Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy jest fizyczna możliwość palenia zrębką w tym kotle ? Czy jeżeli zasypię ją do podajnika to czy kociol Sobie poradzi ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I jak panowie palił ktoś już słonecznikiem albo owsem? Na OLX i w skupach coraz częściej na stanach tego rodzaju pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem po po palecie pelletu że łuski słonecznika i pelletu ze słomy, z tym drugim będę mieszał owies w który też się zaopatrzyłem. Ale dla bezpieczeństwa mam pellet drzewny😉 sezon na co. może za miesiąc, a na razie palę drewnem kawałkowym na dodatkowym ruszcie, dam znać jak to idzie lub nie idzie😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.
Jestem już po pierwszym uruchomieniu kotła Tekla Draco D Bio 15kW.
Wiec kilka pytań do Użytkowników.

1.Kocioł ma pompę c.o, pompę dla ochrony powrotu i zawór 4D z siłownikiem.
Instalator ustawił ochronę powrotu na 40stopni, natomiast w instrukcji min.tem.powrotu ma być 55stopni.
Rozumiem że ten parametr ustawić na 55.
Tłumaczył mi że w trybie Auto i zadaniu temp.na c.o. ręcznie np 45stopni, ustawiona temp.powrotu na 55 będzie powodowała że zawór 4D b.dlugo nie wypuści ciepła na grzejniki.
2.Teraz sprawa dotyczy rodzaju pompy. W sterowniku mam pompę ładującą i ochrony powrotu, którą zaznaczyc i dlaczego.
3.Jak ustawić histereze załączania i wyłączania kotła dla trybu Auto. Czy ma ona sens.
Bo w trybie Manualnym taka histereza ma sens jak najbardziej np.Zadana temp kotła 65, histeteza wyłączenia 5, załączenia 10.
4.Temp. min.startu pomp w menu kotła ustawiłem na 50, natomiast Temp.min.c.o.w menu obieg grzewczy ustawiłem na 30.
Czy prawidłowo?
5. Co oznacza parametr obniżenie Temp.c.o.dla ochrony powrotu i czy go zaznaczyć na "tak".
6. Czy w sterowniku "Touch" ustawienia Menu: Kotła i Obiegu Grzewczego w trybach "Auto" "Czasowy" i "Manu" ustawia się z osobna dla każdego z trybów?  Czy sterownik zmienia te parametry (na zapisane w każdym z tych trybów) przy przełączaniu  na dany tryb pracy?

Kilka fotek mojej instalacji:





 

IMG_20220625_082521.jpg

IMG_20220808_103929.jpg

IMG_20220808_103947.jpg

IMG_20220829_100327.jpg

IMG_20220829_100403.jpg

IMG_20220829_100415.jpg

IMG_20220829_100632.jpg

Edytowane przez liban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy taki zestaw uciągnie grzałke w tekli?

Ile h wytrzyma? Mam dwie pompki jedna na co a druga cwu.

https://www.olx.pl/d/oferta/ups-orvaldi-czysty-sinus-0-5kw-do-kominka-pieca-z-akumulatorem-50ah-CID628-IDQszme.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam UPS'a Ever CDS 700 o mocy max 420w i niestety nie daje rady z grzałką w palniku pelletowym.

Przy pelleciaku decydujące jest kilkanaście pierwszych sekund podczas rozgrzewania grzałki.

Mam grzałkę ceramiczną 300W

Podczas rozpalania, po uruchomieniu zimnej grzałki pobór mocy przez kilkanaście sekund jest na poziomie ~ 1000W i stopniowo spada , po ~ 30sek - 1 min  pobiera już tylko ~ 350W.

Kup za kilkadziesiat złotych licznik poboru prądu ( taki do gniazdka) i sprawdź sobie ile faktycznie pobiera Ci grzała w momencie rozruchu.

W/g mnie to ups minimum 1000-1200w ciagłej.

 

Co do akumulatora to kup zwykły kwasowo-ołowiowy tyłko nie rozruchowy a głębokiego rozładowania ( do pracy cyklicznej) .Jest tańszy niż GEL czy AGM a trwałośc podobna.

