Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

To Ty czarny siedzisz w pompach i kupiłeś taki kocioł??  Ja kupowałem swoją Tekle w 2015 to pompy zaczynały się od 40tys,  teraz to już bym się nawet nie zastanawiał..... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, arek1263 napisał:

Czemu bajka? Słyszałem że okresowy przegląd płatny, że wrażliwy na złej jakości pellet. Gość od którego kupiłem swój (nie tylko tekle sprzedaje) mówił że Kostrzewa delikatne ma te swoje kotły niby z cienkiej stali... A ile prawdy w tym wszystkim czy to tylko plotki to już musiałby się wypowiedzieć ktoś kto użytkuje takie lub montuje może palniki bardziej wydajne i oszczędne

Zalety tego kociołka

- jak każdy wykonany ze stali kotłowej

- całe palenisko wyłożone wermikulitem

- super palnik ze zmienną geometrią

- spala pellet klasy B (zanieczyszczony), brak wygaszania przy czyszczeniu

- wiele innych

Mój brat go ma i widziałem go w działaniu chodzi super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@mrekzo No niestety ja mam instalację grzejnikową, a pompa raczej do podłogówki. Gdyby nie to to już mam pompę zwłaszcza że koszt wytworzenia prawie połowę mniejszy ok12 tys reszta pożera pośrednik który je rozprowadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
32 minuty temu, Gregory2203 napisał:

I jeszcze jedno pytanie czy mozna tak o sobie podpiąć sondę lambda? I co ona daje? 

Oczywiście że można, trzeba kupić zestaw sonda z modułem, niestety dość droga zabawka, pomaga sterownikowi dobrać właściwą dawkę powietrza, o zaletach to musiałby się jakiś użytkownik wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czarny38 napisał:

@mrekzo No niestety ja mam instalację grzejnikową, a pompa raczej do podłogówki. Gdyby nie to to już mam pompę zwłaszcza że koszt wytworzenia prawie połowę mniejszy ok12 tys reszta pożera pośrednik który je rozprowadza. 

Jak w tym siedzisz to jakie koszty ogrzewania w porównaniu z pelletem?Może się orientujesz?To nie jest przecież perpetuum mobile.Prąd taka pompa przecież też zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@Okman Podobnie jak przy pelecie wszystko zależy od zapotrzebowania budynku w ciepło. W pompach ciepła najważniejszy jest współczynnik COP im więcej tym lepiej. Jeżeli ma np. COP4,2 to znaczy że z jednego kw prądu wytworzy 4,2 kw energii cieplnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumuje. Na przykładzie mojego mieszkania powiedzmy jego średnie zapotrzebowanie na energie cieplną w okresie zimowym wynosi ok 10kW energii cieplnej na godzinę. 10kW*24h=240kW na dobę przy pompie cieplnej z COP na poziomie 4,2 (240:4,2=57kW energii elektrycznej na dobę)

W Enei 0,57 groszy * 57 kW = 32,49 złotych na dobę koszt ogrzewania za pomocą pompy razy 31 dni wychodzi około 1000 zł miesięcznie za ogrzewanie.

Jeśli coś źle rozkminiłem to poprawcie mnie bo z moich obliczeń ogrzewanie za pomocą pompy tak tanio nie wyjdzie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze liczysz,  z tą tylko różnicą że jeżeli masz zapotrzebowanie budynku na 10KW to znaczy że jest to obliczone dla - 20st na zewnątrz,  czyli zapłaciłbyś za prąd  1000zł pod warunkiem że przez cały miesiąc dzień i noc byłoby właśnie tyle na minusie.  Poza tym 10KW w pallecie to jakieś 55kg pelletu 5kwh z 1kg spalone w ciągu doby.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

U mnie przy porównaniu rocznego zapotrzebowania w energię cieplną koszt palenia peletem czy pompą wychodzi podobnie . Zaletą pompy: praktycznie bez roboty, nie trzeba czyścić kotła, komina, rozładowywać i przechowywać opału, nie potrzeba w ogóle kotłowni, komina. W pełni ekologiczne ogrzewanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko sprawa. Czytałem kiedyś że taka pompa nadaje się głównie do ogrzewania nisko temperaturowego - podłogowe gdzie temperatura medium grzewczego nie przekracza 35 stopni do grzejników niezupełnie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czarny38 napisał:

.. No niestety ja mam instalację grzejnikową, a pompa raczej do podłogówki. ...

To może na podgrzewanie powietrza, przy mechanicznej wentylacji by się nadawała? Grzejniki wyłączyć i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
8 godzin temu, Hubertmm napisał:

Mozecie mi podpowiedziec co to jest wentylator wspomagający i jak macie to ustawione ?

Funkcja przyszłościowa, nie ma znaczenia co tam wpiszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38
8 godzin temu, zebbik napisał:

To może na podgrzewanie powietrza, przy mechanicznej wentylacji by się nadawała?

To jest temat rzeka, to nie jest dobre miejsce na rozwijanie, kończymy. Jak coś to PW. 

To jest wątek o Tekla draco bio a ten u mnie ma się znakomicie. Jestem z niego bardzo zadowolony, grzejąc w AUTO nie widzę na ten moment nic bardziej ekonomiczniejszego przy mojej instalacji CO. Moje wyniki za Luty poniżej, dom ponad 200m średnio energochłonny więc jest chyba ok. 

Screenshot_20190301_065926.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę spalaniem w lutym.

