Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

A ochłodziłeś powrót poniżej temp. powrotu ustawionej na sterowniku i zaczekałeś powyżej tego czasu opóźnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam możesz ustawić inny próg temperatury powrotu niż w ochronie powrotu. Ustawiłem go na  60 stopni (ochrona powrotu mam ustawioną na 54 stopnie) czas opóźnienia i zwłoki na 1 minutę potem poprzez załaczenie CWU obniżyłem powrót  z 61 na 57 i nawet po 15 minutach brak zauważalnej reakcji.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Darekgra napisał:

gdy wysterowanie maleje to obroty dmuchawy (nie obroty turbiny) rosną.

No u mnie raczej na odwrót, czym niższe wysterowanie tym dmuchawa wolniej pracuje i na odwrót. Gdy obroty przepływomierza spadają poniżej zadanych, to wysterowanie rośnie i dmuchawa zaczyna coraz szybciej pracować. Gdy są powyżej to wysterowanie zaczyna schodzić w dół i automatycznie obroty dmuchawy również. Podczas otwarcia pokrywy przy sypaniu ekogroszku,  gdy się ją zamknie to w zależności jaki % mocy dmuchawy pokazuje sterownik to wysterowanie startuje z 13 lub 25 ( takie jak są zadane w menu serwis - min-max wentylator roboczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica w generacji sterownika jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darekgra napisał:
  8 godzin temu, Santi86 napisał:

Mam komfort eko pz 12 kw z dużą turbina. U mnie w pid dmucha jak z palnika i wypala dziurę na retorcie. Widze że kolega Segal 21 ma ten sam zestaw. Jak u ciebie to wygląda?

Tez posiadam 12kW z dużą turbina (dziś ma dojechać mala) tak drastycznie jak u Ciebie nie ma, ze wypala dziurę na złożu (pobaw się korektami powietrza, to powinno pomóc) napisałem o małej turbinie "ma dojechać" a zdecydowałem się na jej montaż głównie po otrzymaniu wersji oprogramowania 3.6.0. Już po zmianie na nową wersję jest zauważalna różnica w pracy kotła i procesie spalania, dodatkowo aktualizacja oprogramowania SPKG LUX (nowa wersja softu wg. mnie lepiej trzyma i zarządza temp. w pomieszczeniach/ pomieszczeniu wzorcowym). Wracając do pomysłu i współpracy małej turbinki fi80 z kotłami o małej mocy 9-16kW M (bo takie oznaczenie wyboru mocy kotła / indeks ma teraz algorytm napisany pod to rozwiązanie) teraz wyobraźcie sobie prace kotła małej mocy (mój przykład 12kW) w momencie posłużę się określeniem z korekt powietrza (dolna korekta powietrza) - stan kiedy kocioł pracujący w PID osiągnął temp. zadaną, lub ją o parę stopni podbił nie wchodząc jeszcze w nadzór, co się dzieje z dużą turbiną, otóż przepływ powietrza musi być większy od założonego (mniejszego) ponieważ aby obrócić dużą turbinę i utrzymać ją w "ruchu" tak aby dawała odpowiedni odczyt obrotów potrzebny jest większy przepływ powietrza, stąd zjawisko większych obrotów głównej dmuchawy i większej dawki powietrza potrzebnego do spalania, w rzeczywistości zbyt dużej dawki tego powietrza, co powoduje zjawisko spiekania się paliwa/ złoża i w niektórych przypadkach wypalania dziury jak to opisał Kolega (ale z tym można trochę zaradzić zmniejszając korektę powietrza), to samo gdy już kocioł wejdzie nam w stan nadzoru (sporadycznie gdy ciepło na zewnątrz i jest mały odbiór ciepła) zwróćcie uwagę Użytkownicy kotłów małej mocy patrz początek wpisu, co dzieje się z dużą turbinką, po jakim czasie ona startuje (i tu opis wyżej o potrzebie uzyskania większego ciągu, aby ją napiszę rozbujać/ rozkręcić) a co za tym idzie właśnie zbyt duża dawka powietrza na palnik i złoże wypala się i spieka. Więc mamy odpowiedź dlaczego zastosowano małą turbinkę odpowiedź prosta... ano po to, aby zawsze utrzymać mały, odpowiedni poziom przepływu/ dawki powietrza potrzebnego do prawidłowego spalania się złoża. Mała turbinka rozpędza się już na starcie, daje odczyt i mamy odpowiednio dobraną ilość powietrza, w sumie dzieje się odwrotnie do tego co napisałem o dużej turbinie...logiczne :-) no chyba że się mylę hihi. Dziś montaż małej i wszystko się wyjaśni w praktyce :-) aha tu piszę juz o palniku zmodyfikowanym tzn. zmieniona korona z zaślepionymi otworami powietrza od strony rury podawczej ślimaka i nowa taca retorty z dodatkowymi otworami napowietrzającym złoże po obwodzie tacy.

