Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Przerwa letnia jednak robi spustoszenia w głowie :)

Okman, nie przejmuj się, ja też przed drugim sezonem miałem tak samo. Na nowo odkrywałem Amerykę.

O stałej pompie pewnie nawet sam tutaj pisałeś i ją testowałeś, bo pisałeś tu o wszystkim i testowałeś wszystko z tego co pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda że po sezonie letnim pozostaje pustka.Cieszę się że nie ja jedyny tak mam:)Napiszę Wam o czymś innym.Otóż może dwie strony postów wcześniej pisałem że zaryzykowałem i kupiłem bardzo tani pellet.Jego ciężar to aż 30 kg/h.W tej chwili zapotrzebowanie na ciepło jest jeszcze stosunkowo małe i możecie wierzyć lub nie ale podawanie mam teraz ustawione na 1.Niżej już nie można.Czy ktoś z Was miał już ustawione kiedykolwiek tak niskie podawanie?Nie mam czujnika pokojowego,więc jestem zmuszony ustawić temp. na CO  w sterowniku.W tej chwili jest to 35 st,temp. w domu 23 (jak dla mnie za gorąco).Pozostałe parametry: TEMP.ZADANA KOTŁA 55,MOC 60/30,POWIETRZE 60/50,PRÓG FOTO 15.W poprzednim sezonie przy poprzednim pellecie powietrze miałem bodajże 30/25.Ten pellet jest 8 mm i jest bardzo zbity i ciężki,więc musiałem podnieść moc dmuchawy żeby mógł się rozpalać a później palić.Tak więc tutaj jest minus bo wydaje mi się że więcej ciepła będzie szło w komin niż rok temu.Tak chcę pokombinować z ustawieniami,żeby palnik nie dobijał do zadanej temp. kotła +5 st i się wyłączał,bo uważam że nie jest to korzystne dla grzałki i samego zużycia pelletu.Wolę żeby pracował na górnych widełkach temp zadanej kotła i wyłączał się co 6 godzin na czyszczenie.Zauważyłem że przy rozpalaniu a w zasadzie rozżarzaniu podajnik podaje 10 bardzo dużych dawek opału bez względu jakie ustawione jest podawanie.Co Wy na to moje podawanie?Wiem że nie ma co tu porównywać,ale jakie macie parametry u siebie?

Tak na marginesie marzy mi się kocioł który sam ustawia i najważniejsze sam przestawia parametry w zależności jaką temp. zada się na CO czy czujniku pokojowym.Sama modulacja moim zdaniem to za mało.Przykładowo: jeżeli ktoś chce żeby kocioł nie dobijał do zadanej tylko dochodził w górne widełki i żeby temp. spadała,to oczywiście w naszych sterownikach zmniejsza się podawanie i moc.Nic to nie daje bo siłą rozpędu ( przynajmniej u mnie) kocioł i tak dobija do zadanej + 5 st. i palnik się wyłącza.W moim przypadku,gdy temp. dobija do zadanej + 5 st.,podawanie i moc bardziej radykalnie musi spaść.Zrobiłem to ustawiając podawanie na 1.Ale gdy temp. dobija do zadanej podajnik podaje już tak znikomą dawkę pelletu,spowodowaną:raz podawaniem ustawionym na 1,dwa zmniejszeniem podawania i mocy dzięki modulacji,że w pewnym momencie próg foto nie jest przekraczany i uruchomi się alarm o braku opału.Tak więc próg foto,tak jak i podawanie i moc również powinien się zmniejszać lub zwiększać w odpowiednich momentach.A tego w tych sterownikach nie ma.Oczywiście w Touchu jest chyba tak zwane podtrzymanie po przekroczeniu zadanej kotła.Wtedy chyba palnik się nie wyłącza.To byłoby też ok kocioł wtedy nie odpala się od nowa (grzałka nie pracuje) tak jak u mnie w Slimie,ale też i wydatek na Toucha spory.Jeżeli ktoś korzysta z tego podtrzymania mając Toucha to proszę o wyjaśnienie jak to działa.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz żeby się kocioł często wygaszał ustaw sobie moc pracę skokową tyle że to jest raczej dobre na zimę.  W okresie przejściowym może się jednak gasić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym jest problem że w Slimie przy ustawieniu podawania poniżej 2,4,przy skokowej podajnik w ogóle nie podaje pelletu.Trzeba byłoby go wysłać do aktualizacji oprogramowania.Ale nie wiem na pewno czy coś to  rzeczywiście da.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wyślesz to się nie przekonasz, okres letni był doskonałym momentem żeby to zrobić.

