Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Gość czarny38

Palę w AUTO utrzymuję 21* przez całą dobę z histerezą 0,5* ile godzin dziennie grzeje kocioł nie sposób policzyć bo codziennie inaczej. Wczoraj np. chodził 4 x 2h co daje 8h doba. Jak się o 8:00 wyłączył to dopiero 18:20 odpalił kolejny raz, tak to wygląda w automacie. A i ok 13 mignęło światło stąd te wygaszanie na wykresie. 

Screenshot_20190301_121446.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ozi80 napisał:

 

 

Serio przez to że 8 godzin w nocy nie grzejesz, to spalanie spadło ci z 24 kg do 8 kg na dobę? O 16 kg mniej palisz?

Tak, ale tak jak pisałem wyżej,kocioł mam wyłączony też w ciągu dnia w te ciepłe dni.Mam akurat teraz urlop,więc mogę zaobserwować wszystko dokładnie.Wyłączam o 7 rano,jak świeciło Słońce i było 14 stopni na zewnątrz to przy wyłączonym kotle temperatura w domu potrafiła mi wzrosnąć o 2 stopnie więc jaki był sens żeby jeszcze  kocioł chodził.Po południu ( około 16-tej)odpalam kominek, po 18 dopiero kocioł żeby trochę nagrzało się w sypialni i w innych pokojach.Mam na całą ścianę szklane drzwi suwane na dolny  taras więc jak jest Słońce to potrafi porządnie przygrzać.Nawet dzisiaj wyłączyłem kocioł chociaż Słońca nie ma,ale jest 20 stopni w domu i mnie to w zupełności wystarcza.Wystarczyło że coś porobiłem i zrobiło mi się wręcz gorąco.Tak to jest.Jeden woli córkę a drugi teściową:)Ja wolę córkę,ale wolę też żeby było chłodniej i niż przesadnie gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może piszmy ile nam spalił kocioł przez cały miesiąc pelletu a potem podzielmy to przez ilość dni w miesiącu i wyjdzie średnia dobowa.

Ja spaliłem w lutym 450 kg.

450kg : 28 dni = 16,06 kg doba

Wydaje mi się że to będzie bardziej miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman. Dlatego tym bardziej porównywanie spalania jest bez sensu. Wymieniłeś fafnoście elementów, które mają wpływ na spalanie, a chcesz wyciągać wnioski z tego, że spala mniej, bo na noc wygaszasz kocioł. Jakbym nie dopytał, to teraz forumowicze by tłumnie na noc wygaszali kocioł, bo Okmanowi przez to spalanie spadło z 24 do 8 kg :) A to nieprawda.

matrix: jeszcze każdy by musiał napisać co grzeje i do ilu stopni. Ma to sens?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój wykresik z buforem wygląda tak i widać w nim jaką mam temp. w domu

Screenshot_20190301-131248.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Ozi80 napisał:

Okman. Dlatego tym bardziej porównywanie spalania jest bez sensu. Wymieniłeś fafnoście elementów, które mają wpływ na spalanie, a chcesz wyciągać wnioski z tego, że spala mniej, bo na noc wygaszasz kocioł. Jakbym nie dopytał, to teraz forumowicze by tłumnie na noc wygaszali kocioł, bo Okmanowi przez to spalanie spadło z 24 do 8 kg :) A to nieprawda.

 

Ozi,ale przecież właśnie 2 godziny temu o tym napisałem.Może mnie nie zrozumiałeś.Pisałem właśnie,że wszyscy podajemy spalanie ale nikt przy tym nie napisze czy kocioł chodził całą dobę,czy może tylko prę godzin,czy ktoś wspomagał się kominkiem bo akurat ma,nikt nie napisze jaką temperaturę w lubi w domu,więc ja też jestem zdania że podawanie spalania i porównywanie z własnym jest bez sensu.O tym właśnie wcześniej pisałem.I właśnie w związku z tym nawiązywałem do twojego spalania,bo kiedyś podawałeś bodajże że spala ci 30 kg. na dobę.No tak,tylko nie napisałeś,że w nocy kocioł masz wyłączony i gdyby kocioł chodził u ciebie całą dobę to spaliłbyś więcej.