Wrócę jeszcze do nowej wersji, nie ma w niej jakichś "woodotrysków" wizualnych na ekranie, ale za to jest znacząca poprawa pracy kotła i spalania paliwa na retorcie i o to nam wszystkim chyba chodzi, aby było bezproblemowo. Co do moich ustawień PID/ mocy kotła/ ustawień wentylator ... nigdy nie ingerowałem w ustawienia serwisowe i nie zmieniałem tych opcji, bo uważam ze nie warto i nie ma sensu, bo to niesie za sobą tylko częste wizyty w kotłowni, ponowna zabawa z ustawieniami i niepotrzebna nerwówka.

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santi86\ ja posiadam palnik rynnowy tak zwany uni i u mnie nic takiego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wwoytek napisał:

Tez posiadam 12kW z dużą turbina (dziś ma dojechać mala) tak drastycznie jak u Ciebie nie ma, ze wypala dziurę na złożu (pobaw się korektami powietrza, to powinno pomóc) napisałem o małej turbinie "ma dojechać" a zdecydowałem się na jej montaż głównie po otrzymaniu wersji oprogramowania 3.6.0. Już po zmianie na nową wersję jest zauważalna różnica w pracy kotła i procesie spalania, dodatkowo aktualizacja oprogramowania SPKG LUX (nowa wersja softu wg. mnie lepiej trzyma i zarządza temp. w pomieszczeniach/ pomieszczeniu wzorcowym). Wracając do pomysłu i współpracy małej turbinki fi80 z kotłami o małej mocy 9-16kW M (bo takie oznaczenie wyboru mocy kotła / indeks ma teraz algorytm napisany pod to rozwiązanie) teraz wyobraźcie sobie prace kotła małej mocy (mój przykład 12kW) w momencie posłużę się określeniem z korekt powietrza (dolna korekta powietrza) - stan kiedy kocioł pracujący w PID osiągnął temp. zadaną, lub ją o parę stopni podbił nie wchodząc jeszcze w nadzór, co się dzieje z dużą turbiną, otóż przepływ powietrza musi być większy od założonego (mniejszego) ponieważ aby obrócić dużą turbinę i utrzymać ją w "ruchu" tak aby dawała odpowiedni odczyt obrotów potrzebny jest większy przepływ powietrza, stąd zjawisko większych obrotów głównej dmuchawy i większej dawki powietrza potrzebnego do spalania, w rzeczywistości zbyt dużej dawki tego powietrza, co powoduje zjawisko spiekania się paliwa/ złoża i w niektórych przypadkach wypalania dziury jak to opisał Kolega (ale z tym można trochę zaradzić zmniejszając korektę powietrza), to samo gdy już kocioł wejdzie nam w stan nadzoru (sporadycznie gdy ciepło na zewnątrz i jest mały odbiór ciepła) zwróćcie uwagę Użytkownicy kotłów małej mocy patrz początek wpisu, co dzieje się z dużą turbinką, po jakim czasie ona startuje (i tu opis wyżej o potrzebie uzyskania większego ciągu, aby ją napiszę rozbujać/ rozkręcić) a co za tym idzie właśnie zbyt duża dawka powietrza na palnik i złoże wypala się i spieka. Więc mamy odpowiedź dlaczego zastosowano małą turbinkę odpowiedź prosta... ano po to, aby zawsze utrzymać mały, odpowiedni poziom przepływu/ dawki powietrza potrzebnego do prawidłowego spalania się złoża. Mała turbinka rozpędza się już na starcie, daje odczyt i mamy odpowiednio dobraną ilość powietrza, w sumie dzieje się odwrotnie do tego co napisałem o dużej turbinie...logiczne :-) no chyba że się mylę hihi. Dziś montaż małej i wszystko się wyjaśni w praktyce :-) aha tu piszę juz o palniku zmodyfikowanym tzn. zmieniona korona z zaślepionymi otworami powietrza od strony rury podawczej ślimaka i nowa taca retorty z dodatkowymi otworami napowietrzającym złoże po obwodzie tacy.

