Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

@alf jak o wylocie mowa,  to palec nie do nosa ale do ....   ;D

W sumie jak ciąg kominowy za duży, to zmniejszenie przekroju czopucha nie zaszkodzi, o ile robi się to z głową. IMHO w tak przypadku najlepiej założyć RCK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie zaworu 4-drożnego, gdyż miałem ustawione 5/5, ale przy temp zadanej 58 grzejnik, który nie ma termostatu był mocno ciepły (nie gorący) zaś dól grzejnika była letni i w łazience jest chłodno. Aby więcej ciepła poszło na grzejniki trzeba ustawić np 2/10, gdyż próbowałem 7/10 i temp grzejnika spadła. Jednakże temp. na piecu zaczęła spadać jak wychodziłem było już 49 stopni. Trzeba czasu by się wyrównało prawda, i piec nabijał temp. ? Poza tym jest przyjęte by temp. kotła nie była poniżej 40 stopni a to się sprawdza na wskaźniku, który jest na kotle (przed zmianą miałem 60 stopni) Wcześniej nie znając się patrzyłem na temp. powrotu do kotła a to był błąd prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak masz ustawiony zawór że przy 2 więcej idzie na dom to albo skala nie taka albo zawór źle założony.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie powinno wyglądać. Jak 10 to całe ciepło na instalacje jak 0 to ciepło na powrót do kotła.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyjście na instalacje jest u góry i w takiej pozycji górna rura jest gorąca? Po lewej jest powrót z instalacji a na dole powrót do kotła?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, u góry idzie na instalacje i tam jest pompka co ciągle chodzi. A powiedzcie mi jedną rzecz, brat opowiadał, ze jego kolega z pracy ma tak dobrze ocieplony dom, że nie potrzebuje wysokokalorycznego eko i kupuje w pobliskim składowisku czeski groch za ok 500 zl za tone i to mu wystarcza, czy taki groch z racji niskiej ceny zapewne jest niskokaloryczny ale czy dobrej jakości?czy np. bedzie strach że może uszkodzić ślimak, kocioł? czy taki eko ma więcej kamieni które mogą doprowadzić do zablokowania bądź uszkodzenia ślimaka?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Czecha to przecież zwykły brunatny węgiel. Są zwolennicy tego opału i przeciwnicy. ja kupiłem kiedyś brunatny do ogrzewania samego CWU ale zrezygnowałem z niego ponieważ opał ten zawiera ogromne ilości siarki i ogromne ilości wody chociaż na pierwszy rzut oka wygląda na suchy. Taka natura węgla brunatnego. Czechem można palić wszędzie i ogrzewać każdy dom tylko pytanie ile go pójdzie i czy się opłaca?

raczej nie słyszałem o przypadkach kamieni w tym węglu ale też jest mało kaloryczny.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, giginski napisał:

tak, u góry idzie na instalacje i tam jest pompka co ciągle chodzi. A powiedzcie mi jedną rzecz, brat opowiadał, ze jego kolega z pracy ma tak dobrze ocieplony dom, że nie potrzebuje wysokokalorycznego eko i kupuje w pobliskim składowisku czeski groch za ok 500 zl za tone i to mu wystarcza, czy taki groch z racji niskiej ceny zapewne jest niskokaloryczny ale czy dobrej jakości?czy np. bedzie strach że może uszkodzić ślimak, kocioł? czy taki eko ma więcej kamieni które mogą doprowadzić do zablokowania bądź uszkodzenia ślimaka?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Coś w tym jest:) W moim przypadku np nie potrzebuję ostro grzać podłogówki aby ogrzać cały salon z jadalnią i kuchnią (Otwarta przestrzeń). Wystarczy, że na podłodze dam 29-31 stopni i to wystarczy,. W sumie tą temperaturą w sumie nie reguluję zbytnio bo nie ma sensu. teraz przy -16 co było u mnie podniosłem się z podłogówką na 33 stopnie, w salonie i reszcie miałem 26 stopni. Jedyne co to pobór większy był przy kaloryferach, bo musiały pokoje wygrzać i tu groszku więcej delikatnie szło ale bez tragedii. Fakt palę Skarbkiem (trochę wydaje mi się, że jest gorsza jakosc tego sortu w porównaniu do zeszłorocznej dostawy) i może to mi też robić robote, że nie potrzeba tego opału aż tak dużo na dom, ale sprawa wygląda tak, że przy moim ocieplonym domie w te mrozy piec musiał pracowac z mocą 7-9 kW (mam piec 24 kW, a zalecany wg projektu jest 15 kW). te 7-9 kW wystarczało, aby kaloryfery były gorące (zadana na piecu 62 stopnie) i dawały ciepło na pokoje 25-26 stopni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrząc u siebie z jaką mocą pracował kocioł w zeszłym tygodniu przy mrozach to wyszło że maksymalnie chodził na 9 kW aby ogrzać niecałe 130 m większości po podłodze a moja pani lubi ciepełko podłogi. Podłogą steruje siłownik z pogodówka oraz czujnikiem pokojowym. W pokojach termostaty na grzejnikach. Greenpala łyknął w okolicach 25 kg na dobę.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie wyszło niecałe 20 kg na dobę ale mam do ogrzania 220m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać że duże znaczenie na ilość spalonego opału miał odkręcony duży grzejnik w garażu który odkręcił mój kochany synek okno było uchylone więc trochę ciepła uciekło. oraz dom z żadnej strony nieosłonięty żadnymi budynkami

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli teoretycznie mógłbym spróbować jeden zasyp i zobaczyć jak to idzie, czytałem ze ludzie narzekali na ilość popiołu, sadzy, dymu z komina, niektórzy pisali nawet o smole, dlatego aby palić akurat czeski musi być bardzo suchy. Teraz trzeba byłoby zadać sobie pytanie czy chce powiedzmy chrzczoną benzynę i zajechać nowe auto czy jeździć na dobrym paliwie długie lata?

