Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Może przyda się młodszym kolegom tabelka do ustawiania czuwania (są wyliczone orientacyjnie)

czuwanie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szelest, ale co ta tabela przedstawia za wartości? Przerwa, czas podawania?

Np. 

Przerwa 25, podawanie 5 = 12 "czegoś"

I co to jest to "12"?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono :)

Od wiosny jestem posiadaczem SKZP-02.

Przeczytałem temat od deski do deski. Dziękuję za wiele dobrych porad. Śledzę wątek na bieżąco i uczę się od was. Pozdrawiam  :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, coobah napisał:

@szelest, ale co ta tabela przedstawia za wartości? Przerwa, czas podawania?

Np. 

Przerwa 25, podawanie 5 = 12 "czegoś"

I co to jest to "12"?? 

 25 minut przerwa między podaniami w czuwaniu  podawanie 5 sekund ,12 obrotów ślimaka na godzinę.Dane są orientacyjne ,ale wskazują w którym kierunku iść.NP.Jeżeli przesypuje ci troszeczkę w czuwaniu i masz ustawione podawanie 8 sek ,przerwa 12 minut i ślimak wykonuje 40 obrotów na godzinę . Odnajdujesz w tabeli swoje ustawienia(podawanie 8 sek ,przerwa 12 minut) i ustawiasz np.5sek podawanie 8 minut przerwa między podaniami.Powyższe wartości były liczone dla ardeo iron i zmienia się to w zależności od kaloryczności paliwa, nadmuchu zastosowanego motoreduktora itp.Tabela pokazuje w jakim kierunku iść ,nie jest gotową receptą .

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dadex napisał:

Posiadam kociol 16 kw usyawiony tak samo. Moc od 10 do 90 w modulacji. Przed chwilą mialem spadek temp w cwu kociol wskoczyl na  10 % modulacji. Daje sobie rade by podciagnac i uzupelnic straty.  Zastanawiam sie co niektorym nie pasi w takiej pracy. Ja nie mam problemu z praca sterownika.   

Wszystko zależy jaką się ma instalacje. Mam domek z wczesnych lat 70, ocieplony i wymienione okna, do ocieplenia pozostał dach. Rury grube stalowe, większość grzejników żeliwnych. Stopniowo będę modernizował ale nie od razu bo to wymaga sporego nakładu finansowego. W tym roku została zmodernizowana kotłownia. Jeżeli ustawiłem piec tak jak kolega czyli modulacja 10 - 100 to piec szalał. Brakowało ciepłej wody to moc szła na 100 %, zanim obwód CWU się ruszył ze względu na pojemność wody i żeliwne grzejniki to już poszło tyle ciepła że bezwładnością było za dużo ciepła i sterownik musiał zejść do minimalnej mocy. Straszne bujanie kotłem i praca zero jedynkowa bez modulacji.. I tu odpowiedź koledze "co nie pasi w takiej  pracy";. Wystarczyło ograniczyć modulację do 30 % (na dzisiejsze warunki pogodowe), mieszacz na 45 % (żeby go nie zalewało zimną wodą) pompa CWU wolne obroty ale na stałe, pompa CO na wolne obroty. Wykresy się wyprostowały, modulacja wróciła, spalanie spadło. Przy okazji moje testy i spostrzeżenia może się przydadzą innym  czytającym, którzy mają podobną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie   ...tyle że instalacje mam nową ale piec ma 150 L pojemności...więc tak samo falowalo wszystko jak palnik chodził na dużej mocy.Sterownik nasypal  duzo opału przy dużej modulacji a za chwile piec zlapal temperature modulacja sie zmniejszyla nadmuch rowniez i zaczynalo sie kopcenie opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TomekMM napisał:

Witam szanowne grono :)

Od wiosny jestem posiadaczem SKZP-02.

Przeczytałem temat od deski do deski. Dziękuję za wiele dobrych porad. Śledzę wątek na bieżąco i uczę się od was. Pozdrawiam  :)

Również witamy nowego forumowicza. 

Skzp to w 100% dobry zakup. Nie będziesz nocował w zimę w kotłowni- sterownik zrobi to za Ciebie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8010

Wiem na pewno że to dobry zakup  :)

jak przyjdzie załamanie pogody to dostrajam piec i schodzę do piwnicy tylko dosypać opału  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz o tym zapomnieć kotłownia i skzp-02 to choroba nie uleczalna będziesz chodził doglądał i kombinował 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz3 zrobiłem obniżenie mocy kotła i efekt jest taki jak się spodziewałem. To że robi się bardziej jasno w kotle to jest efekt tego że jest mniejsze nawęglanie palnika, bo ustawiona dmuchawa dla mocy kotła 20kW, np. na 15 bieg przy 10% czyli przy 2kW i np. 70bieg przy 100% czyli 20kW. Jak zmniejszyłem Maksymalną moc na 15kW to teraz 15 bieg dla 10% mocy kotła mam przy 1,5kW i analogicznie aż do 100% mocy kotła. Wiemy że nawęglanie palnika jest wyliczane z przesypu podajnika i kaloryczności węgla i jest też ściśle powiązane z mocą palnika w kW.

Więc wniosek jest prosty, zmniejszając maksymalną moc kotła w sterowniku zmieniamy proporcje paliwa i powietrza, dlatego robi się jaśniej co już zauważył Klaudiusz3.