 

Edytowane przez arthek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem do serwisu Tekli i w przypadku tego producenta, zapalarki montowane w ich kotłach mają taki maksymalny pobór (nawet w momencie startu zapalarki) jaki jest w danych danego kotła, a więc wszystkie mają 300W maks poboru. Stwierdzili, że UPS o mocy ciągłej 700W spokojnie wystarczy do pracy pomp, kotła i siłownika 4D.
Ja kupiłem UPS Volt 1000W (moc ciągła 700W) i aku 150ah agm vrla.
Ważne aby był czysty sinus i AVR w UPS-ie.

Musisz mieć coś nie halo z zapalarką skoro podana maks. moc to 300 a rzeczywista 3razy większa, lub ten miernik coś przekłamuje.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę bo mam miernik poboru. Dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem swój zestaw UPS Volt Sinus-Pro 1000W (ciągłej 700W) + akumulator AGM 150ah.  Podłączyłem kocioł i z Menu serwisowego zrobiłem test wyjść. Włączyłem dwie pompy na maks i załączyłem zapalarkę.  Odłączyłem wtyczkę z gniazdka i  UPS przeszedł na zasilanie tylko z akumulatora pokazując obciążenie,  na 5 kresek obciążenia zaświeciły się 2, co byłoby miarodajne. Zapalarka była włączona około minuty i obciążenie się nie zmieniało. Oczywiście razem z zapalarką włączył się też wentylator. W moim przypadku zapas mocy UPS-a jest duży. Ciekawe na ile wystarczy akumulatora przy zasilaniu awaryjnym. Mam nadzieję ,że chociaż na 12h.

IMG_20220901_110007.jpg

Edytowane przez liban
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiacie się długotrwałych wyłączeń prądu w tym sezonie zimowym, czy zakup tego sprzętu jest pod normalne wyłączenia spowodowane na przykład pogodą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wsi co kawałek wiatru nie ma prądu 2-3 h.

Dziś mierzyłem jak kolega testem wyjść maks co wzięło to 450w grzałka dmuchawa na 100 proc. Podajniki i dwie pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą długotrwałe wyłączenia to najpierw w zakładach produkcyjnych.

Mieszkam delikatnie poza miastem, w Parku Krajobrazowym. Burze ,wiatry , lasy i masz przepis na częstsze braki zasilania w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad takim UPS-em ale 500W, ale głównie chodzi mi tu nie tak o wyłączenia a miganie podczas no wiatru silnego jak zarzuca druty, czy to pujdzie na aku samochodowym czy musi być żelowy, mam spory akumulator samochodowy luzem i chciałem go wykorzystać do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś środka do usuwania smoły z środka kotła? U mnie w Tytanie  dolny wymiennik, (czyli ten gdzie wpada powrót grzejników) jest trochę uklejony smołą, którą szpachelką jakoś zdarłem, ale jest też na nim jakaś twarda warstwa której za nic szpachelką zdjąć się nie da. Poza tym jest to wymiennik żeliwny z wypustkami i trudno jest tam do wszystkich zakamarków dotrzeć szpachelką. Chodzi mi o jakiś płyn którym spryskał bym ten wymiennik co spowodowało by rozpuszczenie tej twardej warstwy i tej smoły. Szukałem w necie ale nic konkretnego nie znalazłem.Ktoś coś wie o czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mcgiwer napisał:

Myślałem nad takim UPS-em ale 500W, ale głównie chodzi mi tu nie tak o wyłączenia a miganie podczas no wiatru silnego jak zarzuca druty, czy to pujdzie na aku samochodowym czy musi być żelowy, mam spory akumulator samochodowy luzem i chciałem go wykorzystać do tego.

