Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię- DRACO BIO COMPACT 12. tylko podłogówka i CWU- sterowanie jednocześnie p. przewałową i CO

Mam zawór 4d i pompę przewałową. Z początku pompa Przewałowa była podłączona jako 2gi obieg i tak pracowała- ustawiona na pracę ciągłą powyżej 50st. Wczoraj podłączyłem pompę przewałową pod sygnał z pompy CO1- włączają się jednocześnie przy 50st (dzisiaj zwiększę na 55).

Wcześniej było tak, że piec grzał dajmy na to do 77 i np w tym momencie wyłączało się CO i zawór 4d (bo zadana temp w domu została osiągnięta). Pompa przewałowa pracowała nadal i wystudzała piec (mimo, że nie miała czego chronić po zawór 4d był zamknięty).

Teraz p. przewałowa włącza się jednocześnie z CO i zaworem 4d. jak CO się wyłącza i 4d zamyka to p. przewałowa się zatrzymuje i ciepło w kotle "czeka" do ponownego uruchomienia całego zestawu.

 

Czy takie sterowanie jest OK? proszę o opinie:) i/lub propozycje jak to rozwiązać.

PS: mam jeszcze "nie używany" czujnik temperatury, był podpięty pod CO2, ale wyłączyłem go w ustawieniach, bo chciał regulować pracą zaworu, którego nie ma- używałem go czasem do sprawdzania temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ozi80 napisał:

Bo ochrona powrotu w Slimie działa tak, jakby wcale. Jak temperatura powrotu jest niższa, niż ta, jaką ustawisz, to coś tam odejmuje od temperatury zadanej na CO. Do teraz nie wiem, jak to liczy, że ma odjąć tyle i tyle. Ale nawet jak coś odejmie od zadanej, to mieszacz i tak za bardzo na to nie zwraca uwagi i dąży do tego, jaka jest wyliczona na CO, niekoniecznie biorąc pod uwagę korektę ze względu na zbyt zimny powrót.

Ktoś tu pisał, że przydałby się ktoś z Tekli, który będzie odpisywał na pytania. Bardzo chciałbym poznać jego zdanie na powyższy temat. Bo w instrukcji o tym nie ma ani słowa.

Ja to pisałem... ;)
No tez jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie pompy CO: jedną na zasilaniu, a drugą na powrocie. Spięte w jedno gniazdo, ale użyłem przekaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, makrela napisał:

@Majster333  jeżeli masz Toucha, to jest tam dedykowane wyjście pod pompę kotłową. 

Jeżeli spiąłeś dwie pompy w jedno gniazdo bez użycia przekaźnika, to licz się z tym, że za chwile możesz mieć stałą pracę pomp gdyż awarii ulegnie triak w module 

Mam toucha. Sprawdzę to dzisiaj. Po podłączeniu pompy tłokowej do odpowiedniego gniazda  jak ona wtedy pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, makrela napisał:

@Majster333  jeżeli masz Toucha, to jest tam dedykowane wyjście pod pompę kotłową. 

Jeżeli spiąłeś dwie pompy w jedno gniazdo bez użycia przekaźnika, to licz się z tym, że za chwile możesz mieć stałą pracę pomp gdyż awarii ulegnie triak w module 

Dzięki Makrela. Podpięte pod p. kotłową. Teraz poobserwuję, czy wyłącza się jak zawór 4d się zamknie i przestanie tłoczyć CO, czy będzie na pałę chodzić cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak zadaję pytania jedno za drugim, ale tylko tu mogę liczyć na rzetelną odpowiedź.

- pompa kotłowa (w konfiguracji) ma zostać jako "ładująca"? Gdy dam na "ochrony powrotu" to się wyłącza mimo, że chodzi CO i 4d jest częściowo otwarty. Podpiąłem czujnik pod temp powrotu i samo mi się wkonfiguracji "odvhaczyło" ze jest podpięta temp powtotu.

- CO oznacza ten symbol otwierania i zamykania zaworu 3d na "kotle"? (Załącznik)

Teraz piec się wygasza, obieg na 4d zamknięty, CO nie pracuje a pompa przewałowa pracuje dalej gdy jest jako "ładująca".

Jak ten pieroński powrót poustawiać, żeby to miało ręce i nogi?.

-nr profili 2 jest na dwa obiegi CO.

