Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Zerknij na początek jaki masz licznik ja swoje 3,3kW też chciałem wpiąć wcześniej, jednak licznik całą produkcję naliczał na moją niekorzyść. Liczniki stare z tarczą można było wpinać i to tylko niektóre te z zapadką (co prawda licznik stał ale kWh leciały do przodu ), z tymi elektronicznymi sprawa jest cięższa bo one z założenia wszystko liczą w prawo.

Podłącz inwerter z panelami przy minimalnym poborze w domu na godzinę czy 2 zobaczy co na to licznik. Jeśli masz elektroniczny to że strzałka obrotu skierowana jest w lewo - nic nie znaczy, albo tylko tyle że tam strzałka jest skierowana. Spisz wszelkie wartości z licznika odpal na jakiś czas i sprawdź a później sam zadecydujesz czy zgłaszać 500W rozejdzie się po kościach o ile licznik nie zliczy tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tam dziś urobiłes ?

u mnie słoneczko od 14,30 max wydajnosc 1340W a całodniowy uzysk niespełna 6kWh

a i jak tam licznik opanowałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie jeśli podłączyłbym ze 3 panele tylko pod grzałkę do cwu. nagrzeje się np. do 90 stopni, termostat wyłączyłby grzanie,

to co dzieje się z panelami - produkują prąd ale nie ma odbioru - nagrzewają się, przepalają? " gotują" jak solary ?

Pozdro

Edytowane przez dorecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obwód nie jest zamknięty to prąd nie płynie tak jak ogniwo (bateria) czy akumulator w ogniwie foto Volt jest podobnie fotony wymuszają ruch elektronów swobodnych"umownie" jeśli po stronie dodatniej będzie nadmiar "dziur" (atomów bez wolnych elektronów) i nie będzie dopływu nowych poprzez przewodnik obciążenia ,to będzie jedynie różnica potencjałów; stan nasycenia.To tak łopatologicznie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie jeśli podłączyłbym ze 3 panele tylko pod grzałkę do cwu. nagrzeje się np. do 90 stopni, termostat wyłączyłby grzanie,

to co dzieje się z panelami - produkują prąd ale nie ma odbioru - nagrzewają się, przepalają? " gotują" jak solary ?

Pozdro

na 3 panelach to świata nie zwojujesz  jak jak rozłączysz obwód to nic sie nie dzieje poza morale właściciela że coś jest i leży na dachu a nie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko zamiast termostatu na 230V  musisz zastosowac termostat zasilanie na 12V i tranzystor IGBT bo prad 8A i 100V zabije ci tradycyjny termostat od grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak kolego Automatyk jeśli podłączy szeregowo co sugerujesz 100 voltami to na zwykłej grzałce ( 230 V  2 kW )rezystancja 26,5 Ohma  za chiny nie uzyska 8A  co najwyżej  4- 5 A  .Panele będą wykorzystane góra 70% mocy przy maksymalnym naświetleniu.wyjścia są dwa lub trzy. 1 kupić Hamerykańskią grzałkę na 110--127 V , 2 inwerter 110DC -230 AC  3 ewentualnie połączyć równolegle punkt pracy 26-30 V DC i zastosować tanią przetwornicę chiny to rozwiązanie może okazać się ryzykowne.Jak to spostrzegasz .poz Hermogenes

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest kilka sposobów

albo dorwac grzałkę na 3-4kW na 230V i spokojnie wykręci z tych foto moc a jak zwiększy moc paneli to grzałka tez da rade i do tego termostat jak pisałem i tranzystor

albo grzałka np 3 stopinowa na zamówienie (sam kiedyś zamawiałem ) na 120V 3* 1kW i daje juz docelowo tez spore możliwości wrazie rozbudowy

lub tez grzałka 5kW na 230V do tego sterownik grzałki pwm (mam taki na pozbyciu obecnie robi jako wat router po wejściu net meteringu juz mi nie potrzebny  )  i wtedy możesz podpinać foto do 200V lub po wymianie tranzystora do 400V(koszt 14zł )  i płynnie modulować grzałką  byle nie przekroczyć prądu 25A i 400V

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co tu szukać tylko płyty jak chcesz to sterownik moge odsprzedać w steroniku jest nastawa temp zasobnika i powolne oscinanie napiecia jesli dochodzi temp do zadanej oraz przerzuca w razie potrzeby na moduł do ogrzewania CO  i grzałkę trzeba dokupić

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko nie wiem że jestes odemnie jakieś 35km w lini prostej a u mnie słonca nima wczoraj tylko troszę po południu a dziś to cały dzien deszczyk i lepiej nie patrzec na falownik

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się glowicie nad tymi voltami, ja płacę 130zl za prąd miesięcznie i mam gdzieś jaka jest pogoda hahahahahah to tak dla relaksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się glowicie nad tymi voltami, ja płacę 130zl za prąd miesięcznie i mam gdzieś jaka jest pogoda hahahahahah to tak dla relaksu.

hehehehe dokładnie tyle samo Ci powiem jak pierwszy będziesz bił pianę na forum że prąd podrożał, i z Twoich 130 PLN zrobi się 150 PLN lub więcej a w przeciągu dziesiątek lat bardzo wiele może się zdarzyć. Łącznie z tym że przy Twoim "współfinansowaniu" (rach. za prąd) wybudują elektrownie atomową w Polsce;)

 

@autmatyk jak to możliwe że pomimo praktycznie dokładnie takiej samej pogody i nasłonecznienia jest taka różnica? Napięcie z paneli jest różne od punktu pracy MPPT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty panele masz wyzej i szybciej startują ,u mnie sa nisko wiec kilka min pozniej startują i wczesniej stopują do tego mieszkam k..... w miescie a o 14-15 do wieczora powietrze mozna rąbać wiec jak jest wiatr i słonce parametry sa super ale nie co teraz porównywać jak będzie słoneczko cały dzień to się zobaczy

po drugie mam problem z impedancją sieci gdyż falownik dobrze pracuje do 1 Ohm  a u mnie  dochodzi  ponad 1,6 a powyzej 1,2 falownik tnie moc w dodatku impedancja pływa napięcie skacze miedzy 228-239V  to wszytko ma wpływ na działąnie falownika ,do tego sadza na płytach i ni chce mnie się gadać 

Generalnie nie jest żle ale mogłoby być lepiej

Będę miał chwile to wymienię przewody na 16mm2 od złącza do zabezpieczeń bo od zabezpieczeń do licznika i rozdzielni juz wymienione  tyle co moge poprawić  reszta to rozległa sieć osiedla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz moje panele leżą około 3m nad ziemią więc czy wyżej czy nie nie mnie to ocieniać, podobnie jak z ogrzewaniem na wsi kotły chodzą 24/7 ( mam komin spalinowy 2m od paneli ). Pływanie napięcia w sieci raczej nie ma większego wpływu na pracę falownika bo sam dostosowuje napięcie do sieci i 239V kiedy jego tolerancja to około 259V to nic.

Średnica przewodów zbyt wiele nie zmieni chyba że DC ma sporą odległość do inwertera

U mnie AC też się zmienia a inwerter daje radę:

napięcie po AC z którym inwerter daje radę:

post-59779-0-04169700-1457393329_thumb.jpg

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie napięcie nie ma wpływu na sprawność ale impedancja  i dlatego pływa napięcie  bo jak wyłączę falownik to napięcie stoi  wiec wnioskuję  że gdzies upływ czasu mnie sie wkradł i robi bałągan  ale powoli działa narazie będę miał czas to sie tym zajmę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.