2 godziny temu, Okman napisał:

Jeżeli chodzi o nasze spalanie,to jedni -  jak na przykład Ozi - tak mają ustawioną czasówkę,że od 22 do 5 rano kocioł mu się wyłącza i w ogóle nie spala pelletu,natomiast u innych,tak jak do nie dawna u mnie, kocioł działał całą dobę.Sorry Ozi że akurat Twoje spalanie wziąłem za przykład,ale pytanie teraz,które spalanie,Oziego czy moje jest bardziej wiarygodne...może nie...bardziej nadaje się do porównań...też nie o to mi chodzi...chodzi o to że (dokładnie nie liczyłem) u Ciebie Ozi średnie spalanie z wyłączaniem się kotła w nocy wynosi powiedzmy 24 kg na dobę,i u mnie przy pracy całodobowej spalanie też wynosi 24 kg. na dobę.Teraz u mnie również kocioł w nocy jest wyłączony bo stwierdziłem że w nocy nie ma co grzać i dobowe spalanie spadło mi do 8 kg. na dobę.Dodatkowo jeszcze wyłączam kocioł na parę godzin w ciągu dnia bo było bardzo ciepło i samym Słońcem dom mi się ogrzewał. I co teraz jeżeli podam Wam,że  spala mi 8 kg. na dobę?Przecież nie skłamię.Ale nie powiem Wam że przez większość doby piec stoi wyłączony.Pomyślicie: "o jak ładnie mu ten piec pali.Dlaczego ja nie mogę zejść do takiej ilości jak Okman!."Tak więc podajemy swoje spalanie,ale nie podajemy czy kocioł był włączony całą dobę,czy może część doby,nie podajemy jaka temperatura w domu,bo jednym wystarczy 20 st, a innym i 25 jest za mało,może ktoś opalał kominkiem jak ja lub @Kyciu ,dlatego te ilości spalonego opału traktowałbym bardzo,ale to bardzo orientacyjnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że ty twierdzisz, że porównania z innymi użytkownikami nie mają sensu.
Ale mi chodzi o to, że nawet porównania własnego spalania w dwóch różnych dniach nie mają sensu, jeśli masz tyle czynników, które na to wpływają. A z twojego wpisu można było wysnuć wniosek, że wyłączenie palnika na noc tak drastycznie zmniejszyło ci spalanie.

 

7 minut temu, Okman napisał:

No tak,tylko nie napisałeś,że w nocy kocioł masz wyłączony i gdyby kocioł chodził u ciebie całą dobę to spaliłbyś więcej.

Nie jestem tego pewny, czy spaliłbym więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie liczy się realny efekt, jeśli jest jak założyłem  czyli w dzień utrzymam np 22 a w nocy 21 i bez wnikania czy piec chodził 5 godzin dziennie czy 6. Czy odpalał się 8 razy czy 15 to koniec końców liczy się efekt a spalanie jest tylko wynikowa tego wszystkiego i myślę że zużycie miesięczne da obraz "ile spalił dzieląc na liczbę dni"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki. Czy ktoś z WAS ma kotłownię oddaloną o około 5-7 metrów i tylko ogrzewanie kaloryferowe ? Rozchodzi się o pompę obiegową. Mam w tej chwili Yonos Pico 25/1-6 i nie podoła mi ogrzać wszystkich kaloryferów. Niektóre muszę skręcić żeby dogrzać inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom podpiwniczony z podziemnym garażem i tam jest kotłownia.Napisz od czego masz oddaloną kotłownię 5-7 metrów?Od pierwszego grzejnika?Jeżeli tak,to myślę że to nie ma znaczenia,no chyba że pierwszy grzejnik byłby oddalony powiedzmy 20 m od kotłowni.U mnie kotłownia jest oddalona też jakieś 4-5 m od pierwszego grzejnika,natomiast ostatni to już jakieś dobre 15 m i nie mam żadnych problemów z równoczesnym nagrzaniem się grzejników.Na CO nowa pompka WILO,chodzi na najmniejszych możliwych obrotach.Może masz poprostu zapowietrzone te grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres

@szczablik U mnie do ostatnich grzejników mam o wiele dalej, nie wiem czy słyszałeś o tym że instalację trzeba "kryzować" w skrócie ustawić przepływy tak żeby grzejniki nagrzewały się w miarę równo.

