Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

ok dzieki przy zasypie wartosc wpisana jest co 1 kg czy co 5kg jak bylo wczesniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na ty forum zostałem posiadaczem sterownika wraz ze sterowaniem przez internet   i www co udało mi się zrobic 

Bede bardzo specyficznym uzytkownikiem tego sterownika bo bede go uzywał do dwóch zródeł zasilania '

1 zródło to Pompa ciepla którą bede sterowal tym sterownikiem a własciwie obwodem wtórnym.

2 piec na ekogroszek Heiztechnik 28kw .

zakladam większośc roku uzywac pompy a w mrozy   siarczyste piec.

Dom jest domem letniskowym calorocznym  więc stąd te cuda.sterowania.

Instalacja to pic co z małym obiegiem z zaworem 3d dla ochrony powrotu i on przez wezownice nagrzewa bufor.

Węzownica duza  4,5m2    bufor 400litrów.  Zakładam ze piec HT swoim sterownikiem pilnuje temperatury powrotu  a jego pompa jest zasilana jako pompa cyrkulacyjna  ze sterownika SKZP .  Ona moze byc stale właczona  i temperatura minimalna dla niej nie ma znaczenia tak myslę . 

Rozwiązanie to pozwoli na kontrole pieca przez SKZP  zabierając tylko gniazdo  pompy cyrkulacyjnej , STB, i czujnika powrotu. Myslę wylaczyc w SKZP ochronę powrotu.Piec HT  ma sterowanie dwoma zaworami wraz z pompami i 1 komplet bedzie ochraniał powrót

Po zagrzaniu bufora   wlączy się pompa co  na przykład od 30 stopni i zagrzeje układ co1  . Układ jest z zaworem 4D i cale sterowanie bedzie obsługiwał SKZP.

Obwód Co2   podlogowka    3D bedzie załączona pompa co2 a  sterownie zawory z Pieca HT  z jego sterownika.

Ciepła woda zasobnik 400litr z wezownicą 5m2 z bufora pompa ciepłaj wody sterowanie SKZP. 

Układ taki aby oddzielić wode kotłową od obiegu bufora  który bedzie wspólny dla Pompy ciepła. Cwu ma dwa zasilania jedno z bufora drugie bezposrednio z zaworu 3D od pompy ciepla. Pompa ciepła wpięta do Bufora . 

Na razie  remont kotłowni i wtedy bede miał mnóstwo pytań . 

Jedno mam juz chciałbym ustawić na sterowniku  temperature zalaczenia pomp CO a wyswietla siie tylko  NaN  ?

ten post napisze tez w forum o sterownikach bo wtedy łatwiej ktoś bedzie rozumiał moje potrzeby.

Myslę ze ten dedykowany sterownik do pieca  z podajnikiem  bedzie po przeniesieniu czujnika temperatury do bufora  super sterownikiem pompy ciepła  w której oryginalne sterowanie jest minimalne . 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie sprawdzić jaką mam wersję programu  czy jest do aktualizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy oficjalny soft 2.26, a mnie ciekawi po co taki potwór 28 kw? Cala instalacja z pompą ciepła + kocioł,+ bufor to trochę przerost formy nad treścią ale kto bogatemu zabroni.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soft mam taki to dobrze potwór kupiony 9 lat temu wtedy mniej  wiadomości ludzie mieli i do 360m2 taki dobierali. Pamietam zimę  gdzie chodzil na max  wcale nie chciałem go wtedy przykręcać. Pierwszy piec w tym domu ktory uzywalem  był parowy poniemiecki to dopiero był potwór. piec Co juz jest ,a chcę pompę dołozyc aby wiekszośc roku nie pilnować pieca  na odległość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zu3 napisał:

...Na razie  remont kotłowni i wtedy bede miał mnóstwo pytań . 

Za kilka tygodni na tym forum "uruchomią się" wszyscy posiadacze SKZP-tów i dowiesz się wszystkiego co cię interesuje. 

Bedziesz zadowolony.

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby jaj najpóźniej. Może sezon grzewczy będzie krótki :) 

@zu3 przyjdzie czas będzie rada. Nie wymagaj od pieca steru i diebie od razu nobla. Małymi kroczkami i dojdziesz do celu. Byle nie przekombinować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy SKZP-02 posiada ochronę temperatury podajnika? Tak aby jeśli temperatura jest za duża przesypał żar do popielnika? Jeśli tak to czy jest to regulowane, tzn można ustawić temperaturę zadziałania? Pytam bo zastanawiam się nad Varmo a czytam, że niektórzy mieli problem z temperaturą podajnika więc wolę wiedzieć zawczasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Posiada ochronę podajnika. Każdy poważny sterownik posiada taką funkcję. Możesz założyć np. strażaka dodatkowo do podajnika jako dodatkowe zabezpieczenie

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kerami82 jak pamietam alarm odpala się przy 56 stopni , to tak jak pamietam . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafał skąd Ty wytrzasnąłeś te 56 stopni??? Instrukcja obsługi mówi przecież wyraźnie na temat ochrony przed wysoką temperaturą podajnika:

"Czujnik temperatury podajnika – umieszczamy na podajniku ślimakowym. Często podajniki mają dedykowaną kieszeń pomiarową, wtedy umieszczamy czujnik w kieszeni. Ten czujnik kontroluje temperaturę podajnika. Jeśli temperatura jest wyższa od 70 °C, to podajnik zostaje uruchomiony na czas ustawiony w oknie WYGASZANIE parametrem CZAS WYPYCHANIA ŻARU, aby wypchnąć żar w kierunku paleniska. Zapobiega to możliwości zapalenia się paliwa w zasobniku. Jednocześnie zgłaszany jest alarm „Przegrzanie podajnika”. Podczas przegrzania sterownik wchodzi w tryb WYGASZANIE i po podaniu paliwa przechodzi do trybu STOP. Włączony zostaje alarm dźwiękowy."

