Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie masz aktualne ustawienia, jaki ekogroszek, jaką temperatura zadana na podłogówkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podłogówki, galmet 12 kwp, obecnie mam 2/35/30% klapa na 2 cm, ekogroszek w workach nieoznakowanych z pobliskiego punktu wg ludzi dobrze się spala, wrzuciłem 3 worki na próbę, ale mam tez sztygar ultra, próbowałem ustawień  4/80/20% ale zapadał się kopczyk i po 2 dniach pół podajnika poszło, pomyślałem że trzeba częściej zruszać kopczyk, poza tym z tamtymi ustawieniami temp. podajnika zaczęła rosnąć, no i przede wszystkim mam niedopałki, ogólnie wszystko opisałem parę postów wyżej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, giginski napisał:

Witam serdecznie, postanowiłem spytać o początkową radę, posiadam kocioł galmet 12kwp ze sterownikiem elster elider. Początkowo paliłem w automacie sterownik pokazywał spalanie w granicach 10-13kg/24h, ale ciągle miałem problem ze spiekami i przerzucaniem niespalonego groszku oraz automat tak dobierał ustawienia, że podajnik się przegrzewał do 55 i wywalało eko by schłodzić. Później zacząłem próby na dwustanie było lepiej z temp. podajnika spadła do 28-31 stopni, ale mimo wszystko z racji podajnika z prawej strony z tyłu retorty ciągle wywalało eko oraz robiły się spieki (sterownik pokazywał spalanie ok 15 kg) . Dałem nawet cegłówkę na tylną ściankę, ale po tygodniu (pomimo iż spalał eko z tyłu retorty) musiałem wyciągnąć ją gdyż zaczęła osiadać smoła. Czytam jak to każdy reguluje ustawienia niestety jak miałem ustawiony typ kotła na galmet 12kw nie miałem takiej możliwości ustawień, dopiero jak ustawiłem typ kotła na niestandardowy to mogę regulować podawanie/czas/nadmuch. Grzeje na domek ok 130m2, (dwa osobne mieszkania) w tym roku ocieplony steropianem grafitowym 8cm, wstawiony wkład ceramiczny do komina, mam zawór 4-drożny ustawiony na 4(czyli jak tłumaczył hydraulik mniej na grzejniki więcej do pieca) oraz założyłem termostaty. Zaznaczę również, że uszczelniłem retortę grubą ilością silikonu. Wsypałem dwa dni temu 3 worki eko i ustawiłem 4/80/20-24% przesłona na wentylatorze była różnie raz otwarta na maksa raz na 2-3 cm i obserwowałem jaki to ma wpływ. Eko spala się na popiół( dużo się jego tworzy). Zauważyłem, że z tyłu nadal wypadają niedopałki(mniej bo mniej ale nadal), więc wydłużyłem podawanie ostatecznie do 90. Tym razem było znacznie lepiej jednakże kopczyk się zapada a temp. na podajniku wzrosła już do 43 stopni i ciągle powoli rośnie. W podajniku mógłbym powiedzieć, że ubyło połowę  tego co wrzuciłem( trochę dużo). Teraz po pracy zmieniłem ustawienia na 3/55/24% przesłona na 2-3cm, nie wiem jak czopuch ustawić?. Temp. zadaną mam na 58 stopni, ogólnie bardzo wolno rośnie temp i tak naprawdę nie wiem czy dochodzi do temp. zadanej gdyż za każdym razem jak schodzę do piwnicy albo jest temp. 54 i rośnie albo 52 i rośnie baaaardzo powoli. Być może dochodzi do zadanej i później w podtrzymaniu jak zacznie spadać to akurat trafiam na właśnie te temp po jego już wychłodzeniu. Ja i rodzice na górze posiadamy 2 zbiorniki na wodę, mój na grzałkę rodzice mają junkers ale w momencie jak chodzi piec wyłączyliśmy grzałkę. Woda zdaje się być gorąca ale dwie kąpiele i z mojego zbiornika leci już ciepła.  

Proszę Was o rady pomoc.

Z góry dziękuję.

P.S. Z nowymi ustawieniami czekam by sprawdzić czy kopczyk urośnie i czy temp. podajnika spadnie. Najgorsze, że jak wcześniej sterownik pokazywał ile spala, tak przy typie niestandardowym nie wiem jak sprawdzać ile spala :(.

P.S.2 Właśnie zszedłem i temp. spadła już do 50 stopni, ale kopczyk trochę urósł, mam nadzieję, że temp zacznie rosnąć.