Edytowane przez adamaadres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniowanie miało sens gdy układ otwarty grawitacyjny i działał bez pompki. Teraz w dobie rozdzielaczy co i elektronicznych popmp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, adamaadres napisał:

@szczablik U mnie do ostatnich grzejników mam o wiele dalej, nie wiem czy słyszałeś o tym że instalację trzeba "kryzować" w skrócie ustawić przepływy tak żeby grzejniki nagrzewały się w miarę równo.

I może tu jest pies pogrzebany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adamaadres napisał:

Widocznie nadal ma sens bo mnie jak wszystkie grzejniki ustawię na pełny przepływ to ostatni w ogóle się nie nagrzeje, instalacja zamknięta z jedną pompą CO.

A czy w tym wypadku mocniejsza pompa nic nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres

Nie wiem czy mocniejsza pompa pomoże, u mnie wystarczyło tak kryzować, że pierwszy grzejnik mam min przepływ i tak stopniowo do ostatniego który mam max przepływ i w miarę równo się nagrzewają. Z tym że ten ostatni grzejnik mimo wszystko nagrzewa się ostatni, co akurat mi pasuje bo w tym pomieszczeniu mam czujnik temp. pokojowej dzięki temu wszystkie pomieszczenia zdążą się dogrzać nieco wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres

Nie wiem jak u Ciebie zrobiona jest instalacja ale u mnie jest popaprana, trochę na moją prośbę, instalator chciał kuć podłogi tak żeby od kotła do grzejników była najkrótsza droga czyli po przekątnych w gwiazdę itp, a mi się szkoda zrobiło nowych wylewek i zażądałem żeby poprowadził do koła domu pod ścianami i teraz mam nauczkę ;)

Edytowane przez adamaadres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie pytanie, czy pompa o wyższym przepływie wody będzie wstanie pchnąć wodę dalej?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa ma podnoszenie 6 metrów, czy przyspieszając obroty na 3 bieg dalej nie ma poprawy? Pierwsze co przychodzi do głowy to powietrze gdzieś się zgromadziło. Mam dół w miedzi gdzie rury doprowadzajace są stopniowane ale całe piętro w pex od rozdzielacza, baaaardzo długo trwało odpowietrzanie tego pexa, zwłaszcza w w pomieszczeniu najbardziej oddalonym po przekątnej od pieca, najlepiej mieć odpowietrzniki auto. Wszystkie grzejniki mają pełny przepływ. Mam pompę też z takim podnoszeniem  jak i ciebie porównywalna wysokość 4-5 m i pompa działa na 1 biegu przy 8w. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Instalator zalecił mi montaż w kotłowni zetki ale mówiąc szczerze nie wiem w czym ona mogła by mi poprawić pracę kotła. Moja kotłownia jest wielka bo to piwnica pod całym budynkiem także chyba tlenu w niej nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres

Nie jestem ekspertem ale uważam dostęp powietrza do kotłowni to podstawa. Do piwnicy musi być jakoś doprowadzane powietrze bo to że jest wielka nie znaczy że tlen się sam wyprodukuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesada z tym dostępem powietrza.Jeżeli mam piwnicę z garażem,i jeszcze dwoma pomieszczeniami plus pomieszczenie gdzie stoi kocioł,razem jakieś 60m kw.,wysokość ścian 2 m. to nie wydaje mi się żeby brakowało tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz bzdury, kolego Okman. Zatkaj sobie zetkę, jeśli masz i zobacz co będzie po paru dniach w kotle. Należy stosować rozwiązania powszechnie sprawdzone, a nie próbować zawracać Wisłę kijem

 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Instalator zalecił mi montaż w kotłowni zetki ale mówiąc szczerze nie wiem w czym ona mogła by mi poprawić pracę kotła. Moja kotłownia jest wielka bo to piwnica pod całym budynkiem także chyba tlenu w niej nie brakuje.
Tego wymaga DTR każdego kotła i zetka powinna być wykonana. Nie radzę oszczędzać na tym. Można ewentualnie zmniejszyc przekrój ale też rozsądnie. Np dla Bio Compact 12kw jest wymagana 200x200, ja mam rurę 150 i jest ok.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.