Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak żeby się uruchamiał o wyznaczonej godzinie niestety nie ustawisz. Możesz nastawić przedziały czasowe do temperatury ekonomicznej i komfortowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem!

Czytam ten wątek już od jakiegoś czasu bo stałem się posiadaczem kotła Draco BIO Compact 23 FII. Eksperymentowałem z różnymi nastawami o których pisaliście tu wcześniej. Jednak mam problem do rozwiązania którego nie mogę dojść. Zadaje temperaturę na kotle 60℃. Przy ustawieniu mocy palnika na minimum 40% nigdy nie osiąga zadanej temperatury na kotle a w konsekwencji w pomieszczeniu (regulator pokojowy). Moc palnika oscyluje w okolicach 30-40%. Dopiero jak ustawie moc minimalną na 80-90% to wtedy temperatura dochodzi do zadanej. Proszę o pomoc. Może ktoś miał podobny problem. Moje nastawy:

Kocioł
Temp. zadana 60
Hist. załączenia 10
Hist. wyłączenia 5
Min. temp. pomp 40
Wybieg pompy 20
Min. temp. powrotu 40
Czas mieszacza 180

Palnik
Korekta powietrza 0
Moc min. 40
Moc max. 100
Wartość opałowa 4.9 (spisane z worka z pelletem)
Ilość paliwa test 31.8 (zważone i przeliczone)
Podawanie max. 2.2
Próg foto 25
Wstępna dawka paliwa 15
Tlen dla mocy 30% 14
Tlen dla mocy 100% 10
Moc dmuchawy modulacja 20-20 / 40-40 / 60-55 / 80-73 / 100-90

Ogrzewanie 1
Temp. CO ręczna 50
Zwiększenie temp. źródła 10
Temp. max. 70
Wsp. korekcji temp. CO 6
Obniżenie temp. CO 15
Min. temp. CO pomp 20
Stała pompa OFF

Szczegóły instalacji
- Dom z poddaszem użytkowym 200m2 (po podłodze) ściana pustak 24cm + grafit 15cm poddasze wełna 30cm
- Podłogówka parter rozdzielona na dwa mieszkania z 2 termostatami pokojowymi
- Grzejniki na poddaszu
- Dwie pompy na oddzielne podłogówki (szafki) plus pompa na grzejniki
- Zawór 4D
- Zgodnie z sugestiami i zbyt wysokim ciągiem kominowym (27Pa) założyłem regulator DARCO
- Temperatura spalin na czopuchu około 120℃

Proszę o sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Panowie czy może ktoś z was palił pelletem Fabich jeśli tak to proszę o opinie ba mam okazje go tanio kupić.
Ja paliłem fabichem i bardzo sobie chwaliłem. Kup tylko fabich premium a nie standard bo jest duża różnica.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Właśnie otrzymałem nowy soft do sterownika touch 2.118TK ale serwis napisał , ze wgrywam na własna odpowiedzialność. Nigdy tak nie pisali . Ma już ktoś ta wersje sortu? Jakie zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.Kto mi szybko przypomni sprawę ustawienia wartości w "ILOŚĆ PALIWA TEST".Zakupiłem na próbę parę worków nowego pelletu i "TEST PODAJNIK ZASOBNIK" wyszedł mi 4,5 kg/10 min.,czyli 27 kg/h.Ten nowy pellet jest dużo grubszy.Na starym pellecie ilość paliwa test miałem ustawione 16.Czyli teraz mam ustawić aż 27?Jak tak ustawiłem to się cholernie nakopciło więc przestawiłem z powrotem na 16 bo wydawało mi się że za dużo pelletu wsypuje do palnika.Podawania nie zmieniałem i mam 2,1.Dzięki z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Parametr "ilość paliwa test" nie ma żadnego wpływu na pracę kotła. Jego wartość jest tylko informacyjnie: żeby sterownik poprawnie pokazywał moc i ilość spalonego peletu. Nakopciło więc z jakiegoś innego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przypomnienie.Mam wrażenie jednak że nakopciło się po ustawieniu "ILOŚĆ PALIWA TEST" na 27,czyli dużo więcej niż przy starym pellecie.Jak pobierało pellet do rozpalania przy tym ustawieniu,to myślałem że  się to nie  skończy.Tak więc pobrało bardzo dużo pelletu do rozpalenia który nie mógł się rozpalić,przez co po prostu się tlił i kopcił.Po zmianie z powrotem na 16 już się nie kopci,z tym ze przy okazji zmniejszyłem również podawanie z 2,1 na 1,9,więc dzięki temu pobiera mniej pelletu. Jeszcze raz dzięki za pomoc Ozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile pobiera peletu zależy od czasu podawania, a nie od parametru "ilość paliwa test".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2019 o 21:18, Okman napisał:

Zakupiłem na próbę parę worków nowego pelletu i "TEST PODAJNIK ZASOBNIK" wyszedł mi 4,5 kg/10 min.,czyli 27 kg/h.

