Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

ciekawe co za klimatyzator do wstawiania ? klimatyzator sie montuje

a na temat pogody to sie nie wypowiadam .....

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak podłączyć istniejące panele PV na odbiory w domu.

Od 5 lat te panele ok 2,9kW, 280-300V zasilają wprost grzałki , ale właściciel chciałby grzać co drugi dzień CWU , a co drugi korzystać z en el PV w domu np lodówka, hydrofor, komputer itp.

Wiadomo , że potrzeba invertera, ale jakiego?

Jak przełączać tą en z invertera aby odbiory były zasilane z PV a nie z sieci?.

Czy do tego celu konieczny jest wattrouter, czy sam odpowiedni  inverter załatwi sprawę?

 

Umowa za Stoenem nie wchodzi w grę - brak jakichkolwiek atestów na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być jakaś przetwornica napięcia bo mamy DC około 300V na AC 230V. Ale takich przetwornic raczej nie ma więc należało by spiąć panele aby otrzymać napięcie powiedzmy 48V i zakupić coś takiego: http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-ups-3000w-sinus-pro-48v-230v-i5189673344.html

Jednak zmiana ustawień paneli wyłącza możliwość stosowania grzałki, ewentualnie wymiana grzałki na jakąś 2kW 230V i podłączenie do tej przetwornicy.

 

Ewentualnie zamiast przetwornicy kupić jakiegoś używanego UPS`a na 4 akumulatory i mamy przetwornicę 48V na 230V ale tu uwaga UPS musi mieć na wyjściu pełną sinusoidę a nie kwadratową.

Watorouter to bardzo droga inwestycja a do niego należało by podłączyć normalny inwerter więc koszty strasznie lecą w górę.

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na początku myślałem o takim rozwiązaniu, ale to po pierwsze nie jest tanie - same aku 3-4tys + muszą być jednakowe panele w grupach , a tam tak nie wyjdzie.

Obecnie jest 11 paneli dobranych do pracy szeregowej, ale od 3 lub 4 producentów i to na równoległą pracę nie bardzo się pisze.

Same invertery wyspowe nie są aż tak drogie, ale tu idzie o automatykę przełączania i nadzoru zasilania.

Myślę jeszcze o inverterze hybrydowym, ale czy to spełni oczekiwania inwestora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie paneli w grupy można pominąć łączył bym jak leci i wpiął do inwertera zgodnie z MPPT. Jakiś inwerter do tego powiedzmy 3000 PLN i jedyna opcja watrouter 1500 PLN.

Watrouter skonfigurować tak by wszelkie nadwyżki szły w zasobnik cwu, a reszta niech leci na dom. Rozwiązanie tańsze i odpada nam przerabianie instalacji w domu.

Jednak w tych pieniądzach nie lepiej dostosować instalację domową do wymogów ZE i podpisać umowę sprzedażową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi przyszedł rachunek za prąd za 2 miesiące 210zł, pozdrawiam posiadaczy fotovoltaikow . 105zl za miesiąc a szalalem z prądem zero ograniczeń. Kto chce mało płacić pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez temat był omawiany

trzeba zrobić tak jak ja miałem

foto przepiać na 120V do tego tracer na 40A jakies 50Ah aku na 24V przetwornica

a napiecie powyzej 120V przezucac na grzałkę za pomoca regulatora pwm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo zmusza ich do podłączenia byle mikroźródła, jednak faktycznie mogą skutecznie rzucać kłody pod nogi.

Dziś pierwszy dzień ciągłego słońca i równo 18kWh

attachicon.gif1603.JPG

u mnie wczoraj 15kWh dzis delikatnie powyżej 15 kWh  czyli cos zaczyna sie dziać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa, lipa raz jeszcze lipa. Jak patrzę na licznik energii widzę że kręci się w lewo, później wchodzę na mojlicznik.energa widzę że w lewo kręci się tylko wtedy gdy patrzę a później znów w prawo. Ja bym chciał licznik aby na bieżąco wskazywał kiedy pobieram to co wysłałem a kiedy kupuję od #BigEnergy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po co tobie ta wiedza skoro masz net metering ?dla bilansowania we włąsnym zakresie  bez tej taryfy to wiedza bardzo istotna ja dodatkowo żeby temat ogarnąć założyłem licznik stary kręcony  obok licznika dostawcy co pozwoliło mi na dokładne wyskalowanie zrzutu energi natomiast teraz służy jedynie poglądowo najbardziej jestem zadowolony jak stoi lub kręci w tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie muszę o tym pomyśleć, bo ten licznik od dostawcy cały czas mnie przekonuje że biorę prąd z energii oczywiście po bilansie jak mi tylko umowę odeślą. Bo od przepięcia domu na 1 fazę, pobrałem z sieci 100kWh a wysłałem pewnie podobną ilość bo w sumie do ZE poszło prawie 150kWh.

Tragedii nie ma słońce zaczyna wychodzić zza chmur, ale widzę że moja instalacja średnio sobie radzi max co widziałem to 2,8kW do mocy nominalnej brakuje 500W. Muszę pomyśleć aby zwiększyć kąt ustawienia paneli. Lub poczekać aż słońce będzie wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie chyba falownik ,licznik i oczy oszukują ....instalacja pod każdym kątem o tej porze idzie ponad znamionowe bo jest zimno i jest wiatr  i słonce(narazie chwilowe) czyli wymarzone parametry dla foto

u mnie rekord chwilowy to ponad  2900W(prawdopodobnie szpilka z próby MP)  a przy dobrym słoneczku to 2800 ze spokojem idzie zaobserwować np w 10min obserwacji

ale za chwile podniesie się temp i juz będzie  najwyższej nominalnie

chyba że ty masz mono moduły to tam troszkę inna charakterystyka pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie koniecznie to musi być przyczyną  wszytko żalezy jak falownik został dobrany do instalacji foto

większość falowników najlepiej pracuje przy napięciu 230-280V  no chyba że to wysokonapięciowe to około 700V

u mnie dziś ładnie żarło do 10.20 i zdechło bo przed chmurami było juz 2340W  i yyyy 500 max i deszczyk drobniutki  no ale 8kWh sie naskrobało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie dobrze żarło rano a później zdechło 8,3kWh

post-59779-0-10314400-1458931844_thumb.jpg

 

instalacja 12 paneli po 275W więc za dużo nie ma co kombinować albo szereg albo równolegle.

Napięcie MPPT 80~400 / max napięcie 450V

Eksperymentalnie przepnę na 1 string 400V w wolnej chwili

 

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie dziś max 2930 W a w tej chwili na stabilnie 2740W łupie w sieć domową .Hm stabilnie aż nie przyjdą chmury co widze w oddali ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.