W Tekli serwis działa bardzo sprawnie wysyłasz np. w poniedziałek kurierem, we wtorek jest u nich, jeżeli kurier z paczką będzie wcześnie to jeszcze we wtorek odsyłają, jeżeli kurier dotrze późno to najpóźniej w środę odsyłają i w czwartek jest u Ciebie w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2019 o 09:02, Okman napisał:

W tym jest problem że w Slimie przy ustawieniu podawania poniżej 2,4,przy skokowej podajnik w ogóle nie podaje pelletu.Trzeba byłoby go wysłać do aktualizacji oprogramowania.Ale nie wiem na pewno czy coś to  rzeczywiście da.

Aktualizacja pomrze bo sam taką przeprowadzałem. Teraz przy mocy skokowej można ustawić poniżej 2,4 i wszystko działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po rozkręceniu palnika i wyczyszczeniu go między rurą zewnętrzną a wewnętrzną i ponownym złożeniu mam problem. W czasie czyszczenia palnika gdy pierścień przesuwa się w jego wnętrzu słychać jakby ocierał o rurę palnika. Pierścień w palniku ma po kilka minimetrów od każdej ze ścianek jak jest przy ślimaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2019 o 08:58, mrekzo napisał:

Jak nie chcesz żeby się kocioł często wygaszał ustaw sobie moc pracę skokową tyle że to jest raczej dobre na zimę.  W okresie przejściowym może się jednak gasić

 

Pytanie czy przy skokowej kocioł  również nie będzie dochodził do zadanej.Bo o ile dobrze pamiętam to próbowałem w tamtym sezonie skokowej i też musiałem kombinować z podawaniem żeby temp. nie dochodziła do zadanej.Tak to jest jak przewymiaruje się kocioł...

 

23 minuty temu, Daniel1 napisał:

Aktualizacja pomrze bo sam taką przeprowadzałem. Teraz przy mocy skokowej można ustawić poniżej 2,4 i wszystko działa poprawnie.

Dzięki za potwierdzenie.A jak jest z samą wysyłką?Jak to się odbywa?My musimy wysyłać czy przyjeżdża kurier po zgłoszeniu potrzeby aktualizacji?Kto płaci za wysyłkę w tę i z powrotem?

 

18 minut temu, Daniel1 napisał:

Panowie po rozkręceniu palnika i wyczyszczeniu go między rurą zewnętrzną a wewnętrzną i ponownym złożeniu mam problem. W czasie czyszczenia palnika gdy pierścień przesuwa się w jego wnętrzu słychać jakby ocierał o rurę palnika. Pierścień w palniku ma po kilka minimetrów od każdej ze ścianek jak jest przy ślimaku.

Mi też niekiedy zaskrzypi,ale tylko jak czyści przy rozpalaniu jak jest zimny.Później,w trakcie pracy palnika,gdy czyści co 6 godzin już tego nie słychać.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2019 o 23:33, Grzesiek2006 napisał:

Dzięki panowie za fachową pomoc. Pozdrawiam 

Zawór 3 drogowy w pozycji automatycznej cały czas się zamyka tylko w pozycji ręcznej puszcza na grzejniki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - Jak masz problem z wygaszaniem kotła to spróbuj tej metody. Na kotle ustaw sobie temperaturę z 3-4 stopnie wyższą od temperatury nastawionej na grzejnikach. Na przykład grzejniki ustaw na 40 stopni a kocioł na 43 stopnie w modulacji skokowej i manualnej pracy kotła. Przy takich ustawieniach zawór 4D ciągle będzie otwarty na 100%. Jak ja testowałem to u siebie to kocioł chodził mniej więcej 40 minut moc 1 i 20 minut moc 2. Przy dobrze dobranym podawaniu i pracy ciągłej przez całą dobę spalanie u mnie wynosiło około 20-25 kg na dobę.  No i należy ustawić priorytet CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Okman napisał:

Pytanie czy przy skokowej kocioł  również nie będzie dochodził do zadanej.Bo o ile dobrze pamiętam to próbowałem w tamtym sezonie skokowej i też musiałem kombinować z podawaniem żeby temp. nie dochodziła do zadanej.Tak to jest jak przewymiaruje się kocioł...