27 kg na godzinę?? Z ołowiu masz ten pellet? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem Red pellet, tego samego producenta co maximera robi i wyszło mi 31,5 więc ja wierzę w taki wynik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wydajności podajnika 16 kg/h i czasie podawania 2,1 sek., moc  na palniku to 8,4 kW, przy założonym cyklu pracy 20 sek. . Przy wydajności podajnika 27 kg/h i czasie podawania 2,1 sek moc palnika to już 14,2 kW. Tak więc bez korekty dawki startowej przy rozpalaniu i bez zwiększenia nadmuchu w czasie pracy, wystąpienie kopcenia jest wysoce prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wpisanej wydajności podajnika 16 kg/h i czasie podawania 2,1 sek. palnik sterowany Estymą działa tak samo, jak przy wpisanej wydajności podajnika 27 kg/h i czasie podawania 2,1 sek. Nawet jeśli w pierwszym przypadku sterownik pokazuje moc 8,4 kW, a w drugim 14,2 kW. Oczywiście zakładając, że w obu przypadkach mamy ten sam pelet i ten sam cykl pracy (20 sekund).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Okman zmieniał rodzaj pelletu i dlatego miał problem z kopceniem. Przy tak znaczącej różnicy w wydajności podajnika między wcześniej używanym pelletem a tym nowym, przy tym samym czasie podawania tego nowego będzie sypał po prostu więcej, to chyba jasne. Konieczna  więc była zmiana czasów podawania, korekta dawki startowej lub zwiększenie nadmuchu, jeśli kocioł ma pracować na większej mocy, wynikającej z braku zmiany czasu podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ale on napisał że zmienił wydajność i dlatego przestało kopcić. A tak na pewno nie było. Przestało kopcić bo zmienił podawanie albo nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 27 kg/h wydajności podajnika zostało prawidłowo zważone i jest prawdziwe, żeby na palniku mieć 8,8 kW, czas podawania powinien być wpisany na 1,3 sek. , żeby to wszystko miało ręce i nogi. Ponadto, jeśli ten towar większy, cięższy i i mocniej sprasowany, to wymaga dodatkowej korekty powietrza w górę

Polecam mniej doświadczonym kolegom używanie kalkulatora mocy palnika:

 

moc palnika ver2 (1).xlsx

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Benton661 napisał:

Jeśli te 27 kg/h wydajności podajnika zostało prawidłowo zważone i jest prawdziwe, żeby na palniku mieć 8,8 kW, czas podawania powinien być wpisany na 1,3 sek. , żeby to wszystko miało ręce i nogi. Ponadto, jeśli ten towar większy, cięższy i i mocniej sprasowany, to wymaga dodatkowej korekty powietrza w górę

Zgadza się.

 

 

8 godzin temu, Benton661 napisał:

Polecam mniej doświadczonym kolegom używanie kalkulatora mocy palnika:

Nie rozumiem w tym kalkulatorze min FL, bo skoro dla 30% mocy wychodzi 8 kW, to jak przy FL dla 10% mocy może wyjść 9,2 kW?
Poza tym brakuje sprawności kotła w procentach, która realnie obniżyłaby moc palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Ozi80 napisał:

Zgadza się. Ale on napisał że zmienił wydajność i dlatego przestało kopcić. A tak na pewno nie było. Przestało kopcić bo zmienił podawanie albo nadmuch.

Zgadza się,zmniejszyłem podawanie do 1,8,natomiast nadmuch zostawiłem tak jak był.Nie chcę zwiększać nadmuchu bo mam wrażenie że będzie mi wydmuchiwało gorące powietrze w komin.Być może zmniejszę jeszcze dawkę startową.Chyba jest w Slimie taka opcja,bo zaraz po rozpaleniu,gdy uchylę drzwiczki to widać oczywiście już ogień,ale razem z dymem.Sądzę że za dużo podaje dawki startowej.