 

tutaj wszystko opisane, proszę bardzo i proszę o pomoc jakąkolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, giginski napisał:

Nie mam podłogówki, galmet 12 kwp, obecnie mam 2/35/30% klapa na 2 cm, ekogroszek w workach nieoznakowanych z pobliskiego punktu wg ludzi dobrze się spala, wrzuciłem 3 worki na próbę, ale mam tez sztygar ultra, próbowałem ustawień  4/80/20% ale zapadał się kopczyk i po 2 dniach pół podajnika poszło, pomyślałem że trzeba częściej zruszać kopczyk, poza tym z tamtymi ustawieniami temp. podajnika zaczęła rosnąć, no i przede wszystkim mam niedopałki, ogólnie wszystko opisałem parę postów wyżej 

Za bardzo kombinuejesz z ustawieniami. Tak jak pisałem wyżej, 5 s, czas podawania. Traktuj to jako sztywny parametr. Przerwa podawania daj 60 s, nadmuch 20 % i czekamy co to powstanie. Retorta uszczelniona? Druga sprawa jaka jest temp zadana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem co masz zrobić. Czas podawania ma być stały. Przerwa podawania regulujemy I ewentualnie mocą nadmuchu. Tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłuż przerwe do 70 s. Jak wytrzymasz do 23-24 to podeślij foty .

 

A jak temperatura? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temperatura dochodzi do zadanej temperatury to możesz wydłużyć nad ranem przerwę podawania do 80 s. Najlepiej niech piec pracuje cały czas z minimalnymi proporcjami. A jak to ogarniesz to i spalanie będzie malutkie. U mnie zadana jest 62 a to dlatego że do 60 dochodzi piec, a o te 2 stopnie musi trochę popracować, a w między czasie bojler z wodą trzeba ogrzać i w kółko to samo :) liczę na to że w końcu uda się uzyskać dobre osiągi:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak opanujesz proporcje tutaj to te 3 worki starcza Ci jeszcze na 5 dni przynajmniej :) ja wyspałem dziś po uszczelnienie retorty 1 worek. Zobaczymy na ile mi starczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presess92

Tym groszkiem powerMax od sambudrol palilem w zeszłym sezonie i wcześniejszym jako paliwo na zimniejsze dni i nie miałem z nim żadnych problemow. Spalał się idealnie na długiej przerwie i chyba 4s podawania. Dokładnych nastaw już nie pamiętam ale na pewno wiatr był nisko n a skraju kopcenia. Ja tam chwale ten groszek. W tym roku nie kupowałem więc nie wiem jak z jakością ale sąsiad nim cały czas pali i aż z ciekawości się do niego jutro przejdę i zbadam temat.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wieczorem na szybko patrzyłem było o niebo lepiej, zmieniłem wtedy na czas 75s, dzisiaj jak wszedłem byl w podtrzymaniu, wiec zwiększyłem na 80 s po pracy dam znac, temp. na czujniku trochę wzrosła do 31 stopni ale to i tak mało chyba.8f59e66dc703dfd6cb86fdc63e7b3dd6.jpg&key=274324a069c30f7723e86e57986417465a043335bca00c2983c58eca03a5bebb077714e0ae270a3536d869ea4d86ec1c.jpg&key=3f5c77be56c5b5ef55d2924e229261adb84871e4c5dcca68040faec2dc960878

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Dodam że w podtrzymaniu akurat była temp 58.9 ale jak zacząłem robić zdjęcia spadła i rozpoczęło prace. Jedno z góry zdjęcie w podtrzymaniu, drugie jak już zaczął pracować.

 

Na zdjęcie od góry widać jak eko idzie w tylne stronę i z reguły mi tam przesypuje niedopalony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wygasł z powodu? Czy czasem nie było alarmu "temperatura nie rośnie"?bo jak był taki to trzeba to wyłączyć i nie będzie wygasał. Najprawdopodobniej tak właśnie się stało że kocioł nie mógł podnieść temp bo np była za mała moc na palniku i został przekroczony czas podany w sterowniku i sterownik wyłączył nawiew i podawanie.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, giginski napisał:

Jeszcze wieczorem na szybko patrzyłem było o niebo lepiej, zmieniłem wtedy na czas 75s, dzisiaj jak wszedłem byl w podtrzymaniu, wiec zwiększyłem na 80 s po pracy dam znac, temp. na czujniku trochę wzrosła do 31 stopni ale to i tak mało chyba.8f59e66dc703dfd6cb86fdc63e7b3dd6.jpg&key=274324a069c30f7723e86e57986417465a043335bca00c2983c58eca03a5bebb077714e0ae270a3536d869ea4d86ec1c.jpg&key=3f5c77be56c5b5ef55d2924e229261adb84871e4c5dcca68040faec2dc960878

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Dodam że w podtrzymaniu akurat była temp 58.9 ale jak zacząłem robić zdjęcia spadła i rozpoczęło prace. Jedno z góry zdjęcie w podtrzymaniu, drugie jak już zaczął pracować.

