Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w obu przypadkach pompa na powrocie wyłącza się, gdy palnik przestanie pracować? Nawet gdy temperatura powrotu jest niższa niż zadana na powrocie?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku gdzie mam włączoną stałą pompę na podłogówkę to pompa lądująca ( kotłowa) chodzi cały czas nawet jak palnik jest wygaszony. przestaje działać tylko wtedy jak w domu przekroczy mi temperaturę zadaną np 23C ( bo akurat wyszło słońce) i zawór 3D nie jest wstanie obniżyć przez dłuższy czas temperatury w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Majster333 napisał:

"Ochrona powrotu" pilnuje minimalnej ustawionej temp powrotu. Jeśli ta spada poniżej ustawionej wartości, to pompa kotłowa się włącza do momentu uzyskania min temp powrotu

To tylko teoria. Bo tak naprawdę nie załącza się pompa w takim ustawieniu: ochrona powrotu. CO ruszyło i temperatura na powrocie spadła do 30 stopni grubo poniżej zadanej minimalnej powrotu i nie załączyła się kotłowa. Może to kwestia wersji oprogramowania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majster333 napisał:

wyłącza po ostatniej aktywnej pompie albo po wygaszeniu palnika, jeśli pompy CO/CWU nie pracują.

Nie rozumiem w takim razie tego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wyłączysz pompę od CO lub coś wyłączy, wtedy ładująca też przestanie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że palnik dalej chodzi- to wtedy pompa kotłowa dalej "ładuje" wodę do kotła (przez powrót oczywiście). Wyłączy się gdy piec się wygasi, żeby wody niepotrzebnie nie studzić.

Ale jeśli będzie nadal pracować pompa CO lub CWU, to "ładująca" pracuje do "ostatniej pompy"- wyłącza się razem z ostatnią pompą. Dokładnie tak, jak @matrix3078 tłumaczył moje, może chaotyczne wyjaśnienie :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy stałej pompie, pompa ładująca wyłącza się po wygaszeniu palnika , 5 stopni poniżej progu załączenia pomp (50 st) czyli jak temp kotła spadnie do 45 stopni. Działa to trochę bez sensu bo wychładza niepotrzebnie kocioł po jego wygaśnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od ustawienia sterownika, u mnie kocioł chodzi w trybie AUTO, wyliczył sobie 62C+14C histereza więc zaczyna wygaszać się przy 76C  czasami dobija do 78-80C a pompa ładująca (kotłowa) chodzi cały czas nawet po wygaszeniu. Potem przy 59 zaczyna sie proces czyszczenia, w tym czasie cały czas pompa na CO wraz z ładującą pracują.

 A tak na marginesie ten cały proces trwa od czyszczenia do odpalenia ok 5-6min, uważam to za totalnie bezsensowne bo tylko niepotrzebnie wychładza piec, spokojnie wystarczyło by ze 2 min tym bardziej że mam mechanizm samoczyszczący.

Zapomniałem dodać start pomp mam od 51C.

Edytowane przez matrix3078
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś mi wytłumaczy jak działa ochrona powrotu w Slimie, ten ma szansę na nagrodę Nobla w dziedzinie matematyki. Poniżej zdjęcia. Wyliczone na CO 35,2 stopnia. Powrót ma 47,9, a minimalna temperatura powrotu to 50. Odejmuje więc... uwaga... 8,5 stopnia. No ale nie odejmuje, bo na CO idzie 35,8 i wcale nie przymyka zaworu, ani nie wyłącza pompy CO. Why? Werble... Czekamy na odpowiedź...

Edit. Z matematyki jeszcze nikt Nobla nie dostał, więc możecie być pierwsi ;)

20191202_193321.jpg

20191202_193450.jpg

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Ozi80 napisał:

Z matematyki jeszcze nikt Nobla nie dostał,

Ale jest Nagroda Abla, gdyż Pan Nobel nie uznawał matematyki za naukę i nie uwzględnił jej w swoim testamencie.