Ten parametr nie jest regulowany przez użytkownika.

Mam podajnik żeliwny, czujnik umieszczony na podajniku blisko kotła. Przy paleniu Varmo, średnia temperatura podajnika, to ok. 60 stopni. Warto zauważyć, że kilka centymetrów bliżej w stronę zasobnika temperatura podajnika jest już 20 stopni niższa, więc strachu nie ma. Przetestowane

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey kurcze to musze mieć coś że softem nie tak . Nie pamiętam dokładnie ile było ale na bank nie odpalil mi się alarm przy 70 tylko coś powyżej 50 pare  . Jak pobiegłem do niego temp rury byla 57.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ łatwo przecież czujnik sprawdzić w praktyce przy jakiej temperaturze odpala się alarm. Weź szklankę gorącej wody, zanurz czujnik w tej wodzie, zaobserwuj zadziałanie i opisz nam tutaj efekt swojego doświadczenia. 42.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to zrobilem . Piękne rowne 70 pokazał . Ale teraz zagwozdka . Czy szybko tak szybko ostudzil się czy błąd softu nastąpił . Soft jest z 3.03 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko się ostudził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi wersja softu 3.03? Gdzie? Kto? Kiedy? I dlaczego? Aktualna oficjalna 2.26.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wersja z marca :P v2.21rc 2019-03-03

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.Posiadam piec seko maxx le 25 kw na ekogroszek ze sterownikiem skzp-02 i pracą w pid z dmuchawą 80 w.Mam przewymiarowany kocioł , gdzie z przeliczenia na ciepło właściwe powinien byc 17 kw lub w porywach 20 kw ale już za póżno na wymianę kotła.Co można zmienić w mocy kotła w sterowniku skzp-02 aby zbliżyć się do tych 20 kw lub 17 kw.Parametry mam dobrane    od potencjału po powietrze min i max wyliczone i ustawione   prawidłowo. Zmniejszyć moc na 20 kw czy zostawić 25 kw i ograniczyć moc maksymalną np 80% i obserwować.Czy żle myślę i trzeba inny parametr ruszyć .Czy może jak ruszę moc z 25 kw na 20 kw czy 17 kw to trzeba powietrze min i max zmienić.Min moc kotła mam na 10% a maksymalna na 100% a powietrze 6% w mocy min i 22% w mocy max..Jakiekolwiek informacje miło widziane.Może też pan Kamil M.jeśli ten post przeczyta też coś dopowie.Jeśli więcej informacji potrzeba to dopiszę w następnej odpowiedzi  jak trzeba.Głównie chodzi oto co można jeszcze wyciągnąć z przewymiarowanego kotła do zmniejszenia np spalania no i nie odstawiania się kotła w nadzór tylko w pracę ciągłą w chłodniejsze dni.Czy też już nic i tak musi zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o spalanie, to im zimniej na dworze tym większe zapotrzebowanie domu na energię więc i większa delta zasilanie-powrót oraz większe zużycie paliwa. I odwrotnie. Żeby więc ograniczyć spalanie należy zbić deltę do minimum (np sprzęgło czy pompa kotłowa), wtedy kocioł będzie "myślał" że jest małe zapotrzebowanie (mała delta) i będzie palił  mniej - to taki żarcik żeby nie było ;) 

A serio, jak masz dobrze wyregulowane powietrze min/max dla 25KW to najprościej i najszybciej byłoby ograniczyć moc do 80% albo innej odpowiedniej wartości, wtedy powietrza nie musisz zmieniać, ew jakieś drobne korekty zależnie czym aktualnie palisz.

Jeśli ustawisz inną moc kotła np 17kW to powietrze musisz ustawić inaczej niż dla 25kW bo zarówno moc Min jak i Max będą inne niż dla 25kW  i po prostu bedzie trochę więcej zabawy.

Tylko czy Ty przez to spalisz znacząco mniej paliwa to ja wątpię.  Po prostu trochę inaczej w czasie rozciągnie się nawęglanie a dobowo wyjdzie podobnie ilościowo lub niewielkie różnice w granicach błędu a palnik i tak przerzuci tyle paliwa ile trzeba by utrzymać zadaną a wymiennik odda do instalacji tyle ile potrzebuje dom.

I wg mnie właśnie o to przerzucanie paliwa się tu głównie rozchodzi. Jak masz przewymiarowany kocioł to również za duży palnik i samymi ustawieniami sterownika fizycznie go nie zmniejszysz by pracował w optymalnych dla swoich sprawności widełkach mocy.

Jakieś dodatkowe oszczędności można uzyskać automatyką w instalacji by reakcja na zmianę zapotrzebowania domu była płynna i leniwa a nie natychmiastowa i skokowa, wtedy i kocioł (węglowy) będzie pracował płynniej i oszczędniej - a przynajmniej takie są moje obserwacje.

Edytowane przez krisgie
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku na komurce jest wyśfietlona ilość ekogroszku  als nie ma możliwości go zmienić.Przkład jestem w drodze a groszek dosypuje kolega który niewie jak co zmienić dzwoni do mnie a ja nie mogę nic zrobić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.