 

Na zdjęcie od góry widać jak eko idzie w tylne stronę i z reguły mi tam przesypuje niedopalony

Mam tak samo u. Mnie. Tylko że u. Mnie leci na prawo. Wypoziomowałem wczoraj retortę, później będę sprawdzał. Le u ciebie też trzeba będzie wybw wyooziomowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Widać że ma palnik pancerpola (też mam) oraz sterownik (elster też mam ) na dzień dobry dałbym ci rady co zrobić z przegrzewaniem podajnika , miałem to samo że rosła temp nawet do 45 st na niskich mocach , trzeba wyjąć rurę żeliwną a w zasadzie to kolanko i zaślepić jeden otwór ten prostokątny np silikonem 1500 stopni , u mnie jest inaczej bo mam pancerpola najmniejszego z trzema otworami więc dwa zaślepiłem i temp podajnika obecnie 32  max na niskich mocach a na wysokich 27 stopni. a co do ustawień to sterownik elster jest super , wszystko sie da zrobić pod warunkiem że masz kod serwisanta nie użytkownika , widać że masz niedopały jak diabli więc zwiększ prrzerwę w podawaniu i nie za dużo wiatru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wypoziomowanie nie wiem jak to się robi, gdzieś są śruby którymi sie reguluje?

Co do temp. podajnika, też czytałem o tym, ale by zaślepić jeden z otworów trzeba wyjąć tą rurę a więc rozmontować pewnie podajnik itp., a tego nie potrafię. Chyba że po ściągnięciu retorty i korony pistolet z silikonem sięgnie do jednej z dziur. To napewno dopiero w okresie kiedy nie będę musiał grzać, zabili by mnie gdybym teraz ze 2 dni zimno w domu było.

Co do sterownika wpisując 0000 wchodzę do serwisanta. W automacie same spieki i niedopałki oraz piec takie robił przerey podawania, że temp. podajnika dochodziła do 55 i wywalało eko. W dwustanie lepiej było ale mimo wszystko w serwisancie miałem moc kotla min, pośrednia i max. jak wydłużałem czas na opcji max. moc kotła to jednocześnie sam od siebie piec zwiększał podawanie i nigdy nie mogłem tak ustawić aby przerwa była długa a podawanie stałe.

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

co do podawania rano zwiększyłem na 80 sec dmuchawa ciągle na 20%, czopuch na maksa otwarty, klapka na ok 2 cm.

Wydaje mi się że ten lokalny eko jest gruboziarnistych, gdyż jak wysypałem 3 dni temu i eko wszedł na palnik zaczęły pojawiać sie kalafiory, zaś sztugar wychodził ładnie ale spieki i przewalał eko, pewnie spowodowane moimi złymi ustawieniami. Chciałbym tak ustawić by w końcu spalało mało a nie po 16 kg a moze i więcej

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz jest lepiej? Jak piec dochodzi Do zadanej możesz wydłużyć jeszcze przerwę. Ważne by ciepło w domu było :) fanem) czasem zdarza się że jak uszczelniasz retortę to jakiś paproch wejdzie i już poziomu brak. U mnie chyba retorta sama z siebie jest krzywa. Silikonem naregulowałem poziom:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba obserwować. Mamy mniej więcej już punkt odniesienia I wiemy że bieżące ustawienia są dobre. Wydłużymy przerwę i zobaczymy czy dalej piec pracuje jak należy. U mnie np prawie cały dzień dobija do zadanej. Zaraz idę do kotłowni, zrobię zdjęcia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kierunek jest dobry. Nadal nalezy wydluzyc przerwe. Nadmuch mozna podniesc. Ale tylko na tyle zeby przy dluzszej pracy nie wystepowalo zapadanie kopca. Wydluzajac przerwe  obnizasz caly czas moc. A kociol niech pracuje nawet non stop. To sa wlasciwe warunki pracy kotla. Jezeli mozesz obniz moc pompki na obiegu. Niewiem czy bylo ale niech pracuje non stop. Tak uzyskasz wywazony tandem kociol- instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.