Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 Rozdzielacze Do Podłogówki Z Zaworem Trójdrogowym Z Termostatem, Jak Poprawić Obecną Instalację.


martinek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Posiadam ogrzewanie podłogowe w domku o 160 m2 na parterze i piętrze, 2 grzejniki drabinkowe w łazience, które pracują na parametrach podłogówki. Piec Victrix Zeus Superior 26 KW, na dole i górze mam takie same rozdzielacze na 7 obwodów - u mnie termostat na zaworze 20-43 C

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego z zintegrowaną pompą i termostatycznym

zaworem 3-drogowym nr kat 7733 25 03 - 7733 25 10 -

Wiem teraz że mam problem, bo przy takim rozwiązaniu nie mogę korzystać z pogodówki i automatyki pieca. Muszę na piecu ustawić minimalną temp. na 35 stopni, żeby zawór był ustawiony na 30 stopni i wtedy to jakoś to chodzi jeżeli chodzi o uzyskanie temperatury komfortowej, dodatkowo pompa na górze zakłóca pracę pompy na dole, którą steruje piec, górna ma podłączony termostat zewnętrzny. Proszę powiedzieć jak przerobić taką instalację, żeby w pełni wykorzystać automatykę pieca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalić pompy z tych rozdzielaczy i zawory 3D. Jeżeli są jakieś bypassy to je zlikwidować. Za kotłem zainstalować sprzęgło hydrauliczne za nim pompa i tutaj wpiąć rury biegnące do tych rozdzielaczy. Czujnik temperatury obiegu CO z kotła przenieść do sprzęgła. W takim układzie dopiero będziesz mógł korzystać ze sterowania pogodowego.

Zrób zdjęcia i dodaj w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie prościej, szybciej, taniej i nie zaszkodzi spróbować - wywal trójdrogi, pompy i bypasy (tak jak w załączniku), pompę na kotle na bieg maksymalny i "puść" to z kotła. Jeżeli masz wystarczające przepływy na rotametrach to tak zostawiasz. Jeśli nie to j/w kolega napisał. 

post-42382-0-76691000-1451676178_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi. Cały czas paliłem kominkiem i nie miałem okazji sprawdzić pieca w akcji, mieszkam dopiero od kwietnia. A co byście powiedzieli na wstawienie, oczywiście po uproszczeniu według waszych wskazówek rozdzielaczy,  za piecem DIM V2 2 ZONE immergasa? Zastanawiam się jeszcze tylko czy góra pociągnie mi na samej pompie z pieca mimo że jest mocna. Mam różne długości obwodów, instalację robił developer. Teraz, jak dół mi chodzi na pompie z pieca i pompie dolnego rozdzielacza, to góra stoi. Siłowniczki na rotametrach nie schodzą w dół, dopiero jak górna pompa zaczyna pracować to schodzą do połowy. Czy to świadczy o tym, że pompa z pieca nie da rady? A i inne pytanie, w sumie i tak będę przerabiał instalację i czy jest możliwość na tym etapie sterować osobną temperaturą na górze i dole, nie wchodząc w poszczególne pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompa w kotle ma za mała wydajność w stosunku do obiegów jakie posiadasz. Bez sprzęgła się nie obejdzie + wydajna pompa 60 lub nawet 80. Regulacje temperatury w pomieszczeniach najprościej zrealizujesz poprzez zdławienie przepływu w danym pomieszczeniu. Podłogówka ma ogromną bezwładność, więc regulacja elektroniczna np bezprzewodowa z zastosowaniem siłowników na pętlach jest moim zdaniem mało skuteczna w stosunku do nakładów jakie trzeba ponieść. Sterownik pogodowy w kotle do tego wystarczy i co ważne kocioł będzie pracować na niskim parametrze co skutkować będzie oszczędnościami. Ja bym się nie bawił w sprzęgła dedykowane bo tutaj płaci się za firmę a nie funkcjonalność. Taniej będzie zrobić to składając potrzebne elementy samemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Proszę powiedzieć - jak przy  takim rozwiązaniu zabezpieczyć podłogówkę przed przegrzaniem. Czy wystarczy np. ustawić max temperaturę na kotle i sam sobie kocioł dobierze krzywą? Jaka ma być max temperatura pracy pieca żeby nie zrobić krzywdy podłogówce. W sumie mam podłogowki z 70 metrów na dole i  z 80 na górze, ale pewnie pompa z pieca rzeczywiście sobie nie poradzi. Proszę o ostatnią sugestię w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze  musisz mieć czujnik temp zewnętrznej i sterownik pogodowy CAR V2 - na tym sterowniku ustawisz krzywą grzewczą

Dobierasz tak krzywą grzewczą aby przy temp -20C nie przekroczyć 40C i to wszystko.

