Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ty masz chyba na podłogę głowice termostatyczną z kapilara? I masz to pewnie przy rozdzielaczu. U mnie zawór jest w kotłowni a temperaturę ustala sterownik kotła za pomocą siłownika na zaworze. Przepływy masz ok. Ale jak chcesz wyregulować dodatkowo temp w każdym pomieszczeniu to zmniejszaj przepływ tam gdzie za ciepło. Mi to zajęło rok żeby cały dom wyregulować.  Np w sypialni mam coś koło 0,5l/min jest chłodniej ale do spania super. W łazienkach 2 a u dzieci koło 1,5. Krzywa grzewcza to chyba 27-29-31 też trochę zajęło żeby dojść do tego. Ale teraz już zupełnie nic nie ruszam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie niemam głowic z Kapilara a ja grzeje teraz w manualu piec ustawiony na 65 histeryza 1 pauza 60min i 3 że przeciąga do 68 podawanie 3.8 a powietrze sonda reguluje trochę ciualto bo maly nawiew powietrza od 25 do max 35.Kaloryfery szt 4 jest 4d i chciał bym to podmienić na te dwa 3d co idą do podlogowki. Parter praktycznie jest cały otwarty oprócz łazienki i małego pokoiku to raczej nie pobawie się zbytnio przeplywami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w auto chodzi tylko gdy grzeje CWU,  jak uruchamiam na dom to już tryb ciągły 67 zadana histereza 10. I tak chodzi do końca sezonu. Zdecydowanie lepszy zawór dla ciebie byłby taki od 20st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregory2203 od jakiegoś czasu widzę cię męczy ten tryb auto, już pisałem kiedyś jak to działa.

Jeżeli jest taka opcja pokaż fotki instalacji wokół kotła, bo nie umiem zrozumiec dlaczego możesz minimalnie puścić 30C ? gdybys miał zawór 3D z siłownikiem to poprzez podmieszanie możesz puścić temperaturę jaką sobie zapragniesz. Dodatkowo dajesz sobie wtedy na ten obwód grzewczy czujnik pokojowy (nie termostat) który da info do kotła jaką ma temp powietrze i jeżeli osiągnie zadaną to obniży o 3C jeżeli masz toucha to jak przegrzeje np z 22 na 23 w pomieszczeniu to jeszcze odejmie współczynnik korekcji, a stała pompa dalej będzie tłoczyła wode w podłogę przez co stabilna będzie temperatura w pomieszczeniu, a podłoga nie będzie wychładzana. Reszte doregulujesz przepływami, jeżeli np. w sypialni chcesz mieć chłodniej tak jak pisze @mrekzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, makrela napisał:

jeżeli masz toucha to jak przegrzeje np z 22 na 23 w pomieszczeniu to jeszcze odejmie współczynnik korekcji

Nie trzeba mieć toucha, by mieć współczynnik korekcji. Slim go też ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2019 o 18:06, Ozi80 napisał:

ię smoła? Z pracy na niskiej mocy, czy na niskiej temperaturze? Bo to istotna różnica. Mi palnik pracuje w trybie skokowym

Witam, widzę że chyba większość z Was jest zadowolona z ego kotła.

Szukam właśnie kotła i sprzedawca polecił mi właśnie Bio Compact 18. Pewnie dlatego że ma go na stanie. Co mnie martwi to trochę mały pojemnik 240. Na ile dni w sezonie/poza sezonem Wam starcza?

Mówiłem sprzedawcy, że kotłownie mam dużą, ale patrzę na stronie Tekli że zwykłych Bio o mocy 18 nie mają, a taki z wyliczeń byłby bardziej odpowiedni.

Wyliczenia brałem z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/662p 

Sprzedawca polecał również bufor ciepła 1000l czy przy pellecie ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej byś zrobił, gdybyś na początek docieplił poddasze, dopiero później szukał kotła

Chyba że stać Cię na zwiększone zużycie pelletu

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawor 4d tylko na 4 grzejniki a na podlogowke 2×3d parter poddasze a 3 grzejniki mam w piwnicy i 1 w garażu. A dach będę na wiosnę ocieplal.