 

Dzięki za potwierdzenie.A jak jest z samą wysyłką?Jak to się odbywa?My musimy wysyłać czy przyjeżdża kurier po zgłoszeniu potrzeby aktualizacji?Kto płaci za wysyłkę w tę i z powrotem?

 

Mi też niekiedy zaskrzypi,ale tylko jak czyści przy rozpalaniu jak jest zimny.Później,w trakcie pracy palnika,gdy czyści co 6 godzin już tego nie słychać.

Czy nie skrzypi podczas czyszczenia przy ciągłym paleniu to jeszcze nie sprawdzałem. To skrzypienie jest denerwujące bo nie wiem czy coś się dzieje czy wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma się czym przejmować aczkolwiek puki kocioł na gwarancji to teraz po Twoim poście na ten temat zastanawiam się czy tego nie zgłosić/reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman, u mnie podczas czyszczenia też pierścień czyszczący, lekko ociera o boczną ściankę palnika (co też słychać). Mam tak od początku. Jak pytałem instalatora to powiedział, że nie ma czym się przejmować. Podobno zwykła niedokładność spasowania. Zresztą jakby co jest gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że nie ma się co przejmować.Teraz z innej beczki.Tutaj chyba kolega Ozi będzie w tym pytaniu dobry.Chodzi mi o zależność "Temp.MIN pomp" w menu serwisowym kotła i   "MIN Tco pomp" w menu serwisowym CO.Wiem że gdzieś na forum było to opisywane,ale znaleźć teraz ten temat graniczy z cudem.Jak najlepiej ustawić te dwa parametry?Który zależny jest od którego,bo moim zdaniem jeden jest w ogóle nie potrzebny.Jeżeli  "Temp.MIN pomp" w menu serwisowym kotła  ustawię na 40 st. a  "MIN Tco pomp" w menu serwisowym CO ustawię na 35 st. to dopóki temp. na kotle nie przekroczy 40 st. i temp. CO nie przekroczy 35 st.to pompka od CO się nie załączy.Chyba dobrze rozumiem.Ale co będzie jeżeli na CO będzie 36 st a na kotle 38?Czy pompka CO załączy się?Miałem dzisiaj przypadek przy rozpalaniu,że po przekroczeniu 40 st na kotle załączyła się pompka od CO na którym było dopiero 30 st. więc nie powinna się załączyć bo   "MIN Tco pomp" w menu serwisowym CO  to jest minimalna temp. przy której może  pracować pompa a temp. w tym parametrze była ustawiona na 35 st.Ale z kolei gdyby się nie załączyła po przekroczeniu 40 st na kotle to centralne nigdy by nie ruszyło.Może ktoś to wytłumaczyć jak jest z tymi dwoma parametrami?Nie miała baba kłopotu to kupiła sobie piec na pellet...:)                                        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak zupełnie z innej beczki. Widzieliście jakie spoko rozwiązanie wypuściła Estyma - RadioGateway. Teraz jesteśmy w stanie wszystkie czujniki temperatur wraz z videROOM połączyć z kotłem bezprzewodowo. Szkoda że cały system działa tylko z panelem sterującym Touch.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
Chciałbym się poradzić o zasadność montażu siłownika do zaworu 4D.

Mam 112 użytkowej, piec tekla draco bio compackt 12KW ze sterownikiem igneo slim, ostatni sezon od października do sierpnia pochłonął 2,5 tony pelletu. W domu 22 stopnie cały czas.

Z działania i spalania jestem zadowolony. Chociaż jakby spadło to byłbym szczęśliwszy ;)
Dodatkowo chciałbym bardziej zadbać o kocioł, dlatego myślę o zaworze 4D z siłownikiem w celu ochrony powrotu.

Obecnie instalacja wygląda tak jak na załączonym schemacie. 
Grzejniki mają głowice termo.
łazienki mają pętle otwarte na stałe.
kuchnia/salon/korytarz sterowany jest niezależnym termostatem, który otwiera lub zamyka obwód (wahania temperatury nie przekraczają 0,5 stopnia)
pompy  CO są dwie, ale piec o tym nie wie ;)
Obecnie zawór jest ustawiony jak na zdjęciu mniej więcej na środku skali.
Zawór 3D do podłogowki jest ustawiony na stałe, tak, że w podłogę idzie 28 stopni.