Lub nastawy ręczne temp na kotle, ale to upierdliwe i nieekonomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem, mam super cara i sondę, na chwilę obecną próbuje korzystać z pogodówki, ale parametry do krzywej ustawiłem w piecu po wpisaniu kodu serwisowego. Żeby ta krzywa miała sens, ustawiłem minimalną temperaturę na 35 stopni a max na 55, a na sterowniku bawię się tylko jakoś z offsetem, zawór 3D mam ustawiony na termostacie na 30 stopniu i jakoś to działa, ale wkurza mnie to jego podmieszywanie (ale nie ma ryzyka przegrzania podłogówki, bo 3d dodaje wodę z powrotu, jedyna jego niestety zaleta) , tak ze na powrocie mam nieraz temp. wyższą niż na wejściu. Dlatego póki mam wszystko na gwarancji chcę przerobić instalację jak wyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pogodówkę i krzywą grzewczą tak aby np przy -20 temperatura wody wynosiła 40 stopni. Wierz mi, że więcej nie potrzeba (jak są poprawnie pętle wykonane i wyregulowane). Bez przeróbek się nie obejdzie. Pamiętaj aby sprzęgło miało moc większą niż kocioł, inaczej nie będzie w stanie przekazać mocy z kotła do biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak apropos, znacie może parametr pompy oboegowej Co w tym piecu zeus superior 26kw. Planuję w tą wiosnę skonfigurować bardzo podobny układ, 150 m2 podłogowki na parterze i pietrze, bez grzejników, ale zastanawiam się czy sama pompa pieca pociągnie, żeby robić układ bez sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobre pytanie, wiem że pompa w tym piecu ma bardzo dużą wydajność, ale mimo że nie mam doświadczenia w tym zakresie, wydaje mi się że nie da rady, albo będzie mocno przeciążona i długo nie pociągnie. Tak mówił mi kiedyś serwisant pieca. Proszę o odpowiedź osobę doświadczoną w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem ten sam wykres w instrukcji i nie wiedziałem jak z niego wywnioskowac, czy da radę, czy nie. Dałbyś wskazówkę jak to liczysz? Znam posty ludzi, którzy podpinali 1200mb pex i im to chodzi na 2gim biegu.

c7dee76096dbb1fd2f1e81d8daf92848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz najpierw podłogówkę i jak masz wydatek oraz opory hydrauliczne zasilanej instalacji sprawdzasz na wykresie punkt przecięcia, - to jest w teorii

W praktyce warto zwiększyć wyliczone opory hydrauliczne i przepływ o jakieś 10% i dopiero wtedy sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ostatnie pytanko. I tak będę przerabiał instalację, dam 2 zwykłe rozdzielacze góra i dół. Czy w takim przypadku, żebym mógł mieć strefy, nie zastosować jednak DIM V2 2 ZONE  immergasa. Wtedy będę pracował w instalacji na tym samym parametrze, na dole będzie super car, na górę dam drugi termostat, który będzie mi sterował górną strefą, a super car tylko dołem. Zrobi się zimniej na górze, to wtedy załączy się tylko pompa pieca i pompa do strefy górnej. Mieszacze nie będą tu potrzebne, dobrze rozumiem? Proszę o podpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz żeby ten drugi termostat ci zakrecal na górze? Jeden rotametr, na jedną pętle? Ja nie daje żadnych termostatow, jedynie rotametrami wyreguluje przepływ raz na stałe, a piec w oparciu o KG będzie podnosił temp zasilania wszędzie, na górze i ma dole.

Jedyne co widzę, musi być sprzęgło i pompa druga, żeby był przepływ odpowiedni, ale chyba dla testu najpierw rusza instalacje bez sprzęgła na pompie z pieca jedynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi tylko, żebym drugim termostatem mógł sterować całą górą tak samo, czyli strefą, a drobne różnice i tak będę regulował rotametrami. To może jeszcze inaczej czy w moim przypadku, żeby nie podnosić już kosztów, nie można przerobić tych dwóch rozdzielaczy na zasadzie wyjąć wszystko poza pompami. I pompę z górnego rozdzielacza podpiąć do pieca bezpośrednio?. Teraz piec steruje tylko bezpośrednio pompą z dolnego rozdzielacza, a do górnej pompy podpięty jest tylko zewnętrzny termostat żeby nie chodziła wkółko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wymyśliłem taki sposób wyliczenia, ale mocno teoretyczny i przy założeniu wzorowo wykonanych pętli. 15 pętli * 2l/min to daje mi 30l/min * 60 minut to potrzeba 1800l/h wydajności pompy. Piec wyciągnie gdzieś max 1100l/h wiec chyba nie ma co próbować. Wiadomo gdzieś będzie mniej, gdzieś więcej. Natomiast, jeżeli praktyczny przepływ będzie potrzebny w okolicach 1-1.2l/min to już trochę inaczej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, a w praktyce jest zawsze gorzej niż w teorii. Ja walczę u siebie z modernizacją po weakendzie. Może ktoś mi doradzić, bo teraz przy moim systemie mam na górze dużo zimniej - 18 stopni, a na dole mam 21 stopni, mam tyle samo pętli na dole i na górze i podobną łączną długość,, przepływy na górze i na dole 2, pętle przyzwoicie ułożone, gęsto. Proszę o wskazówkę, czy jak wywalę zawory 3 D i ustawę prawidłowo krzywą, góra mi dobiegnie temperaturowo, czy muszę jednak stosować jakiś termostat strefowy na górę? Na dole mam super cara. Obawiam, że nie zastosuję jednak DIMA 2 strefowego immergasa nie będę mógł nic zrobić z temperaturą strefy na górze. czy wystarczy może dociąć przepływy na dole, żeby się zwiększył przepływ na górze i tym samym wzrosła temperatura, głupi już jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności wywal pompy z rozdzielaczy i zawory 3D. Połącz to tak jak narysowano to kilka postów wyżej. Pompę w kotle ustaw na max i wyreguluj przepływy na pętlach tak aby góra i dół miały po tyle samo. Ja się nie bawię w termostaty strefowe, automatyka w kotle ma panować nad temperaturą w/g krzywej grzewczej. Gdyby się okazało, że jednak pompa nie daje rady to zamawiaj sprzęgło i mocniejszą pompę. U mnie pompa "60" tłoczy wodę do 10 pętli na 2 kondygnacjach na pierwszym biegu i każdy rotametr pokazuje 1,2 l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.