A modulacja oczywiście będzie płynniejsza i podwyższona, bo jak wcześniej starczało do utrzymania np 15% modulacji mocy z 20kW ( to jest 3KW), to po obniżeniu mocy w sterowniku na 15kW, dalej trzeba 3kW, tylko to już jest 20% modulacji mocy. Bo jak wiadomo kilowaty w kociołku nie biorą się z "powietrza".

I Klaudiusz3 słusznie zauważył że po takim zmniejszeniu mocy może być zauważalny spadek zużycia paliwa,  ale nie u Wszystkich. Dotyczy to tylko tych co mieli źle ustawiony stosunek powietrza do paliwa na małych mocach i trochę im kopciło.

Więc czasami warto wyjść z szablonu i spróbować czegoś innego.

Obraz z pracy sterownika po zmniejszeniu mocy na 15kW z 20Kw i obniżeniu minimalnej modulacji na 10% z 15% i przed zmianą, inne parametry bez zmian. Zużycie opału na tym samym poziomie około 11kg/24h, jak może jeszcze trochę pobawię się ustawieniami to i zmniejszę zużycie.

WYKRES 13.10.jpg

12.10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Klaudiusz3 napisał:

Możesz o tym zapomnieć kotłownia i skzp-02 to choroba nie uleczalna będziesz chodził doglądał i kombinował 

Ja to wiem bo najchętniej to bym co chwila poszedł zobaczyć co się na palniku dzieje, ale żona marudzi  ;)

I testuje twój patent z obniżeniem mocy aktualnie, przy czym grzeje dom wieczorami jak na tą chwilę Ale po zejściu z 25 na 18kw piec daje radę w miarę  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testujcie a efekty opisujcie na forum może ktoś skorzysta i Kociol będzie dobrze modulowal bo nie na wszystkich palnikach się to sprawdza ale sprawdzić warto .

Mozecie tez pisać na jakim palniku test jest pozytywnie zaliczony będą inni mieli wiedzę że na przykład ich palnik pójdzie  na małej mocy .

Dzieki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TomekMM napisał:

8010

Wiem na pewno że to dobry zakup  :)

jak przyjdzie załamanie pogody to dostrajam piec i schodzę do piwnicy tylko dosypać opału  :)

I tak trzymaj. Ja co prawda śledzę forum z uwagą ale kombinuję za dużo. Nie jestem osobą która by chciała spalić 2 kg na dobę. Choć nie ukrywam że bez żadnych kombinacji palę dość mało i to miału.

Jestem zwolennikiem prostych instalacji i taką też mam u siebie i nie narzekam.

Ale kibicuję dociekliwym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, crook napisał:

Więc wniosek jest prosty, zmniejszając maksymalną moc kotła w sterowniku zmieniamy proporcje paliwa i powietrza, dlatego robi się jaśniej...

Wniosek jest prosty, poprzednio nie było odpowiednio ustawionej proporcji paliwo/powietrze, dlatego było w kotle ciemniej.

Jeżeli proporcje paliwa do powietrza są właściwie dobrane, to proces spalania przechodzi płynnie przez cały zakres modulacji i nie potrzeba zmieniać mocy kotła w zależności od pogody, bo to przecież sam sterownik moduluje mocą w zależności od zapotrzebowania na ciepło. A przestawiając moc kotła w zależności od temperatury, to mamy ręczną modulację modulacji automatycznej... Ale co kto lubi...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chcę tylko dodać że cierpliwość się opłaca nie zapominajcie o odczekaniu nawet 3 dni wtedy są wiarygodne i pewne odczyty są instalacje które na prawdę długo się stabilizują ,wiec nic na siłę odczekać i wyciągać wnioski 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 2 zdania do odpowiedzi JOCKEY jeśli jest odpowiednio dobrane proporcje paliwa i powietrza to nawet czeski groszek nie brudzi kotła i jest siwo i tak jak napisałem wyżej ja mam Kocioł 19Kw a moc mam na 24KW A nie na odwrót i mam czysto aż miło w kotle. I Modulacjie mam ustawioną na 100% A podstawę jest potencjiał podajnika. 

Edytowane przez KamilMiernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co da to że ja mam palnik 15/25KW i tak naprawdę odpowiedni poziom nawęglenie mam przy 24KW ale ktoś powie że można kalorycznością tak można ale przy takich ustawieniach mam poprawne wskazania kaloryczność paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli jak miał byś kocioł 25kw z tym palnikiem co masz to wpisywanie 30kw nie miało by sensu dobrze kombinuje

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym jeszcze zwrócić uwagę na odczyt z wykresu. Oczywiscie nie mam zamiaru nikogo pouczać. Do czego zmierzam . Sam na poczatku zapoznawania sie ze sterownikiem i funkcjami nie potrafilem stwierdzic czy przesypywanoe jak i zapadanie żaru ma zwiazek tylko z modulacją. Gdy zaczalem czytac wykres szybko odpowiedziałem sobie na pytanie iż to złe parametry w czuwaniu powodowaly zakłócenia na palniku.

Na wykresie widac ile godzin kociol czuwa a ile moduluje i w jakich porach dnia. 

Ameryki rzecz jasna nie odkrylem ale mysle ze poczatkujacy powinni wykres oglądać rownie czesto jak retorte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KamilMiernik razem z kotlem, powinna byc dostarczona dokumentacja palnika, w ktorej to powinna byc podana moc znamionowa palnika, wiec zerknij i zobacz ile ma twoj palnik, bo na moje oko to on z 30 kW spokojnie wyciagnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.