1976378533_spalanie1.png.4894b71da97d639db0dd3f8c45f2967a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się chwalimy, to ja też wkleję wykres z tym, że tam gdzie jest 4 lub 6 kg to paliłem w kominku

chart.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie te "piki" 5, 23 i 24 lutego to przekłamania, zmieniałem pelet, zmieniałem wydajność ("il.paliwa test"), a niestety sterownik ten świruje jak się mu to robi. Ewidentny błąd programisty. Czasem też w środku dnia wyzeruje dzienne spalanie i liczy od nowa, jak np. 15 lutego. Też o tym już tu pisałem i zgłaszałem, ale jako, że Slima olewają, to pozostaje liczyć worki. A wg nich spaliłem w lutym 930 kg peletu.

image.png.824a1cdeb28b88161c0e136ce73dd6a1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie jednak tak źle z tą teklą nie ma. Są ludzie u których spalanie jest niskie i wszystko działa w prawidłowy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Ozi80 napisał:

U mnie te "piki" 5, 23 i 24 lutego to przekłamania, zmieniałem pelet, zmieniałem wydajność ("il.paliwa test"), a niestety sterownik ten świruje jak się mu to robi. Ewidentny błąd programisty. Czasem też w środku dnia wyzeruje dzienne spalanie i liczy od nowa, jak np. 15 lutego. Też o tym już tu pisałem i zgłaszałem, ale jako, że Slima olewają, to pozostaje liczyć worki. A wg nich spaliłem w lutym 930 kg peletu.

image.png.824a1cdeb28b88161c0e136ce73dd6a1.png

Ja mam sterownik Touch, ale jak ważyłem nową partię pelletu 11 lutego to mi doliczył + 3 kg do dobowego spalania więc tam powinno być 20 kg a nie 23 kg. Nie wiem dlaczego tak robi.

Poza tym dokładność pokazywanego spalania wynosi 99%

Ogólnie w lutym poszło 450 kg.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiepsko, że nawet w Touchu tego nie poprawili.  Mieli może jakąś wizję, że zmieniając wydajność powinien się skorygować licznik o tą korektę. Ale po pierwsze to chyba nikt nie wie jakiego algorytmu użyli do tego, a po drugie jak zmieniam wydajność, to znaczy, że zmieniam ją bo mam nowy pelet, więc po co on mi zmienia spalanie, jakie miałem na starym pelecie? To się nijak kupy nie trzyma.

Te zerowania licznika też są wkurzające. Nagle w połowie dnia masz spalone 5 kg, a rano jak patrzałeś, to było już 8 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w Touczu nie zeruje mi się spalanie, tylko z ważenia dodaje do ogólnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nasze spalanie,to jedni -  jak na przykład Ozi - tak mają ustawioną czasówkę,że od 22 do 5 rano kocioł mu się wyłącza i w ogóle nie spala pelletu,natomiast u innych,tak jak do nie dawna u mnie, kocioł działał całą dobę.Sorry Ozi że akurat Twoje spalanie wziąłem za przykład,ale pytanie teraz,które spalanie,Oziego czy moje jest bardziej wiarygodne...może nie...bardziej nadaje się do porównań...też nie o to mi chodzi...chodzi o to że (dokładnie nie liczyłem) u Ciebie Ozi średnie spalanie z wyłączaniem się kotła w nocy wynosi powiedzmy 24 kg na dobę,i u mnie przy pracy całodobowej spalanie też wynosi 24 kg. na dobę.Teraz u mnie również kocioł w nocy jest wyłączony bo stwierdziłem że w nocy nie ma co grzać i dobowe spalanie spadło mi do 8 kg. na dobę.Dodatkowo jeszcze wyłączam kocioł na parę godzin w ciągu dnia bo było bardzo ciepło i samym Słońcem dom mi się ogrzewał. I co teraz jeżeli podam Wam,że  spala mi 8 kg. na dobę?Przecież nie skłamię.Ale nie powiem Wam że przez większość doby piec stoi wyłączony.Pomyślicie: "o jak ładnie mu ten piec pali.Dlaczego ja nie mogę zejść do takiej ilości jak Okman!."Tak więc podajemy swoje spalanie,ale nie podajemy czy kocioł był włączony całą dobę,czy może część doby,nie podajemy jaka temperatura w domu,bo jednym wystarczy 20 st, a innym i 25 jest za mało,może ktoś opalał kominkiem jak ja lub @Kyciu ,dlatego te ilości spalonego opału traktowałbym bardzo,ale to bardzo orientacyjnie.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Wszystko zależy od tego kto utrzymuje jaką temperaturę w domu.

To, czy wygasza na noc, to już mniej wpływa na spalanie, bo jeśli w nocy nie będzie grzało, to rano musi to nadgonić i spali więcej niż zwykle. Tak jest, jak się ma czujnik temperatury. Wtedy sterownik dąży do osiągnięcia zadanej mu temperatury w domu. Jak ty tego czujnika nie masz i nie zmieniając temperatury zadanej na CO wyłączasz teraz kocioł w nocy, to na pewno masz w domu dużo zimnej. To logiczne, że jeżeli przedtem np. przez 24 godziny na dobę grzałeś 35 stopniami, a teraz też 35 stopniami grzejesz powiedzmy 18 godzin, to spalisz mniej, ale i będziesz miał w domu zimniej. Czyż nie?

 

31 minut temu, Okman napisał:

u mnie przy pracy całodobowej spalanie też wynosi 24 kg. na dobę.Teraz u mnie również kocioł w nocy jest wyłączony bo stwierdziłem że w nocy nie ma co grzać i dobowe spalanie spadło mi do 8 kg.

Serio przez to że 8 godzin w nocy nie grzejesz, to spalanie spadło ci z 24 kg do 8 kg na dobę? O 16 kg mniej palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację. Jest wiele zmiennych, które wpływają na spalanie. Ja palę pierwszy sezon, raz ustawiłem kocioł i na razie jest dobrze. Zobaczymy jak wyjdzie rok do roku. Mój plan to 3 tony pelletu i max 5 metrów drewna. Ale zobaczymy jak wyjdzie w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.