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

p.s. skarbek to pieklorz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czech nigdy nie będzie super suchy. A Skarbek to nie pieklorz. Pieklorz to z kopalni chwalowice a Skarbek z kopalni Bobrek z Bytomia oraz Piekary z Piekar Ślaskich

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja pozostanę przy pieklorzu, ktory posiadam i mam zamiar kupic na zimę, a jeszcze jedno pytanie mam do Was na dzisiaj :), jeżeli mam ustawioną temp. 55 stopni to min temp. zadana również raczej powinna być 55, gdyż wtedy np. nie będzie schodził w podtrzymaniu do do min. zadanej 50 aby później gonić do 55 tak? a jeszcze jak się ma funkcja ustawienie programu kotła? np. aby za dnia działał na 55 stopni a na noc działał sobie na 50 stopniach? próbowałem ustawić program aby od 20.15 do 20.20 zrobil korekte -5stopni a wiec do 50 ale nic się nie zmieniło dalej kocioł pracował sobie tak jak wczesniej

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij jaki sterownik? Ja trochę testowałem i bawiłem się w obniżanie temperatury na kotle w nocy a w dzień więcej i efekty były marne. Powiem jedno i tego również się trzymam. Ustawić jedną temp na kotle np 65 i taka trzymać cały czas. Nawet przestałem się bawić w obniżanie temperatury w pomieszczeniach bo podlogowka nie zareaguje zbyt szybko i to mija się z celem , a w pokojach gdzie śpimy są grzejniki ustawione na termostatach w okolicach 21st i jest git. Reszty pilnuje czujnik pokojowy i on kręci podłoga aby było w domu 22.5st.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iperwsza sprawa, wydje mi się, że 55 stopni na spalanie ekogroszku to trochę za mało. Druga sprawa, dobrze myslisz, z dojściem do temperatury a później histerezą 5 stopni, z tym, że to tak nie działa. Jak piec dojdzie do podtrzymania i później temperatura spadnie o te 5 stopni, to jak piec zacznie startować to temperatura spada więcej niż 5 stopni. Przeważnie jest to różnica drugie tyle ;) Dlatego każdy radzi aby piec na ekogroszek baaardzo rzadko wchodził w podtrzymanie, ponieważ wtedy masz jednostajnie spalany ekogroszek, i jest wtedy najbardziej ekonomicznie. było to nawet tuaj wałkowane, kilka stron do tyłu.

 

BTW jaką moc masz tego pieklorza i gdzie kupiłeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lechumb napisał:

Przypomnij jaki sterownik? Ja trochę testowałem i bawiłem się w obniżanie temperatury na kotle w nocy a w dzień więcej i efekty były marne. Powiem jedno i tego również się trzymam. Ustawić jedną temp na kotle np 65 i taka trzymać cały czas. Nawet przestałem się bawić w obniżanie temperatury w pomieszczeniach bo podlogowka nie zareaguje zbyt szybko i to mija się z celem , a w pokojach gdzie śpimy są grzejniki ustawione na termostatach w okolicach 21st i jest git. Reszty pilnuje czujnik pokojowy i on kręci podłoga aby było w domu 22.5st.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

To ja chyba przerważliwiony jestem:D u mnie w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka (powierzchnia otwarta) minimum to 23 stopnie i ja już się sram, że jest za zimno :D Druga sprawa, jeśli w salonie ma być te 22-23 stopnie, to muszę zamknąć obieg w podłogówce, ponieważ obecnie mam ustawione na 29-31 stopni i jest 25,8 w salonie....Żona dziś wietrzyła wszystko i dalej jest ta temperatura powyżej 25 stopni...

Jak żyć? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pisałem każdy lubi co innego. Mam znajomego u którego w domu obowiązkowo musi być 26 do 27 stopni. Jego żona znowuż czuję się idealnie u nas kiedy przychodzi do mojej żony na pogawędki. Mówi że u nas zamieszka bo już nie ma siły do swojego ślubnego. Zresztą cóż za paradoks gość uwielbia saunę w domu a ciepłej wódki się nie napiję.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem dochodziło u mnie do tego (ale to jak nie miałem domu jeszcze ocieplonego)_, że schłodzona wódka była po chwili ciepła - i taką trzeba było pić :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam elster elider, ogólnie to co zauważyłem teraz na automacie z obniżoną mocą kotła to nie dochodzi do podtrzymania gdyż oscyluje w zależności od poboru wody i ciepła w granicach od 54 do 56 stopni i ciągle sobie pracuje. Dlaczego temp. zadana 55 stopni to źle dla spalania ekogroszku? czyli powinienem podbić do 60 i zaworem 4 drożnym regulować ciepło grzejnikow oraz termostatami?(nie mam podłogówki ani ogrzewania cwu)
Na piśmie ktory dostalismy od lokalnego sprzedawcy z pobliskiej miejscowości Słotwina, powiat Świdnicki, dolnośląskie teoretycznie zadeklarowane jest 26-28 kaloryczności

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 60+ jest lepsze dla kotła. Jak obniżysz temp na dom to więcej ciepła zostanie w kotle i będzie on sobie pyrkal na małych mocach.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.