Edytowane przez Gregory2203
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pytałem wcześniej....  te zawory masz przy rozdzielaczach czy gdzie? I napewno masz termostatyczne skoro jest na nich skala temperatury. A to moim zdaniem gorsze rozwiązanie niż normalny zawór 3D z siłownikiem 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2019 o 09:29, Gregory2203 napisał:

Strop 15welny a dach jeszcze nie ocieplony. Opłaca się może w auto palić? Może się już pytałem ale zapomniałem bo za dużo na głowie 

To auto w tych sterownikach to żadne auto  moim zdaniem.Jeżeli auto to kocioł powinien wszystko dobierać sobie automatycznie,czyli przede wszystkim podawanie, moc,dmuchawę i resztę parametrów.Co to za auto jeżeli ja ustawię podawanie i ono mi się zmienia tylko jeżeli temp.  zbliża się do zadanej na kotle, sterowniku pokojowym lub pogodowym lub od niej oddala.Wtedy działa tylko FL2 lub skokowa.Jeżeli ja wyłączę grzejnik w sypialni w nocy bo jest za gorąco,to temp. momentalnie rośnie na kotle i już wtedy sterownik powinien zareagować i już wtedy zmniejszyć podawanie i moc a nie dopiero jak dochodzi do zadanej kotła.Wtedy jest już a późno i przebija zadaną siłą rozpędu.Jeżeli ktoś wie na czym polega różnica pracy w AUTO a programem STAŁYM w Slimie to byłbym wdzięczny."Moderatorzy" z Tekli odezwijcie się!!!

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica to taka że,  w auto piec wygasza się i oczekuję na żądanie od CO lub CWU do rozpalania . Podbija temp do jakiej ma rozgrzewać kocioł.  W manualu Ty zadajesz stałą temperaturę na kotle. Kocioł grzeje do temperatury zadanej +5 st. i się wygasza. Po spadku temperatury o wartość nastawionej histerezy odpala się.  Z moich obserwacji wynika że jeśli wyregulujesz podawanie i temperatury tak aby piec jak najdłużej pracował wtedy są oszczędność w spalaniu. Ja grzeję w auto. Jak temperatury spadają poniżej -5 st. włączam manualny, bo wtedy łatwiej jest utrzymać ciągła pracę. Z pracy FL zrezygnowałem jadę na skokowej. 

Edytowane przez rotkeh
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że w auto wygaszanie i ponowne rozpalanie kotła zależy od tego czy na CO (nie mam czujnika pokojowego) została osiągnięta zadana temp.?W auto nie ma znaczenia zadana temp. na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak ale musisz mieć czujnik pokojowy i ustawiasz sobie histereze na CO.  Jak ma kocioł wiedzieć do jakiej temperatury grzać. W auto sterownik sam kalkuluje do ilu grzać i nie bierze pod uwagę Twoich ustawień. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten czujnik pokojowy.Kupiłbym go dawno ale nie wiem czy u mnie zda to egzamin.Nie kiedy odpalamy w salonie kominek przez co temp. wzrasta i jeżeli czujnik byłby akurat w salonie,to piec wygasiłby się, i w innych pomieszczeniach byłoby zimno.Na czas odpalenia kominka musiałbym przenosić czujnik do innego pokoju,żeby tam utrzymywana była temp.,na przykład 22 st.Ale z kolei pokoje są dużo mniejsze od salonu i o ile w pokoju będzie już te 22 st. i kocioł się wygasi,to w salonie 22 st. jeszcze nie będzie a piec już będzie pracował...i takie właśnie problemy.Musiałbym ciągle biegać z tym czujnikiem.Inną sprawą jest bardzo mały wybór tych czujników  z Estymy a tylko z Estymą Slim będzie pracował.Tragedia.Jeżeli już to co byś proponował z czujników pokojowych?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam videroom za bardzo Ci nie doradcę. Wsadź cokolwiek aby piec miał jakiś punkt odniesienia. Czujnik  włożyłbym do pokoju dzieci i ustawił to co ma być. Inne pomieszczenia regulował zaworami przy grzejnikach lub jeśli masz podłogowe to przeplywami na poszczególne obwodach . Trochę z tym zabawy ale da się ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz dać gdzieś czujnik, to nie tam gdzie jest najzimniej, czy najcieplej, tylko tam gdzie temperatura jest najbardziej stabilna. Czyli na pewno nie w łazience, czy kuchni. My mamy w salonie i z reguły jest ok. Ale podam przykład. Wczoraj mieliśmy imprezę. 20 ludzi oddychało, jadło i piło u nas na piętrze. Musiałem zakręcić grzejniki w salonie, bo inaczej na czujniku byłoby tak dużo stopni, że kocioł by wygasł, a przez to na parterze teściom byłoby zimno. Generalnie wszystko trzeba robić z głową. Jak piętro jest puste bo jesteśmy w pracy, a dzieci w szkole, to ustawiam niższą temperaturę. A jak wracamy, to wyższą bo wtedy jest ten sam efekt co z imprezą, tylko w mniejszej skali. Mi np brakuje w tym programie czasowym możliwości ustawienia trzech temperatur. Teraz jest tylko komfortowa na dzień i ekonomiczna na noc. Przydałaby się też pośrednia.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi.Czyli nie tylko ja mam z tym problem...Muszę chyba coś jednak wybrać tylko nie bardzo wiem co bo wybór jest kiepski.Z tych tutaj: https://estyma.pl/kategoria-produktu/akcesoria/