Czy jak zmienię na profil 1 to będę miał na jeden obieg CO? Tak mam faktycznie w instalacji. Nie chcę za dużo namieszać przed zimą, dlatego pytam:)

1574787440143393309083.jpg

Edytowane przez Majster333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Majster333 kto pyta nie błądzi, a więc tak ustaw pompę jako ładująca, uruchomi się 5C wcześniej niż minimalna startu pomp ustawiona w kotle, jeżeli ustawisz ochrony powrotu będzie działała wówczas gdy powrót nie będzie miał zadanej temperatury. Kocioł będzie Ci sprawniej działał na ładującej, wygrzejesz wymiennik od góry do samego dołu przez co zmniejszy się też spalanie, a i w kotle będzie czyściej. 

Ustaw profil 2 autokonfigurację daj na off, ustaw że masz tyko jeden obwód grzewczy 

50C na powrocie to bardzo dobrze 

w kotle masz symbolike mieszacza tylko i wyłącznie dotyczy instalacji z buforem jest to ikonka zaworu z siłownikiem pomiędzy kotłem a buforem na powrocie instalacji 

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem :) daj znać jak ci to działa 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@makrela

Dzięki. Mam autokonfigurację ON i pewnie dlatego nie mogę "usunąć" drugiego obwodu grzewczego.

U mnie kocioł ma spore przestoje i z  tego powodu na razie zostawię pompę na "ochronę powrotu" (i tak jest to KOLOSALNY krok naprzód w porównaniu do tego, jak to miałem rozwiązane do tej pory) trzyma wtedy temp w kotle jak CO się wyłączy. Z drugiej strony jak postoi godzinę, dwie, trzy, to i tak za dużo tego ciepła pewnie nie zostanie... zobaczę, które wyjście wybiorę

Dobrze rozumiem, że na "ładującej" pompa przewałowa włącza się 5st przed "pompami" i tak samo się wyłącza? Nawet jak obwód grzewczy i CWU nie pracują to będzie działała aż do temp 5st poniżej startu pomp?

Edytowane przez Majster333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@makrela

Jeszcze jedno, mam w domu sterownik videROOM, który w zasadzie robi tylko za czujnik temperatury powietrza w domu. Kocioł widzi wskazanie temp. pow. z tego sterownika, (i na szczęście może sterować ogrzewaniem) ale na sterowniku videROOM nie ma żadnych informacji z pieca (same zera). Na kotle (chyba w "obwód grzewczy 1" ustawione, że jest sterownik videROOM). Czy coś przeoczyłem? Połączenie przewodowe- skrętką, zworka w sterowniku- obgadane telefonicznie z serwisem TEKLi i niby ma działać...

 

Edytowane przez Majster333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Majster333  przewał na ładującym wystartuje 5C szybciej i będzie pracował do ostatniej aktywnej pompy

Co do Videroom pokaż jakieś foty, gdzie są te zera bo nie do końca rozumiem o co chodzi, ewentualnie zrób też zdjęcia podłączeń przewodu CAN w videroom i w kotle, może tutaj jest coś źle 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sondę lambda i regulator ciagu do wyczystki i spalanie jakie było takie jest już niewiem co robić jestem załamany i poddaje się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, Gregory2203 napisał:

Kupiłem sondę lambda i regulator ciagu do wyczystki i spalanie jakie było takie jest już niewiem co robić jestem załamany i poddaje się 

Z tego co pamietam jeszcze nie mieszkasz. Jakie zuzycie? Utrzymujesz stala temperature w domu? Pogodowka, inne rzezczy? sposob dystrybucji ciepla. Instalacja? Uzupelni profil bo nie wiadomo co odpowiedziec na tak postawione pytanie.

W jakich zakresach sonda moduluje obrotami? Jak zachowuje sie plomien? Jest w tej tekli foto? Jakie ustawienia palnika?

39 minut temu, mrekzo napisał:

Poprostu musisz się z tym pogodzić.  Kocioł pali tyle ile budynek potrzebuje i tyle. 

 

Pod warunkiem ze kociol dobrze ustawiony: Jezeli bedzie w nim czarno zwlaszcza przy sondzie to ta zaleznosc nie zachodzi. Albo jezeli wbrew logice probujemy oszczedzac wydajac przy tym wiecej. W moim plumie mam ten komfort, ze mam dostep do fuzzy logica nie tylko kotla ale i sondy. Wystarczy ze parametr C odpowiedzialny za zmiane dynamiki wentylatora w przypadku naglych zmian zawartosci tlenu w spalinach,  zmienie o 5 oczek  w skali od 0 do 200 i jedno ladowanie bufora ( maly 300L) pochlania zamiast 3,5  4 kg pelletu. 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten link? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustaw na czasowym żeby od 6:00 grzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.