W tym roku dołożyłem pogodówkę.
myślę nad siłownikiem do zaworu 4D.

Pytania:
Czy jest sens zakładać siłownik?
Czy muszę dołożyć jeszcze jakiś czujnik (temperatura powrotu?)
Jak ustawić krzywą grzewczą i gdzie termometr zamontować w przypadku samej pogodówki i w przypadki zainstalowania dodatkowo zaworu 4D.
Warto dokładać pokojówkę?

 

schemat piec.png

4D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunkiem 10-letniej gwarancji na żeliwne wymienniki w kotle Tekla Tytan Bio jest założenie zaworu 4D z siłownikiem.A po co ten zawór z siłownikiem?A no między innymi do ochrony powrotu.Nic w warunkach gwarancji nie jest napisane o pompie kotłowej.Tak więc albo w Tekli nie mają pojęcia o ochronie powrotu albo wystarczy tylko zawór 4D z siłownikiem.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi,  że nie mają pojęcia.  Ja mam zawór temperaturowy plus pompa i na odbiorze kotła Pan z Tekli był pod wrażeniem rozwiązania takiej ochrony powrotu.  A to wszystko akurat dzięki temu,  że kolega Sambor tak mi doradzał i wymusiłem to moim instalatorze.  Kolejny raz Wielkie Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ochrony powrotu u mnie nie ma.Chociaż widzę jak zawór sam się przekręca w zależności od potrzeb...może ta ochrona jednak działa.Aż wierzyć się nie chce żeby producent kotłów  miał taki mały zasób wiedzy na te tematy.Ale ok.Jest ochrona czy jej niema,grunt że 10 letnia gwarancja jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że nie mam tej pompy kotłowej to chyba ten zawór jednak swoje robi. Nie neguję, że w połączeniu z pompą kotłową byłoby lepiej! ;)
Powrót jest o około 7 stopni chłodniejszy niż temperatura na piecu.
zawór 4D jest ustawiony na 5.

Pytanie czy wydając 350zł cokolwiek zyskam?
Czujnik pogodowy bez siłownika ma jakikolwiek sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaworem 4d ochrona powrotu oczywiście jest,  ale to tylko tyle i nic więcej.  Pogodówka w tym przypadku  nic nie polepszy ponieważ zawór może pełnić tylko jedną funkcje,  albo chroni temp.  powrotu,  albo reguluje temperaturę wychodzącą na CO,  nie zrobi obu tych rzeczy.... 

 

Edytowane przez mrekzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam 4D może regulować temperaturą C.O. i trochę chronić powrót, jeśli jest siłownik na zaworze jest opcja do włączenia w toutch'u nie wiem jak w slimie, która to uruchamia większy priorytet ochrony powrotu celowo nieco obniżając temperaturę c.o. na wyjściu. Nie testowałem tego bo mam pompę za zaworem 4D do ochrony powrotu. 

Edytowane przez arek1263
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Okman napisał:

Warunkiem 10-letniej gwarancji na żeliwne wymienniki w kotle Tekla Tytan Bio jest założenie zaworu 4D z siłownikiem.A po co ten zawór z siłownikiem?A no między innymi do ochrony powrotu.Nic w warunkach gwarancji nie jest napisane o pompie kotłowej.Tak więc albo w Tekli nie mają pojęcia o ochronie powrotu albo wystarczy tylko zawór 4D z siłownikiem.

 

W Tekli znają się na swojej pracy i wiedzą do czego służy zawór 4D

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mrekzo napisał:

Właśnie o to chodzi,  że nie mają pojęcia.  Ja mam zawór temperaturowy plus pompa i na odbiorze kotła Pan z Tekli był pod wrażeniem rozwiązania takiej ochrony powrotu.  A to wszystko akurat dzięki temu,  że kolega Sambor tak mi doradzał i wymusiłem to moim instalatorze.  Kolejny raz Wielkie Dzięki. 

 

Jak pisał - Okman - zawór 4D do gwarancji jest wymagany tylko przy serii Tytan (żeliwny kocioł). Przy każdym innym Tekli nie za bardzo obchodzi jaką masz instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.