Wrócę jeszcze do nowej wersji, nie ma w niej jakichś "woodotrysków" wizualnych na ekranie, ale za to jest znacząca poprawa pracy kotła i spalania paliwa na retorcie i o to nam wszystkim chyba chodzi, aby było bezproblemowo. Co do moich ustawień PID/ mocy kotła/ ustawień wentylator ... nigdy nie ingerowałem w ustawienia serwisowe i nie zmieniałem tych opcji, bo uważam ze nie warto i nie ma sensu, bo to niesie za sobą tylko częste wizyty w kotłowni, ponowna zabawa z ustawieniami i niepotrzebna nerwówka.

Masz palnik Ekoenergia 12kW? Mam sterownik K1Pv4 PZ, nowy soft będzie pasował no mojego sterownika?

Też mam dużą turbinkę i nie szło palić przy włączonym hallotronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszym jest to, że niektórzy od razu uciekają się w grzebanie w ustawieniach oprogramowania i to ustawieniach zaawansowanych, a przecież aby coś działało , to musi być wykonane prawidłowo zgodnie ze sztuką, którą już dawno temu Ktoś wypracował/ wynalazł/ modyfikował... a sterownik/ elektronika ma tylko usprawnić "dopieścić" działanie tej nazwijmy To Maszyną/ Tworem, który mam nam służyć. Prosty przykład jak ewoluował i konstrukcyjnie ile zmian wprowadzono w każdy palnik, aby doprowadzić go finalnie do stanu takiego, by spalał bezproblemowo paliwo, a elektronika/ sterownik ma wieńczyć dzieło, aby nas użytkowników jeszcze bardziej przyjemnie połechtać ;-) Wiem, że to kosztuje, ale naprawdę warto zmienić/ zmodyfikować tą swoją maszynę, aby działała jeszcze sprawniej. Jak to mówią "nie od razu idealny kocioł zbudowano" :-)

do Kolegi wyżej, jak już pisałem 12kW zwykła retorta, tylko zmodyfikowana (kolano, korona i taca palnika)

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszym jest to, gdy kupujesz kocioł wogóle bez oprogramowania. A tak jest z wersją 9kW, której przez cały czas produkcji w sterowniku nie było.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwoytek z tą małą turbina i tym jak wielka struga powietrza ja obraca to raczej chodzi o samą konstrukcje turbinki, powierzchnię i ilość łopatek, kąt łopatek i opory toczenia. Sama średnica ma inne znaczenie.

Tylko czy przy tej małej turbinie przestrzeń pomiędzy turbiną a wentylatorem nie powinna być uszczelnioną aby cała masa powietrza tłoczona przez wentylator przechodziła przez turbinkę?

Jedyne parametry w ustawieniach serwisowych jakie moim zdaniem można minimalnie korygować to czasy min i max przerwy podawania.

Chociaż znam przypadek kolegi z tego forum przy kotle Sas gdzie ustawienia serwisowe oryginalne dosłownie wywierały pelet z palnika, ale tam jest ewidentnie błąd programistów Techa lub inna ilość impulsów na hallotronie niż ta którą przyjęli programiści, po podzieleniu obrotów min i max na 2 palnik śmiga idealnie.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Darekgra napisał:

Tylko czy przy tej małej turbinie przestrzeń pomiędzy turbiną a wentylatorem nie powinna być uszczelnioną aby cała masa powietrza tłoczona przez wentylator przechodziła przez turbinkę?

Właśnie rozmawiając z Defro, pytałem o wszelkie gadżety które ułatwią adaptację/ montaż/ zmianę dużej turbiny na małą i uzyskałem odpowiedź, że będzie komplet z jakimiś przysłonami wypełniającymi/ zamykającymi te przestrzenie. Zobaczymy dziś dostawa :-)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu podsyłam dwa obrazki z emodul po zmianie oprogramowania z 3.4.0 na 3.6.0 bez jakichkolwiek zmian i ingerencji w ust. serwisowe (na 3.4.0 proces spalania zmieniałem/ regulowałem korektami powietrza) a chwilę obecną korekty są na zero moc 55% Wykres obrysowany białym znacznikiem/ kółkiem to działanie pieca z wersją oprogramowania 3.6.0 i jeszcze z dużą turbiną.

wykres 1.jpg

wykres 2.jpg

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zwęży się kanał wlotowy do wentylatora i dopiero zamontuje tą małą turbinkę to jak najbardziej ma to sens z punktu widzenia mechaniki płynów, ktoś tu na forum montował już chyba @Snoopi21898 tą małą turbinę bez przesłon i wtedy to jest bez sensu.