to chyba tylko ten bo jest już z odbiornikiem: 

https://estyma.pl/produkt/bezprzewodowy-regulator-temp-pokojowej-ctp-02r/

bo ten https://estyma.pl/produkt/ctp-2-rg/, chociaż jest tańszy to pracuje tylko z RadioGeteway RG więc dokupując jeszcze tego Getewaya ,wychodzi drożej niż ten pierwszy.Mam rację?Poprawcie mnie jeżeli się mylę . W opisie tego nie ma.Dopiero w instrukcji wyczytałem że musi być do niego dokupiony RdioGeteway: https://www.estyma.pl/wp-content/uploads/2019/04/CTP-1-2-RG-Instrukcja.pdf

Nie rozumiem jeszcze jak przy tym pierwszym modelu (CTP-02R) regulować temp.,jeżeli nie ma tam podziałki...nie wiem...na czuja?:)Z kolei ten drugi ( CTP-2 RG)ma podziałkę.Możecie mi to jakoś wytłumaczyć jak w CTP-02R regulować temperature w pomieszczeniu?Bo jeżeli chodzi o CTP-2RG to sprawa jest chyba prosta.W sterowniku kotła ustawiam 22 stopnie w pomieszczeniu i jeżeli chcę żeby było 23 stopnie to przestawiam na regulatorze o +1 stopień a jeżeli chcę żeby było 20,to na regulatorze przestawiam pokrętło na -2.Dobrze rozumuję czy nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najlepszy sposób regulacji temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami są głowice termostatyczne. Tak jest u moich rodziców i sprawdza się to ok.  Czujnik mierzy tylko tam gdzie jest zamontowany a to nie zapewnia komfortu w całym domu.  U mnie przy podłogówce ten czytnik pokazuje mi tylko w menu CO ile mam w domu.  Stała pompa oraz odpowiednie ustawienie krzywej grzewczej oraz przepływu na pętlach jest dużo lepsze niż wyłączanie ogrzewania w całym domu podstawie temperatury z jednego czujnika. 

 

Edytowane przez mrekzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie chodzi mi o regulowanie temperatury w pomieszczeniach,bardziej chodzi mi o to żeby kocioł miał do czego się odnieść, bo teraz pracuje tylko na podstawie temp. zadanej właśnie na kotle.Mam jeszcze przewodowy czujnik temp. zewnętrznej który był w komplecie z kotłem,ale nie wiem dlaczego,wydaje mi się że to nie zda egzaminu,chociaż wiem że wiele osób używa taki czujnik.Bo przecież zmiana temp. na zewnątrz nie powoduje od razu zmiany temp. w domu,natomiast kocioł na te zmiany zareaguje od razu.Czyli jeżeli na zewnątrz temp. spadnie przykładowo z 0 do -5 to kocioł od razu zacznie mocniej grzać,natomiast w domu zrobi się chłodniej ale dużo później.Efektem tego będzie to,że w domu chwilowo (nie wiem na jaki czas)zrobi się za gorąco.Nie wiem czy dobrze kombinuję.Wypowiedzieć musiały by się osoby które korzystają z tego czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.