 

22 godziny temu, Benton661 napisał:

Jeśli te 27 kg/h wydajności podajnika zostało prawidłowo zważone i jest prawdziwe, żeby na palniku mieć 8,8 kW, czas podawania powinien być wpisany na 1,3 sek. , żeby to wszystko miało ręce i nogi. Ponadto, jeśli ten towar większy, cięższy i i mocniej sprasowany, to wymaga dodatkowej korekty powietrza w górę

Polecam mniej doświadczonym kolegom używanie kalkulatora mocy palnika:

 

moc palnika ver2 (1).xlsx 11 kB · 9 pobrań

Tak po prawdzie to nie ogarniam za bardzo tego kalkulatora.Nie wiem jak go użyć.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniasz z lewej strony w białych okienkach wartości które mają niebieski kolor . Po prawej stronie automatycznie wylicza Ci moc palnika i strumień paliwa. Tego na dole FL nie ruszaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
W dniu 4.07.2019 o 20:58, Benton661 napisał:

27 kg na godzinę?? Z ołowiu masz ten pellet? :-)

Z ołowiu pewnie nie, ale wątpię, że jest to z czystej trociny. Nawet jak wcześniej  był 6mm, a ten nowy jest 8mm, to nie powinno być tak drastycznej różnicy podczas testu paliwa. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja już mam zapas na nową zimę :) 5 ton pelletu, tyle spaliłem w zeszłym sezonie na 189m2. Mało, dużo ? Nie wiem, spaliłem o tonę mniej niż wcześniejszej zimy, ale to może wynikać z tego, że zima była lżejsza i dom się wygrzał.

Natomiast mam takie pytanie, zauważyłem, że grzejąc teraz wodę, moc pracy palnika oscyluje tylko na 30%, tak jak mam ustawione minimum. Nie wiem czy coś jest nie tak. Bo jak jest włączona pompa od cwu to te 30% nie wystarcza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2019 o 00:20, michu1 napisał:

...stałem się posiadaczem kotła Draco BIO Compact 23 FII. Eksperymentowałem z różnymi nastawami o których pisaliście tu wcześniej. Jednak mam problem do rozwiązania którego nie mogę dojść. Zadaje temperaturę na kotle 60℃. Przy ustawieniu mocy palnika na minimum 40% nigdy nie osiąga zadanej temperatury na kotle a w konsekwencji w pomieszczeniu (regulator pokojowy). Moc palnika oscyluje w okolicach 30-40%. Dopiero jak ustawie moc minimalną na 80-90% to wtedy temperatura dochodzi do zadanej...

Podbijam pytanie. Pomóżcie proszę bo sezon grzewczy coraz bliżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pomogę ale ja mam moc min 50% przy kotle 15kw i oscyluje w granicach 60 %, obwody grzewcze wyłączone, tylko cwu, sterownik touch w zeszłym sezonie 15 października do 1 maja 4700kg na 135 m. Przed tym sezonem montuję smartflow bo komin 8 m i 200x200 kwadrat i spieprza w niebo za dużo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2019 o 00:20, michu1 napisał:

Cześć i czołem!

Czytam ten wątek już od jakiegoś czasu bo stałem się posiadaczem kotła Draco BIO Compact 23 FII. Eksperymentowałem z różnymi nastawami o których pisaliście tu wcześniej. Jednak mam problem do rozwiązania którego nie mogę dojść. Zadaje temperaturę na kotle 60℃. Przy ustawieniu mocy palnika na minimum 40% nigdy nie osiąga zadanej temperatury na kotle a w konsekwencji w pomieszczeniu (regulator pokojowy). Moc palnika oscyluje w okolicach 30-40%. Dopiero jak ustawie moc minimalną na 80-90% to wtedy temperatura dochodzi do zadanej. Proszę o pomoc. Może ktoś miał podobny problem.

Masz za małą moc palnika. Zwiększasz ją albo właśnie tak tymi procentami, albo zwiększając czas podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, IzaTom napisał:

Natomiast mam takie pytanie, zauważyłem, że grzejąc teraz wodę, moc pracy palnika oscyluje tylko na 30%, tak jak mam ustawione minimum. Nie wiem czy coś jest nie tak. Bo jak jest włączona pompa od cwu to te 30% nie wystarcza.

Nie wystarcza? Czyli, że nigdy nie dogrzewa ci wody w bojlerze do temperatury zadanej?

Masz Igneo Slim czy Touch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.