@wwoytek wrzucisz jeszcze screeny z temperaturą spalin? Różnica jest diametralna i to nie tylko w temp. CO lecz i temp. Podajnika i zaworu.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę, bo na początku miałem ją całkowicie przysłoniętą i działało to gorzej niż bez przysłon. Tak czy tak ciąg mierzyło bo przepływ powietrza był w jednym i drugim  przypadku.        

Tak czy siak, na pewno nie zmienię k1pv3 na v4 bo myślę ze nie warto.                          

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miałeś inna starą wersję oprogramowania. I tu jest problem że trzeba iść za ciosem i zmieniać wszystko zmiana jednego elementu nie dostostosowanego do innych wprowadza tylko haos.

W twoim przypadku gdy zasłoniłeś otwory spowodowałeś przepływ całej strugi przez turbinę, co bez zmiany oprogramowania (parametrów obrotów) wprowadziło bardzo duży zament w algorytmie.

Zaś montaż bez przesłon z punktu widzenia pomiaru przepływu jest dużym błędem, co nie znaczy że w określonych warunkach pracy ale tylko przypadkowo proces spalania może przebiegać lepiej.

Edytowane przez Darekgra
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, Darekgra napisał:

@wwoytek wrzucisz jeszcze screeny z temperaturą spalin? Różnica jest diametralna i to nie tylko w temp. CO lecz i temp. Podajnika i zaworu.

 

spaliny 1.jpg

 

spaliny 2.jpg

 

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam wentylator. On jest z dużą turbinką?

20200129_095752.jpg

Edytowane przez gabber2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem  o tym i zdaje sobie z tego sprawę. Próbuje po prostu coś zmienić w swoim sterowniku, bo myślę, że nie warto wydać 1300 zł na k1pv4 bo spalanie mi nie spadnie 5 kg na dzień i sterownik w ogóle się nie wróci. Co innego doprowadzenie do stabilnej pracy instalacji bo tu leży większość problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gabber2005 tak jest tam duża turbinka. Przy twoim 15 kW kociołek powinien być do ogarnięcia nawet na tej dużej turbinie.

@wwoytek jestem normalnie w szoku... Umiarkowanym ale jednak. To jest zupełnie inna praca kotła. Co prawda u mnie takiego szarpania nie ma ale i tak stabilnej pracy też nie.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2018 o 13:10, 161os037 napisał:

Jak narazie jedna jest zauważalna...odczyt temperatury spalin w pracy dwunastawie ...czyli bez PIDaemoji6.png

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Mam v3 2.4.4 pz1-5 jadę na dwustanie i śmiga, nie mam temp.spalin. Warto robić aktualizację. W TECHu szukać? Jeszcze nie robiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, wykres na k1pv3 I tu jest przykład że największą rolę na stabilność kotła ma instalacja. 

 

DSC_0181.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej z rozchwianą instalacją i najlepszy ster sobie nie poradzi. Jedno i drugie musi zapewniać stabilność.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwoytek ja ma małą ekoenergie. U mnie przy wyłączonym hallotronie piec pracuje stabilnie, wykres jest pozioma linia. Przy włączonym przy osiągniętej zadanej temp ster za bardzo dmucha przy czym nie podaje za dużo paliwa, wszystko się obniża na palniku i zaczyna się spiekac. Jak to jest że gdy ster bierze pod uwagę min i max obroty wentylatora wszystko jest idealnie dopowietrzone a w przypadku min i max obrotów zaczyna wariować? Czy tą turbinke Defro wymienia na gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Darekgra napisał:

jestem normalnie w szoku... Umiarkowanym ale jednak. To jest zupełnie inna praca kotła. Co prawda u mnie takiego szarpania nie ma ale i tak stabilnej pracy też nie.

to szarpanie to tylko odchyłka 2stopnie w górę od zadanej CO i 2stopnie w dół w sumie tylko 4stopnie, natomiast na ekranie sterownika to pozioma linia :-)

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwoytek mi chodziło o to szarpanie przed aktualizacją, a po to już jest bajka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.