cala wg wzoru i schematów. Pompkę dałem na powrocie do pieca. I zaczął się problem. NIE GRZEJĄ wszystkie grzejniki na dole lub na górze. Jak przykręcę na górze, to grzeją na dole i odwrotnie. Jak bojler odkręcony na maxa, to nie chce grzać w chałupie. Moje pytanie brzmi:

Czy winą jest zawór 4 d, że dławi instalację nawet, gdy odkęcony jest na 9tkę- honeywall 3\4 cala żeliwny?

Czy też winą jest źle podłączona pompa- teraz jest za piecem na dopływie wody do pieca z grzejników?

Proszę o pomoc. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje regulacji instalacji jeśli chodzi o przepływy. Na powrocie z c.w.u należy wstawić zawór regulacyjny. tak samo c.o. trzeba wyregulować nastawy wstępne przy grzejnikach. A najważniejsze pompa musi być na zasilaniu za zaworem czterodrożnym na zasilaniu c.o. do c.w.u. musi być osobna pompa- uwaga o regulacji aktualna nadal(dla c.o. i c.w.u. dla poprawnej pracy pomp)post-4692-1283926608_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Prośba o wyjaśnienie. Mam zawór 3d. Na kotle ustawienie 60 stopni. Woda na instalacji np 37 stopni. Zawór ustawiony na skali od 0 do 10 na 1,5 czyli przepływ bardzo zdławiony, temperatura w kotle długo się utrzymuje dużo powyżej 60 (68 - 70) na powrocie przypuszczam że woda ma ok 25-30 stopni Czyli poniżej zalecanej przez producenta (40 st.).

 

Czy nie muszę się więc obawiać o to, że na dole kotła zbiera się woda właśnie o takiej temperaturze (25-30) ?

 

Dodam że przy powrocie rura łączy się z odzielnym obiegiem z pompą na CWU na którym oczywiście krąży gorąca woda bezpośrednio z kotła, czyli miesza się przy powrocie gorąca woda z tego obiegu z wodą z obiegu CO. ALE JEST TAK TYLKO CZASAMI W MOMENCIE KIEDY BOILER z WODĄ UŻYTKOWĄ MUSI SIĘ PODGRZAĆ, PRZEZ CHWILĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.