Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

marekd wygląda na to, że masz małe zapotrzebowanie na ciepło i zrobił bym u Ciebie taki eksperyment: ustaw moc kotła na 10KW i maksymalną moc kotła 65%. Zobacz czy niebieska linia się bardziej nie wyprostuje w takim przypadku. Poobserwuj piec z takim ustawieniem z 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok robię mamy 14:30 O 16:30 Zobaczymy

Ok robię mamy 14:30 O 16:30 Zobaczymy. Zrobione !

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok na razie dzieki ide na obiad do mamy jaj wrócę to sie odezwę ,

Dziekuje na razie za rady , szkoda ze tak daleko mieszkacie Konopka i Clip 2 było by o czym pogadać i cos sie napić.

Na razie zmykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wykresiki zamieszczane na forum, oraz ustawienia jakie macie, widzę że istnieje prawdopodobieństwo źle ustawionych wartości min-max mocy dmuchawy. Ja dość mocno walczyłem z nierówną pracą pieca tj. dużych skoków modulacji. Poświęciłem jeden dzień na poprawne ustawienie i dziś cieszę się równą pracą pieca. Oczywiście wahania mocy mam, ale już tylko w granicy 10%. Tak jak opisywałem wcześniej Panu Tomkowi, przydała by się funkcja kalibracji dmuchawy.

Po załączeniu tej funkcji mamy możliwość pracy pieca przez okres 10,20,30 min z mocą graniczną np 10 % lub 60-100% w zależności od ustawionej granicy. Podczas pracy można by było delikatnie korygować moc dmuchawy tak aby kopiec był odpowiedniej wielkości.I na tej podstawie przenieść te wartości do danych modulacji.

Przydała by się również funkcja automatycznego przeliczania wartości wpisywanych do modulacji, tak aby po przełączeniu na dwustan sterownik sam dobrał sobie parametry. Skoro mamy dobrze ustawioną dmuchawę, kaloryczność węgla, ilość podawanego węgla i czas podawania, to chyba nie jest problemem wyliczenie przez sterownik czasu przerwy między podawaniem. Ewentualne korekty można robić po paru godzinach pracy, gdyby okazało się że to nie jest dobra nastawa.

Do kolegów co za wszelką cenę chcą ustawić same proste linie na wykresie. Przy rozbudowanych instalacjach, będą skoki, przeciągnięcia i inne krzywe. W piecu jest duża bezwładność i żaden sterownik tego nie opanuje perfekcyjnie. Poszukajcie sobie wykresów pracy innych sterowników z PID, fuzzy logic, itp,itd. Super oszczędny Bruli ma wykresy jak piła i nikt z użytkowników nie robi z tego wielkiego problemu, bo cieszą się małym spalaniem.

Przy zaworach 3D,4D, najważniejsze jest jak najszybsze określenie temperatury czynnika w punkcie pomiaru. Gdyby czujnik nie mierzył temp. rurki tylko wody to byłoby to dokładniejsze. Zawory te nie są proporcjonalne więc ustawienie w granicznych położeniach staje się uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sziomal. Jak widzę nadal masz duże skoki. Nie wiem, czy już ktoś pytał? Masz załączoną pompę CWU na stałe? pisał o tym vadus i polecał Tomek Brzozowski jako metodę na przyspieszenie krążenia wody w kotle. W efekcie sterownik ma szybciej i płynniej reagować mocą kotła na zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sziomal jak dla mnie to kiepskie masz rozwiązanie z tym bojlerem. Ze schematu wynika, że jak na grzejniki puścisz np. 35 stopni to woda w bojlerze też jest chłodniejsza. Bojler powinien mieć odejście przed wejściem w zawór 4d a powrót z bojlera wpięty za powrotem z zaworu 4d do pieca.

 

Dodatkowo na zasilaniu bojlera zawór zwrotny.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pompki ustawione na 1

Sziomal, spróbowałbym jeszcze podkręcić pompę CO (tę która zasila bojler i grzejniki) na drugi bieg. Z wykresu wychodzi mi że woda w kotle szybko się nagrzewa. może pomogłoby ustabilizowanie odbioru ciepła na grzejniki. Jaką chcesz mieć temp na grzejnikach? spróbuj w momencie jak masz temp na kotle równą zadanej ustawić zawór 4D tak żeby na grzejniki szła woda o pożądanej temp. I zakręć zawór kulowy na bojler.

Jest jeszcze druga opcja jeśli znasz spalanie dobowe i kaloryczność węgla możesz obliczyć średnia moc kotła. Liczysz to mnożąc spalnie dobowe w kg x 6,3 i dzielisz na 24. Wyjdzie ci wtedy moc kotła w kW. Ustaw moc kotła na tą wartość x2 a max modulację na 50%. Zrównoważysz wtedy moc kotła z zapotrzebowaniem. powinno to ustabilizować to modulację - będzie tylko wtedy długo dochodził do zadanej. Ale jak wykres Ci się ustabilizuje będziesz mógł powoli podnosić modulacje o 5% i cały czas obserwować jaki to bedzie mialo wplyw na modulację.

Pozdro

RR

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sziomal, spróbowałbym jeszcze podkręcić pompę CO (tę która zasila bojler i grzejniki) na drugi bieg. Z wykresu wychodzi mi że woda w kotle szybko się nagrzewa. może pomogłoby ustabilizowanie odbioru ciepła na grzejniki. Jaką chcesz mieć temp na grzejnikach? spróbuj w momencie jak masz temp na kotle równą zadanej ustawić zawór 4D tak żeby na grzejniki szła woda o pożądanej temp. I zakręć zawór kulowy na bojler.

Jest jeszcze druga opcja jeśli znasz spalanie dobowe i kaloryczność węgla możesz obliczyć średnia moc kotła. Liczysz to mnożąc spalnie dobowe w kg x 6,3 i dzielisz na 24. Wyjdzie ci wtedy moc kotła w kW. Ustaw moc kotła na tą wartość x2 a max modulację na 50%. Zrównoważysz wtedy moc kotła z zapotrzebowaniem. powinno to ustabilizować to modulację - będzie tylko wtedy długo dochodził do zadanej. Ale jak wykres Ci się ustabilizuje będziesz mógł powoli podnosić modulacje o 5% i cały czas obserwować jaki to bedzie mialo wplyw na modulację.

Pozdro

RR

 

A gdzie w tym wzorku podstawić kaloryczność ?? . Jestem teraz w pracy jutro od rana będą się dalej bawił piece. Przy obecnym spalaniu myślę ze powinno wyjść około 19kg a ekogroszek mam 19-22Mj/kg. Teraz mam piec ustawiony na 10Kw i modulacje 50%, ale już zona dzoniła ze na piecu jest tylko 45st.C. i piec powoli zaczyna się bujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sziomal podstawiasz kaloryczność 6,3 kWh/kg - w poście 1721 na czwartym zdjęciu masz ustawienie kaloryczności. Ustawiłeś 22,7 MJ/kg czyli właśnie 6,3 kWh/kg to ta górna liczba ;)

 

RR

 

edyta: a to po obliczeniu wychodzi 5 kW, a ty już ustawiłeś na 10kW i 60%... pozostaje Ci poobserwować kocioł.

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd - teraz podnieś modulację o 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.