 

34 minuty temu, Ozi80 napisał:

A jak ktoś mi wytłumaczy jak działa ochrona powrotu w Slimie, ten ma szansę na nagrodę Nobla w dziedzinie matematyki.

Tu najpierw potrzeba schematu jak to jest mieszane a następnie sprawdzenia tych temperatur mierzonych, pewnie jest spaprana instalacja- to raczej podstawy fizyki a nie matematyka - wiadomo z pustego to i Salomon nie naleje.

Różnica temp między zasilaniem a powrotem  pomnożona przez przepływ i ciepło właściwe daje moc pobieraną przez instalacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor. Fizyka fizyką, instalacja instalacją. Ale sterownik nie zna przepływu, ani ciepła właściwego, więc nie może użyć tych zmiennych do swoich wyliczeń. A ja nie dumam tutaj nad tym, o ile mam za wąskie, czy szerokie rurki, tylko jak programista zaprojektował ten algorytm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ostatnie dni były aktywne ponad normę, żonka ciągle ma ochotę nie wiem co się dzieje :) Miło, że czekacie na moją odpowiedź haha

Zerknąłem na pracę pompy kotłowej i z moich obserwacji wynika, że pompa kotłowa jak jest ustawiona na ochrony powrotu to uruchamia się gdy minimalna temperatura powrotu nie jest osiągnięta, jeżeli jest ustawiona jako ładująca to startuje 5C przed minimalną startu pomp i pracuje do ostatniej aktywnej pompy CO lub CWU. Pompę kotłową można wykorzystać na kilka sposobów, może być ładująca na sprzęgło, ładująca bufor lub ochrony powrotu. 

@matrix3078 jeżeli masz Toucha, spróbuj pobawić się z parametrem pauzy wtedy jak kocioł dojdzie do zadanej, nie wyłączy się tylko przejdzie w podtrzymanie przez określony czas jeżeli temp spadnie przez ten czas dorzuci opału i będzie grzał dalej 

@Majster333 myślę, że na spokojnie powinieneś się temu przyjrzeć, piszesz o lukach w programie hmm a jaką masz wersję programu ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, makrela napisał:

Witajcie, ostatnie dni były aktywne ponad normę, żonka ciągle ma ochotę nie wiem co się dzieje :) Miło, że czekacie na moją odpowiedź haha

Zerknąłem na pracę pompy kotłowej i z moich obserwacji wynika, że pompa kotłowa jak jest ustawiona na ochrony powrotu to uruchamia się gdy minimalna temperatura powrotu nie jest osiągnięta, jeżeli jest ustawiona jako ładująca to startuje 5C przed minimalną startu pomp i pracuje do ostatniej aktywnej pompy CO lub CWU. Pompę kotłową można wykorzystać na kilka sposobów, może być ładująca na sprzęgło, ładująca bufor lub ochrony powrotu. 

@matrix3078 jeżeli masz Toucha, spróbuj pobawić się z parametrem pauzy wtedy jak kocioł dojdzie do zadanej, nie wyłączy się tylko przejdzie w podtrzymanie przez określony czas jeżeli temp spadnie przez ten czas dorzuci opału i będzie grzał dalej 

@Majster333 myślę, że na spokojnie powinieneś się temu przyjrzeć, piszesz o lukach w programie hmm a jaką masz wersję programu ? 

 

 

Właśnie przetestowałem (pauzę w touchu) ustawiłem na 15 min, sterownik wyliczył w auto 62C+ 10C histereza wyłączania.

Niby wszystko wydawało się ok, przy 72C przeszedł w podtrzymanie temperatura nawet przez kilka minut szła lekko do góry.

Po czym włączyło się dogrzewanie CWU temperatura zaczęła spadać spadła do 63 stopni i piec się zaczął wygaszać (być może 15 min pauzy w tym momencie się skończyło) ale miałem nadzieję że zacznie się modulacja a tu dupa.