Ja właśnie będę używał 80AH z auta bo w zimę nim nie jeżdżę ,a aku będzie sobie czuwał w ciepłej kotłowni 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Okman. Butla z gazem i palnik. Wypalić napewno wypalisz. Jak juz bedziesz próbował palnikiem, to odłącz czopuch od kotla, bo sadza może się zapalić i ogień pojdzie również w komin. Czy są jakieś środki chemiczne, to nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40Dzięki za odpowiedź. Czopucha nie muszę odłączać bo w Tytanie wymiennik do którego wpada woda z powrotu jest na samym dole kotła, w poziomie przy podłodze. Nad nim jest duża przerwa a wyżej są jeszcze dwa również poziome żeberkowe  wymienniki i dopiero czopuch, tak że o zapaleniu się sadzy nie ma mowy. Zresztą kocioł jest wyczyszczony i czeka na rozpoczęcie sezonu ( oby jak najpóźniej ). Myślę że wystarczy palnik na taką małą butlę. Do takiego mam dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam takiego zestawu na wypadek wyłączenia zasilania co u mnie niestety zdarza się często. Na tym akumulatorze kocioł się rozpali i jest w stanie pracować 7-8 godzin.

ups.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a gdyby podpiąć tą przetwornicę bezpośrednio do Aku w samochodzie? Tak żeby alternator cały czas ładował Aku. ? Czy nic się nie stanie? Ktoś robił taki test?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem to kilka godzin. Nic się nie stało, ale nikt nie zagwarantuje, czy nic się nie wydarzy z alternatorem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie kto ma sterownik Estyma Touch i realizuje nim ochrone powrotu na zaworze 4D z siłownikiem?
Chcę aby ten sterownik pilnował w trybie Manaulnym temp. powrotu 55stopni (zadana na kotle 65). Mam czujnik temp.CO za pompą i czujnik temp.powrotu. Oczywiście dwie pompy, jedna CO druga ochrony powrotu.
Pytam jak to ustawić, bo zawór 4D chce realizować u mnie i jedno i drugie, zanim temp.wody w instalacji się ustabilizuje to lata i w jedną i w drugą. A ja chciałbym aby pierszeństwo miała Ochrona powrotu. Już nawet wyłączyłem czujnik temp. CO, żeby 4D reagował tylko na czujnik temp.powrotu, ale niestety wtedy siłownik nie działa wogóle. Musi być zaznaczony w ustawieniach czujnik temp.CO aby siłownik był aktywny.

Czy w trybie Manualnym zadana ręcznie temp.CO w menu Ogrzewanie jakoś wpływa na prace siłownika i pomp?
Czy tylko to jest parametr, który brany jest pod uwagę przy pracy w Auto?











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiedziałem że jestem jedyny, który posiada ten sterownik ;).

Ale dobra. Tamten temat już rozwiązałem.

Teraz inne zagadnienie.
Robiłem test podajnika i wyszło mi 26kg/h. Podawanie wg tabeli przy moim kotle to 3.1.
Zmniejszyłem do 2.6 (nadmuch też zmniejszyłem do 40%mocy-34dmuchawa; 60%-40; 80%-47; 100%-55),ponieważ jak kocioł dochodził do zadanej to modulacja zbyt wolno reagowała i się od razu wygaszał. Teraz szybciej zwalnia i utrzymuje zadana, no chyba że termostaty się zamykają na grzejnikach to mam ustawioną "pauze" na 60min i sobie w tej pauzie stoi.
I teraz pytanie. Moja instalacja cała (300l) od zimnego startu po nocy wygrzewa się do unormowania jej, okolo 1.5godziny, aby osiągnąć temp.zadaną na kotle i kocioł się ustabilizował wraz z temp.powrotu 55stopni.
Czy to nie za długo? Pytam bo zmniejszyłem podawanie.

Płomień palnika przy mocy oscylującej na maks jest długi i żółty. Temp.spalin oscyluje 100-130stopni (termometr wsadzony 30cm od końca czopucha kotła).
Jakieś porady? Please.








IMG_20220921_094305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak wystartuje i dogrzeje chałupę mija ok 3-4 h. Mam sama podłogówkę, więc u ciebie chyba ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.