Wyobrażałem sobie to zupełnie inaczej:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matrix3078  ustaw pauze na jakieś 25-30 minut, daj 15-20% mocy i około 40 dmuchawy,  zbieg okoliczności, 15 minut upłynęło akurat włączyło się ładowanie CWU i krach temp osignięta w histerezie więc normalnie i prawidłowo się wygaszać zaczął. Na spokojnie, nie wyobrażaj sobie tylko działaj ;)

@Gregory2203 nie ma tej funkcji, a faktycznie przydała by się, natomiast masz możliwość pooszukiwać na krzywej grzewczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, ustawiłem pauzę na max 60min, moc 15, nadmuch 30 i po osiągnięciu 72C przeszedł w podtrzymanie dobił do 77C i tak trzymał przez 45 min. Potem zaczęła delikatnie spadać temp. do 75C, minęła pauza i się palnik wygasił.

Powiedz mi, gdyby temperatura spadła poniżej wyliczonych w auto 62C z powodu grzania CWU lub spadku temp w domu to czy palnik  przeszedł by do modulacji?

A czy ty w ogóle używasz tej funkcji (pauzy)?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pauza 60min i moc chyba 15 % nadmuchu 20 i się nigdy nie wyłącza a ty masz za dużą moc w pauzie dlatego tak dźwiga temp i nie zdąży przejść w modulacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38
7 godzin temu, matrix3078 napisał:

Powiedz mi, gdyby temperatura spadła poniżej wyliczonych w auto 62C z powodu grzania CWU lub spadku temp w domu to czy palnik  przeszedł by do modulacji?

To zależy jaką masz histerezę włączania (nie mylić z wyłączania), jeżeli 0 to tak! Jeżeli np. 5 to dopiero gdy spadnie do zadanej minus 5. Czytaj cytat.

Pauza czy inaczej podtrzymanie ognia powinno być tak ustawione żeby kocioł podtrzymywał tylko ogień na palenisku.

Jeżeli u Ciebie przez godzinę temperatura nie spadła poniżej zadanej to znaczy że masz zbyt wysokie podawanie i tak naprawdę u Ciebie pauza to nie podtrzymanie a co najwyżej zmniejszenie mocy.

 

Cytat

Podtrzymanie działa w ten sposób jeśli np. na kotle mamy ustawione :

65 stopni

Histereza wyłączenia 5 stopni

Histereza włączenia 5 stopni

 

W momencie przekroczenia 70 stopni kocioł przechodzi w podtrzymanie np. na ustawione 15 min (podawanie i dmuchawa nie powinna być zbyt wysoka żeby nie przegrzać kotła)

Jeśli w ciągu 15 min temperatura nie spadnie z kotła kocioł się wygasza

Natomiast jeśli temperatura spadnie poniżej histerezy załączenia w tym przypadku  na 59 stopni kocioł przechodzi znów do modulacji.

 

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki teraz rozumiem, jeszcze się pobawię ustawieniem pauzy.

 

Jeszcze takie pytanie mam ustawioną przerwę 12godz między czyszczeniem palnika ale nigdy tego nie widzę na wykresie w Vide Net czy to normalne?

Edytowane przez matrix3078
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi do zadanej i się wygasza i czeka aż do ponownego uruchomienia, ale w Touchu na wyświetlaczu odlicza czas do czyszczenia polnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałem ci podziękować za wytłumaczenie na jakiej zasadzie działa Pauza w Touchu (czeka mnie zmiana ustawień).

Z tym zerowaniem to nie miałem pojęcia ze tak to działa (jak ja mało wiem o moim sterowniku, a to drugi sezon palenia).

To jeszcze się zapytam ciebie lub innych są jakieś realne oszczędności w spalaniu przy  użyciu podtrzymania (pauzy) w Touch-u? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@matrix3078 Znowu posłużę się cytatem info jaki otrzymałem od pomysłodawcy tej funkcji:

Cytat

Rozwiązanie to sprawdza się przy starszych zimnych domach gdzie jest szybki odbiór temperatury.

Również powinno się sprawdzić w instalacjach gdzie jest błąd instalacyjny czyli małe średnice zaworów i rur i po procesie wygaszania za chwilę kocioł znów się uruchamia bo spadał mu temperatura.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.